Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

leishmania
20. júl 2011

@zfidorka dakujem, o tych vlockach a psene som nevedela

zfidorka
20. júl 2011

@leishmania dobre je tieto kombinovat s ovocim/zeleninou co obsahuje vit. C, napr. pridavat jablka, petrzlenovu vnat, podporuje to vstrebavanie zeleza

leishmania
20. júl 2011

@zfidorka dnes aj vcera mal na desiatu vlocky s ovocim, chuti mu

zfidorka
20. júl 2011

@leishmania super, davam mu to co mu chuti a postupne pridavaj dalsie veci zo zoznamu co si este neskusala...
inak, info som cerpala odtialto: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&... 😉

oscarka3
21. júl 2011

@anlu , fíha! som ťa nespoznala. aká kočka 😉

anlu
21. júl 2011

@oscarka3 hehe dakujem
@zfidorka akurat mam na zajtra naplanovany psenovy nakyp s ovocim 😀 ja si dam asi pohanku namocenu a mixnutu s ovocim

Dnes som robila taku natierku alebo aj dip by to mohol byt...

Avokadova natierka:

1 malu misku vopred namocenej slnecnice
1 avokado
1 lyzica tahiny
sol, troska suseneho cesnaku, crestva petrzlenova vnat
stava z 1 citronu (podla chuti, treba pridavat postupne)

vsetko spolu rozmixujeme a podavame buda ako natierku alebo ako dip s roznou zeleninou.

leishmania
21. júl 2011

@anlu mnam to znie dobre

ja mam inak recept pre anemikov, ale nie pre babatka
1 hrncek slnecnicove semena
1 hrncek sezam
1 hrncek lan
1 hrncek pekanove orechy
1/4 hrnceka zihlavy susenej
1/4 hrnceka mandli
pomlet, rano 4 PL, vecer 4PL, s medom ako sladkost alebo do salatu
dobra je aj stava z maldej zelenej psenice, ale na sr neviem zohnat cerstvu, viete poradit?

anlu
21. júl 2011

@leishmania cerstvu mozes mat tak ze si psenicu vypestujes doma a odstavis ju, nahodou som nasla na to odstavovac za dobru cenu. Teraz len rozmyslam ci ho kupit alebo nie... Dobry receptik, ale preco nie je vhodny pre babatka? Ci myslis pre celkom malicke? Bolo by z toho dobre aj take miesane mlieko 🙂

http://www.mojiroboti.sk/zdravy-zivotny-styl/ru...

leishmania
21. júl 2011

@anlu hej myslim pre male babtka, pre kt este nie su vhodne orechy a semena... a to ako normalne nasadim psenicne semena do kochlika? a netreba toho vela na stavu?

anlu
21. júl 2011

@leishmania Bukovsky odporuca orechy aj malym detom, ale jasne ze vo forme ktoru mozu prijat, cize vo forme mlieka... ale urcite treba postupne kazdy druh vyskusat ci nie je alergia.
No pokial viem tak ju pestuju v naklicovacich miskach. su na to take speci. Pohladma ti link ako to vyzera 😉 a neviem kolko treba na stavu. Ja by som ju s niecim este miesala...

leishmania
21. júl 2011

@anlu dakujem 🙂 to by bolo super keby si to mozem spravit doma. a mlieko z orechov robis doma ako?

anlu
21. júl 2011

@leishmania nasla som to 😀
http://www.mojavitalita.sk/obchod/naklicovadlo/...

orechove mlieko robim tak ze si namocim na noc orechy do vody, najlepsie ked su olupane. Potom na druhy den ich rozmixujem v cerstvej vode, chvilu necham postat. Potom znova premixujem a precedim. Pridam agave na ochutenie ale to nemusi byt. Tie oriesky co ti z toho ostanu mozes dat do muslli alebo do chlaba ak pecies, alebo kamkolvek sa daju prihodit 🙂

anlu
21. júl 2011

@leishmania a pozeram ze tu ho maju este lacnejsi
http://www.mojavitalita.sk/obchod/odstavovace/h...
alebo tento by sa este viac oplatilo lebo odstavi vsetko
http://www.mojavitalita.sk/obchod/odstavovace/h...

leishmania
21. júl 2011

@anlu super, dik! tak mozem robit stavu doma... ty si davala od akeho veku detom orechove mlieko? a semena rozne?

anlu
21. júl 2011

@leishmania uz neviem od kedy som davala, ale ano. Ja som dost dlho dojcila cize som to nejako neriesila ale ked som zistila ze nemoze kravske mlieko tak som hladala alternativu a teraz striedam, raz urobim sojove, orechove z roznych druhov. Najviac jej chuti z vlasskych orechov. Skusala som uz aj makove, ale to ma na moj vkus dost vela tuku ale inak je velmi chutne. Teraz ma uz dva roky a davam jej aj vselijake semienka. Dnes sme prvy krat jedli konopne semienka a velmi jej chutili. Robim aj semienkove susene placky a tie jej tiez chutia... Ona miluje ovsene vlocky so sojovym mliekom a tam jej pridavam susene hrozienka (tie musia byt) a potom podla toho co ma napadne... lan, slnecnica, sezam, cerstve ovocie podla toho co mame alebo co treba rychlo dojest 😀

jaron
22. júl 2011

@anlu jáj, o tom elektrickom už dávno snívam, hlavne kvôli tým orechovým maslám, to by bola paráda, ale kúpiť ho? možno až raz budem veľa zarábať 🙂
ale ak môžeš, odporúčam ho, a kto vie, či sa nedá ešte zohnať lacnejšie, nejako v zahraničí alebo čo

radha
22. júl 2011

@anlu ten odštavovač je ozaj dobrý, aj ja ceem 😀 , pekne to preberieme na rodinnej rade a hadam čoskoro dokvitne do domacnosti...@jaron, tvoj članok som včera preposlala môjmu partnerovi do práce, bo teraz viac rieši stravovanie mimo domu, a to sa často da nalakat na fastfoody 😒 , ked ovšem nema niečo zdrave a domace v obedariku odo mna 😉 ..som myslela,že si prečita prve dve vety a hotovo..a večer ma prekvapil- lahol si ku mne na gauč , objal ma a vraví, tak a teraz mame chvilu na relax, meditaciu v objatí 🙂 😵 , take milé to bolo! takže prečiatal ta chlapec veru 😉 ...a v mrazaku mame zmrzlinu podla tvojho receptu- vyborna!..a chystam sa vyskušat aj podla @anlu ,mnam.

jaron
22. júl 2011

@radha tak s tým relaxom - meditáciou v objatí - to je super 🙂

hanuska09
22. júl 2011

ahojte.ja niesom vegetartanka a ani nikto koho poznam....len nasa karinka-2 rocna,odnieta akekolvek maso!!!!!!! ked jej ho dam ani neotvori usta a ked jej ho nenapadne dam do omacky vzdy ho najde v ustach a vyberie ho,ze maso nechce!!!neviem co to ma byt.je to uz tak asi pol roka.ale ineho zie hrooomadu.hlavne zelelinu a ovocie cerstve.mam s toto nervy lebo jej uz neviem co uvarit aby to ziedla!!! ☹

anlu
22. júl 2011

@hanuska09 pozri sa na recepty ktorych je v tejto teme habadej a mozes zacat varit. Tvoja Karinka vie co jej skodi, urcite ju nenut jest maso hlavne ked ho sama odmieta. Neboj, o nic nepride 😉
@jaron nasla som este lepsi a este drahsi 😀 ja ani nezarabam, ved som na rodicovskej ale velmi sa posnazim naskrabat na tento odstavovac
http://zdravinadlani.cz/eshop/odstavovace/15-od...
teraz mam taku dilemu co skor, ci susicku ci odstavovac...

anlu
22. júl 2011

a fotku malinovej zmrzliny som zabudla dat, tak tu je...

jaron
23. júl 2011

@anlu a prečo si nenašla radšej ešte lepší a lacnejší? 😀

anlu
23. júl 2011

@jaron 😀 😀 😀 lebo asi nie je 😝 tento mi aj odporucali ostrielani vitariani co maju s nim skusenosti, tak ja si necham poradit. Ale keby si chcel tak som nasla rovnako dobry a drahsi 😀 😀 😀

anlu
23. júl 2011

rozmyslam rozmyslam co dnes budem mat na obed... zeby totok?
http://vitakucharka.blog.cz/1107/tatarsky-bifte...

jaron
23. júl 2011

Zajtra odchádzame na letný tábor zdravia, nebude to iba dovolenka, lebo budeme robiť kurz varenia a aj pomáhať s programom pri deťoch alebo kde bude treba, ale tešíme sa aj na to.
Budem sa môcť osobne stretnúť aj s Dr. Pribišom, ktorý bude teraz hlavným prednášateľom. Poznám od neho knihu Dynamický život: http://www.dynamickyzivot.sk/dynamickyzivot/esh...

LTZ:
http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/ltz-2011/...

anlu
23. júl 2011

@jaron jeeej sa ti ani necudujem ze sa tesis, aj ja by som sa 😀 prajem vam krasny a nezabudnutelny pobyt a vela zazitkov.

vcera som robila semienkove krekry...

Raw lanove chlebiky:

šálka lanových semienok,
2 lyžice lanového prášku(nemusí byť),
šálka sezamových semienok,
pol lyžičky soli,
curry korenie,
2 nastruhané mrkvy,
trochu vody
Semienka na noc namocime - zmiešame, rozotrieme na papier na pecenie a sušíme na slnku alebo v sušičke.

anlu
23. júl 2011

a tu je fotka bifteku bez masa aj ked netusim preco sa to tak vola. Biftek som sice nikdy nejedla ale zda sa mi ze tym nazvom sa ubera na vaznosti tohto jedla. Chuti totiz vyborne 😀 Konkretne tento tanierik som mala pre kamaratku ktora bola u mna na navsteve a velmi jej to chutilo

hanuska09
23. júl 2011

@anlu dakujem.... 😉 ja ju to vobec nenutim,viem,ze by to nemalo vobec ziadny vyznam 😒 ak nechce vie preco je to tak...len skoda,ze mi to nevie povedat.teraz sme u mojich rodicov na prazdninach a tu nasla u mojej maniny celozrnne chlebicky a to je jej oblubena maskrta teraz 😉 skratka nasa Karinka je uz od narodenia ine dietatko ake sme mali zatial v rodine a prato je vynimocna 😀 urcite skusim nejaky recept odtialto

anlu
23. júl 2011

@hanuska09 ja mam tiez skusenost ze deticky vedia velmi dobre co im skodi a co nie... ak jej budes davat dostatok strukovin, zeleniny, ovocia, orechov, semienok, obilnin tak nic jej chybat nebude. Ja som sa teraz dala na vitariansku stravu a predstav si ze aj moja Olivia si casto vyberie radsej to co jem ja a viac jej to chuti. Casto sa stretavam s tym ze rodicia nechcu dovolit zjes dietatu napr. jablko alebo banan, lebo o chvilu bude obed... ja take vobec neriesim, ak v tej chvili ma chut na banan tak ho asi potrebuje a preco by nemohla mat na obed banany 😀 (to bol len priklad). A Karinka je urcite vynimocna tak ako kazde dietatko. Nech sa vam dari a verim ze receptiky budu mat uspech. Ak chces mozem ti ich poslat aj v pdf ak mi napises adresu, mam ich stiahnute 😉

anlu
23. júl 2011

nedavno sme boli vo Vlkolinci a tam za dedinou bola taka krasna luka a na nej neuveritelne zelenucka, stavnatucka trava... normalne som mala chut sa do nej zahryznut...