Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

demo
18. sep 2013

@mamainprogress vlasske orechy su tradicnou sucastou nasho jedalnicka, ak mu chutia a nema na ne alergiu, tak mozu len prospiet. V akej forme mu ich davas? Ked je taky maly?

jaron
18. sep 2013

@mamainprogress a v jeho knihe je písané orechy v 2. až 3. roku života (myslí sa všeobecne, prísnejšie odporúča u tých detí alergikov, ako som písal)

demo
18. sep 2013

@jaron 15. mesiacov je 2. rok zivota - takto sa to pocita.

jaron
18. sep 2013

@demo nad tým som práve myslel, že ako sa to ráta 🙂

demo
18. sep 2013

@jaron Je to ako so storociami: rok 20 po Kristovi je uz 1. storocie; rok 1989 je 20. storocie 🙂

jaron
18. sep 2013

@demo áno, to sedí, lebo v knihe má časti:
10. - 12. mesiac a hneď potom ide:
2. až 3. rok
čiže 13 mesiac je už 2. rok, inak by tam 13. - až 23. mesiac chýbal 🙂

sme s tými orechmi začali od 3 rokov, potom od 2 a teraz sme už po 1 roku 🙂 (ale píše, že to platí ak nie je v rodinnej anamnéze alergia ani u jedného z rodičov)

mamainprogress
18. sep 2013

@demo @jaron dakujem vam pekne. Mala som z nasho orecha prave ocistene na stole, nemyslela som ze ho to zaujme, zbadal to, vzal si, rozhryzkal, ocka mu zablikali nadsenim a vzal si zas a zas. Takze papa (na moje prekvapenie) normalne nacistene polky/stvrtky. Akurat ho krotim nech pri tom nebeha. Mandle som este neskusala, mandlovu pastu semtam dam do krupice (akoze krupica- kukuricna/pohankova/ovsena, s vodou alebo ovsenym mliekom a ovocim).
Skladovanie orechov mi je jasne, dakujem🙂

demo
18. sep 2013

@jaron na to, ze je to prirucka o strave malych deti, je totrocha krkolomne clenenie

jaron
18. sep 2013

@demo snáď to tie deti pochopia 😀

jaron
18. sep 2013

@mamainprogress teraz sú výborné orechy také zo stromu, ktoré sa dajú lúpať, mňam, tie mám najradšej, aj deti

daj len pozor, aby ich nikdy nejedol sám, pre istotu, nám sa už raz malá drhla a to bola oveľa staršia, len asi zabudla žuť (zemiak), vyskúšal som si kurz prvej pomoci v praxi

demo
19. sep 2013

@mamainprogress, @jaron chrumkanie orechov malym dietatom mi pride vylozene adrenalinova vec 😕

tenerifka
19. sep 2013

Orechy aj mandle su uzasne potraviny, my sme davali po 1.roku-pomlete do cerealii, prip.aj zamiesane do jedla

kacenkaharris
22. sep 2013

Sto rokov som tu nebola! Medzitym som porodila a mam krasnu zdravu 7-mesacnu dcerku Miu 😵 . Chcem sa opytat, co by mohla v tomto veku jest na zvysenie zeleza. Len veganske dobroty, prosim. Mohla by uz strukovinu a ak ano, tak ktoru? Cervenu sosovicu a aduki fazulku by uz stravila? Zatial papa len roznu zeleninu, banan, hrusku a quinou. Vdaka!

demo
23. sep 2013

@kacenkaharris cervena repa je super a myslim, ze by ju uz mohlo jest aj taketo male dieta. Teraz jej je na trhu plno, tak to treba vyuzit. A spenat tak isto.

Uz dlhsie poskulujem po quinoe. Co sa s nou da robit? Nemate nejake tipy?

demo
23. sep 2013

@zigzag vyskusala som to makove mlieko a je vyborne!

okrem toho som zistila, ze moj lacny elektricky kavovy mlyncek pomelie aj male mnozstvo maku bez cukru, takze davam tip na zdravy dezert alebo desiatu: na koliecka nakrajany banan bohato posypat pomletym makom plus hrozienka. ocenil to aj starsi zhyckany syn 🙂

jaron
23. sep 2013

@kacenkaharris Ahoj, veľa zdravia želám dcérke.

Áno, tá červená šošovica, tiež fazuľa aduky sú v poriadku. Ale už aj cícer. Zhruba od 10 mesiacov aj tofu.
Tiež, aby mala niečo na zlepšenie vstrebávania železa z rastlinných zdrojov primerané jej veku. Vitamín C a iné organické kyseliny - čo je väčšina ovocia a zeleniny. Tiež vyhnúť sa do 1 roka kravskému bežnému mlieku, ale píšeš, že chceš iba vegánske jedlá, takže to mlieko by si asi aj tak nedávala 🙂.
Tiež z obilnín určite pridať napr. pšeno, ovsené vločky a ryžu natural (všetko varené).

Nezľaknúť sa ani prípapdného prechodného zníženia hladiny železa (pokiaľ len mierne nedosahuje predpísané hodnoty, a nejde o zjavnú anémiu), ktoré sa potom zvykne upraviť.

zigzag
23. sep 2013

dnesny obed, cestovina varena s kurkumou so spenatom, mrkvou a karfiolom, trosku hrasku, cesnak cibulka, olivovy olej, a troska kyslej smotany na stranu 🙂

kacenkaharris
23. sep 2013

@demo My na quinoi doslova zijeme. Nikomu sa nechce cakat, kym sa uvari hneda ryza, tak varime vkuse quinou, trva to 15 minut. Ja som ale v USA, kde ta cena nie je taka prestrelena ako doma. Pouzivame ju ako prilohu ku vsetkemu, zelenine, tofu, tempeh, dokonca nasladko ako kasu, casto "neveriacich" ziskame quinoa salatom: cesnak oprazit, pridat dake bylinky, tamari, kukuricu, hrasok, zelenu fazulku a pod., podusit a zmiesat to s uvarenou quinoou (a to som slovencinarka, ale netusim, ako toto sklonovat 😀). Nieco ako rizoto to vyzera a je to vyborne v lete studene s cerstvym koprom a cviklou alebo v zime teple.
Tu predavaju i quinoove vlocky i muku.
Dcerke pomelieme quionou na kavovom mlynceku, uvarime a podavame s tekvicou alebo sladkym zemiakom.

kacenkaharris
23. sep 2013

@jaron Vdaka za napady. Neviem, ake ma momentalne zelezo, ale jej pediater na mna tlaci, aby som jej davala instantne kase obohatene zelezom od 6.mesiaca, co nerobim. Tu v USA si na tom zeleze strasne zakladaju, na krv pojde asi o 2 mesiace. Chcem sa vyhnut takto spracovanym obilninam, i ked maju kase i v bio kvalite, i celozrnne atd. Je plne kojena, kravske mlieko sa nechystame vobec pouzivat, ine mliecne vyrobky v obmedzenom mnozstve. Potraviny s lepkom chcem zacat az neskor, manzel ma miernu intoleranciu.

jaron
23. sep 2013

@kacenkaharris pokiaľ je instantná kaša celozrnná, bez nejakých zbytočných chem. látok a pod., môže to byť dorbý pomocník (hlavne v časovej tiesni), ale chápem, nechcem ťa presviedčať, záleží na tebe, aké si zvolíš pravidlá a samozrejme ideálny je domáci produkt - domáca kaša.

demo
23. sep 2013

@kacenkaharris niekde som citala, ze na to, aby clovek maximalne vyuzil zelezo z potravy, potrebuje mat dost medi. lenze fakt si nespominam, odkial to mam. a ta med je v slnecnicovych semienkach. cize sa ich snazim jest denne aspon dve polievkove lyzice, dietatu by som to rozmixovala napr. do kase. Je to bezpecne a prospesne. A spolu so vsetkymi tymi potravinami bohatymi na zelezo a v kombinacii so zdravym a silnym travenim maleho dietata ides podla mna na istotu 🙂

zigzag
23. sep 2013

zelezo v prirodnej forme je aj v melase 🙂

adriana7
26. sep 2013

@kacenkaharris , aj ja som tu dlho nebola a aj ja mám najmenšiu miu, vegetariánku a ešte aj s alergiou na bielkovinu kravského mlieka. a minulý týždeň mi lekárka čítala výsledky kompletných krvných testov, ktoré im všetkým trom dávam raz za rok robiť a sú ideálne. takže prečítať si o vege strave je fajn, zaviesť do života je super, ale najväčšia radosť je mať rukolapný dôkaz o tom, že zdravé dieťa nemusí jesť mäso a ani piť mlieko. miin najobľúbeneší zdroj železa je marhuľová dreň, máme dva mrazáky a jeden má 3 šuflíky naplnené touto mňamkou (ale aj strukoviny jeme, aj obilniny)

adriana7
26. sep 2013

@jaron , ahojky, pozdravujem aj tvoje baby, teraz som tu po dlhej dobe a od teba sa človek stále má čo učiť (čítam tvoje predošlé príspevky)...

jaron
26. sep 2013

@adriana7 Ahoj , keď sem idem, občas si na teba spomeniem, že ako sa máte a pod. 🙂

oscarka3
26. sep 2013

@adriana7 a ty si kde takú dlhú dobu???

adriana7
26. sep 2013

@oscarka3 ahojky, no ja som začala minulý rok v v novembri pracovať, takže moja tretia, najdlhšia materská trvala 2 roky a 2 mesiace 😀 ( som workoholik, ale liečim sa 😉 )...no a akosi sa mi nedarí sem chodiť, ale mrzí ma to skoro každý deň, lebo pre miu do škôlky denne pripravujem jedlo, tak mi chýbajú rady a hlavne podpora skupiny ☹

adriana7
26. sep 2013

dočítavam a nestačím sa čudovať, aké super novinky, @luciauk, gratulujem mamina - čakateľka a aj @lucia123, zakladateľka tejto úžasnej témy má tretie bábätko, gratulujem. lucia a ste ešte stále vitariáni, daj vedieť, ako to zvládate. my sme vita len keď je sezónne domáce ovocie a zelenina, v zime to nedám

luciauk
27. sep 2013

@adriana7 dakujem, si zlatá

kacenkaharris
28. sep 2013

@adriana7 No fakt, na marhule som zabudla! A moze uz 7-mesacne babo marhule? Neviem sice, kde teraz zozeniem "necinske" bio marhule, ale urcite zozeniem susene bio marhule. To by slo zmixovat, nie? Mia zdravi Miu 😎 . My sa tiez planujeme vyhybat i kravskemu mlieku.

Ako, prosim vas, riesite situacie, ked je vasmu dietatku (takemu este mensiemu, co to nema este uplne vsetko vysporiadane) ponuknute maso alebo jedlo obsahujuce maso? Na oslavach, party, navsteve a pod. Sunka na chlebickoch, lokse v husacej masti, mlete maso v plnenej paprike... ach jaj, je to vsade ☹ . Ja by som proste, budem uprimna, uprednostnila, keby moja dcera nic take nejedla ani prilezitostne, ani "omylom". Da sa to vobec? Nechcem, aby mala pocit, ze je o nieco ukratena, ze toto ty nemozes, toto vypluj, ine deti to prave jedia, ale ty nie... Okostovali vase vegetarianske/veganske deti maso? 😅