Môže nejako ohroziť čivava bábätko?

sundance
28. dec 2011

Ahojte, potrebovala by som takú radu, chceli by sme si kúpiť z manželikom čivavu krátkosrstú minivzrast, ale čakáme bábätko, má sa nám narodiť v marci, myslíte, že to môže nejako ublížiť bábätku? Neohrozuje ho to nijako? Ďakujem za odpovede

kralicica
28. dec 2011

urcite si to rozmysli, lebo maly pes je ako druhe dieta a budes mat co robit po narodeni zvladnut male babatko. nieto este vencit psa a pod. je iste vela ludi co ma deti aj psi ale takto na poslednu chvilu by som si nekupila urcite zviera. s manzelom sme si kupili maleho psika ked mal nas maly skoro rok a po tyzdni sme ho museli dat prec, predat inym, lebo sme to jednoducho nezvladali. keby bol pes len na hranie a behanie tak by to bolo fajn, ale netreba zabudat, ze o psika sa treba starat takmer rovnako ako o cloveka. nepises ci mate byt alebo dom, ale ked spominas male plemeno, tak predpokladam, ze nebude vonku, takze ho bude treba par krat denne vencit... zalezi ci uz bude naucene cikat vonku alebo to bude stena ktore budete musiet mesiace ucit... tak ci onak, ja by som nekupovala psa. k otazke ci moze ublizit dietatu - myslim, ze nie, vela deti je zvyknute na srst a ked udrziavate doma poriadok tak v pohode. macky su horsie.

katrinka8
28. dec 2011

Ja si tiez myslim, ze to v sucasnej situacii nie je dobry napad 😉 Babatku to ublizit nemoze, ale je velky predpoklad, ze nebudete mat na psika cas - a ten ho najma na zaciatku potrebuje viac - treba ho vychovavat, ucit zakladne hygienicke pravidla, pravidla suzitia, velasa mu venovat atd. Viem, o com hovorim, kamaratka mala steniatka niekolkokrat 😉 Ina situacia by bola, keby ste mali doma psika a cakali babo - to je "menej rizikove" 😀 Takze ja by som na Vasom mieste pockala, kym babo trochu povyrastie a potom by som premyslala nad zabezpecenim psika 🙂

nibiru
28. dec 2011

ja mam doma kocura a teda ja osobne si myslim ze horsi je pes co sa tyka narokou kedze moj kocur nechodi von 3x denne mu cistim zachod a neolizuje vonku hoci co. ale mi sme ho mali uz 3r predtym nez sa narodila dcerka po jej narodeni sa jej bal akurat ked zaplakala hned dobehol,kontroloval doteraz ma svoj pelech naje sa a ide spat s malou sa nehrava ale respektuju sa inak ako chlpy ma v rukach,ustach castejsie moje vlasy ako chlpy vysavame kazdy den.ja osobne si neviem predctavit chodit 3xdenne vencit psa ci snezi,prsi pri tom vzdy nachystat dieta ci rano,vecer,naobed a ist vencit psa ja by som na tvojom mieste pockala uvidis ake budes mat dieta pretoze naozaj nie vsetky krasne spinkaju a su ukazkove nedaj boze bude mat koliky,nebude spavat budes vycerpana kde je este domacnost ja by som pockala ak by bolo starsie potom by sa uvidelo.

mamabiba
28. dec 2011

@sundance psíka by som Vám odporučila kúpiť, až keď dieťatko troška povyrastie, keď sa Vám ukľudní domácnosť z nového prírastku, ke´d už bude všetko naporiadku. taktiež by som Vám ho doporučila kupovať na neskoré jarné obdobie, pretože psík potrebuje chodiť von a toto je zrovna obdobie, kedy je pekne a teplúčko, čiže zbalíš bábatko, psíka a ide sa. Taktiež je tu možnosť naučiť psíka potrebe doma...vyhradíš na to priestor, tak ako to majú mačky, čiže sa ti odbúra chodenie von niekoľko x za deň, hlavne keď je škaredé počasie a bábatko by si nemala kam dať. Ja by som Vám odporučila...buď hu kúpiť hneď a do marca ho naučiť hygiene...vôbec nevadí, ak Vám bude potrebu robiť doma na svojom mieste, ale treba to často čistiť a vymieňať podstielku. Iba si treba uvedomiť, že to tiež bude šteniatko a nebude chápať, že sa s ním zrovna nechceš hrať, keď budeš musieť dačo robiť. Alebo počkať 2 roky, pretože budúci rok bude mať váš drobček 1 rok a to ešte nevieš vysvetliť malému dieťaťu, aby nerobilo "zle" psíkovi. Náhodou ho poťahá za uško a psík sa bude iba brániť tým, že ho môže pokúsať. neodporúčam nového psa k deťom do 2,5-3 rokov. Iné je, ak už je pes členom rodiny. Taktiež chcem upozorniť, že malé psy sú trošku agresívnejšie...hlavne na malé deti...ako veľkí psi.
naj je počkať, kým bábatko nepovyrastie a potom kúpiť psíka. Budete mať tak čas na oboch 😉

zuzana581
28. dec 2011

@sundance ahoj. Čo sa týka čivavy, tak tú by som ti neodporúčala vôbec, nie to ešte pri miminku. Čivava je malá a je jej stále zima. Každého koho vidím s čivavou, tak ju nosí na rukách, hlavne teda v zime, lebo sa stále trasie. A čivavy majú ešte aj problém sa naučiť sociálnym návykom. Kým začnú kakať a cikať tam, kam majú, tak to vraj trvá pekne dlho. Myslím, že kupovať čivavu pred narodením miminka je viac než nevhodné. Počkaj také roky podla mňa. @kralicica môžeš mi prosím napísať do ip prečo sú mačky horšie ako pes pre deti? Uvažujem o kúpe mačky tak zbieram všetky infošky a skúsenosti. Ďakujem.

anjelicek26
28. dec 2011

@sundance - urcite dieta neohrozi, ved je to maly pes, skor si rozmysli, ako dieta ohrozi psa 😢 Ono tomu skakaniu po nom, tahaniu za srst, buchaniu, tie prve dva roky su deti blbucke a to ani nemusia byt nasilne. My mame kocura a ked to maleho napadne, taha ho za srst cez celu miestnost, vala sa po nom, no hruza pozerat, je mi kocura tak luto, ale nie som vsade a nezakrocim hned :( A to je maly flegmos a taketo nieco ho bavi 2 dni v mesiaci robit, ale potom naplno :(

Ku tomu vysavam kazdy den aj 2x kvoli chlpom (a aj kvoli bordelu po deckach, to je jasne), macaci zachod nemame, kocur chodi von, ale to zasa znamena zakryvanie pieskoviska a odcervovanie kazde dvva mesiace. No proste... je to ostara navyse, podla mna budes mat s dietatom uz dost roboty, nie to este venovat sa psovi. Aj ten na to totiz ma narok. Na tvoj cas. A odsuvat psa sa fakt neda (macku hej 😉 ) Pockaj, kym sa male narodi, trochu podrastie, ono raz same s tym prijde, ze chce psika a bude krasne mu to zelanie vyplnit...

kathrin6
28. dec 2011

@sundance Ahoj, ako pisu baby predomnou ja by som tiez na tvojom mieste pockala. Viem to z vlastnej skusenosti. Zaobstarali sme si psika,ked som este nevedela, ze som tehotna (dozvedela som sa to par tyzdnov na to),ale keby som to vedela skor tak by sme si to urcite rozmysleli. Kym som bola len tehotna este som ako tak na neho cas mala,ale ku koncu tehu to uz bolo tazke, predsa steniatko je ako male dietatko a aj jemu sa treba venovat a teraz je ten nas chudacik vonku sam. Velmi smutne na nas pozera lebo by sa hrala,ale nie vzdy je na to cas a mne je to strasne luto. Ja by som na tvojom mieste urcite pockala kym sa babatko narodi a kym bude vacsie. To je moj nazor. Pekny dnik.

zuzana581
28. dec 2011

@sundance 2 roky tam malo byť 🙂 vypol sa mi numlock

janulkan
28. dec 2011

@sundance mam doma teraz 13 rocneho psika a maleho 2 mes a urcite by som ti neodporucila teraz si zadovazit psa - moj bol teraz mesiac a pol u mojej mamy aby sme toho nemali tolko a bola som velmi rada ze ju ma,a to steniatko potrebuje ovela viac starostlivosti (vencenie, hranie sa, ucit...) ako moja 13r fenka, ktora vacsinu casu prespi. Prichodom babatka nastane u vas doma velka zmena - mam to este cerstve, urcite pockaj kym ti dietatko povyrastie a spolocne vyberiete psika...

Inak mame doma aj macku a nemyslim ze by to bolo horsie s nou, momentalne vlastne iba cistime zachodik, k malemu sa velmi nepriblizuje a nejako ju ani nenutime, a zije si svojim zivotom ako do teraz, ked chce pride sa pomaznat, pohrat a inak si robi zase co chce ona, von nechodi vobec, ockovana a odcervena je pravidelne, takze nevidim dovod ani na nejake choroby co napr pes moze z von priniest 🙂

xclusive
28. dec 2011

Babatko to neohrozuje...,len dobre zvazte psika,lebo po narodeni babatka sa mu asi nebudes moct tak velmi venovat....,aby tym potom pesik netrpel...a hlavne to bude steniatko...takze v podstate tiez babo...,ktoremu sa treba venovat...ja mam doma dvoch psov...labradora a airdaleteriera,.....a mesacne babo...a trpim ja,lebo sa im nemozem plne venovat...a vidim,ze aj oni su smutnejsi....vdaka bohu za manzela 🙂

lucik85
28. dec 2011

urcite teraz nekupujte psa ,zachvilu sa male narodi a nebudete mat cas na psika ...my mame 5 rocneho labradora a ked sa maly narodil tak fakt sme nestihali..muz musel do roboty a ja som na neho nemala cas tak sme ho asi prvy mesiac kazde rano vozili k nasim aby ho mal kto vencit cez den..Male steniatko potrebuje velku starostlivost , zozaciatku bude vsade cikat ,kakat aby ste ho to odnaucili treba s nim casto chodit von , nehovoriac o tom ze je blaznive ,vsetko hryzie a chce sa hrat..a male plemena byvaju velmi ziarlive tak dieta moze brat ako votrelca do jeho teritoria ...Inak psik dietatu len prospeje,nas maly psa zboznuje a aj pes jeho ..ale vo vasom pripade urcite pockajte kym sa male narodi a trochu povyrastie ..

jabadaba
28. dec 2011

Babatko psik nijako neohrozi. Co skor treba brat do uvahy je starostlivost jednak o psika, jednak o novonarodene babatko. Steniatko je par tyzdnov dost narocne pokial ide o hygienicke navyky a aj co sa vychovy tyka. Treba ho usmernovat, ucit, aby nerobilo v byte skazu. Neviem si dost dobre predstavit mat doma naraz dve babata. Pri dvojcatach mas vyhodu, ze s jednym z nich nemusis behat von, kym s civavou ano. Ja osobne by som do toho nesla. Nie teraz, treba to lepsie nacasovat. Najlepsie ked budes mat s dietatom uz aky taky rezim, ked sa ako nova rodinka utrasiete. Mozno bude stacit ked dieta bude mat rok. Steniatko si zvykne na dieta do pohody, ved s nim bude od mala vyrastat. Dobre to zvazte.

jabadaba
28. dec 2011

@lucik85 presne, moja rec. 🙂

monika15
28. dec 2011

no neviem, radsej sa teste babetku a nie starat sa o nejakeho psa....
co bude aj ziarlivy.... na babo.......
🙂)))

kiwi82
28. dec 2011

ja by som radila vyčkať, keď sa bábatko narodí, budeš mať kopec starostí ( samozrejme aj radostí), potom uvidíš, či Vám psíka vôbec treba. nemám nič proti zieratkám a zvlášť proti psíkom. mali sme tiež psa kokršpaniela ale to sme ešte bábo nemali. pradupovediac si ani teraz neviem predstaviť, že by sme mali teraz psa. predsa je to živý tvor a treba sa mu venovať. a tiež, neberete to prosím mamičky psíčkarky osobne, už by mi psíček doma v byte k bábatku vadil aj z hygienických dôvodov. ale to je len môj názor.

katka1981
28. dec 2011

@sundance, psik dietatku neuskodi, naopak mozu zlepsit imunutu ale podla mna to nie je stastne nacasovane naraz pes aj dieta, steniatko si vyzaduje svoje a dieta tiez. Pockajte kym drobec podrastie a potom si spolu uzijete steniatko.

lucinocka
28. dec 2011

nekupovala by som urcite... my mame steniatko a je to 100% horsie ako male dieta, vsetko ju zaujima, vsetko musi ochutnat, vsetko povytahovat zo skrin, ked mala par tyzdnov tak sa ku nam tulila na milimetre aj v noci, nic som sa nyvspala, stale som davala pozor ci ju neprilahnem... takze mam oci na stopkach 24 hodin denne.. tak k malemu dietatu by som steniatko urcite nekupila..

Nehovoriac o tom ze 4 mesiace som behala len z kuchynskymi utierkami a utierala curanice a hovienka.. maly pes nevydrzi, ma maly mechurik bude cikat vsade.. min pol roka..

aninka30
28. dec 2011

nikdy nepochopim ludi co si kupia psa a po tyzdni ho daju prec len preto ze to nezvladaju 😠 - totalna nezodpovednost! ja stiham aj dieta aj psa vsetko sa da len treba chciet a hlavne psa si treba kupit len ked ma k tomu clovek naozaj vztah - a nie na skusku!v pripade zakladatelky tejto otazky - kedze uz v marci cakate male,kupu by som odlozila,ako spominali uzivatelky vyssie je to druhe dieta,potrebuje,starostlivost,lasku a aj cas,co je pri uplne malom dietatko niekedy tazke 🙂 na psika je vzdy cas, ja som rada ze maly vyrasta so zvieratkom-su to super partaci a vedia sa spolu aj pekne zabavit 😀 takze takto o rok sa mozete zo steniatka tesit traja 😉

janka7177
28. dec 2011

Ahoj sundance,moj manzel profesionalne cvici psov, ked som bola tehotna,mali sme v byte labradorku,aspon som chodila na prechadzky, tesne pred porodom aj nem.stavaca.Ked mal syncek 4 m.,dostali sme steniatko labradorky,tak sa moj den tocil okolo maleho, vencenia a umyvania podlahy, ale da sa to zvladnut.Nasa fenka ma zvykla v lete sprevadzat na prechadzke s kocikom.Teraz sme uz v rod. dome a na dvore mame kopu hafanov.Kedze este nemate babo, tak by ste psika dovtedy vedeli vela naucit. Len si to treba dobre premysliet, aby neboli stresy, ked sa babo narodi.

siwinka1717
28. dec 2011

@sundance čivavu by som asi pri bábätku nechcela, je to nervák pes, mala som ho pori svojich , ja chovám papillonov a mám ich i na kanisterapiu, to sa k bábatku nebojím, dokonca môj Zeus je taký maznoš a taký fan, že sa na to teším.čo mám problém mám Devon Rexa mačku a tú dáva preč- s ňou to je peklo a neviem si to ani predstaviť

desmodka
28. dec 2011

ja mam psa (yorka) aj dieta a tak ako pise @aninka30 da sa to zvladat, ale pokial si neni na 110 % presvedcena o tom ze toho psa naozaj chces tak ho nekupuj!!!! radsej pockaj a k babatku asi ineho psa ako civavu (ta je dost ustekana)

zuzik311
3. jan 2013

@sundance ahoj ako ste nakoniec dopadli s čivavkou? vzali ste si ju?

sundance
autor
3. jan 2013

@zuzik311 nie nevzali, a som aj rada, lebo neviem ako by som to zvladala...

zuzik311
3. jan 2013

@sundance ahoj no my sme boli na tom presne rovnako.. teraz sme si chceli vziať šteniatko, termín v marci tak sa rozhodujem či áno alebo nie... vieš teraz som na PN takže do 16/3 alebo cca do 1/3 by som ho mohla naučiť základným veciam aspoň ako tak.. mám na neho čas. preto stále váham či áno alebo nie.
myslíš, že keby ste si ho vzali tak to nezvládaš? bývaš v byte alebo v dome?

sundance
autor
3. jan 2013

@zuzik311 bývame v dome, a tiež som bola už doma...aj ja som ho chcela strašne..aj teraz toho trošku banujem...ale ked si to premyslím tak je to dobre, že sme ho nebrli....to máš vela starostí aj s bábom aj so sebou... 😉

zuzik311
3. jan 2013

@sundance no my sme v byte.. na jednej strane si myslim, zeby som to zvladla len na strane druhej..stačí, aby som šla skôr do nemocnice a s malým by nemal kto byt. muž celé dni v robote.. síce naši povedali, žeby si ho na týždeň, dva vzali ale aj tak

vika9792
3. jan 2013

@sundance z vlastnej skusenosti ti mozem napisat, ze ak si ho nevzala tak si spravila dobre. my cakame babo koncom aprila a nasu mini civavu mame 2 a po roka. je uz naucena , chodi cikat ako macicka, do svojho "kvetinaca", no dalo to zabrat, kym sa naucila. no vyzaduje neustalu pozornost, a aj ked viem, ze to zvladneme, hlavne na zaciatku bude tazke starat sa o babo a nasu Lunu. je lepsie, ak bude babo starsie.a ako pise anjelicek26, treba zvazit aj to, ako moze dieta ublizit psikovi. ja uz teraz viem, ze budem musiet mat oci na stopkach,kedze Luna ma 1,2kg a je to take male nic 🙂

dadulu
18. feb 2013

Prosim vas poradte mi niekto,kupili sme si malu civavku, ma 9 tyzdnov a chcela by som aby zacal chodit cikat von.Doteraz cikaval na plienku na chodbe a celkom mu to ide.Dnes sme skusali ist von ale chudak sa len triasol a necikal a to som vedela ze mu treba lebo sa zobudil.Vycikal sa az dnu a to aj mimo plienky.Vyhresila som ho a neriesila viac.Potom sme sli zase tak za 3 hodky a pol hodinu sa vonku len triasol a nic a zas sa vicikal a ktomu este aj do pelechu.Ako mu to mam ulah it.

cipolino
31. júl 2013

Ahoj. Máme dlhosrstú chi -vavu a zakúpili sme ju pred narodením sinka. Môžem povedať aj moja manželka potvrdiť že nebol žiadny problém. Máme fenu a už v brušku syna cítila. Príchod sinka domov tak zvládla bez problémov. Ak psíka tak ho treba kúpiť ihneď. Pred narodením bábätka. Po príchode domov z bábätkom je treba aby si zvykli a to tak že si psík bábätko oňuchá. Treba bit pri tom opatrný a sledovať chovanie psa. Odporúčajú aj lekári. Bo môže aj liečiť bábätko. 🙂

kiki68
30. aug 2013

no ja by som tak maleho psa k dietatu nechcela,ked vidim co susedky vyvadzaju s nasim 12kg psom,ako zase mame velmi vhodne plemeno,lebo miluje ludi a detmi sa necha mackat,ale zase sa nebojim,ze by sa nieco stalo,ked ho mackaju,on ma posunuty prah bolesti,takze nestartuje po dietati,mame postihnutu malinku susedku a ta teda nema motoriku,ale zase sa vdaka psikovi postavila na nohy a prestala lezat v kociku. ich mama mi ale hovorila,ze boli na ihrisku a ze deti videli malu civavu a teda ze ta po nich cvakala,ze sa jej tie hrubsie dotyky nepacili. No rpi tak malom psovi co am do 2 kileciek by som sa bala,predsalen ked vidim ako si z naseho robia zivu hracku,opierku na chodenie a pod. Tiez by som pockala aspon 2-3 roky,budete mat potom mensiu robotu, ono mat stena a byt tehotna,zohybat sa k tomu,stale to chodit vencit...no je to druha materska...teda mne to tak prislo...kazde dve hodiny von,aby sa to naucilo co najskor. Ale inak k dietatu psa urcite odporucam, maju na seba vacsinou trpezlivost a psovi nelezie na enrvy,ked dieta nieco stale dokolecka chce opakovat...co my dospeli zase az taki nadseni po par minutach nie sme... 😉