Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

addaa
20. jún 2009

Ahojte minule som kúpila v dm bio obilninovú kašu. malý ju nechcel, tak som mu pomaly miešala obyčajnú kašu a tú obilninovú. Postupne tej obyčajnej babylove odoberám. Máte nekto s touto bio kašou skúsenosti?

jaron
20. jún 2009

Ahoj Addaa, páči sa mi tvoj prístup, že keď malý tú kašu na prvý krát nechcel, nevzdala si to a postupne mu to miešaš a uberáš tú pôvodnú obyčajnú. Niekedy to ženy vzdajú a to je škoda. Veď veľa krát deti odmietnú nové jedlo len preto, že je nové a keď si zvyknú, niekedy sa môže stať dokonca ich obľúbeným. 🙂
My tú kašu nepoznáme, tak možno niektoré iné ženy napíšu.

certica
20. jún 2009

jeej sranda, to este stale fici? ja uz roky dozadu poznam tu relaciu 😀 😎 , ale dlho som nemala tu cest, kedze tv prakticky nepozeram. jaron, dik za link, aspon si niekedy spätne mrknem aj dalsie casti 😉

ada, ja som tu bio kasu mala (tusim taka modra krabica...), ale vzhladom k tomu, ze moje deti su absolutne "bezkasove" typy (ani nasladko, ani naslano, dokonca ani klasika krupicovu ci ovsenu kasu mi starsi nezje), tak ja sem tam pridam nejaku obilninovu pripadne ryzovu a pod. priamo do zeleninoveho prikrmu, kvazi na zahustenie. solo kasa mliecna ci bezmliecna u nas (aspon zatial) nehrozi, ani u mensieho. nejak to vsak extra neprezivam 🙂

jaron
20. jún 2009

Ja ďakujem za "Pod pokličkou" Indy, od nej som sa o relácii prvý krát dozvedel 🙂 .

jaron
23. jún 2009

Ahojte,

Už mi je trapné, že sem stále píšem nejaké odkazy na rozhlas, televíziu a pod., ale zase som „vyčmuchal“ niečo zaujímavé o zdravom životnom štýle. Chcel som vám to dať len do IP, ale bojím sa, že by som zase mohol niekoho vynechať.
Tak, ak chcete, môžete si pozrieť zajtra (24.6.2009) o 1.00, 4.00, 7.00, 10.00, 13.00, 16.00, 19.00 (každé 3 hodiny to opakujú) na http://www.hopetv.cz/ 20 minútový rozhovor: Host HopeTV: Hans Diehl - Rozhovor o zdravé životosprávě
(Dá sa to pozrieť iba on-line v určených časoch, nie je to možné hocikedy z archívu)

Hans Diehl je autorom (alebo spoluautorom) programu CHIP – bude o ňom hovoriť. Pracoval na odd. kardiovaskulárnej epidemiológie na Loma Linda Univerzite. Na Univerzite of California sa podieľal na založení Centra zdravotnej výchovy. (Je doktor preventívneho lekárstva s dôrazom na zdravý životný štýl a magister výživy). Je tiež jedným z autorov knihy Dynamický život (NEW START) o zdravom životnom štýle.
V American Journal of Cardiology bolo o jeho programe napísané:
Tieto koncepty aplikované v životoch ľudí môžu urobiť pre zdravie a dlhovekosť populácie viac, ako všetky technologické zázraky modernej medicíny.

indy
23. jún 2009

jaron to je od teba veľmi milé, že myslíš aj na nás keď niečo "vyčmucháš" 🙂veľké dík A už sa teším, určite si to kuknem

jaron
24. jún 2009

Ahojte, pozeral som ten rozhovor, samozrejme nečakajte, že sa dozviete niečo konkrétne nové o tom čo jesť a pod. To už asi všetci poznáte. Skôr ma zaujal ten na naše pomery možno trochu nezvyčajný spôsob práce, pomoc chorým (ale i zdravým formou prevencie) nielen podaním správneho lieku, ale i zapojením do zdravého životného štýlu, zmenou návykov a pod. a to, že to všetko naozaj aj prináša pozitívne výsledky. Tiež tá spolupráca s niektorými reštauráciami, ktoré potom môžu nosiť nálepku "bezpečná reštaurácia" 🙂 , to bolo tiež zaujímavé. A samozrejme prevencia, ktorá sa nás asi týka najviac, veď už od malička sa snažíme deti učiť zdravým návykom.

lalitagopi
24. jún 2009

vdaka, tiež si to kuknem. ja som tiež rada, ze sem tam hodiš nejaký zaujimavy link, bo ja prehlad moc nemam...Tv nemame 😝
a aj ked niektore veci su pre nas už jasne, môžem to posunúť dalej znamym, alebo rodine, na ktorých maju media dosť silny vplyv..ešte raz velke vdaka 😎

lalitagopi
24. jún 2009

pekné to bolo...hlavne tá posledna veta ,ktorú povedal 😵

wanda007
26. jún 2009

jaron dik, kukla som to tiez. super napad s tymi restauraciami. Bohuzial, tu take nenajdeme. Aj obchody, je to zalostne. Pamatam si, ako mi v praci byvalo po obede zle, prestala som aj istu dobu chodit, ale pripravovanie jedla doma do nejakych teglikov som nestihala, tak som sem-tam na ten obed sla. A zase mi bolo zle. Okrem toho, ze som za rok pribrala cca 5 kil. Citam teraz knihu o High/Low Glycemic index, tam je tiez pes zakopany. Energicke soky z jedla obsahujuceho ziviny, ktore sa velmi rychlo uvolnia a sposobuju inzulinove vykyvy. To vysvetlilo moje cokoladove chute, ktore ma zakratko po obedoch v praci prepadali.
Na vsetkom je najhorsie, ze co sa tyka stravy, tak okolie neskutocne valcuje vsetky moje snahy. Ako tak mladsia sestra zdiela nazor, ale inac frcia kurence, svieckove, gulase,...

jaron
27. jún 2009

Je to naozaj niekedy ťažké, je to cesta proti prúdu, ale veď poznáš to o tej živej rybe.... 🙂 .

Ja som si už zvykol nosiť jedlo do roboty. Dokonca dve jedlá: raňajky aj obed. Už som si na to zvykol. Ja som v kancelárii na raňajky väčšinou sám a na obed dvaja, tak je tam celkom dobré súkromie aj na vlastné jedlo. A myslím, že dokonca si kolegyne (alebo aspoň jedna) vďaka môjmu tichému (nevnucovaciemu) príkladu začala kupovať grahamové rohlíky a vôbec - začala raňajkovať a druhá zase kupovať občas tofu a sójové výrobky aj keď to nebolo zo dňa na deň.

Tiež sa mi to inak nechce večer baliť, aj keď je to len otázka 5 minút, ale ja som asi taký lenivý. V robote si to už len zohrejem v mikrovlnke alebo na variči (podľa toho, čo je to za jedlo). Tak napr. na raňajky si dám do pixly kašu, v robote si jú dám na tanier, pekne dochutím (ovocie, orechy...), alebo si beriem celozrnné vafle a k tomu arašidové maslo atď. Na obed všetko čo varíme, napr. si dám ryžu do sáčku, do nádoby nejaké urobené tofu s omáčkou, dám si všetko na tanier, zohrejem v mikrovlnke, k tomu kúsok zleniny a je to.

Ale asi veľmi záleží na atmosfére a vzťahoch medzi kolegami, aj na ich počte. My sme najviac dvaja a za tie roky je to v pohode. Nikto sa nikomu nevysmieva. Viem si ale predstaviť v nejakom chlapskom kolektíve napr. desiatých "mäsožravcov" by to asi nebolo také ružové.

Inak ešte dobré typy na také menej zložité zdravé stravovanie v práci:
celozrnný chlieb alebo pečivo a kupovaná sójová nátierka, alebo maslo a lahôdkové tofu na to, alebo sójová saláma. Tiež si niekedy dám na rýchlo fazuľovú konzervu, grahamové rohlíky a zeleninu.
Alebo na sladko: lupienky alebo musli s jogurtom a ovocím (banán...).
Nehovorím, že človek má jesť každý deň konzervy (napr. fazuľa), ale je to dobrý, rýchly a zdravý kompromis, určite lepšie ako vlašský šalát.

emogeon
28. jún 2009

ahojte ak mate chut a cas precitajte si 😉

http://www.etrend.sk/relax/umenie/igor-bukovsky...

jaron
28. jún 2009

Ďakujem za článok, Emogeon.
Mám veľmi rád takéto rozhovory, páčia sa mi názory p. Bukovského, nemyslím to nejako fanaticky, len preto, že to povedal on, ale jednoducho sa s nimi stotožňujem a sú mi blízke.

zfidorka
29. jún 2009

ahojte,

ja si tiez nosim jedlo so sebou do roboty... navarim si vacsinou vecer den pred a dam si to rovno do misiek, co mozu ist do chladnicky aj mikrovlnky... takze v robote to len supnem do mikrovlnky 🙂

u nas varia sice aj nemasite jedla, ale ked si mozem urobit napr. rizoto z nelupanej ryze a celozrnne cestoviny namiesto tych klasickych jedalnovych jedal, za tu namahu mi to stoji...

ked sa mi fakt uz nechce varit tak si spravim pohankove "rizoto", je to nenarocne, uvarim pohanku a vmiesam do nej mrazenu zeleninu 🙂 plus nejaky salatik a je to...

minule som doniesla do prace kolac s celozrnnou mukou, samozrejme v povodnom recepte bola obycajna, kolegyni som dala recept (povodny) a potom sa ma pyta ze kde kupujem celozrnu muku, ze chce upiect taky ako bol ten moj... to cloveka potesi 🙂

marfigirl
7. júl 2009

Ahojte
citala som si nieco z vasej diskusie, ked bude viac casu, mozno docitam vsetko.
Chcela by som sa vas spytat, ci mi budete vediet poradit. Mam syna, ma 14 mesiacov. Je chudokrvny, uz rok. Teraz mu dr zmenila zelezo, tak som zvedava ci pomoze. Do roka som mu nedavala maso, ale kedze je tak dlho chudokrvny, tak som skusila zaviest maso, iba obcas. No nepomohlo. Co obsahuje vela zeleza? Mozno mi napisete nieco o com neviem. Dakujem vam.
🙂

addaa
7. júl 2009

Ahojte, ako pripravujete kuskus?

indy
7. júl 2009

adaa kuskus pripravujem velmi rada, ked potrebujeme rychlo si zajest a nechce sa nam dlho nieco varit. Kupujem celozrnny a zalievam ho horucou vodou v pomere 1:1 a davam aj trochu olivoveho oleja. Potom uz len nakrajam hocico co chladnicka ponuka napr. tofu cerstvu zeleninu, alebo ruzovu sosovicu, fazulu ochutim to francuzskym drozdim, alebo niekedy davam dijonsku omacku, podla knihy I.Bukovskeho. Snazim sa vzdy dat nejaku strukovinu plus zeleninku (cerstvu, alebo dusenu)Je to super rychle a staci tam nahadzat hocico a vzdy to bude dobre, fantazii sa medze nekladu. Ja kupujem aj bulgur, je to v podstate to iste len ta psenica nie je spracovana na gulicky ako kus kus, ale skor nalamana na vacsie kusky

indy
7. júl 2009

marfigirl o zeleze pisal Jaron velmi vycerpavajuce informacie, urcite to najdes ked este trochu pocitas 😉

addaa
7. júl 2009

indy už sa teším, zajtra vyskúšame 😉

indy
7. júl 2009

marfigrl tak mi to nedalo a nasla som to Je to na str 17, kde Jaron pise dobre info o zeleze 🙂

marfigirl
8. júl 2009

indy dakujem mooooc, to by bolo zdlhave hladanie.

marfigirl
8. júl 2009

a mate niekto, kto teraz prispievate, knihu od Bukovskeho Vegetarianske dieta? D.

jaron
9. júl 2009

Ahoj Marfigirl,

áno, knihu mám originál, tiež v el. podobe (prefotenú).

lenki33
9. júl 2009

ahojte, vyprazate niekto v hraske??? neviem ako mam urobit aby mi to lepsie drzalo, uz som skusala hustejsie aj redsie a stale to dost opadava, nedrzi mi to na tom

lucia123
autor
17. júl 2009

marfigirl: knihu uz nezozenies, chod do jeho ambulancie a oni Ti ju radi pozicaju, Ty si ju mozes prefotit, alebo pozicat a precitat. Myslim, ze das niaku zalohu 10,-Eur a v pohodke. Objednat sa ale musis, neda sa len prist koli knihe, musis zaplatit aspon 10 minut za "pporadenstvo" a mozno sa aj nieco nove dozvies 🙂

lalitagopi
20. júl 2009

ahojte všetci! 🙂
MARFI , ja som tú knižku našla tu http://nepal.sk/Bukovsky_-_Vegetarianske_dieta.pdf (56MB)

LENKI neviem ti či poradím, hrašku z rovna nepoužívam, ale vypražam stale v nejakých "experimentalnych" cestíčkach, a mne pomáha, ak si pred tým zeleninu obalím v muke..potom to drží super.
My robíme cestíčko z cicerovej muky, treba troška kypr prašku, trocha olej, plus okoreniť...sezam, bylinky...atd.

jaron
20. júl 2009

Ahojte,

chcem sa podeliť o veľmi dobrú vec - výrobu pravého domáceho sójového jogurtu.

Asi viete, že väčšina tzv. sójových jogurtov nie sú jogurty v pravom slova zmysle - nejde o kvasený výrobok, ale často len o sójový dezert (čo samozrejme tiež nie je zlé, ale nie je to jogurt). Ak máte doma automatickú pekárničku alebo jogurtovač, môžete si urobiť pravý sójový jogurt sami. My máme starú pekárničku značky Bravo a funguje to dobre.

Stačí dať 1 liter sójového nápoja ALFA BIO,
asi 1 lyžicu bieleho jogurtu danone s "bifidobacteriami",
zapnúť program na výrobu jogurtu a asi za 4 hodiny je jogurt hotový.
Potom ho dáme do sklených pohárov, uzavrieme a dáme do chladničky. Asi do 5 - 7 dní ho treba zjesť (možno vydrží aj dlhšie, ale to sme neskúšali, tých 5 - 7 dní bude asi bezpečná hranica). Pred naplnením pohárov ho ešte premixujeme ponorným mixérom, lebo len zamiešaním lyžicou je trochu nekompaktný, trochu sa oddeluje voda od bielkoviny, po rozmixovaní má už trvalo konzistenciu ako bežný jogurt.

Ešte som bol zvedavý, či je to naozaj jogurt a nerobí si zo mňa to sójové mlieko len srandu tým, že pod vplyvom tepla sa len zrazilo, tak som skúsil dať raz aj samotné mlieko bez jogurtu, zapol program a bol som zvedavý, či sa tiež neurobí "jogurt". Manželka si síce ťukala po čele, ale ja som chcel mať istotu. 😀 Po ukončení programu som vylial stále len obyčajné mlieko, takže teraz už celkom verím, že naozaj pridaním len lyžice jogurtu do litra sójového mlieka naozaj vzniká jogurt. 🙂

Aby som bol úplný, tu sú ešte naše experimenty:
sójové mlieko Alnatura + lyžica jogurtu (2 druhy sme skúšali) = jogurt sa nepodaril
sójové mlieko Alfa Bio + BIO jogurt s "bifido" a inými baktérimi (už som zabudol aké) = slabý jogurt (riedky)
sójové mlieko Alfa Bio + Danone biely jogurt s "bifido" = najlepší výsledok

Z toho sme usúdili, že tá posledná kombinácia bude najlepšia a tú aj používame. Kdesi som aj čítal, že sójovému mlieku vraj najviac "chutia" práve tie "bifido". Hustota jogurtu je taká stredná, nie je zase taký "tvrdý" ako niektoré klasické smotanové, ale je asi trochu hustejší ako tie riedke nízkotučné. Čudoval som sa, že našej malej veľmi chutí (nie preto, že by bol jogurt zlý, ale Natálka vo svojich necelých 7. rokoch akoby niekedy chytala už prvú pubertu a človek nikdy nevie, na čo povie mňam a na čo fuj 🙂, teraz hovorí mňam. Samozrejme ho treba vhodne ochutiť (vanilkový cukor, domáci lekvár, med a carob atď.). Používame ho napr. na lupienky, musli a pod.

Je to možno výborná vec tiež pre niektoých, ktorí nemôžu klasické mliečne výrobky (pokiaľ im teda organizmus nereaguje negatívne aj na to malé množstvo klasického jogurtu, ktoré sa v tom sójovom nachádza). Inak vraj niekde v špecializovaných obchodoch majú aj špeciálny prípravok na prípravu sójového jogurtu bez kravského prídavku, neviem, či to dostať aj na Slovensku, nám ale to malé množstvo jogurtu nevadí, lebo používame aj bežné jogurty.

Tak ak máte na čom, skúste. Veľa šťastia želám.

Jaro

lacler
20. júl 2009

ahojte baby, neviete nahodou, ako by sa dala zohnat kniha od Dr. Bukovskeho- Vegetarianske Dieta? alebo ak by ju niekto chcel predat, rada ju kupim, alebo ak by ju bol niekto ochotny pozicat, tiez by bolo super. dakujem

jaron
21. júl 2009

Ahoj Lacler, originál kniha sa už asi zohnať nedá, ale o dva príspevky vyššie máš odkaz na elektronickú podobu (.pdf) a potom jedine vytlačiť.

lacler
21. júl 2009

Jaron dakujem, necitala som prispevky, tak som si to nevsimla 🙂 . ale ta stranka sa neda otvorit ☹