Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
1. sep 2011

@adriana7 ked tu o nikom neviem ze by taku zeleninu pedaval, uvidim na ako dlho nam vydrzi nasa, ale otec aspon konecne nebude hundrat ze nikto neje a ze ostane 😀 pri mojom odstavovani sa bojim ci nebude este aj malo 😝 no s ovocim uz je vacsi problem, toho nemame vela a ako pises v obchodoch je to bieda

zojec
2. sep 2011

jaj ked sa bavite o tej zelenino-ovocnej biede, ja by som niekedy prijala, aby bolo leto stale 😀 😀 v zime je to na bankrot 😖

zfidorka
4. sep 2011

@anlu bio hokaido ti mozem dat aj ja, ak budes najblizsie dni v ke 😉

anlu
4. sep 2011

@zfidorka no ty si poklad, sa vam urodilo? Budem ti velmi vdacna, este neviem kedy pridem ale ked budem vediet, dam ti dopredu vediet aby sme sa dohodli 😉

anlu
4. sep 2011

@zojec ja by som mohla mat leto stale 😀 a hlavne take 35 stupnove

estterka
4. sep 2011

@anlu ja sa rada vymenim,mne chyba zima 😀 a sneh 😀 no tu je zas priliz teplo a priliz pust,aby sa pestovalo :/

zfidorka
5. sep 2011

@anlu uroda bola dobra, odlozim ti jednu (ak by sme zvysok medzicasom spapali)... 😉

jaron
5. sep 2011

@adriana7 som ti ešte neodpísal na tú zmenu pohlavia, že ma to neurazí 😀, ale nazoaj iba na www, v živote radšej zostanem chlapom, veď mi je tak dobre pri tej mojej žene 🙂

adriana7
5. sep 2011

@jaron , už som si normálne myslela, že si sa urazil...a teraz mi odľahlo...hneď ťa idem požiadať o priateľstvo (virtuálne, dúfam, že to ľudské už začalo) 😉 ...a aj so zlatkou 🙂

adriana7
5. sep 2011

@zojec , nemáš nejaký osvedčený recept na domáci kečup? minule si dávala na ajvar, tak ak, napíš, ďakujem 🙂

zojec
5. sep 2011

@adriana7 fuha.. kecup som este nevarila a toho roku som ani ajvar nestihla , zatial 😖 ale stara mama robievala, paradajky, jablka , zeler, cibula ale presne pomery neviem,ak nezabudnem, tak sa jej zajtra spytam 😉

anlu
5. sep 2011

@adriana7 my sme tiez niekedy robili, to by som musela v mamkinych zositoch pohladat. Ked najdem napisem. Inak taky vita kecup je fajny, aj dnes som si robila: paradajka, susene paradajky a datle, vsetko rozmixovat. Mnamka 😀

anlu
5. sep 2011

@zfidorka no hovorim ze ty si poklad 😀 ale aj vsetci co ste tu, mam vas velmi rada a som velmi vdacna za tuto temu ze je tu medzi nami taka pohodicka 😀

adriana7
5. sep 2011

@zojec , ale ty zas toho stíhaš pošiť!!!
@anlu , babenky, budem vám vďačná, ak niečo zoženiete, moja mama to nikdy nerobila, mne ide hlavne o to, ako to skonzervovať, koľko octu, cukru, soli, či mám dať tak ako do ajvaru?

estterka
5. sep 2011

aj ja sa chcem na recept spytat 🙂 mam tekvicove a slnecnicove jadierka,do niecoho by som ich dala,upiect nejake pecivo? nemate nejaky typ?

rancuzkaf
5. sep 2011

@adriana7 ja mam takyto recept na kecup:

2kg rajcin, pol kg kapie, stvrt kg jablk, stvrt kg cibule, 5 klincekov a 1 bobkovy list varit 1,5 hod, rozmixovat, prepasirovat, pridat 150g cukru, 1 PL soli, pol dcl octu a na spicku noza skorice a este povarit pol hodinku a naplnit do flias...........ci to bude ochutene podla tvojich predstav, zistis pocas robenia a pripadne zkorigujes

adriana7
5. sep 2011

@rancuzkaf moc ti ďakujem 🙂
inak už mám "naložené", skúsila som červenú papriku a uhorky, presne podľa tvojho návodu, ale teraz neviem, ako to mám skladovať, zatiaľ je to v tme v špajzi (do pohárov ako poslednú vrstvu som dala malinové listy, víčko som vyrobila z viničného listu s gumičkou), tam bolo, že týždeň pri izbovej teplote a potom na 2-3 týždne do chladničky... môže byť? ako to skladuješ ty?

rancuzkaf
5. sep 2011

@adriana7 ja som si tiez nalozila taky mix papriky, uhorky, mrkvy, cibule, cesnaku...a dala som to tak ako ty, uz to mam v chlade tak sa tesim, lebo to uzasne vonialo uz pocas prveho tyzdna....skusila som aj cviklu, ale ta mi chytila volaku velmi uslachtilu pliesen 😒 tak ju musim vyhodit....a vlastne nechapem, co sa stalo....ked uz ani ten chren tomu nazabranil?!

rancuzkaf
6. sep 2011

@estterka ano aj ma pecive su dobre semiacka 🙂 .....ja robievam takyto mrkvovy salat: postruham mrkvu na hrubsie rezance, ochutim bylinkovou solou, pokvapkam octom a olejom (ak to chces mat aj sladke, moze byt aj agavovy sirup) a supnem do toho vsetkeho na sucho oprazene slnec. a tekvicove semiacka......dobre premiesam a najlepsie to chuti odstate v chladnicke 😉

tekvicovymi sem. mozes posypat hokaidovu kremovu polievku

na slnecnicove sem. mam takyto maskrtny recept:

KAROBOVE KUSKY

12 PL medu alebo agav. sirupu
100g neochuteneho arasidoveho pyre
100g karobu pripadne kakaa
100g sezamu
100g slnecnicovych sem.
60g struhaneho kokosu
60g nadrobno pokrajanych datli alebo susenych sliviek

med s arasid. pyre kratko zohriat, zamiesat karob, potom ostatne prisady, vystlat si hranatu formu na pecenie foliou a natlacit masu do nej, nechat dve hodinky v chladnicke ztuhnut, pokrajat na kusky a hned konzumovat, ma sa to skladovat v chladnicke............je to vynikajuca maskrta ked mas chut na sladke
mam k tomu aj nie moc vydarene foto

adriana7
6. sep 2011

@rancuzkaf , nuž šľachtíš ako mičurin 😀
ale vyskúšam aj túto tvoju maškrtu, muž včera večer zjedol celú bomboniéru višní v čokoláde (moja k narodkám) a asi mu svedomie nedovolilo, lebo tri tam nechal a naspäť ju naaranžoval do pozície v akej ležala už mesiac 😀

klementina
6. sep 2011

dievcata dakujem vam za recept na hokaidovu polievku, malej chutila. idem k vam zas po radu trosku mimo mozno, peciem jahnacie maso a raz som k nemu v restike jedla ako prilohu krupy, boli vynikajuce. neviem najst nikdy na nete recept na krupy ako prilohu. neviete mi poradit?
a nerozmyslali ste nad tym, ze by ste mali este jednu temu, kde by ste davali len recepty,?ja sa tu casto inspirujem, len vasa debata sa mi zda niekedy az prilis odborna a nemam cas to cele prehliadavat. myslim, ze by to vela ludi potesilo.

penn
6. sep 2011

Ahojte, prosim Vas, kupila som si melasu, nejaku bio z bioobchodu, lenze otvorene som to mala v spajzi a ako uz bolo horuce leto obcas.. tak to tak zasycalo pri otvoreni.. tak neviem ci mi to neskyslo.. kysne to? asi to neni ako medik, ze? dakujem za pomoc

rancuzkaf
6. sep 2011

@penn ja mam na melase napisane: skladovat v chladnicke, zrejme to uz bude zle.

andrea76
7. sep 2011

@rancuzkaf
Ďalšia super recept 🙂 Ja sa chcem pochváliť, že som už vyskúšala Tvoj recept čo si dávala tu na koník s kokosovým olejom a lieskovcami tiež je to nepečená sladkosť. Len neviem kde som urobila chybu, nedržalo mi to pokope ☹

rancuzkaf
7. sep 2011

@andrea76 neurobila si chybu, dala si vsetko podla receptu a ja sa pamatam, ze to bolo pri miesani take sypkejsie.....vtedy je dobre pridat trochu medu, pripadne si namocit ruky vodou a takto to miesat dalej.....zacne sa to spajat a ked som to nakoniec natlacila do formy a vychladila, krajalo sa pekne a drzalo pokope......vyzeralo to ako musli tycinky...............a co si nakoniec s hmotou spravila? pouzila si to ako musli 🙂 ?

..........podobny postup radim aj pri vyssie uvedenom recepte.....tiez sa moze zdat nemozne urobit tvarnu hmotu 😉

sasa13
7. sep 2011

ja som vegetarianka...sice nie dlho ,ale ono to neako samo prislo ..nechut k masu ...musim s apriznat ,ze je pravda ,ze maso je napichane roznymi hlupostami a malo kde v obchode najdete normlane vychovane sliepky alebo co ....takze si mylsim,ze ci dieta zacne od narodenia alebo v 20 nieje to nebezpecne teda ak vie ako ma co nahradit....ale ten kto nezazije nepochopi :D

renin
7. sep 2011

@sasa13 Ja som sa začala "vyhýbať" mäsu zo zdravotných dôvodov a teraz vidím,že som urobila dobre.

penn
7. sep 2011

@rancuzkaf do kelu.. musim precitat, ale asi to tak bude. som trubka

adriana7
8. sep 2011

@klementina , ja mám túto diskusiu strašne rada 🙂 a ľuďí v nej 🙂 🙂 🙂
tie občas moc odborné veci ale zdôvodňujú, prečo žijeme, vavríme a jeme tak, ako to tu píšeme... aby ste si o nás aj vy, ostatné maminy na mk nemysleli, že sme šialenci, alebo chceme byť zaujímaví (ako nám často hovorí naše reálne okolie) 😖
...ale ak chceš, môžem recept vždy napísať s nadpisom "recept" a v samostatnom príspevku 😉

zuzanaam
8. sep 2011

ahojte, potrebujem poradiť s výrobou sójového mlieka, robila som ho podľa receptu z tejto diskusie a bolo tam, že variť až kým to nezačne prudko kypieť. Nezačalo kypieť ani po 25 min. varu (možno preto, že som mala široký hrniec), tak som to odstavila. Mala som to variť ešte ďalej? Alebo som to naopak prehnala. ďakujem
...pripájam sa k fanúšikom surovej kukurice, je fakt super 🙂 🙂 🙂