Ročný synček nechce piť tekutiny

kiara3
10. máj 2018

Dobrý deň maminy...Neviem či to sem patrí ani som nehladala podobnu temu ale potrebuje poradiť...Môj malý 1r nechce nič piť...A to je jedno či je to sladké alebo menej sladké čistá voda alebo džús...Sice ešte kojim ale mliečka je už veľmi málo ani na dva dušky...Skúšala som rôzne fľašky, injekčnou striekačkou,lyžičku,dokonca pohárikom,raz sa napije potom začne vyplúvat...Za celý deň ledva vypije 1dcl..

kiara3
autor
10. máj 2018

Samozrejme som to dr povedala...Vravela ze musím striekačkou doňho dostať...ale to tiež po chvíľke začne vyplúvat...Boli sme aj u krčiarky uška aj hrdielko ma ok...Môže to mať niečo spoločné so zubkami?Lebo ja už fakt neviem...A už mu aj dosť páchne moč...Bojím sa oňho...😟

ivi175
10. máj 2018

Dobry den, vyskusala ste viacero dojcenskych vod? Nasej malej najviac chuti Rajec a ked jej ho ponuknem z original malej flasticky s naustkom, tak sa nevie dopit. Z kupovanych detskych poharikov jej tak vodicka nechuti. Skuste aspon ponukat vela polievok.

didi35
10. máj 2018

moji dvaja tiez velmi nepili, kym som ich kojila, takmer vôbec, takze ked mal jeden horucku, tak som kojila vkuse, voda mu nic nehovorila a nic sladke som neponukala..... nepamatam sa, kedy zacali pit vodu... tak vela dojci...

didi35
10. máj 2018

Pokial je dehydrovany, to by pediatricka zistila.. len klud.

jana_eyre
10. máj 2018

a formou hry vo vani si skusala? alebo tak, da si jeden glg, odlozis pohar a o 10minut zase mu das dalsi glg a tak dookola?
@didi35 pachnuci moc je prvy priznak lahkej dehydratacie..

beton
10. máj 2018

@kiara3 pokiaľ kojíš, tak to nerieš. radšej častejšie dojči a aj tvorba mliečka sa prisposobi a bude mu to dost tekutin. inak u ročného dieťaťa by kojenie malo predstavovať 3/4 prijmu stravy a tekutin. Tak si to treba takto nastaviť a pit nemusi nic. Pitny rezim mu zabezpeci kojenie.

snehuuulienka
10. máj 2018

Skús s ním súťažiť....dáš 2 poháre,1 fľašu,do oboch nalejes len troška a povedz:3 2 1 štart ,a chval ho za to ,že prvý vypil a či si ešte prosí...u môjho synčeka to zaberal,ale už bol ocosi väčší

didi35
10. máj 2018

@jana_eyre ano, suhlasim, u mojich som si nikdy nevsimla pachnuci moc... ale ked si spominam, rocni nepili vodu absolutne vôbec, do 2,5 roka som kazdeho dojcila... podla mna rocny plne kojeny nemusi pit vodu, maximalne v horucom lete ponukat (len ponukat, nie nutit a ked nechce, bezat k lekarke 🙂), ale ako hovorim, som si ista, ze moji dvaja v roku vôbec nepili, lebo som pre nich nemala ani flasky, tie som kupila neskor.

takze moja rada, vela vela dojcit

beatrix85
10. máj 2018

@beton U ročného dieťaťa by malo kojenie predstavovať 3/4 stravy? To čo je za kravina pre pána kráľa? Ročné dieťa má normálne raňakovať, deisatovať, obedovať, olovrantovať, večerať a pokiaľ matka dojčí, dať medzi tým a na noc... Ročné dieťa potrebuje normálnu stravu, potom vznikajú alergie. Každá doktorka radí dieťa normálne kŕmiť. Jasné, že nie nezdravo. Ale má jesť už väčšinu potravín dospelého.

beton
10. máj 2018

@beatrix85 zavádzanie normálnej stravy trvá do 2 rokov, ročné dieťa určite nemá jesť všetko to, čo dospelý, mnohé veci sa odporúčajú až po roku. Potraviny sa ako prevencia alergiám atď majú zavádzať popri MM, vtedy je väčšia šanca, že sa nerozvinú. Dieťa môže jesť 5x denne, ale tie množstvá by mali byť prispôsobené tomu, aby väčšinu stravy stále tvorilo MM. To dá dieťaťu omnoho viac dôležitých látok ako hocijaká biosuperzdravá strava. btw. je to odporúčanie WHO.

liligreg
10. máj 2018

Náš je taký, teraz ma 2,5r a stále malo vypije. Ale zase on mi jedol a je veľa ovocia, tak stavu ma z toho. A keď mal cca ten rok, rok a pol jedol aspoň polievky, čo som brala ako ďalšiu tekutinu. Ja inak tiež malo vypijem. Žalostne. Sú dni, keď vypijem pohár denne. Aj to mi musí muž prízvukovať

veronikazoja
10. máj 2018

moja malá ako ročná tiež nepila vodu ani čajík a kedže bola na UM, tak ani toho veľa nepila (kedže UM sa nahrádza stravou) - začali sme najprv so striekačkou a potom som jej dala aj pohár do vody, ked sa jašila hneď si z neho aj odpila tak som ju pochválila a to ja sa jej aj páčilo neviem či viac to pitie alebo to že sa aj tak vždy pri tom pooblievala, keď om ju namydlila tak som pohár nenápadne zobrala ale stalo sa mi, že som nestihla a odpila si aj mydlinkovej vody
skúšala som pohár so slamkou aj učiaci hrnček ale len sa na to hnevala, z hrnčeka pije tak, že si raz či dvakrát odpije a ostatné vyleje, takže jej dám vždy do šamprlíčka na dva hlty a hotovo. ale inak rada pije z mojho pohára, stačí sa jej len opýtať či si dá maminčkinu vodičku a hneď je pri mne
flašku som nakoniec vyriešila tak, že som kúpila rajec kojeneckú vodu v 3dcl flaši, má sosáčik a nevyleje sa z nej vodička, hneď z nej začala piť, keď vypije tak len doplním a keď je už moc pookusovaná, tak kúpime novú a hotovo

lorela
10. máj 2018

@beton Odporúčanie WHO v tomto smere je zamerané prednostne na chudobné krajiny 3. sveta, kde je dlhodobé dojčenie a dojčenie pred plnohodnotnou stravou (ktorú nemajú), otázkou prežitia.
V našich zemepisných šírkach má 1. ročné dieťa prijímať väčšinu potravín, a to v plnohodnotnej a vyváženej forme. Inak hrozí podvýživa (rozumej nedostatok živín - nie nedostatočná hmotnosť, pretože aj dojčené bacuľaté dieťa môže byť podvyživené).

@kiara3 Tiež odporúčam len trpezlivosť a fantáziu pri privykaní dieťatka na pitný režim; možno zaujímavá slamka alebo nejaká hra na štrnganie... Popri tom aspoň veľa šťavnatej zeleniny a ovocia a polievky.

kiara3
autor
10. máj 2018

Keď ja by som aj ponúkla kojenie ale nechce ani to veľmi...v tedy ma strašne začne hrýzť...😔

kiara3
autor
10. máj 2018

Takže nehryzie iba v noci...v tedy si to skôr vyžaduje...Mlieka mám menej a menej...skúšala som aj pohárik začne vodu vdychovat...vo vani to ani radšej nejdem skúšať lebo aj vodu s vani začal vdychovat musíme veľmi davat pozor....fľašku s naustkom som skúšala raz ale nevie potiahnuť...

ankare
10. máj 2018

Neboj, keby bol dehydrovany, zbadas to. Dojci ho na poziadanie a nič mu nebude chybat.

bosoriak
10. máj 2018

@kiara3 nic ine len skusat, ponukat, ucit, nechat ho sameho, dohliadat aby vodu nevdychoval, ale pil. Nie je vobec pravda, ze dehydrataciu zbadas. Problem je v tom, ze az uz je dieta dehydrovane, t.j. je malatne, apaticke, unavene, vtedy je uz dehydratacia celkom velka a nebezpecna. Uz pachnuci moc je znamka dehydratacie.

Takze ziadne take, ze raz ponuknes, on nechce, tak hotovo bezradne stojis nad dietatom. Proste pit sa musi, tak mu daj polievku, vodu lyzickou. Alebo aj striekackou, je to drasticke, ale tak musi sa naucit pit aj z ineho, nez len z prsnika.

anemone123
10. máj 2018

Ked je mlieka malo a maly ho aj odmieta, tak dojcenie to asi nevyriesi... treba len skusat, rozne pohariky, flasky, slamku, po lyzickach... nejako tu vodu donho treba dostat

eliska13
10. máj 2018

@kiara3 musíš iba skúšať učiť ho piť z naustku či pohára, či zo slamky.Trocha je chyba učiť ho to až v roku.Aj, keď s krikom uplatami musí piť zatiaľ mu daj aspoň polievku

jana_eyre
10. máj 2018

@kiara3 no tak ale nejako sa naucit z pohara musi, ked mu zabehne vykasle to, ved si pri nom.. proste treba skusat a skusat dookola.. radsej nech mu tri krat zabehne akoby mal byt dehydrovany.. je to nebezpecne..

adalea
10. máj 2018

@kiara3 u nás to bolo to isté, tiež nechcela piť, pohárov sme mali do aleluja, s náustkami, bez, so slamkami atď. Nakoniec som jej dávala vodu lyžičkou, inak nepila nič. Trvalo to dlho, kým začala piť z pohára, chce to veľa trpezlivosti. Teraz sa začali teplá, tak vodu potrebuje

kiara3
autor
10. máj 2018

@eliska13 No ide o to že fľašku ma s naustkom...Predtým mi pil ako tak aspoň pol fľašky...Ale asi týždeň štrajkuje všetko vyplúva...Vie piť aj so slamky minule skoro celý džús tak vypil....pred mesiacom s ním bol tiež takýto problém ale myslela som že je to tým že proste nevie s fľašky a musí sa len naučiť..Dudlik tiež mal skoro stále vpuske teraz ani to vypluje....

kiara3
autor
10. máj 2018

@adalea no lyžičku som skúšala pár dá do úst a potom začne vyplúvat....

kiara3
autor
10. máj 2018

@jana_eyre no skúšala som ale ten pohľad ako vodu vdychne a nemôže asi 3s dýchať a vystrašený pohľad začne kašlat to by ste tiež nemohla.neviem či ste počula o suchom utopeni to je tiež veľmi nebezpečné....

lorela
10. máj 2018

@kiara3 Polievku na lyžici tiež vypľúva?

asia83
10. máj 2018

@kiara3 Podľa mňa treba skúšať rôzne formy a spôsoby pitia. Fľaška, pohár, slamka, teraz je toho v obchodoch požehnane. Viac dojčiť. Naša tiež nechcela piť, resp. pila strašne málo. Aj teraz pije málo, iba keď jej núkam, má zo 5 fliaš s rôznymi otvormi, poháre atď. Nič netreba siliť, treba skúšať. Napr. pri obľúbenej činnosti, napite sa vy, muž, mňam, to je dobré, núkajte, skúšajte a skúšajte.

jana_eyre
10. máj 2018

@kiara3 samozrejme pocula, ale to sa stava pri potapani ak clovek vdychne vodu a nie z pohara.. nie kazde zabehnutie je nebezpecne.. (moj syn mal ako maly dysfagiu diagnostikovanu pediatrom, zabiehlo mu cokolvek, niekolko krat som ho musela otacat aby zacal dychat, takze poznam aj stres s tym spojeny)

tak uz som radsej ticho, lebo akakolvek rada asi vyznie zle alebo co.. dieta v roku by uz podla mna malo pit dostatok inych tekutin ako je mlieko a skusala by som dookola pohar.. nie je zazracny sposob akoby sa to vedelo naucit bez zjadnej nehody zabehnutia ci obliatia sa ..

zabina27
10. máj 2018

Proste sa to musí naučiť, keď ho aj budeš celé dni naháňať lyžičkou, poldecakom, rozprasovacom, striekačkou alebo hocičím, čo ti napadne. Okrem dehydratácie bacha na zápaly močových ciest, obličiek, my sme si tým kvôli tomu, že nechcela piť, prešli, keď mala 9 mesiacov. Odvtedy som alergická na dojcosekty doporucujuce len dojcit do odpadnutia... Každý sa raz musí naučiť na inu tekutinu ako mlieko, čím skôr si po troskách zvykne, tým lepšie

kiara3
autor
10. máj 2018

@jana_eyre Samozrejme pre mňa každá rada dobrá...len neviem prečo tak zrazu začal odmietať tekutiny...pil normálne s fľašky...polievku pekne lyžičkou...Jedine co naozaj odmietal tak kupovane výživy...Inak bez problémov čokoľvek aj zjedol...teraz odmieta aj niektoré jedla...či je to tým že mu idú zuby....Ja kojim ale ponúkam aj iné ako moje mliečko....A v podstate už veľmi ani mlieka nemám to len na večer pri uspavani...A cez deň nechce strašne ma hryzie...ja som zúfalá lebo starší syn tiež extra nejedava...A mladší ten nemal problém s ničím...len zrazu ani vodu a niektoré jedla polievku začne papať a po pár lyzickach odmieta

kiara3
autor
10. máj 2018

Ďakujem vám všetkým za každú radu...Asi zázračný elixír nieje len kazdu chvíľku núkať keď aj po duškoch...