Nový zákon - netreba nosiť ospravedlnenky do školy

zlte_kuriatko
28. sep 2017

Zienky,volala som pediatricke,ze potrebujem ospravedlnenku dcera bola prechladnuta,tak som ju nechala doma. No a povedala mi,ze od septembra vysiel novy zakon a sice,ze uz vobec netreba nosit do skoly ani skolky ospravedlnenky od lekara. Poculi ste uz o tom? Hladam ten zakon aj na nete no neviem najst. Neviete o tom nieco viac?

loginexistuje
30. sep 2017

U na sme bezne cyuzivali moznost toho ze mi lekarka davala spatne potvrdenie do skoly lekarka je v nasej dedine dva krat do tyzdna a ak mi dieta ochorelo a neslo od pondelka do skoly tak k lekarke sme sli az na dalsi den alebo vo stvrtok ak jej to nepreslo tak mi aj lekarka kazala lebo moja ma aj ine chronicke ochorenie a neni dobre aby sme hned sli do cakarne ci cestovali do inej dediny kde ordinuje zvysne dni ak ideme na planovane vysetrenie napr teraz sme boli na sono a endokrinologii dostala normalne potvrdenie od lekarov

chrumka333
30. sep 2017

@zlte_kuriatko zákon sa nemenil viď školský zákon:
Neprítomnosť maloletého dieťaťa alebo žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.
Od 1.9 sa pediatri v globálne dohodli, že skrátka budú postupovať podľa zákona a už nebudú nič spätne ospravedlňovať... Takže 3 dni môže ospravedlnit rodič a na 4 deň treba ísť k lekárovi.

lusinda2000
3. nov 2017

Ahojte, ja som mala teraz malú doma zo škôlky a tak ako píše @zlte_kuriatko , bolo nám povedané, že od septembra do škôlky nedáva doktorka potvrdenia, ani nemáme, že je to na zodpovednosti rodičov...ako je to so školou, neviem.

luliu
3. nov 2017

Školský zákon je nadradený zákonu ktorý vraví, že lekár nemusí dávať ospravedlnenky. Ak je dieťa doma viac ako 3 dni, lekár je povinný dat ospravedlnenku a ak ju dieťa nemá škôlka, či škola ho nemusí,, vziat,,

vroni
3. nov 2017

@luliu, na to si, prosim ta, prisla ako? Zakony nemaju postupnost a rozhodne nie je jeden nadradeny druhemu. Nehovoriac o tom, ze tema je nepritomnost KRATSIA ako tri dni a na tu skolsky zakon (ano, ten "nadradeny" 😂) pozaduje ospravedlnenku od zakonneho zastupcu a NIE od lekara. Po troch dnoch sa tomu (aspon v tejto teme) ziaden rodic, lekar a ani skola nebrania.

luliu
3. nov 2017

@vroni tak pokiaľ viem neprítomnosť kratšiu ako 3 dni mohol vždy ospravedlniť rodič

luliu
3. nov 2017

@vroni a autorka témy riešila ospravedlnenie nad 3 dni 😉

vroni
4. nov 2017

@luliu, autorka riesila, ze jej lekarka ma poslat ospravedlnenku, ze jej dcera BOLA cely tyzden chora. Ci to uz lekarke nepovedala, lekarka nepochopila, odmietla - netusim (ja byt lekarkou odmietnem tiez) Inak sa zakonne upravuju prave tie tri dni a o nich sa tu styri strany toci. O dlhsej dobe diskusia nebola, tam je situacia jasna. Co sa mailu tyka, predpokladam, ze mala lekarka na mysli, ze skolsky zakon upravuje podrobnejsie danu situaciu a netusim, coho sa odpoved tykala. V kazdom pripade je Dr. Spanikova lekar a nie pravnik, takze si mohla podobny zvrat dovolit 😉 Napriek tomu, ze nadradeny zakon proste nie je.😉
Ale inak je to pekne na hlavu - ak pojdem so skolkarom na dva tyzdne na dovolenku, musi mi dat lekar potvrdenie, ze bolo dieta chore? To je ina zhovadilost. Pri povinnej skolskej dochadzke to chapem, ale v skolkach (ktorych sa mail tyka) je to fakt sila 😲

petruldo
4. nov 2017

@vroni ja som dovolenku v škôlke hlásila ako rodinné dôvody, žiadne ospravedlnenie ti netreba.

vroni
4. nov 2017

@petruldo, tiez to tak poznam, ale z tej odpovede by vyplyvalo, ze skolka iny dovod nepritomnosti akceptovat oficialne nesmie....

diablikovci
4. nov 2017

@vroni ale u nás akceptujú aj ospravedlnenie rodicom aj 30dni. A to len preto lebo lekárky si zaviedli nový poplatok a to za potvrdenie neprítomnosti dietata a Napr moja lekárka zato berie 5€ za jeden maly papierik s dátumom :( a preto naša škôlka berie ospravedlnenie rodiča.

vroni
4. nov 2017

@diablikovci, to sa mi zda logicke. Preco by mal lekar pre potesenie skolky davat potvrdenky zadarmo? Je to jeho cas, ktory by mohol travit pri pacientoch. Blbost sa mi zda, ze skolka ma take cosi vyzadovat. A nechce sa mi dohladat skosky zakon a ani otazku, ktorej sa tykala odpoved 😂

gulkaaa
9. nov 2017

Aj ja mam problem s MŠ dnes dcera isla do skolky po 8 dnoch. Potvrdenie od dr. som nepriniesla lebo nam ho doktorka nechcela dat, vraj uz ho nemusia vydavat. Po obede som isla pre dcerku a sup k riaditelke na pokec vraj ked zajtra nedonesiem potvrdenie ze uz je zdrava tak dceru ani nemusim nosit lebo ju nepusta do skolky.

luliu
9. nov 2017

@gulkaaa lekárka ti musí dať papier

gulkaaa
9. nov 2017

@luliu ja viem ale ak neda co potom =-O

zlte_kuriatko
autor
9. nov 2017

@gulkaaa @chrumka333
Hja som bola tiez tento tyzden u dr a tam na dverach toto. Takze ked budem mat v skolke problem ze nemam ospravedlnenku,kedze dcera bola tyzden chora tak im to ukazem v skolke. Som si to odfotila 🙂

zlte_kuriatko
autor
9. nov 2017

@vroni ja ju mam casto prechladnutu dceru ma imunodeficienciu cize aby neochorela viac v tej cakarni ked je len prechladnuta necham ju doma a sama sa zastavim po ospravedlnenku. To my sama dr navrhla. No a ked som jej vtedy volala tak mi vravela ze uz tie osprav vobec netreba a teraz ked sme boli ma na dverach toto. Vid foto vyssie.

zlte_kuriatko
autor
9. nov 2017

A ja vtedy som problem nemala v skolke ked som nedala ospravedlnenku. Ani si nepytali ucitelky,asi zabudli 🙂

lusinda2000
9. nov 2017

Písala som sem nedávno, čo nám povedala doktorka /bola to zastupujúca vtedy, naša mala dovolenku/...teraz som bola opäť s malou u dr, už teda u našej, spýtala som sa jej na potvrdenie do škôlky, ako to vlastne je a povedala mi, že bez problémov dajú potvrdenie, keď je dieťa vyše 3 dní doma...aj mi dala úplne v pohode...Na druhej strane som sa pýtala v škôlke riaditeľky na to a bolo mi povedané, že ak nechce dať dr potvrdenie, tak podpíšem v škôlke tlačivo o tom, že je malá zdravá. Takže u nás to teda dopadlo super, doktorka nemá problém s potvrdením.

chrumka333
10. nov 2017

@zlte_kuriatko tento zákon spadá do kompetencie Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, t.j "hygiena" a tento orgán vo všeobecnosti nekontroluje ospravedlnenky od lekára (iba v prípade 355/2007, §24, písm. a), b)). MŠ, ktorá je zaradená do siete škôl sa riadi aj školským zákonom a to je ten môj vyššie spomínaný príspevok, čiže tá fotografia Vám nepomôže....

kikina84
10. nov 2017

@zlte_kuriatko nám bolo povedané že ak je dieťa doma dlhšie ako 3 dni tak vtedy treba preukázať dôvod..ja píšem učiteľke len mail alebo sms keď nepríde deň dva. Teraz je dcéra chorá tak mi dala lekárka len do zrkadielka že chorá od do..a razitko..hotovo ☺

vroni
10. nov 2017

@zlte_kuriatko, nuz, takto to vyzera, ked sa lekari hraju na pravnikov. Tento zakon nikde neuvadza, ze by lekar nemal vydat potvrdenie o bezinfekcnosti (tie vysvetlivky pod textom nie su zakon) - teda o tom, ze je dieta zdrave. Prave naopak, staci si precitat (je uvedeny na tom papieri) par.24 ods.9 pism.b). Je tam doslovne uvedene, ze stav potvrdzuje osetrujuci lekar. Tak neviem, nevedia doktori citat, ci len nechapu pisany text?

gulkaaa
10. nov 2017

@chrumka333 zákon sa nemenil viď školský zákon:

Môžem ťa poprosiť o bližšie info. kde to nájdem ja by som si to vytlačila a ukázala dr. lebo dnes sme boli pre potvrdenie a povedala mi že naposledy.

zlte_kuriatko
autor
10. nov 2017

@chrumka333 @vroni no ano ta fotka mi je v principe nanic, ale co sa budem s kym hadat... proste ak budem mat v skolke problem,ze nemam ospravedlnenku ukazem ucitelkam tuto fotku a poviem ze moja dr.nedava a ak mi neveria tak nech jej zavolaju a hotovo 🙂 to je ale hrozne...skolka tak..doktori inak.. a rodicia sa mozme aj rozkrajat.

gulkaaa
10. nov 2017

@ztle_kuriatko dnes som dala p. učiteľke aj ten papier na foto aj s razítkom a podpisom doktorky, tak som zvedavá čo mi na to povie pani riaditeľka lebo ona stále tvrdí že oni majú niečo iné 😖 je to na porazenie no uvidím keď bude malá zase chorá tak si asi vymyslím, že sme boli na dovolenke 😂

ekyna
10. nov 2017

@luliu dakujem milionkrat za nahlad z emailovej posty lebo tiez mame Spanikovu a dostala ma v septembri do blbej situacie, kedy mi odmietal dat potvrdenie ze maly je zdravy, ked ma s nim poslali k nej kvoli soplom a potom som vyzerala v skolke ako jediny rebel, ze potvrdenie nemam. Takze som rada, ze pani doktorka pochopila ten rozpor a potvrdenia nadalej dava

chrumka333
10. nov 2017

@gulkaaa http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-245
konkrétne §144 ods. 10 Zákon 245/2008 Z.z.

gulkaaa
10. nov 2017

@chrumka333 veľmi pekne ďakujem idem mrknúť 🙂

chrumka333
10. nov 2017

@zlte_kuriatko
no len nie je povinnosťou školy obvolávať doktorov a zisťovať situáciu....Je to Vaša zodpovednosť viď § 144 ods. 10 Zákon 245/2008 Z.z. (Práva a povinnosti dieťaťa, žiaka a jeho zákonného zástupcu)

marcelamlyn
21. sep 2020

@zlte_kuriatko dobrý deň ako ste to prosím vyriešili ja mám taký istý problém.