Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nový zákon - netreba nosiť ospravedlnenky do školy

zlte_kuriatko
28. sep 2017

Zienky,volala som pediatricke,ze potrebujem ospravedlnenku dcera bola prechladnuta,tak som ju nechala doma. No a povedala mi,ze od septembra vysiel novy zakon a sice,ze uz vobec netreba nosit do skoly ani skolky ospravedlnenky od lekara. Poculi ste uz o tom? Hladam ten zakon aj na nete no neviem najst. Neviete o tom nieco viac?

deltaa
28. sep 2017

@stankadu presne ako je napisane ze ak je pre chorobu dlhsie ako 3 dni musi byt od lekara ospravedlnenka ale nikde nemaju uvedene ze az od 4. dna. Toto by som vytlacila lekarke a ukazala. A laskavo je jej povinnost mi od prveho dna dat potvrdenku.
Zaroven este sa pise na zaciatku ze vo vynimocnych pripadoch moze skola vyziadat potvrdenie od lekara aj ked je to iba na 3 dni.

dominika6
28. sep 2017

@vroni nie pôjdeš pekne v piatok a dá to pečiatku za dva dni..

vloky
28. sep 2017

Vidim, že niektoré tu máte prehľad... Ja absolutne ... Ako je to potom s ocr? Teraz som síce na ms, ale na tej nebudem večne... Kto mi ju na tie trebárs len prvé 3 dni potvrdí... Čo na to sa to nevzťahuje?

deltaa
28. sep 2017

@diablikovci na pohreb a sud existuju potvrdenia tak isto podla zakona je presne urcene komu a kolko je ospravedlnene

katuskab2
28. sep 2017

U nás v MŠ pribudol teraz na nástenke takýto oznam:
Na základe úpravy zákona č.355/2007 o ochrane , podpore a rozvojiverejného zdravia§ 24, odsek 6,7 a 8 upravuje umiestnenie dieťaťa v predškolskom zariadení nasledovne : lekár nevydáva potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa po chorobe v prípade ak dieťa neprejavuje známky prenosného ochorenia alebo nemá nariadené karanténne opatrenie. Ak áno škola požiada písomnou žiadosťou lekára o potvrdenie. Po bežnom ochorení a absencii v MŠ z dôvodu choroby podpíše na základe platného školského poriadku u učiteľky prehlásenie, že prichádza z bezinfekčného prostredia.

Zároveň apelujeme na rodičov, aby podľa vlestného svedomia s ohľadom na dieťa a ostané deti v MŠ neprivádzali dieťa po chorobe nedoliečené !

kvetinka75
28. sep 2017

@vroni keď predpokladáš že je to ,,vážnejšie,, napr. má vysoké teploty, tak idem k lekárke hneď a oni automaticky nechávajú doma týždeň, tak hneď tá potvrdenie na celý týždeň. Ja by som to riešila tak, ak je to iba viróza alebo nejaká bolesť, ktorá prejde za 1-2 dni tak napíšem ja a keď to na 3 deň neprejde tak idem k dr. a napíše ospravedlnenie rovno od prvého dňa odkedy je doma a dopíše dokedy.

lentilkapb
28. sep 2017

Ja som teraz na MD a RD doma s deťmi ... keď nastúpim naspäť do práce, deti budú choré, v škole, v škôlke ich na 3 dni ospravedlním ja rodič, ale čo v zamestnaní? Aký papier predložím šéfovi? OČR na 3 dni brať nebudem ...

stankadu
28. sep 2017

@deltaa presne aj ja to takto chápem. A navyše tento zákon platí už 9 rokov a až teraz sa začnú robiť caviky?

petruldo
28. sep 2017

@vloky keby si školy nezačali vymýšľať svoje pravidlá na ospravedlňovanie vymeškaných hodín, tak by celý tento teater nevznikol. lekári sa týmto iba bránia. aj keď uznávam, že to teda trocha prestreľujú, že pri chorobe trvajúcej 4 a viac dní dajú ospravedlnenku až na ten č. deň, čo je pekná kraviny
a trocha nechápem, prečo s dieťaťom chodíš kôli "črevnej chrípke" k lekárovi, to si hádam zanežuješ aj sama, teda s výnimkou dehydratácie, kedy aj tak treba ísť rovno do nemocnice a nie trajdať po ambulancii a pekne tú pliagu rozširovať.

vroni
28. sep 2017

@dominika6, ale autorka pise, ze dcera bola tento tyzden doma a ona si na buduci tyzden pride po ospravedlnenku.... Ja byt v kozi lekara, tak mam vyhrady, aby som ako sekretarka len vydavala potvrdenky o zdravi dietata, ktore som ani nevidela. Ale pripustam, ze to mozno vidim zlou optikou. Nasa skola akceptuje do tyzdna ospravedlnenku od rodica, takze prakticku skusenost nemam.

keena
28. sep 2017

@vloky tiez ma toto zaujima, lebo som na tom teraz tak ako ty. Ja som rada ze keby malej nieco je nemusim hned teraz letiet k dr. Ospravedlnenku dam ja. Ale co ked budem v praci? Snad si dovolenku nebudem brat?
Samozrejme keby je na tom zle ideme k dr hned a ja pocitam s tym ze jej napise ospravedlnenie od prveho dna...nie ze prve tri dni dam ja a zvysok ona... to je logika 🤔

vroni
28. sep 2017

@kvetinka75, no, ved tak by som to riesila aj ja, preto nerozumiem tej ospravedlnenke (vyzdvihnutej) na buduci tyzden.

kvetinka75
28. sep 2017

@vroni vieš ono niekedy sú také virozy, že decká sú doma 1 deň a na druhý im už nie je. A to veľakrát chodili rodičia pre razítka. Tak dr. nerobila nič iné iba razítkovala. Teraz tam aspoň nebude toľko ľudí ktorí pôjdu pre potvrdenia. Ale ak viem že je dieťa vážnejšie choré a že bude doma dlhšie, tak by som išla hneď, nech aj lekár vidí to dieťa, veď keď je niekto chorý týždeň len tak doma posedáva? Aké lieky mu rodič naordinuje bez lekára?

Mne z toho vyplynulo to, že potvrdenie sa píše iba vtedy, keď ide o niečo ľahšie, a nie že dieťa má teplotu, je vyslovene poriadne nachladnuté. Vtedy idem hneď k dr. Rodič vo väčšine prípadov už by mal vedieť odhadnúť či to bude na dlhšie alebo nie.

deltaa
28. sep 2017

@stankadu myslim si ze za tym urcite nieco bude kazdopadne ten zakon je rovnaky akurat lekari si pomenili ale nema to ziadnu logiku tak ako sa oni vyhovaraju na zakon, mali uviest presne co za tym stoji, mozno nechcu rozdavat peciatky ludom co tam nikdy neboli ale ked raz tam dojdem k doktori mi ju musi opeciatkovat tak isto ak ocr ked by som nahodou sla ku doktorovi a on tam nebude tak mi sestricka musi opeciatkovat priepustku ktoru musim odovzdat v praci aby mi zaplatili tu dobu co som tam nebola takze ked tam fyzicky pridem nemozu mi povedat ze mi v ten den nedaju ospravedlnenie.

kvetinka75
28. sep 2017

@vroni ten budúci týždeň som nikde nepostrehla, kde to bolo písané?

dominika6
28. sep 2017

@vroni je no na lekárke..moja lekárka nás pozná a vie že sme chorí 2x do roka a to tak,že bez ATB iba doma na paralene..čiže tú žiacku iba podám sestričke v čakárni a za minútu odchádzam..inak sa pristupuje ku romom ktorí všetko zneužívajú

vloky
28. sep 2017

@petruldo samozrejme že zvladame aj keď teda, synovia to znášajú horsie 2 x skrz to hospitalizovaní... Mne prasklo slepé crevo, život na vlásku a 6mesiacov doma, priebeh som mala rovnaký ako pri črevnej chrípke, radšej nech mi ich pozrie

martinka13
28. sep 2017

Naopak. Po novom už musíme nosiť vždy, keď je dieťa doma nepretržite viac ako 3 prac.dni.

riamim
28. sep 2017

Žienky, však máte prístup na internet, tak pozrite aktualizované znenie zákona č. 245/2008.

(9)
Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole alebo v školskom zariadení, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
(10)
Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.

kateklaudia
28. sep 2017

Podľa mojich informácií: rodič môže dať dieťaťu ospravedlnenie len na dva dni. Ak dieťa zostane doma viac dní, lekár spätne nedáva ospravedlnenie, iba od toho dňa, keď rodič príde s dieťaťom na vyšetrenie.

riamim
28. sep 2017

To bol § 144. A je to v prospech rodičov - som rada, že s hocijakou hlúposťou nemusíme ísť k MUDr. Prechladnutie, horúčky, bolesti hrdla, brucha, atď. ak majú normálny priebeh, sa dajú preliečiť aj doma.

riamim
28. sep 2017

@kateklaudia Čítaj vyššie, tri dni.

vroni
28. sep 2017

@kvetinka75, v prispevku o 10:33

veronika_belisova
28. sep 2017

ani ja som nepočula ale znie to dobre a logicky 🙂

danette
28. sep 2017

V našej škôlke už minulého roku zaviedli taký systém že keď rodič podpíše bezinfekcnost nemusí nosiť potvrdenie od lekára. Nevedela som však že to platí aj na začiatku roka. Koncom augusta som teda nabehla k lekárke po potvrdenia pre svoje dve deti. Mala som však smolu a lekárka mala dovolenku. Zastupovala ju však iná lekárka, tak som si povedala že to skúsim u nej už keď som tam. Veľkú nádej som však tomu nedávala nakoľko nemá ani kartu detí. Sila peňazí je ale nekonečná, sestrička u zastupujúcej lekárky mi bez problémov dala potvrdenie pre moje dve deti a ešte aj pre sestrinho syna, bez toho aby ich vôbec videla, pri lekárke som ani nebola. Jedno za 3 eura. Za 2 minútky mala zarobené 9 eur 😂 nech žije byrokracia

danette
28. sep 2017

No a ešte dodám že som sa ešte v ten deň na rodičovskom dozvedela že mi ich vôbec netrebalo...

hanka_se
28. sep 2017

Ja mam sice len skolkarku, teraz sme mali rodicovske a zastupkyna vravela:
3 dni - staci ospravedlnenie rodica
5 dni - prehlasenie o bezinfekcnosti (ale to nepovedala, ci prehlasi rodic, alebo lekar)
14 a viac dni, treba od lekara....
takze som z toho uplny jelen 😀

diablikovci
28. sep 2017

@hanka_se u nás stačí aj za 30 dni prehlásenie rodiča 🙂 len treba dať vedieť MS, že bude mesiac chýbať 🙂

zlte_kuriatko
autor
28. sep 2017

@hanka_se ja som tiez jelen :D o tej bezinfekcnosti pocujem prvy krat. Co skolka to ine pravidla. Lekari maju zas svoje pravidla..kto sa ma vysomarit z toho.

hanka_se
28. sep 2017

@diablikovci takze ono si to asi skolky a jednotlive riaditelstva urcuju podla seba. Viem, ze minuly sk.rok som musela mat papier od lekara, ze je zdrava ked vymeskala 3 posebe nasledujuce dni. Ale paci a pozdava sa mi prispevok od @katuskab2 🙂 Musim to kuknut 🙂