Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Právne dopady na Slovensku pri odmietnutí chemoterapie u dieťaťa

pretutotemu
14. mar 2015

Nenasla som odpoved na MK, tak zakladam tuto diskusiu. Prosim o reakcie len tych rodicov, ktori mali, maju s tymto skusenosti. Mam 9mesiacov ZDRAVE resp. negativne dieta na rakovinu ale i napriek tomu, lekari rozhodli dat dalsiu davku chemoterapie. Nesuhlasim s ich postupom, ale zial neviem ake pravne dopady z toho vyplynu v pripade odmietnutia. Pomozu mi kontakty na pravnikov so skusenostami v tejto oblasti, alebo reakcie rodicov, ktori maju nieco taketo za sebou a ako to dopadlo. Dakujem za pomoc.
PS. Diskusiu precho chemo ano alebo nie si odpustite. Ja viem co robim. dakujem.

inull5
14. mar 2015

@pretutotemu som pravnik ale pravdupovediac som sa s tymto este nestretla, a treba to pozriet v zakone, je to ale odmietnutie zdravotnej starostlivosti a zodpovednost preberas ty ako zakonny zastupca.isto je to niekde upravene, no nemsam vedomost ze by si sa dopustala nejakeho trestneho cinu alebo priestupku. Podpises zrejme papier, kde lekar napise ze rodic odmieta to a to.

mima4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darja20
14. mar 2015

@mima4 ked odmietnes dieta liecit klasickou medicinou, tak si vymetenec?!
@pretutotemu realnu skusenost nemam, ale raz som sa na toto pytala vo fotoblogu a bolo mi viackrat povedane, ze dietatu moze byt sudom prideleny kolizny opatrovnik (po podani podnetu), ktory dohliadne na to, aby to donho napchali aj nasilu, rodic ide na druhu kolaj :(

abbey1
14. mar 2015

Môžeš odmietnuť liečbu, podpises u primára dokumenty. Avšak, v určitých prípadoch môže nasledovať proces, v ktorom je dieťaťu pridelený opatrovnik, ktorý bude zastupovať jeho záujmy. Záleží naozaj na stave dieťaťa, komunikácii s lekármi. Ak máš pochybnosti, skús osloviť odborníkov na inom pracovisku, i v inom štáte. Až potom sa rozhodnú, aké kroky podstupis. Držím päste, aby dieťa bolo v poriadku.
Nemyslím si, že kazdy rodič, ktorý odmietne liečbu dieťaťa je sialenec. Prípady su rôzne, i lekári sa občas fatalne mýlia, rovnako niekedy i rodičia.

mima4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
14. mar 2015

liečbu môžeš odmietnuť,ale nie som si istá či aj v prípade,ak ide o život,čo tu ide...sama som zvedavá čo zistíš...a dieťa zrejme nemáš zdravé /hoc by som ti to želela/,ale len v remisii

abbey1
14. mar 2015

@mima4 Trošku silné slová hádzať všetkých ľudí, ktorí nie vždy súhlasia s lekármi, do jedného vreca a nazývať ich drbnutými.

ukulela
14. mar 2015

a co keby si najprv poziadala o konzultaciu v inovm zdravotnickom zariadeni? trebars aj v zahranici ?

darja20
14. mar 2015

@abbey1 vizitka "nedrbnutej" ako sa jedna s ludmi... ale vsak taki prihoreti, ktori nahodou napriklad s lekarom nemaju bohvieake skusenosti, ani nie su ludia. ani lekari. to su bohovia...

masinka
14. mar 2015

@pretutotemu s chemo nastastie skusenosti nemam, ale zazili sme nieco podobne - ked mala nasa najstarsia 4 mesiace, prisiel nas navstivit jeden pribuzny, pobudol u nas cca hodinku..... ked mala dcera 9 mesiacov, diagnostikovali mu TBC. Vsetci dospeli , co sme boli s nim v poslednych rokoch v styku sme isli na kalmetizaciu a RTG pluc, nastastie vsetci boli OK. S malou nas poslali na detske plucne, tam jej tiez spravili kalmetizaciu, odber krvi a RTG, vsetko ok...... a zrazu nam oznamila doktorka ze mala bude pol roka brat antituberkulotika, kazde dva mesiace bude chodit na odber krvi, lebo nicia pecen a dalsie tri roky bude pravidelne chodit na RTG..... cisto preventivne.... A to napriek tomu, ze mala bola ockovana. V momente, ako sme sa opytali ci je to naozaj nutne, tak strasny krik ako na nas posle socialku lebo verejne ohrozenie a bla, bla, dieta nam odoberu, bude dane do karanteny ..... Takze drzim palce v tvojom boli proti veternym mlynom a dietatku vela zravia....

sampo
14. mar 2015

@mima4 lekar je tiez len clovek. A tiez robia chyby.

janinah
14. mar 2015

Poznám prípad,kedy rodičia /inteligentní podotýkam/ odmietli radikálnu liečbu lekárov,ktorá zahrňala až amputáciu končatiny a obrátili sa na liečiteľov.Dieťa zomrelo.Ktovie,možno by žilo dodnes,hoc aj bez nožičky,možno nie,nik nevie.Ale niekedy je dobré liečiť hoc aj "nasilu",ak o tom rozhodne celé lekárske konzílium.

marionmarion
14. mar 2015

@mima4 Myslim, ze ked raz budes drzat svoje dieta v naruci uplne znicene a vysilene chemoterapiou, vidiet ho trpiet kazdy den, vidiet co s nim ta liecba (a nie samotna rakovina robi ), potom budes mat pravo sudit, aka liecba je vhodna a aka nie. Ak strestnes nazivo ludi, ktorych vyliecila z rakoviny alternativna liecba, lebo ta klasicka zlyhala, potom posudzuj. Lekar nie je boh. Lekari nielen liecia, ale nespravnou diagnostikou a liecbou aj poskodzuju zdravie milionov ludi rocne na nasej zemeguli, zapricinuju trvale nasledky aj smrt. A su pritom studovani, maju doktorat z mediciny. Este stale si myslis, ze staci vystudovat medicinu? Myslis, ze ak sa rodic onkologickeho pacienta rozhodne pre alternativu, je to iba taky rozmar, ci modna vlna? Ze nepreberal v sebe milionkrat co je spravne, ze to bolo rozhodnutie len tak bud - alebo? Ze nezvazil rizika, pre a proti, ze mu nezalezi na tom ako to dopadne, ci dieta prezije??? Tvoje slova hlboko urazaju nielen zakladatelku tejto temy, ale aj inych rodicov, ktori sa v zufalstve ze klasicka medicina nepomaha, obratili na alternativnych liecitelov. Len aby ich dieta PREZILO a mohlo byt zdrave...

diwa
14. mar 2015

myslim, ze ak sa na toto spytas aj niektoreho onkologa /trebars nie rovno vasho osetrujuceho/ tak ti poda pravdive info, co z toho mozes mat.. so mnou sa vzdy bavili narovinu..
je mi ale cudne, ze ak je v remisii 9 mesiacov, preco sa rozhodli podavat dalsiu chemoterapiu, ak su vsetky vysledky ok..my ideme teraz pooperacnu chemoterapiu aj napriek tomu, ze CT uz neukazalo "zive" nadorove tkanivo..Je to preto, lebo sa nikdy nevie, ci tam neostala nejaka mini nadorova bunka, ktora by sa mohla prebudit o nejaky cas.. Ked sa ma to netykalo, tiez som sa zaprisahavala, ze by som odmietla chemoterapiu a nikdy seba /alebo moje dieta/ nenechala zabijat chemoskou..Hold teraz by som si nezobrala na svedomie zivot svojho dietata a neliecila ho miesto klasickej liecby nejakymi vymyslami typu MMS kvapky atd. To len tak pomimo k tym dalsim diskusiam..

espanka
14. mar 2015

Ja neviem sa vyjadrit k teme ale velmi vam zelam aby vam vsetko dobre a stastne dopadlo

pretutotemu
autor
14. mar 2015

Bola som cely den mimo ale dakujem vsetkym za odpovede. Pre upresnenie. Kvoly chemo sa moja rodina odstahovala mimo EU, ale zial farmapriemysel "poctivo" pracuje aj tu. Dlhsie spolupracujem s 3 zahranicnymi lekarmi, kt. maju onko skusenosti a liecenie s alternativnou medicinou, dieta bolo detoxikovane v nemecku na klinike. Slovo sarlatan je v nasom pripade smiesny a toto ma uz absolut neuraza. Mne sa jedna, ze po rokoch chcem sa vratit na slovensko a uz som to konzultovala s onkologiou ku ktorej patrime, ako chcu postupovat. a ten znie...dalsie chemo. Mam dokazy..biopsie, krvne testy, stav dietata, ze chemo jej ublizuje a absolut nepomaha. Mne sa jedna o to, ako by sme kludne mohli opat zit na slovensku bez stvanic zo strany systemu. Kto chce nech si chemo podstupi, nikomu sa do zivota nemiesam. Ja potrebujem informacie.....Eto vso.

janinah
14. mar 2015

@pretutotemu môžeš konzultovať aj s inou onkologiou,nielen tam,kde patríte,myslím na SK

priadka
14. mar 2015

@pretutotemu skus sa obratit na Plamienok, n.o., mohli by ti poradit vhodneho pravnika.

pretutotemu
autor
14. mar 2015

@priadka taktne mi dali najavo,ze sa do toho nebudu miesat.

tova
15. mar 2015

@pretutotemu no chemo je hnus, ale ked je 9 mes. v remisii tak asi chemo pomohlo nie? Take rozhodnutia sa musia robit tazko, a obycajne daju pacientovi resp. rodicovi pacienta na vyber ako chce pokracovat ked je viac moznosti. Ja by som sa poradila s dasimi dr. a ak by kazdy odporucal dalsiu chemo tak by som asi pristala. Ak sa nazory lisia, isla by som k tomu dr. ktoreho nazor mi vyhovuje. v usa napr. je znamy jeden pripad teraz, kde mama nechcela dat chemo svojej dcere, dcera uz starsia tiez nechcela, schovavali sa socialka ju vzala, zatvorili do nemocnicie, matka mala k nej zakaz , dali jej chemo a dievcatu sa stav ovela zlepsil a robili to preto, lebo viacero dr. sa zhodli, ze s chemo ma 80% sancu na uzdravenie a bez ma len max. 2r. zivota.

slavka1307
15. mar 2015

@pretutotemu A svetielko nádeje v BB ste skúšali ?

priadka
15. mar 2015

@pretutotemu ach tak, chapem. Este som si spomenula na Asociaciu na ochranu prav pacientov SR.

pretutotemu
autor
15. mar 2015

@tova vseobecne pre informaciu. Dr. informuje pacienta resp. rodica pacienta o postupe liecby. Dr. NEDAVA na vyber viac moznosti. Ak rozhodne ze sa postupuje podla bodu A, tak sa tak postupuje, bez ohladu ci suhlasis alebo nie. Nazory sa nelisia, ak zodpovedny Dr. resp. tim lekarov nejak rozhodne, takmer na 100% postupuju aj ini lekari v inych klinikach vramci SK, alebo aj mimo SK. Rodic nema na vyber v ziadnom pripade resp. ma ale hrozi strata dietata.

pretutotemu
autor
15. mar 2015

vdaka za odpovede. uz som podnikla nejake kroky, uvidim ako sa k pripadu postavi ista advokatska kancelaria. dakujem.

darja20
15. mar 2015

@pretutotemu aj daj prosim vediet, ako ste pochodili

tova
16. mar 2015

@pretutotemu aha, ja nie som v Europe a tu je to nastastie inac.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli