Vyšetrenie rastového hormónu

katka1205
12. aug 2014

Ahojte, chcela by som sa poinformovat a vypocut si aj ine nazory.. moj starsi syn (ma 3 roky aj tri mesiace) je nizky..maly. chodime na kontroly k endokrinologovi.. z vysetreni sa zistilo ze hladina rastoveho hormonu je velmi nizka (iba 20) minimum je 40.. idu mu zobrat znova krv a ak ta hodnota bude znovu nizka chce ho dat do nemocnice.. ze je to akoze jasne ze mu chyba rastovy hormon.. mal 90 cm a 12,40kg... len sa som si citala aj som sa rozpravala.. ze tieto vysetrenia z nemocnice su dost narocne..a picha sa detom aj hormony, inzulin a ktovie co ine.. zaujima ma ak si tymto niekto presiel.. priebeh co bolo v nemocnici, ci si myslite ze ste spravili spravnu vec.. ci beriete injekcie.. atd.. nejde mi o to ze som proti tomu.. ani nic podobne, len sa bojim ci to nie je velky skok do organizmu dietata ktore sa stale vyvija. a chcem si vypocut aj ine nazory..skusenosti. dakujem za kazdu odpoved.. dakujem

sisaha
12. aug 2014

@katka1205 no neviem...http://www.detskyrust.cz/detskyrust/content/jak...
podla tejto tabulky je rastom v norme.
moja dcera ma 5 rokov, 14 kg a 107 cm.

je to na zvazenie, ale tak hadam lekari vedia co robia.. takisto je dôležité akí vysokí sú rodičia.

katka1205
autor
12. aug 2014

@sisaha on odkedy sme tam boli .. tak narastol za dva mesiace dva cm.. tiez si nemyslim, ze je to zle.. ved rastie... len ked mu namerali tu hodnotu na 20... a minimum je 40 maximum je 250 ... cize je to velmi malo.. cize usudila ze sa mu hormon nevytvara dostatocne.. rastovy vek ma 5 mesiacov pozadu.. co by malo byt tiez este v norme. clovek nevie co je spravne

namornicka
12. aug 2014

Pozri si tento graf
http://www.rastametabolizmus.sk/files/percentil...
Podľa neho idú aj lekári a vyplýva z toho, že najmenšiu výšku by mal mať v tomto veku 93 cm. Ja som vyšetrenie absolvovala tiež s dieťaťom pretože bola mierne "pod čiarou", ale rastový hormón mala v poriadku. Lekárka (endokrinologička) povedala, že, keďže má ten hormón v poriadku a ak rastie, tak to je ok. Ja jej rast sledujem a je už niekoľko rokov ten 1 cm až dva pod čiarou, proste rastie tou krivkou čo treba. V nemocnici vám urobia potrebné vyšetrenia a nastavia liečbu. Keď tam však ten hormón chýba tak s tým nič neurobíš a bude ho treba dieťaťu pichať pokiaľ neprestane rásť (info treba overiť, my sme sa k tomuto kroku už nedostali). Pokiaľ sa tomu ešte brániš tak podľa mňa môžeš ešte rok počkať, tvoj syn je ešte mladý a niekedy to zistia aj starším deťom a začnú s liečbou neskôr, sledovať prípadne rast a uvidíš, ale zas odkladať to na starší vek ako cca 5 rokov (ak sa nevytiahne) to nemá význam.

magimary
12. aug 2014

@katka1205 pridaj sa k tejto téme:
https://www.modrykonik.sk/group/4386/
tam prešli týmtito vyšetreniami viaceré (mnohé) naše deti

katka1205
autor
12. aug 2014

@namornicka mozem sa opytat ake boli tie vysetrenia ked ste boli v nemocnici? bolo to narocne pre dieta? a ako dlho ste tam boli a co mu tam vlastne robili. dakujem velmi pekne

janasim
12. aug 2014

@katka1205 Ahoj mame vysetrenie rastoveho hormonu uz za sebou, boli sme na kratku hospitalizaciu v Ba koli tomu, vola sa to Catapressanovy test + rentgen zapestia sa robi aby sa urcil kostny vek

katka1205
autor
12. aug 2014

@janasim no a ten test.. co tam vsetko sa robi? dakujem

janasim
12. aug 2014

@katka1205 musel byt rano nalacno, ani vodu nesmel pit, nabehla sestricka, napichla infuziu,podali mu do ust uzit tu latku Catapressan, ktora burcuje produkciu rastoveho hormonu,po uziti tohto lieku do 10 minut zaspal ako po narkoze,uplne to dieta uspi a v pravidelnych intervaloch mu z infuznej hadicky odoberali krv na vysetrenie hladiny hormonu, cca 5x kazdu pol hodinu, nepamatam uz presne. Medzitym je dieta v spanku, kontroluje mu sestricka tlak krvi, lebo ten Catapressan ho velmi znizuje. Dalsi ten test ktory je nebezpecnejsi je ten inzulinovy ale ten nam uz nemuseli robit

janasim
12. aug 2014

@katka1205 a este v to poobedie mu urobili rontgen zapastia, vygoogli si kostny vek

katka1205
autor
12. aug 2014

@janasim a vies nieco aj o tom inzulinovom? naozaj som vdacna za kazde info. len si chcem spravit prehlad

janasim
12. aug 2014

@katka1205 neviem to isto, nechcem zavadzat, pravdepodobne sa bude pichat inzulin , poklesne cukor v krvi nastane v tele vyplavovanie rast. hormonu a bude sa brat opakovane krv ako pri tom prvom teste, ale tento inzulinovy sa ze robi zriedkakedy

katka1205
autor
12. aug 2014

@janasim dakujem za info.. ja som o tomto nieco citala..nieco pocula.. len potrebujem vediet od niekoho kto si tym presiel.. bojim sa, ci to nie je velmi narocne pre dieta.

janasim
12. aug 2014

@katka1205 no hned som sa pytala či je to nebezpecne,ukludnili ma ze sa zatial ziadnemu dietatu u nich pri tomto teste nic nestalo,nebezpecny je ten velky pokles tlaku,ale pravidelne mu ho merali pocas celeho testu a ja som tiez striehla ,som sestricka 🙂, ale nevahaj daj mu ho urobit,mi uz cakame na injekcie s hormonom,je to na schvaleni v poistovni

skrecok
12. aug 2014

@katka1205 Obaja nasi synovia su velmi drobni. Starsi bude mat 6 rokov a meria 108 cm, vazi 15 kg. Mladsi bude mat 2 roky a meria 80 cm, vaha 8 kg. Podla tabuliek su pod ciarou. My rodicia mame priemernu vysku, - 169 a 175 cm. Vahu by som moc neriesila, pretoze ja som dost stihla. Mozu to zdedit po mne, ale trapi ma ich vyska...
Boli sme aj na gastro, imuno... vsetko v uplnom poriadku. Jedine sme neboli u endo, ale nikto nas tam neposlal. Tak ja teda neviem... 😖

katka1205
autor
12. aug 2014

@janasim a kolko mal rokov ked ste boli na tom teste? no a takto pri tomto teste vam vlastne zistili ze ma malo rastoveho hormonu a vam predpisali liecbu..? alebo ste este museli prejst aj inymi vysetreniami..? dakujem

katka1205
autor
12. aug 2014

@skrecok no to bolo prve kde nas poslali.. to sa cudujem

skrecok
12. aug 2014

@katka1205 No vidis, my stale mame pocit, ze nieco im je, lenze nevieme sa dopatrat. Lenze dve pediatricky nam stale hovorili, ze sa nemame zbytocne sa strachovat. K Dr. chodime pomaly ako na klavir.
No, po tej sprave si budem musiet vydupat, aby nam dala papier na endo aj ked podla nich sa zdaju byt uplne v poriadku a to k Dr. chodime do Bratislavy....

janasim
12. aug 2014

@katka1205 mal tri roky, teraz mal 5. Test preukazal ze ma rastoveho hormonu dolnu hranicu normy, pravidelne sme odvtedy dochadzali do Ba na endokrinologiu k Docentke Kostalovej,kde ho vzdy zmerali a vazili,kedze pretrvaval znizeny rast,hmotnost aj mentalne zaostavanie, podpisala som v juni suhlas s touto liecbou ,islo to do poistovne na schvalenie lebo ke to drahe,tak cakame kym nam to odklepnu

katka1205
autor
12. aug 2014

@janasim este raz dakujem za info. velmi pomohlo

katka1205
autor
12. aug 2014

@skrecok no tak drzim palce. nech ste v poriadku.

janasim
12. aug 2014

@skrecok Ja som sa dopatrala po piatich rokoch prosim pekne k diagnoze a tiez som to tusila v kostiach ze nieco neni ok a musela som sama vsetko nahanat ach jaj,ale uz konecne vieme co nam je,a zistila nam to az skvela geneticka Doc.Ilencikova v Ba . Vyber sa ty len pekne k detskemu endokrinologovi,daj na svoj instinkt

janasim
12. aug 2014

@katka1205 za malo,nech vam test dobre dopadne

namornicka
13. aug 2014

@katka1205 My sme v nemocnici neboli, my sme boli iba na endokrinológii, kde jej robili vlastne tie rozsiahle analýzy krvi (zopár skúmaviek) a keďže výsledky ukázali že je všetko v poriadku (rastový hormón, štítna žľaza, atď,..), máme chodiť iba cca raz za trištvrte roka na kontrolu a sledovať rast. Tiež jej robili rontgen zápästia a na základe toho určili kostný vek, tiež má trochu oneskorený, ale to je podľa mňa plus mínus pár mesiacov jedno. Boli sme tam potom ešte raz na kontrole, kde ju zas premerali a prevážili, ale už nechodíme, ja ten rast sledujem podľa toho grafu a zatiaľ je všetko v poriadku, stále je nižšia ale rastie plynule. Zober do úvahy pri hodnotení situácie aj to akí vysokí ste vy rodičia, súrodenci dieťaťa, dedkovci. My sme všetci malí takže aj to je dôvod prečo sú naše deti také. Problém by bol keby boli vysokí obaja rodičia, prípadne mladší súrodenec by prerastal výškovo staršieho.

namornicka
13. aug 2014

@skrecok Vo veku 6 rokov sa chodí na preventívku, nás presne po tejto preventívke poslala na endokrinológiu, tiež sme boli u doc. Košťálovej na Kramároch. Predtým ma to ani vo sne nenapadlo že sa toto rieši, proste bola malá ako ja a hotovo 😎 Tak sa vypýtaj od pediatričky keď budete mať tú 6-ročnú kontrolu a bude ho merať a vážiť.

namornicka
13. aug 2014

@skrecok Pozri si ten graf na linku, čo som vyššie dala, tvoj starší je presne na dolnej čiare takže to ešte akútne nie je, treba sledovať rast, možno sa potiahne. Na tej endokrinológii okrem iných testov robia aj testy na celiakiu a potravinové intolerancie, ide o to, že keď dieťa nerastie môže to byť spôsobené tým že mu škodí napr. lepok a črevo je tým pádom poškodené ne nevstrebáva živiny.

adina0501
13. aug 2014

My máme opozdený vývoj kostí, ktorý synovi zistili v 6 rokoch, je v triede o rok starší ako ostatní a pritom je najmenší...... presne pred rokom začal jesť zelené potraviny a za 3 mesiace narástol 5 cm a pribral 3 kg, lekárka na endokrinologii bola v šoku, že čo robíme, hneď nám odporučila vitamínik C z lekárne a vigantol ....... no v duchu som sa smiala, že v lekárni ma tak ľahko neuvidia..... To čo potrebuje má v zelených potravinách a teraz po roku ich užívania, keby som Vám ukázala foto ako vyzeral pred rokom a teraz v plavkách povedali by ste, že to nie je to isté dieťa, takže názor si urobte sami...... 🙂 Je to len moja vlastná skúsenosť..... 😉

alicsita
8. mar 2016

Adina0501 čo to znamená "zelené potraviny"? Ďakujem.

paaa
31. jan 2018

Ahoj chodí niekto na Kramare K Doktorke Tichej endokrinolgia? Ďakujem

paaa
31. jan 2018

@adina0501 Ahoj takže stačí do stravy A jedálnička pridať zelenú zeleninu (vlákniny ) A uvidíme výsledok či to zabralo.