Nemocničné izby s presklenými stenami

maca_p
12. dec 2012

zaujima ma vas nazor.

v pripade, ze by ste boli ubytovane v nemocnici ako doprovod dietata, vadilo by vam, ak by ste boli ubytovane v izbe, kde vidite cez presklenenu stenu do susednej izby na spolupacientov? teda namiesto steny je tam okno? podotykam, ze pobyt doprovodnej osoby si platite same a je to 10 eur noc. tiez si platite stravu v plnej sume.

mata128
13. dec 2012

Moj syn bol operovany na srdiecko,z jis-ky sme sli tiez na takuto presklenu izbu a bolo mi to uplne sum a fuk. Bolo pre mna podstatne,ze mi syna zachranili a mohli sme ist cim skor domov...

stardust
13. dec 2012

@maca_p co znamena napr. pat kubickych metrov tepla 😀 😀 😀 ? Rovno si tam mozes zobrat do nemocnice ucebnicu zakladov fyziky 🙂

miskakyska
13. dec 2012

@hajajanka sa tu rozdrapuješ 😠 😠 😎 kto ti je vzťahovačný ?... 😝 .........to je úplne o inom,nie o vzťahovačnosti 😅

poppy1
13. dec 2012

no ja napisem svoj nazor... absolvovali sme pobyt na Kramaroch teraz pred nedavnom, boli sme tam pat dni na internom (dojcenskom) oddeleni. Na jednej strane uplne chapem mamicky, ktore pisu, ze im bolo uplne jedno, v akych izbach boli, hlavne bolo, ze im zachranili deti, ze mohli ist domov... a tiez chapem, ze urcity zmysel to v minulosti malo/ma, ak su tam deticky same atd. na druhej strane, ja som bola vobec v nemocnici prvykrat (mimo porodu) a dali nas s dcerkou hned na izbu, kde som cez sklo videla do dalsich xy izieb... vsade deti s rodicmi, niektore sa hrali, ine lezali s infuzkami v postielkach...pre mna osobne to bol nesutocne zly pohlad ☹ aj teraz mi je z toho do placu...proste zmocnila sa ma uzkost, ked som videla vsetky tie utrapene deti ☹ ich rodicov, ktori si ma hned premeriavali, pretoze sme boli "nove"... nehovorim o tom, ze izba miniaturna, skrinu som tam ani nevidela, vonku z izby umyvadlo,kde sa deti umyvali...wecka a sprchy pre mamicky niekde na chodbe...nastastie manzel sa opytal na nadstandard (mna to ani nenapadlo) a sestricka nas tam odviedla, ze maju nateraz volno... Uplne iny pocit!!!! Mali sme same s dcerkou izbu, s obrazkami, weckom, kupelkou a telkou... ani som nemala pocit, ze sme v nemocnici, mali sme sukromie, mohla som dcerke pustit rozpravku, ked chcela spinkat, tak som jej zhasla a spinkala... nikto nas nevyrusoval...najma za zaciatku vela spala, takze mne vyhovovalo, ze sa tam nepremavali stale sestricky, lekari... a najma, stale som sa spravala, akoby sme boli v hoteli na dovolenke...proste aby dcerka nemala pocit, ze je niekde v nemocnici a aby nevidela, ze tam su deti, ktore trpia, placu... Spavala pekne so mnou na posteli, nenechala som ju spat samu v tej kovovej. Bola v pohode, brala to ako "vylet" 😉 a ja som bola tiez v pohode... takze ja som za to, aby sa to rozdelovalo aj podla pripadu...ak je tam niekto s niecim vaznym je to predsa ine, ako my sme tam boli s drobnostou! ja si to sukromie neviem vynachvalit 🙂 len skoda, ze si clovek za nieco taketo musi zaplatit a nie malo!!! ☹ ☹ a nehovorim o tom, ze nadstandard moze byt obsadeny ☹ ja osobne by som naozaj nechcela travit x dni na klasickom presklennom oddeleni ☹

klincek
13. dec 2012

@sissy27 tak na to by mi fakt nenapadlo sa stazovat, bola by som za tu handru alebo cokolvek podobne vdacna..ale ano, ludia sme rozni. a v tom ostatnom mas uplnu pravdu.

sissy27
13. dec 2012

@klincek nemyslela som tým konkrétne teba, ale isto by sa nejaká našla, čo by s tým mala problém 🙂 nedá sa jednoducho vyhovieť vždy všetkým...

@miskakyska úplne súhlasím s @hajajanka... možno nie vzťahovačnosť, ale precitlivelosť na všetko druhoradé určite, a nazve sa to vznešene "úroveň" ... úroveň zdravotníctva sa meria niečím iným ako úroveň hotelových služieb, nakoniec vždy je možnosť ísť aj do súkromného zdravotníckeho zariadenia, nie?

zeleny_cajik
13. dec 2012

@sissy27 Mýliš sa. Nie je možnosť ísť do súkromného zariadenia, najmä nie s deťmi... Možno také záležitosti, ako vybratie mandlí a pod., to sa dá, ale akútne zdravotné problémy a rôzne špecifické zdravotné problémy riešia iba štátne nemocnice. Bohužiaľ....

sissy27
13. dec 2012

@zeleny_cajik vždy je možnosť... ak je pre mňa na prvom mieste komfort a tapety, tak idem napr. k susedom do rakúska - zaplatíš aj pobyt aj lekársku starostlivosť, ale máš...

zeleny_cajik
13. dec 2012

@sissy27 celkom od veci odpoved.

Mala som dojem, ze sa bavime v kontexte slovenskeho zdravotnictva...

Ak by aj nie...ked ma dieta napr. akutnu laryngitidu, nebudem s nim utekat do Rakuska, ale na najblizsiu pohotovost. Ano, na prvom mieste je zdravotna starostlivost a to, aby dietatu pomohli. Ale preco by mal byt pobyt v nemocnici, ktory je sam o sebe stresujuci, zneprijemnovany este viac? Niektore zmeny nestoja ani vela penazi, len trochu snahy a vole, ked vsak budu vsetci ticho, nezmeni sa nikdy nic.

A vobec, tuto diskusiu pozorne citala a nikto tu nepisal o tapetach a nejakom extra komforte, ale o slusnych, hygienicky vyhovujucich a dostojnych podmienkach, aby mal rodic aspon trochu intimity pri prezliekani, kojeni...aby som si nemusela okrem toaletneho papieru a priboru nosit do nemocnice este aj savo, aby som sa nemusela prezliekat za "asistencie" sestier, upratovacky, 10 medikov a ostatnych rodicov...lebo vystriehnut chvilku, ked nikto z menovanych nie je v dohlade, je celkom mission impossible. Skoda, ze som si tu spolocnu sprchu a WC neodfotila. Zial, boli sme akutni pacienti a nadstandard nebol volny. .

Ja som na tom oddeleni lezala tri dni. Neviem si predstavit stravit tam takto niekolko tyzdnov ako ine maminy s vazne chorymi detmi.

miskakyska
13. dec 2012

@zeleny_cajik asi nebola tá nad Tebou v živote hospitalizovana 😎 inak by tu také bludy nepisala. 😎

renatka100
13. dec 2012

Pridam sa k mamickam ktore prezili pobyt na kramaroch. My sme boli hospitalizovani na deTskom oddeleni na pozorovanie z dovodu moznosti febrilnych krcov a 40 teploty. Boli sme tam tri noci. Bolo to vsak ukrutne a velmi ponizujuce a to nielen pre dospeleho cloveka ale veru aj pre dieta. Prvy den malu bolel cely clovek nevedeli co jej je a stale plakala. Ano je to namahave to pocuvat ale ved sme v nemocnici - prisla za mnou sanitarka a povedala ze mam malu utisit ze sa tam NEDA pracovat! Vytrestila som na nu oci a zakricala ze ci ju mam buchnut po hlave ked oni ju nedokazu uzdravit prip zisti co jej je. Sanitarka sa zarazila a odisla. Tie styry dni som sa prezliekala pre pohladmi dvoch chlapov ktori boli za sklom na izbe a chtiac nechtiac museli sa pozerat. Ked som chcela ist na wc alebo sa sprachovat nemohla som zamknut dvere lebo tam nie su kluce takze na zachode ma vymakla okrem upratovacky este ina mamicka a dalsi chlap. Co sa tyka sukromia pre dieta tak to sa veru da tazko vydrzat. Dieta nedokaze zaspat lebo je stale zasvietene, pri place ine dieta alebo prave doňiesli dalsie dieta a pod. Bola som veru v koncoch a povedala som si ze ked nebude moje dieta umeirat tak uz tam veru nevlezeme, tam sa diete nevylieci ale este viac ochorie. Podotykam ze nam nevedeli urcit diagnozu a boli sme s detmi chorymi na rozne nakazlive ochorenia. Takze presklene steny su jeden z najmensich problemov tejto nemocnice ☹

maca_p
autor
13. dec 2012

@poppy1
@zeleny_cajik
@miskakyska suhlas so vsetkym

@sissy27 mas pravdu, na adenotomiu sme boli v sukromnom centre v piestanoch. avsak kozne choroby sa pre zapadoslovensky kraj liecia az v BA. ziadne sukromne stredisko... predstav si, ze som bola s detmi aj v kupeloch so specializaciuo na kozne choroby, prezila som aj spolocne zachody, aj spolocne sprchy, nie som fajnova, ako si ma predstavuje... povedz mi, kolko stoji m stvorcovy samolepiacej tapety??? to chce clovek az tak vela??? kludne si poviem uroven! a stojim si za tymi 2 metrami tapety. nema obdobu v dnesnej dobe takato dehonestacia pacientov a sprievodcov na oddeleniach, kde to nie je nevyhnutne! skus si dat take sklo medzi detsku izbu a tvoju spalnu, ci budes takto vyskakovat 😉 .

@stardust teplo sa meria v kubikoch, tak ako plyn, elektrika 😀 alebo zeby nie? vazne 27°C v izbe zabije aj zdravu osobu, ked po 10 dnoch vylezie na mrazivy vzdusik. 🙂

sissy27
13. dec 2012

@miskakyska bola som s dcérou hospitalizovaná a za oveľa horších podmienok ako také ako ty... steny tam neboli žiadne, len závesy, neboli tam žiadne spoločné sprchy a toalety, len pre personál, žiadna posteľ pre sprievod, iba stolička pri posteli... komfort bol už len to, že mi tam dovolili byť pri malej, ako jedinej, a nebolo ľahké to vybojovať... tak to chodí na ARO... na prvom mieste pre mňa bude vždy zdravie a v nemocnici odborný a príjemný personál, všetko ostatné je druhoradé...

miskakyska
13. dec 2012

@sissy27 také ako ja? hm.........a odkiaľ vieš,aká som ?? 🙄 🙄 .........a ako som bola ja hospitalizovaná..ako to len ty môžeš vedieť,by ma zaujímalo 😠 😠 teraz sa tu nadrapuješ,tam si mala hubu otvoriť,ked si bola taká utrápená.....my za to nemožeme za akych podmienok si bola ty hospitalizovaná 😖 😖 . 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

sissy27
13. dec 2012

@miskakyska nadrapujem sa? tebe načisto prepína? a btw. - hubu máš akurát tak ty, ja mám ústa 😉

maca_p
autor
13. dec 2012

@miskakyska
@sissy27
dievcence, zachovajme nejake to dekorum 😀

abbey1
13. dec 2012

Ja keď čítam tieto príspevky, je mi naozaj zle z niektorých reakcií.
Keď človek vstúpi do nemocnice, tak sa automaticky stráca jeho ľudskosť a individualita? Vstupom do nemocnice sa vzdávame slušného zaobchádzania, práva na aké také súkromie?
Ano, v pohode zatnem zuby a vydržím, ak sa jedná o krátkodobý pobyt. Ale ak v takých podmienkach mate doslova žiť niekoľko mesiacov, tak by ste to brali inak. 24 hodín denne ste na očiach iných ľudí, lekárov, sestier, ale aj pomocného personálu, upratovačiek, iných rodičov, detí,...Spíte, len ak je náhodou ticho, jete a každý vám vidí do taniera. Jedlo v chladničke je vaše a každého, kto sa drzo ponúkne. ziape po vás staničná či sestra, len preto že sa zle vyspali, či povadili s mužom.
Ak tu náhodou napíše maminka, či si tie deti a ich rodičai nezaslúžia trosšku súkromia a konfortu, tak sa do nej pani múdre obujú a pošlú ju kade ľahšie.
Ano, my aj deti vydržíme v záujme zdravia čokoľvek, to ale neznamená, že sa budeme tváriť, že je všetko Ok a ďalej s tým nič neurobíme.
Skúste sa zatvoriť do izby 2krát 3 metre a prežiť tam celé mesiace a potom tu vykrikujte. 😠

sisaha
13. dec 2012

Minimalne tie zaluzie na presklennych oknach nemozu byt az tak financne narocne. Hadam by stacili aj peniaze z jedneho tyzdna od vsetkych rodicov, co tam lezali s detmi.. Ine je, ze sa niekomu tam investovat nechce..(ktovie komu a kam tie peniaze putuju....)

danka79
13. dec 2012

Moja skusenost je z Kramarov aj z Antolskej. Na kramaroch presklenene oddelenie-na mna to vplyvalo strasne. Nikdy nezabudnem na tie velke smutne oci chlapceka,ktory bol vo vedlajsej izbe a sudiac podla jeho vybavenia (plno hraciek, TV,hry...atd..),tam travil velmi dlhy cas. Bolo mi hrozne trapne,ak sa nam obcas stretli pohlady. Nevedela som kam sa mam pozerat.Mala som chut ho vystiskat. Islo o oddelenie traumatologie. Na Antolskej boli tieto sklenene steny premalovane na bielo. Samozrejme,ze v nemocnici clovek o sukromie ciastocne pride,minimalne kvoli spolubyvajucim. Nemam pocit,ze by tu niektora z mamin ocakavala luxusne prostredie atd...len zachovanie ludskej dostojnosti.Pre mna je tiez dolezitejsie spravanie personalu ako vybavenie. Byt v nemocnici je uz same o sebe velky stres pre deti aj rodicov,tak na co si to este viac komplikovat. Tie skla mi ale neskutocne vadili. Nemala som pocit,ze by sestry vyuzivali pohlady cez skla na kontrolu pacientov. Pravidelne chodili za kazdym pacientom do izieb. Takisto nehovorime o JIS, o ziadnych oddeleniach,kde ide o zivot.Vtedy ma clovek naozaj ine priority. Bolo tu spominane kozne oddelenie. Zaujimal by ma nazor nejakej zdrav.sestry ako to vidia oni. Mozno by sme mali aj uplne nove argumenty.

maca_p
autor
14. dec 2012

ako to, ze v tejto nemocke sa to okno dalo zamalovat, ako som citala, tak to bolo na detskom odd.? nasla som tuto foto nahodne a dufam, ze sa @moncicatko19 neurazi , ze som si ju pozicala sem 😎

fcul milovnicky okien medzi izbami prehovorte 😀

moncicatko19
14. dec 2012

@maca_p 😀 vpohodkee

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bebe02
15. dec 2012

Ked moze byt sukromie zabezpecene v inych nemocniciach na detskom oddeleni, preco by to tak nemohlo byt aj na Kramaroch? Bola som s dietatom na JIS-ke na Antolskej a mali sme absolutne sukromie, ziadne presklene steny, o toaletu a sprchu sme sa delili iba s vedlajsou izbou. Na izbe bola aj TV s DVD prehravacom. Normalna izba, ziadny nadstandard. A myslim, ze podmienky, v akych musia byt rodicia s detmi na Kramaroch, by boli vo vyspelych krajinach v zahranici uplne nepripustne. Nuz, je to vsetko samozrejme aj otazka financii, ako tie nemocnice vyzeraju. Ale tiez si myslim, ze sukromie by v ramci moznosti malo byt zachovane.

milka2008
15. dec 2012

Nečítala som celú diskusiu, ale tieto presklenené izby majú aj svoj účel - aby personál dohliadal na deti, ktoré sú tam bez doprovodu. Mne to zo začiatku tiež vadilo, ale rýchlo som sa zorientovala, odosobnila a nemala som ani čas a ani chuť "zízať" do druhých izieb a pozorovať, čo kto robí. Mojou prioritou bolo dostať sa odtiaľ čím skôr domov a so zdravým dieťaťom samozrejme. A okrem toho - párkrát mi zdravotnícky personál vďaka týmto preskleneným izbám zachránil môjho syna...Píšem o zážitkoch z Kramárov.
A potom sme ležali v Biskupiciach, kde som sa cítila doslova ako v "hoteli" oproti Kramárom, ale tam mi zasa tie presklenené izby chýbali. Je to všetko vec prístupu a pohľadu.

teenushka
15. dec 2012

Nuz...lezali sme so synom v DFN v Kosiciach, v dvoch pripadoch v presklenych boxoch a raz na klasickej izbe. Je fakt, ze boxy boli stavane v casoch, kedy na detskych odd. lezali deticky same bez doprovodu rodica, takze pre personal bola nutnost vidiet vsetky deticky jednym pohladom. V dnesnej dobe to vobec nie je stastne riesenie v pripade, ze je tam dieta hospitalizovane spolu s rodicom. Sukromie a intimita su velkou neznamou. priklanam sa aspon k tej najlacnejsej variante akou su obycajne zaluzie za par eur.

maca_p
autor
15. dec 2012

@milka2008 celkom nerozumiem tvojmu prispevku, na jednej strane tvrdis, ze vdaka sklu zdravotnici zachranili zivot tvojho prcka. ale predpokladam, ze ty si tam s nim nebola, inak by si zdravotnikov predsa upozornila ty, ze sa s malym nieco deje... v tomto pripade okna maju opodstatnenie - izba bez rodicovskeho dozoru.
na druhej strane opisujes biskupice ako hotel bez inkriminovaneho skla. takze ako?

opät mi neda nespomenut, pre tych, co necitali celu diskusiu, ze tato diskusia je zalozena v pripade oddelenia, kde nejde o zivot a jedna sa o izby pre deti s doprovodom. rodic na ineho rodica predsa nemusi dohliadat 😎 staci, ked ma dalsieho rodica na izbe, kedze sa jedna o izby 2 deti 2 doprovody, nie 4 deti, 4 doprovody 😀

lili007
15. dec 2012

My sme boli takto ,,ubytovani,, v Bratislave na Kramaroch na chirurgickom oddeleni.
Presklenene okna veru nie su nic moc, nakolko sestricky svietia den/noc a moj maly sa pri prenikajucom svetle stale budil. Nastastie pobyt po operacii trval skutocne kratko - 2 noci.
Druhu noc sa nam uvolnila VIP izba za 30 Eur, kde uz boli zaluzie a mali sme klud na dospanie zameskaneho.
Myslim, ze spanok malemu velmi pomohol k regeneracii po operacii.

milka2008
15. dec 2012

@maca_p preto, že v noci malému lietali saturácie hore-dole a ja som strašne tvrdo spala, nič som nepočula, žiadne pípanie ((nebolo to na JIS, ale na dojčenskom oddelení) a aj to, že pri krmeni malého som zaspala, malého som držala na rukách a takmer mi vyklzol ... takže si to včas všimli našťastie. bola som pár týždňov po pôrode, bola som vyčerpaná z pobytov v nemocnici a jedno s druhým...už je to za mnou a nechcem sa k tomu vracať. 🤐

danusskaaa
15. dec 2012

no, ja som nieco podobne zazila teraz s malou v nemocke. z jednej strany vchod do spolocnej chodbicky a potom kazdy do svojej "spalne"- vsetko presklenne. druha stena celkove sklo, zakryte len polozaclonou, tretia stena balkonove dvere, ktore boli prihlincovane, lebo nemali klucku a stvrta stena polookno na chodbu aby sestricky videli. takze hroza. ziadne sukromie, zaidny luxus, proste des. a ak vam este cely cas na jednu zo stien kope maly chlapec, lebo nevie vydrzat lezat tak to stoji za to!!! je to hroza, tie nese nemocky... cest vynimkam...!!!

maca_p
autor
15. dec 2012

@milka2008 to chces povedat, ze saturacie mu merali cez sklo? u dospelych sa meraju saturky pristipcovanim takeho stipca na prst. presklena stena nema co docinenia so saturaciami. sestricka musi osobne prist do izby a odmerat. co sa tyka tvojeho zaspatia, tiez to bola tvoja unava, alebo nepozornost, alebo neviem ako by som to nazvala. dieta by malo byt zabezpecene proti padu a to vzdy. takze tiez ako argument na presklenu stenu to moc neobstoji... aLe v podstate, ked to tebe vyhovovalo, tak fajn. 😉