Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nový zákon - netreba nosiť ospravedlnenky do školy

zlte_kuriatko
28. sep 2017

Zienky,volala som pediatricke,ze potrebujem ospravedlnenku dcera bola prechladnuta,tak som ju nechala doma. No a povedala mi,ze od septembra vysiel novy zakon a sice,ze uz vobec netreba nosit do skoly ani skolky ospravedlnenky od lekara. Poculi ste uz o tom? Hladam ten zakon aj na nete no neviem najst. Neviete o tom nieco viac?

m.i.r.i
28. sep 2017

https://skola.pravda.sk/skolske-aktuality/clano...

Je to sice dobry napad, pretoze;
1, kvoli tomu ze ti dieta v noci vracalo alebo chytilo silnejsiu nadchu a nechas si ho doma na druhy den, nemusis chodit k lekarovi - ospravedlnis si sama
2. u lekarov bude menej deti v poradovniku kvoli banalitam
3. nebudes sediet v cakarni medzi naozaj chorymi a este sa nakazite niecim inym

Kazdopadne - nedomyslene je to z toho dovodu, ze skoly nie su s tym uzrozumene..vacsina nie je..aj nasa skola akceptuje 5 dni ospravedlnenia od rodica za rok! To je skor ze sme niekam sli vynimocne a tak...ak si ja dieta co len 2x necham doma po 3 dni, ved sa prelieci aj bez navstevy lekara, uz ho ospravedlnit nemozem..v takom pripade je lekar POVINNY ospravedlnenku vydat, zakon-nezakon....teda najprv to mali dohodnut so skolami a potom zacat praktizovat takto
Tiez ide o moznost zneuzivania...doteraz sa zneuzivalo len to, ze kto mal znameho lekara, mal doma ospravedlnenky, dieta nechce ist do skoly lebo pisu pisomku, sup, ospravedlnenka ze je chore..teraz to bude este viac,lebo uz ani od lekara listok netreba, tak si to moze vlastne ospravedlnit kedykolvek takto...takze to bude podla mna boj medzi tym co budu skoly akceptovat aby nedoslo k zneuzivaniu..

ericka_l
28. sep 2017

Sa im ani nečudujem, že to chcú obmedziť keď polovica školákov je tam iba tak, aby dostali ospravedlnenku a nemusli ísť do školy a potom sa to celé iba zdržuje, dlho sa čaká ale neviem či by to dopadlo dobre

vroni
28. sep 2017

@m.i.r.i, neviem, do akej miery je skola opravnena od rodica ziadat nieco nad ramec zakona. Lekar nie je povinny konat nad zakonnu povinnost len preto, lebo skola dupe nozickami, rodic de facto tiez nie. Takze Cierneho Petra ma v tomto pripade skola. A zneuzivanie? To nesuvisi nijako s tym, ci musi dat bumazku rodic ci lekar. Deti su kreativne a cesticky si najdu vzdy, tomuto pausalne nezabranis nijako. Ibazeby skola nechala "ochorencov" pisomky dopisat po navrate. "Zazracnych" uzdraveni starsich ziakov by pribudlo, lebo sanca cosi opisat je pri skupinovej pisomke vyssia, ako pri pisani pisomky pri ucke v kabinete 😂 Ani by to nebolo treba riesit zakonom 😉

stella333
28. sep 2017

@m.i.r.i Ja som vzdy deti ospravedlnovala na 3 dni, nam to na vyliecenie stacilo, pridal sa k tomu vacsinou vikend. Ja som nikdy tieto hry skoly neuznavala, aby som behala k lekarovi pre nic za nic. Ked dieta potrebovalo antibiotika, tak tam clovek musi ist a tu potvrdenku si vypyta, ale pre bezne prechladnutia nie. Neviem preco sa tu pise o zneuzivani, ak dieta nechodi do skoly, skolska dochadzka je 9 rokov povinna, tak nech to riesi socialka a normalni rodicia a pediatri nemozu predsa byt sikanovani za to, ze niekto zneuziva system.

hettinka
28. sep 2017

@zlte_kuriatko nie je to nový zákon, je to v školskom zákone, lenže sa do toho niekto obul a teraz je to tak, že do 3 dní píše ospravedlnenky rodič (alebo plnoletý žiak si píše sám) a nad 3 dni musí byť od lekára.
Osprevedlnenku však treba, akurát ju vypíšeš ty ... a škola to musí uznať, ak nie, odvolaj sa na školský zákon.
Naša škola tento rok musela upraviť školský poriadok, tiež sme mali limitované ospravedlnenia do rodiča na 3x3 dni, ale teraz sme to museli zmeniť na neobmedzený počet ospravedlnení do 3 dní.
No ja ani nemám problém dostať razítko, zatial nam lekárky razítko vždy dali a deti len tak doma nenechávam, teda nikdy som to zatial nevyužila. Bud su choré a ideme k Dr. (to je tak raz za 3 roky), alebo sú v škole.

hettinka
28. sep 2017

@stella333 školská dochádzka je povinná 10 rokov
a na ZŠ to asi normálni rodičia zneužívať nebudú ... ale verím, že niektorí aj áno, budu si cestovať na predlžený víkend, napíšu, že decku bolo zle. Alebo sociálne slabší, nebude na autobus, alebo iný dôvod, tak decku napíšu rodičia.
A ja vidím, že to zneužívajú stredoškoláci ... odkedy je tento zákon aktuálny, v kuse odchádzajú z posledných hodín, nechodia na prvé, že boli u doktora a ja im to nemám ako dokázať, že neboli. Alebo zaspia, tak neprídu celý deň, že im bolo zle ... tí starší chodia aj do roboty namiesto školy, všetko vykryté ospravedlnenkami od rodičov, alebo si 18-roční píšu sami.
Predtým to až také vypuklé nebolo, občas mi nejaký rodič zavolal, že maju doma vracačku, alebo mali teplotu, dievčatá menzes, tak 1-2 dni neprišli a vedela som to akceptovať, však som tiež mama

Ale teraz to je katastrofa. To bude komisionálok ...

lilke
28. sep 2017

Už na 2.stupni decká blicujú, rodičia, ak nechcú mať problémy na sociálke, kryjú dieťa ospravedlnenkou. Keď bol obmedzený počet ospravedlneniek od rodičov, dalo sa dieťa lepšie ustriehnuť. Ale ak toto bude naozaj reálne... a píšem o bielych deťoch z bežných rodín. ☹

vroni
28. sep 2017

@hettinka, ja ti fakt nechcem brat iluzie 😉 , ale mas pocit, ze clovek, ktory ide do prace nacierno namiesto do skoly bude mat nejake moralne hemungy si zaobstarat na to blicovanie doktorsky stempel? A podla mojho laickeho nazoru, ak dieta (ci "dieta") odide z vyucovania/pride neskoro s odovodnenim, ze bolo u lekara, mozem o tom vyzadovat potvrdenie. Navsteva lekara nie je choroba a samoospravedlnenka sa jej podla mna netyka...
@lilke , lenze ucitel nie je strazca v base (aj ked som si niekedy nie ista) Ci dieta chodi do skoly ci nie je primarne "problemom" rodica a nie ucitela. Ak som Rodic, ignorant (a ze ich je pozehnane), tak si dieta ospravedlnim. Znovu, najst ochotneho doktora ci vyrobit peciatku pre mnohych dnes nie je Problem. Hlavne u stredoskolakov by fakt nemalo byt problemom skoly, ci ju ziak navstevuje dostatocne casto (ja viem, ono asi normativy nepustia). Ale kym prosperuje, je mi to fuk a ak nie, tak si zopakuje rocnik alebo sa rozlucime. Povinna skolska dochadzka je len 10 rokov, nie nutne do maturity....

stella333
28. sep 2017

@hettinka Hej viem o tom, ze to stredoskolaci robia, tam neviem asi treba skolsky poriadok sprisnit a vynechavanie vyucovania nejak postihovat (nepustit do dalsieho rocnika, k maturite, vylucit zo skoly).
Co sa tyka zakladnej skoly, ak je to parkrat do roka (3x 4x jeden piatok) to nie je take hrozne, ten piatok tak 2x do roka aj aj dieta vypytam, len uvediem rodinne dovody a tam kde dieta vynechava casto, vela, tam to riesit individualne- lekarske potvrdenia, socialka.

ewellina
28. sep 2017

@vroni "moralne hemungy si zaobstarat na to blicovanie doktorsky stempel" - Ty mas velmi rada nemcinu, ze? 😎😉

vroni
28. sep 2017

@ewellina, no, mam. 😍 Ale idem sa hanbit do kuta, jednotka zo slovenciny by za toto veru nebola... 😖

ewellina
28. sep 2017

@vroni 😀 Tak som to nemyslela.

vroni
28. sep 2017

@ewellina, ja viem, samu ma vydesilo, kolko nemcizmov (ako cechizmov, len z nemciny) som narvala do jefnej vety...

vroni
28. sep 2017

Jednej, blby mobil!!!!

hori
28. sep 2017

tak ja vam napisem konkretny pripad... mati ma dve dcery 14 rocnu a 4 rocnu. Ta 4 rocna chodi do skolky, ale byva casto chora. Matka nemoze tolko vymeskavat z roboty. Co urobi? Urobi si z tej starsej operku, napise jej ospravedlnenku na tri dni a necha ju doma, potom ju jeden den posle do skoly, zasa napise ospravedlnenku na 3 dni... to je prosim pekne zivot, ale dievcina ma vymeskanych 250 hodin za polrok a skola sa moze akurát tak zblaznit...

vloky
28. sep 2017

@hori 😂😂😂a ja že čo budem robiť keď malý dorastie, ja v práci a ochorie ? Aké dobré riešenie si našla 😂😂😂 (myslím to zo srandy, viem že to nemyslíš vážne)

senta_sofia
28. sep 2017

@riamim len v tomto zneni je to od zaciatku, ziadna novelizacia tohto ustanovenia nebola k 1.9. tohto roka, jednoducho je to len svojvola skol, ze nutia rodicov nosit ospravedlnenky od lekara

vroni
28. sep 2017

@hori, skola sa vobec nemusi zblaznit. Moze dat dievcatu opakovat rocnik, dat podnet na socialku, ziadat potvrdenie od lekara, len to niekto musi zacat riesit. Pri matke takehoto typu neverim, ze to je jediny problem s dietatom....

zuzana76
28. sep 2017

@zlte_kuriatko plati len tri dni, pokial sa stav nelepsi, treba navstivit lekara, ach kolko bude zase vymeskanych hodin, niektore deti budu kazde dva tyzdne doma po tri dni a mnohe mozno ani nie kvôli chorobe, ale len tak, ved kolko je benevolentných rodicov

matrix87
28. sep 2017

necitam si prispevky predo mnou, tak ak sa opakujem tak pardon...
to nie je nove, je to stare...
a nie je to o tom, ze by nebolo treba vobec ospravedlnenky od lekara!!!
je to o tom, ze ak je dieta doma max tri dni, staci ospravedlnenie od rodica, ak je to viac ako tri dni, treba papier od lekara! u nas v skolke to tak funguje uz dlho, pokial necham maleho doma max 3 pracovne dni, staci ked podpisem v skolke papier, ze je uz v pohode. pokial s nim idem k doktorke a necha ho doma (nasa zvycajne aspon 2 tyzdne), tak mam papier od nej, ze bol chory a uz je fit a moze ist do skolky...
z pohladu doktora - je to menej pacientov denne, ktori sa chcu uliat z jedneho dna v skole, proste mu ten papier nedaju, nech si to riesia rodicia, aspon zistia, akeho pripadneho zaskolaka maju doma. a ttie deti, co su skutocne chore aspon nemusia v cakarni sediet hodiny, kym sa dostanu k doktorke
z pohladu ucitela - zavediem si zosit, kde si budem pisat tieto "rodicovske" ospravedlnenky a v pripade nespokojnosti rodica alebo ziaka s hodnotenim, im to jednoducho ukazem, a hned viem, kde je problem ;)
z pohladu rodica - dieta skolkar, ked ma soplik alebo kasle, tak s nim hned nebezim k lekarovi, viem to vyriesit aj doma, kludne aj do troch dni. Dieta skolak, ked ma virozu, tiez s nim neletim hned k doktorke, viroza ma celkom rychly priebeh (u nas v meste bola pred dvoma tyzdnami taka fakt jednodnova), s nadchou bezne chodia deti do skoly, ved to nie je choroba ani podla doktorov (ved pri nadche sa da aj ockovat ;) ) a so skolakom k lekarovi ide rodic az vtedy, ked ma teplotu a to zvycajne ostane doma... Jasne, je to zataz pre rodica, ked musi chodit do roboty a nema kde skolkara nechat a nema dost dovolenky alebo pripadne nahradne volno...
ale tak ci tak, logiku to ma!

zlte_kuriatko
autor
28. sep 2017

@hettinka ano vsetkemu uz chapem 🙂 z toho mi vyplyva len tolko ze nasa dr asi sama nevie ako to vsetko je,lebo dcera bola cely tyzden doma od pon do piat a este aj buduci tyzden mozno,teda viac ako 3dni..hlavne ze ma do tel presviedcali,ze ospravedlnenku podla "noveho" zakonu vobec netreba

brusnatanecnica
28. sep 2017

neviem ci mi to linku povoli, skusim dat:
https://www.zborovna.sk/novinky/blog.php?action...

vroni
28. sep 2017

@brusnatanecnica, za tento blog by si pan ucitel zasluzil trstenicou. Presne toto je ucitelom vycitane - pausalne vyhlasovanie rodicov za podvodnikov, deti za blicerov, vsetci su blbi, len ucitelia su lietadlo. To mi chce pan ucitel chce tvrdit, ze vacsina deti blicuje, vacsina rodicov podpisuje fingovane ospravedlnenky, ci ako? Asi nie. Skor to budu obcasne pripady, ale kopnut si do rodicov a ziakov je take cool a hned vyzeram ako ucitel o nieco schopnejsi. Absencia logiky neprekaza, pan je slovencinar a nie matematik. Keby ucil moje dieta, velmi seriozne sa urazim. Ucitelia sa hnevaju, ze vychovavat maju rodicia a nie oni. Tu zrazu “musia“ vychovavat blbuckych rodicov, aby nepodpisovali svojim nevychovanym spratkom priepustky na blicovanie. No, potes banbuh, za takehoto pedagoga.

hettinka
28. sep 2017

@stella333 " asi treba skolsky poriadok sprisnit a vynechavanie vyucovania nejak postihovat (nepustit do dalsieho rocnika, k maturite, vylucit zo skoly)" ... vylúčiť zo školy žiaka len tak nemôžeš, ak nosí pravidelne ospravedlnenky od rodiča (alebo seba samého) a bude ich aj veľa, proste na to škola nemá páku.
U lekára si to môže škola overiť len so súhlasom zákonného zástupcu, a ten samozrejme nedovolí takéto preverovanie. Okrem toho, čo povie lekár, ak tam ten človek ani nebol?
Jediná možnosť je stanoviť presne kritériá hodnotenia a dodržiavať ich ... čo znamená len hodiny práce navyše a kopa papierovačiek pri doskúšavaní dotyčných na komisionálnych skúškach. A ak sa to žiakovi nakopí zo všetkých predmetov, tak si to možno na ďalší rok rozmyslí. A tiež si to odnesú aj takí, ktorí sú skutočne chorí, systém nezneužijú, ale uplatní sa rovnaký meter... bohužiaľ.
No a niektorí možno tie skúšky ani nezvládnu, alebo s takým prospechom, že nedoštudujú ... stáva sa už aj teraz.

Myslím, že máme pred sebou kritický rok, postupne to žiakov dobehne a snáď si uvedomia, že sú si zodpovední za svoje výsledky a dobre si rozmyslia, kedy a koľko budú v škole.
Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, z každej triedy je isté percento ľudí, ktorí to zneužijú a ak im to prejde, tak aj dobrí žiaci si povedia, že oni tam poctivo sedia, všetky písomky píšu, sú skúšaní, robia ... a niekto sa vezie, ani v škole nie je a doštuduje rovnako. Toto je tá nespravodlivosť ... a tá vždy bola, aj bude.

A tiež, vychovný aspekt ... ja ako učiteľ musím na každú vymeškanú hodinu priniesť razítko od lekára. A žiaci si napíšu sami ... nelogické. Ak chce niekto oponovať, že my máme dovolenku - žiaci majú na zotavenie prázdniny. A majú ich oveľa viac, ako pracujúci ľudia dovolenky.

anett9
28. sep 2017

u nás nič také,deti boli od víkendu choré,išli sme k Dr. až v utorok,lebo pondelky je nával. Nič o obmedzených ospravedlnenkách nehovorila,deťom dala pečiatku automaticky na celý týždeň od pondelka do piatku

hettinka
28. sep 2017

@anett9 ak je to na celý týžden, musí byť od lekára
rodič na maximálne 3 dni píše

zajtra ide syn k zubárke, tak som zvedavá, či da razítko

anett9
29. sep 2017

@hettinka u zubárky sme boli v stredu na preventívke..bez polslova dala pečiatku

matrix87
29. sep 2017

@hettinka
@anett9
myslim si, ze odborne vysetrenia do toho nespadaju, ide len o pediatrov... lebo odborne vysetrenie mate naplanovana a den dopredu to aj tak oznamite ucitelovi (vacsinou, aspon u nas to tak bolo, ked som ucila. zubar a pod. sa museli den dopredu oznamit)
ide skor o to, ze pubertiaci kedze mozu byt osetreni bez rodica, tak chodili ako na klavir k doktorke, len aby sa uliali z pisomky alebo odpovede... kedze moj syn byva dost casto chory, tak viem, ze u nasej dr. v cakarni sa bezne stretla hrstka studentov z jednej triedy alebo skoly a planovali si, ake symptomy idu mat, aby im doktorka dala papier aspon na ten jeden den...

ibrunova
29. sep 2017

@matrix87 Presne tak, týka sa to len chorôb, nie plánovaných vyšetrení - napr. očného.

lenka13021
30. sep 2017

@aliii3 Platí to, na rodičovskom združení nám to vravela triedna.Ak je dieťa choré, môže ho rodič nechať tri dni doma a nepotrebuje ospravedlnenie od lekára.