Náhle úmrtie dojčiat v spánku. Naozaj sa to deje?

michelle188
13. aug 2016

Ahojte mamičky... Neviem či tu už taká diskusia je, ale nenašla som... Potrebujem sa s niekým, kto mi aj uverí, porozprávať o tom, čo som zažila už druhýkrát...toto nikomu neprajem...
Prvýkrát sa mi synček ako 8 dňový začal dusiť vodou ktorú po čase vygrcol aj keď si odgrgol, nevedel sa nadýchnuť, celý sčervenal, otočila spm ho dole hlavou a búchala po chrbátiku, volala sanitku no medzitým sa nadýchol tak mi dali iba nejaké pokyny, sledovať dýchanie a keby niečo mám volať a hneď prídu... Od vtedy stále kontrolujem malého dýchanie, keď spí, či dýcha a tak. Včera, to už máme 7 týždňov, som ho okúpala, dala mu papať, ale nespal ešte. Musela som si odbehnúť do obchodu tak syna mi stražila svokra. Keď som prišla, už spal, svokra povedala že ho uspala v kočíku, bolo pol 10 keď zaspal , ja som prišla o desiatej. Kočík stál pri dverách a keď som otvorila dvere buchla som doňho, pozrela som na malého ale ani sa nepohol. Celý deň nespal tak som si pomyslela že ma taký tvrdý spánok alebo čo... Vyzula som sa a zase som dverami narazila do kočíka a malý zase nič... To bola možno aj necelá minútka toto... A vtedy mi ťuklo že stále aj keď sa ho dotknem v spánku sa zľakne... Položila som na neho ruku a nič som necítila...chytila som mu bruško o dosť silnejšie a ani ho nemyklo, chytila som ešte raz ale žiaden náznak dýchania...v tom momente som ho vytiahla z kočíka so slovami že on nedýcha a zatriasla som s ním, priateľ ho odomňa hneď zobral lebo som padala k zemi.... V ten moment som počula jemné zaplakanie malého a spal ďalej a priateľ na mňa pozeral že veď dýcha čo robím paniku... :( 4- krát som sa išla uistiť či dýcha a keď nič tak som začala konať... A nikto mi neveril že nedýchal, vraveli že možno mal také dýchanie v spánku iné abo čo... Ale to už je jedno, nech neveria... Otázka znie, mohlo to byť to náhle úmrtie dojčiat a my sme sa tomu vyhli? A existuje nejaké vyšetrenie, kde vedia zistiť, ako dlho nemal prísun kyslíka? :( zajtra s ním idem pre istotu k pediatričke nech ho vyšetrí....
Ďakujem Vám za odpovede....

anjelicek26
13. aug 2016

@michelle188 chodte k lekarovi hned, len tak ti vedia s urcitostou povedat,co sa stqlo. Vyhnut? Len vyrast s rizikoveho obdobia a dovtedy monitor dychu.

wurka
13. aug 2016

Ja by som ti odporucila monitor dychu, my mame a spavam pokojnejsie 🙂

waneska231
13. aug 2016

Ahoj,zazivala som to iste,ked sa mi maly narodil,presne ako pises,stalo sa to asi dvakrat,ked som ho zobrala na ruky a zacala triast a kricat,zacal plakat,pytala som sa vtedy doktorky tak povedala,ze mohlo to byt to,ze si mame kupit tu podlozku co kontroluje dych,odvtedy ho sledujem,no nastastie sa to nezopakovalo,ale ti poviem,ze tiez to vtedy so mnou zamavalo.....

michelle188
autor
13. aug 2016

Monitor dychu mám v postielke ale ako pozerám dám ho počas dňa do kočíka...

anjelicek26
13. aug 2016

@michelle188 do kocika kup snuzu a das aj ked bude maly v autosedacke.

lenka454
13. aug 2016

Odporucam monitor dychu my sme ho pouzivali pri dievcatach od narodenia a aj teraz mam stale v postielke mam 5 mesacneho syna ale poviem vam par krat zacala z nicoho nic pipat vyskocili sme obaja z postele ale nastastie zly poplach maly krasne spinkal.

ciernypes
13. aug 2016

@michelle188 deti by nemali spat vo vyhriatej izbe.sle yak 18 C aj s tym moze suvisiet tem syndrom

denka01
13. aug 2016

@michelle188 ano stava sa to. Pamätam si to ako dnes aj ked to uz bolo pred 12rokmi. Syn lezal pri mne na posteli, na to dosla mama. Obe sme nanho pozerali ako spinka. A zrazu prestal dychat. Trvalo to asi 30sek potom sme obe vykrikli nedycha. Zatriasla som nim a nadychol sa. Bola som s nim aj na neurologii chceli nas nechat na pozorovani nakoniec nas pustili domov ale rok som poriadne nespala nakolko mojej kamaratke takto zomrel syn a pricina sa nenasla. Nam sa to stalo viac krat, ze mal take dlhsie vypadky dychania do roka. Ako Ti radia kocky monitor dychu.

charity
13. aug 2016

@michelle188 Ja Ti verim. Mne sa stalo podobne. Ulozila som maleho spat a za minutu hucali detektory dychu na cely barak a dietatom ani nepohlo. Vyvoj situacie ako u Vas.

Daju sa zohnat monitory dychu ktore sa davaju za okraj plienocky. Ale ked mas dieta v pohybujucom sa kociku, nie su funkcne, to asi vies.

papywest
13. aug 2016

Aj nam sa yo stalo tak 5-7krat aj moj maly zaspal a pretsal dychat triasla som snim a nic....ked ho potom potriasol priatel tak sa prebudil . do 1 roka som mala kazdy den stresy cez noc som ho stale kontrolovala uz som sa bala.

simonetta135
13. aug 2016

Ahoj mame nieco podobne od cca 7 tyzdnov a odvtedy bezne 5-6x v noci k tomu da maly zacne triast casto aj vykasliava krv. Ideme na neurologiu koncom augusta a zaciatkom septembra na magneticku.... Sama neviem co sa deje

stanislava33
13. aug 2016

aj nám sa to stalo, dcérka mala päť dní, spala v postieľke a začal pipat monitor dychu tiež som s ňou triasla a nič, manžel medzitým volal záchranku. Dcérka sa prebrala až po tom, čo som jej opakovane fúkla do tváre. V nemocnici ju vyšetrili a všetko bolo v poriadku. Niektoré bábätka majú taký hlboký spánok.

mia265
13. aug 2016

To je hrozné,ani by som asi nespávala,jak by som sa bála

ywca222
13. aug 2016

@michelle188 Existuje aj mobilny monitor dychu.Sestra ho mala pre maleho presne pre pripady v kociku.Je to taky maly cip,nacvakne sa na plienku.Urcite v tvojom pripade by som mu dala aj 3 🙂 Drzte sa,prajem vsetko dobre 🙂

tomasko27
13. aug 2016

@michelle188 Ahoj.Mala ma 4 mesiace a tiez sa nam daco podobne stalo.Spava v koliske a v noci sme na nu kukli a skoro vobec nedychala,stuchali sme do nej a nic,zobrala som ju na ruky a hlava odkvacla az potom som silnejsie zatriasla a sa prebudila.Ci tak silno spala neviem no len raz sa to stalo.

07022007
13. aug 2016

Stalo sa nam to,ale nas zachranila snuza hero lebo ho prebrala.... odporucam snuzu.... ked nedycha neviem presne kolko s tak zacne vybrovat na brusku dietatko a az potom sa spusti alarm

katkakovac
13. aug 2016

Neustale na monitore dychu. Aj v kocari. Dozaduj sa neurologickeho vysetrenia. A ako tu hore pisala jedna baba, spanie v chladnejsej miestnosti, menej naobliekane. Dudlik tiez moze pomoct, teda ak ho nebude odmietat ako moja dcera. Viem cim si prechadzas . Syn sa ako 8 zyzdnovy zaval dusit slinami, muz nevedel co robit, nastastie ja som nespanikarila a otocila som ho dole hlavou. Mal podozrenie na vadu srdca, takze do roka na monitore a ked som s tym prestavala, tak som chodila kontrolovat kazdi chvilu. Pri dvere tiez prve tyzdne som mnohokrat v noci vstala skontrolovat, ci je monitor zapnuty. Proste do roka je tam riziko a netreba to podcenovat. Drzim palce😉

katkakovac
13. aug 2016

Odpravedlnujem sa za preklepy. *pri dcere

lennicka
13. aug 2016

ANo stava sa to, ja som odchadzala z porodnice a mala mi prestala dychat v naruci... takze odvtedy na monitore dychu - dostat ja take co pripnes na plienku. V mojom pripade sa to uz neopakovalo, ale mozem ti povedat, ze kazdy spanok som striehla ako sup, hoci spala aj v postielke. Ked spala so mnou, ja som spat nevedela, lebo v jednom kuse som kontorlovala... urcite chod s tym k lekarovi (odporucia ta na kardio a neuro)... ono ludia ktori to nezaziju, povazuju aj monitory dychu, aj tento stres za prehananie, ale ked to zazijes, tak ten prvy rok je stresovejsi... drzte sa.

sisaka
13. aug 2016

Nechcem vam tu do toho vstupovat, ale neda mi to, hlavne s detmi netraste moze to sposobit krvacanie do mozgu.

michelle188
autor
14. aug 2016

@sisaka aj v pôrodnici nám vraveli že zatriasť ale nie silno, to je jasné...

@katkakovac ano vravi sa že do roka je riziko ale poznam ženu ktorej dcéra zomrela na tento syndrom ako 14 mesačná :( aj tak sa budeme strachovať celý život...

@simonetta135 hadam bude všetko v poriadku, musí to byť strašné :( prajem skore uzdravenie nech je malý zdravučký 🙂

@charity jasne viem že ak je kočík v pohybe tak monitor nebude reagovať ale ak stojí tak aspoň kým nekúpim snuzu budem to riešiť takto...

@ciernypes v dome nemáme cez leto viac ako 20-25 stupňov, podľa toho ako hreje slnko, ale viac nemáme nikdy, ani nie je naobliekaný, ani nemôže lebo hneď má potničky a aj plače keď mu je teplo, takže myslím že tým to nebude..

jamika27
14. aug 2016

@michelle188 jasné že sa to stáva a u nás bol aj jeden prípad, že bábo zomrelo. Netreba robiť však paniku. Deje sa to len v rannom štádiu, prvé týždne. Bábetko ,,zabúda dýchať,, respektíve tie pauzy medzi dýchaním sú dlhé. Treba ho nechávať spať v postielke, ked zaspí v kočíku preložiť. Ked mne spal v kočíku kontrolovala som palcom ku nosu 🙂 Nám prvé týždne aj monitor vpostieľke v noci zvonil, len sme zatriasli a bolo ok.

HLAVNE nerobiť paniku ;)

ladore
14. aug 2016

Monitor do postielky alebo k tebe a do kocika vajicka mobilny co nacvaknes na plienku

tecko28
14. aug 2016

@michelle188 triast vobec nie, fuknut do pusy

katrin21
14. aug 2016

@michelle188 deti niekedy inak dychaju nepravidelne..ja to vidim podla monitoru, ako nepravidelne blika svetielko...
KUp si monitor a budes pokojne spavat.. zbytocne sa nestresuj...

babatkoo
14. aug 2016

Do akeho veku sa toto moze detom prihodit? :(

tecko28
14. aug 2016

@babatkoo do roka

jamika27
14. aug 2016

@babatkoo tak deje sa to batoľatám cca do 1 roku, ale podľa mňa reálne do dvoch mesiacov treba bábätká viac sledovať.

babatkoo
14. aug 2016

Ja mam 15 mesacneho syna, boze dufam ze uz nemusim zacat stresovat. Citala som ale clanok o tej mamicke ktorej umrela 14 mesacna dcera :( nikde na nete neviem najst do akeho veku je to najhorsie. Pisu 12 mesiacov a potom sa dozviem ze aj 14 mesacne. Kurna :(

michala.s
14. aug 2016

Ahoj ked som s malym lezala v nemocnici, tak tam prilaji takto par novorodencov, v spanku dali na monitor na sledovanie tak 3 dni, ak bolo vsetko ok pustili ich domov