Podozrenie na autizmus u 21 mesačného syna

miriam22092209
11. nov 2021

Ahojte, mám syna 21 mesačného u ktorého riesime podozrenie na autizmus alebo inu poruchu. Nerozpráva, asi 5 slov, neukazuje prstom ani nezdiela pozornosť. Má zvláštne správanie, zaujímajú ho divné veci, napr lampy, zabradlia, dopravné značky, elektronika. Pozorujeme to asi od 15m, casom sa nieco vytratilo, nieco pribudlo. Mam pocit ze zabuda veci ktore vedel. Celkovo vyvoj bol oneskoreny, neskoro sedel stvornozkoval chodil...porozumenie nie je az take zle, celkom mi rozumie ale nie na urovni jeho veku. Vie zahodit do kosa, dava pradlo do pracky, vesia pradlo, vybera umyvacku, ked nieco rozleje vezme si handru a utiera. Domace prace rad napodobnuje. Hrá sa podla mna pekne, chodi s autickami, pusta si ich, kresli si, citame knižky, stavia kocky, kresli na tabulku, hadze loptu, nic nezvycajne...v knihe neukaze nic, nevie napodobnit zvieratká, pouziva moju ruku, alebo ma dovedie kde chce alebo co potrebuje. Zvlastne je ze prstom kedysi ukazoval, teraz to odmieta, poviem mu ukaz a toci hlavou ze nie. Rozumie tomu ze ideme spinkat papat kupat sa podat macka knizku, nosi mi hracky aby sme sa hrali. Rad sklada puzzle, aj vkladacky ma rad.cudzich sa neboji ale ani ho nezaujimaju. Deti ma rad a snazi sa s nimi hrat, nahanat a podobne. Nema rad zvuky, vysavac mixer a pod. Casto si zapchava uska. Pud sebazachovy je v poriadku, dava na seba pozor az moc, vonku chodi pekne reaguje na stoj pod cakaj Spolupracujeme s CVI a orl vysetrenie sme absolvovali, vsetko ok. Ocny kontakt Ma ale slabsi, reakcia na meno slabsia. S jedlom ani spankom problemy nemame, o dva mesiace mame termin u psychologa. Budem vdacna za hociake postrehy a komentare mám o syna velke obavy.

pininka1
11. nov 2021

@miriam22092209 dobre je ze to riesite, osobne si ale myslim ze sa o detsky autizmus nejedna, skor to bude bud vysokofunkcny, alebo ma len urcite autisticke crty. Pracujem s autistami a urovne porozumenia v tomto veku zdaleka nieje taka ako u tvojho syna. Samozrejme ale je to individualne. Drzim prsty.

mogaa
11. nov 2021

@miriam22092209 a čo na to jeho pediater? ono vieš, veľa krát deti v tomto veku robia len to, čo chcú, nie to čo po nich chce niekto iný....to že ti povie len 5slov je uplne ok, super je aj to že sa vie funkčne zahrať, lebo práve to veľa autistov nedokáže....podľa môjho názoru z toho čo píšeš, máš uplne normálne dieťa.....veď nemá ani 2roky.....autizmus a podobné diagnozy sa najčastejšie diagnostikujú okolo 3roku(skôr len v prípade že je jasné že ide o autistu) a neskôr a to práve kvôli tomu že určité črty autizmu má každé menšie dieťa.....

aaao
11. nov 2021

@miriam22092209 tiez si myslim ze autizmus to nebude, mozno oneskoreny vyvyin, mozno autisticke crty. Ale ked ta dovedie tam kde chce a snazi sa hrat s detmi tak to autizmus zrejme nebude.

thereisabear
11. nov 2021

Tiež si myslím, že je dobré, že to riešite. Radšej zbytočne ako neskoro... Inak je tam pár čŕt. Môjho považujem za pomerne šikovného, ale v 21m polovicu z toho nevedel. Držím palce.

anjelicek26
11. nov 2021

To, co popisujes je uplne normalne dieta... vseobecne chlapec v tomto veku ma vela veci proste na salame... a viem to porovnat s dietatom, co je ine, kedze mame doma aj take.

makova333
11. nov 2021

@miriam22092209 mne to ide skor do NKS a na potvrdenie autizmu je v 21 mesiacoch velmi skoro.

miriam22092209
autor
11. nov 2021

@pininka1
Dakujem za povzbudenie, dufam ze mate pravdu, len cele to jeho spravanie mi pride zvlastne 🙄

miriam22092209
autor
11. nov 2021

@mogaa pediater takmer nic, netusil ze nieco ako CVI existuje 🙈 podla neho vyzera ,,fajn"

miriam22092209
autor
11. nov 2021

@makova333 ano aj pani z cvi sa naklonila skor k nks ale nic nikto nevie len mam velke pochybnosti, Mame v rodine dieta v jeho veku a je to uplne nieco ine 😔

miriam22092209
autor
11. nov 2021

@anjelicek26 mna znepokojuje ze neukazuje, nezdiela a je taky fakt ,,salamista"

makova333
11. nov 2021

@miriam22092209 neporovnavaj deti. Mam dve, obe nadpriemerne inteligentne a obe s uplne inym rannym vyvinom.

makova333
11. nov 2021

@miriam22092209 este mala rada, deti s NKS a PAS sa v tomto veku podla ukazovania a zdielania zväcsa nedaju rozoznat, kedze prejavy oboch su velmi podobne.

andrejka1974
11. nov 2021

@miriam22092209 toto s najvacsou pravdepodobnostou autizmus nebude skor narusena komunikacna schopnost mam doma autistku a v jeho veku sa spravala dost inac

laurikagab
11. nov 2021

@miriam22092209 toto sedi s mojim synom v tom veku, Nerozpráva, asi 5 slov, neukazuje prstom ani nezdiela pozornosť’..a ešte mojim prstom ukazoval v knižke..potom to odznelo a až v 2 rokoch sa to rozbehlo..takze si myslím, že to bude OK..tiez som to vtedy riešila a mala obavy ako ty, takze ta viem pochopiť 🙂

ciarra66
11. nov 2021

@miriam22092209 ahoj pisem na povzbudenie.Sestrin syn nerozpraval do troch rokov.Jedinym sposobom ako komunikoval bolo iba ukazovanie. Po troch rokoch sa to zacalo velmi pomalicky zlepsovat.Cize az vtedy sa dockala slovicka Mama.Dnes ma 6 a je uplne v pohode🙂
Samozrejme drzim palce nech je vsetko v poriadku❤️

lavender273
11. nov 2021

@miriam22092209 netreba sa nechat odradit, cim skor to zacnete riesit, tym vacsia sanca na zlepsenie. Dcera je na spektre.

kamatopo
13. nov 2021

Nás bol taký istý. Našťastie u nás to autizmus nebol. Bol to tipicky chlap🤣🤣🤣. Veď načo sa pohnúť keď to mama urobí aj bez rečí🤦.

noemi125
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam22092209
autor
19. dec 2021

@noemi125 nie, 11.1. ideme k psychologicke na diagnostiku, uvidime co povie ona a podla toho. Ak by teda dala podozrenie na pas navstivime aj neuro. Syn zacal asi pred dvomi tyzdnami ukazovat prstom ale je to take rozpacite. Takze sami nevieme, hovori par slov. Drzim palce 🙂

akvi
19. dec 2021

@miriam22092209 tiež mi to nepríde ako autizmus. Moj ma AS, nadpriemerne iq a prejavoval sa tiež veľmi neštandardne. Mal nesmierne veľa stereotypov. Rozprávať napríklad začal zrazu. Dlho nič, len hatlanina a pár slov a zrazu rozvite vety. On celkovo hrozne rád len pozoroval a nezapajal sa. A doteraz nerobí nič, co jemu nedáva zmysel. Aj ked bol malý, tak boli proste činnosti, co ani za svet nespravil. Ono sa všetko ešte ukáže, nerobila by som predčasné závery.

noemi125
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam22092209
autor
12. jan 2022

@noemi125 dakujem, u psychologa sme dopadli celkom fajn, odporucila nam navstevovat klinickeho logopeda, a ak sa rozbehne rec syn by mal byt v poriadku. Z toho co videla nema pocit ze by mal mat PAS alebo NKS ale samozrejme je maly, ak by nenastupila rec, po tretom roku mozeme prehodnotit dalsiu diagnostiku. Vysetrovala nas pani Láziková

noemi125
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam22092209
autor
13. jan 2022

@noemi125 nie neposlala ale odporucila mi predlzeny rodicak, ale netusim ake posudky treba, takze asi aj tak este na nejake vyšetrenie pojdeme. To je super moj tiez ukazuje ale nie casto. Drzim palce 🤗

noemi125
21. nov 2022

@miriam22092209 dobry mozem sa spytat ako ste na tom dnes?

miriam22092209
autor
24. nov 2022

@noemi125 dobrý deň, aktuálne absolvujeme vyšetrenia kôli predĺženiu RD, niektoré prejavy zmizli iné zostali, každopádne synček je iny, komunikácia obmedzená na cca 200slov, plienkovany, zaostáva motoricky aj mentálne, dg zatiaľ NKS, nešpecifikovana pervazivna porucha, o rok rediagnostiku, do škôlky nechodí.

kythos21
5. júl 2023

@miriam22092209 ako ste na tom po rokoch?

miriam22092209
autor
10. júl 2023

@kythos21 syn má diagnostikovaný detský autizmus. Od septembra nastupuje do špeciálnej škôlky.

noemi125
10. júl 2023

@miriam22092209 mozem sa spytat kolko ma teraz a ake priznaky má?

kythos21
10. júl 2023

@miriam22092209 to mi je ľúto
Prosím nepamätáte si kedy funknce vedel ukázať na predmety napr kde je lampa? Ukázal prstom na lampu a povedal lampa?
A kedy začal funkčne odpovedať áno nie?