Vývinová dysfázia u predškolákov

ruan
27. máj 2016

Ahojte,
mame problem s vyvojom nasho syna (skoro 2,5 roka). Boli sme u neurologicky, napisala podozrenie na neurovyvinovu poruchu, ale konkretne viac nevedela. Momentalne sme na cakacke k psychologovi a do Centra vcasnej intervencie. Syn nezodpoveda autistom, aspergerom ani adhd. Ma oneskoreny vyvin reci (pouziva aktivne len 3 slova, ale vie ich asi 8, len nechce pouzivat). Aj pri chodzi je taky neobratnejsi (potrebuje pomoc po schodoch), ked mu nieco poviem niekedy rozumie, niekedy nie (resp. nevnima ma), byva casto unaveny, nespolocensky, na rodicoch velmi naviazany, ale medzi ine deti sa mu nechce, vyjadruje sa neverbalne (chyti ma za ruku a dovedie /ukaze prstom/ zacmuka ked chce jest...), namiesto slov len tak "huci". Moj manzel bol (a je) dyslektik) - ale chodi z prace neskoro, vacsinu casu travim so synom ja, citam mu, spievam, recitujem... Podla odbornych clankov lekarov som sa prave docitala, ze to vyzera na vyvinovu dysfaziu. Tu na forach som nasla diskusie k dysfazii len u starsich deti (skolskeho veku). Prosim Vas, ak mate nahodou predskolaka (najlepsie v synovom veku), ktoremu bola tiez diagnostikovana vyvinova dysfazia, prosim Vas o nejake informacie: kedy Vam to diagnostikovali a kto? - psycholog? Ako sa to u Vasho dietata prejavuje, ake odporucania Vam dali, ake su prognozy, atd.... Kazda info pomoze. Vopred velka vdaka.

ruan
autor
15. feb 2017

@savanas Ďakujem veľmi pekne za prekrásne slová. Aj my vám s drobčekom prajeme veľa sily, slnka a lásky 🙂

savanas
15. feb 2017

@ruan
Ďakujeme vám ruan. A na slniečko po zimnom bdobí sa už všetci už veľmi, veľmi tešíme.🌞

zuzina1881
29. okt 2017

@ruan dobry den. Vidim, ze je tato diskusia uz dlhsie neaktivna, ale skusim aj tak napisat.
Citajuc vsetky prispevky som zistila, ze moj syncek je na vlas rovnaky, ma 2r 9m. Nerozprava, pouziva nejake slabiky ako ba= ryba, balon, zaba.. va= vankus, vlak... napodobnuje zvieratka, ukazuje, co chce.. Chodit zacal az ako 15mesacny, doteraz pri behu bol ako robot, az posledne dni bezi tak inak, jemnejsie, plynulo, nie tak sekane tarbavo.. skakat nevie. Ma problem aj s jedenim a stale nosi plienku. Chodime do centra vcasnej intervencie.. Diagnostika este nie je ukoncena, ale uz aj neurologicka v lete povedala, ze oneskoreny vyvin reci je evidentny.. ide o to, ci pojde o dysfaziu alebo este nieco ine. Autizmus vylucili. Ma sice nejake autisticke prejavy, ale nie tie najfrekventovanejsie..
Chcem sa len opytat. Ako vas syncek napreduje? Ako s nim pracuje logopedicka?
Som z nasej situacie smutna, frustrovana, ked nerozumiem vlastnemu dietatu a kazdy den je boj s nervami.. snazim sa byt trpezliva, vymyslam aktivity, vacsinou syna nezaujmu, chce len pozerat rozpravky alebo sa hrat s autami... knizky nenavidi, je nervny, huci pol dna v kuse, ked nie je po jeho..
Snad sa to niekedy uz posunie tym spravnym smerom a bude napredovat..
Dakujem za precitanie a odpoved.

ruan
autor
2. nov 2017

@zuzina1881
Dobrý deň,
pre nás bol tiež základ začať spolupracovať s do Centrom včasnej intervencie. To rodiča trochu ukľudní, že sú niekým sledovaní. Čo sa týka tých rozprávok, aj my sme mali také isté obdobie, nič si z toho nerobte, hlavne ho netreba nútiť nasilu. Nepustiť mu rozprávku, ak si ju nevypýta sám, iba ak si ju vypýta. A snažiť sa ho k inej činnosti motivovať pasívne, nevnucovať mu to, ale napr. niečo neďaleko telky rozložiť (nejakú aktivitu - kreslenie, vláčikovú dráhu, atď.) a jedného dňa ho to možno zaujme, začne si to obzerať (aby ho to zaujalo, mohlo by to byť niečo nové, čo predtým nevidel - nemusí to byť nová hračka, ale z jeho hračiek urobená zaujímavá aktivita), keď uvidíte, že ho hračka veľmi zaujala, skúste trochu stíšiť telku, keď to takto bude fungovať pár dní, že sa dokáže popri telke zaujať aj niečím iným, po stíšení ju neskôr (keď si ju už nebude všímať) môžete skúsiť vypnúť. Treba skúšať každý deň - nie nasilu, nechať na ňom, či ho to zaujme. Postupne sa od telky odpúta. Treba však ísť po malých krôčikoch, nič nesiliť, neviem ako Váš, ale náš je riadne tvrdohlavý a ľahko sa rozčúli (bolo to tak hlavne keď mal to telkové obdobie). Neskôr sa už s tým dá pracovať. Náš syn napr, stále nerozpráva, ale keď mu poviem "Miško, nekrič a povedz mi, čo si prosíš. Čo si prosíš?" Tak sa ukľudní, aj keď mi nevie odpovedať (niekedy ukáže). Prípadne, keď nechce poslúchnuť, poviem mu "Povedz mi jeden dôvod, prečo tam nechceš ísť. Povedz mi dôvod a nemusíš tam ísť, ale chcem počuť dôvod." Chvíľu sa zamyslí, a potom si rozmyslí, že tam teda pôjde. Dá sa s ním rozprávať, aj keď nerozpráva. Samozrejme, nie vždy to ide, ale keď sa dostane von z TV ulity, pôjde veľa vecí ľahšie. Nesmiete však cítiť výčitky, ak sa Vám stane, že si s ním neviete rady, ste unavená, a tak ho necháte dlho pozerať telku, len aby ste si oddýchli. My sme mali najhoršie obdobia vtedy, keď som ho silou mocou do niečoho tlačila, aby bol ako ostatné deti a bola som z toho sama nervózna. Dieťa potrebuje kľudnú mamu. Dnes viem, že chvíle, keď sme sa spoločne maznali pri rozprávke mu dali viac ako chvíle, keď som naňho kričala a nasilu sa ho snažila niečo naučiť. Ale aby som Vás (aj seba 🙂 ) povzbudila, pridávam blog na jednu českú maminku, ktorá má dieťa s vývojovou dysfáziou: http://tichysvet.blogspot.sk/2011/03/terapie-vy.... Veľa detí sú možno v rannom detstve medzi rovesníkmi "čudáci", ale po pár rôčkoch dobehnú rovesníkov a budú žiť plnohodnotný život (viem o tom svoje, jedného "čudáka" som si vzala - u nás to má syn teda dedičné; dôležité však je, že aj keď je stále trochu dyslektik, je to milujúci manžel a otec, skvelý chlap, ktorý má veľa priateľov a dnes je z neho výskumný pracovník, doktor). Takže hlavu hore, treba to dieťa hlavne milovať, to je to najkrajšie a najdôležitejšie, čo mu môžete dať, a čo prirodzene robíte, takže sa netrápte. Váš syn má skvelú mamu. Držím Vám palce, kľudne mi ešte napíšte. Pozdravujem. Daniela

pastelka28
18. nov 2019

Ahojte,je v tejto skupine ešte niekto aktuálne,ktotŕeho dieťa ma vyvinovu dysfaziu????mala by som neake otázky,Dakujem

elisadavinci
19. nov 2019

@pastelka28 ano, kľudne napíš

zzzuzy
10. dec 2019

Ahojte mamicky. Nam tuto diagnozu teraz urcila neurologicka v nitre. Mal sa vylucit autizmus. Maly ma 5 rokov. Do 3 rokov skoro nic. Po 3 roku sa to zlepsovalo,ale ideme slimacim tempom. Je lavak,naje sa sam,oblecie.hygiena všetko po tejto stranke. Kreslíme,sam sa vie podpisat,co niektori jeho spoluziaci nevedia. Zapaja sa do vystupeni. Vie aj basnicky,ale ked vystupuju v skolke a maju hovorit basnicku doplna asi kazde 3 slovo. Je mi z toho smutno,ze mu to tak nejde. Verim,ze to bude lepsie. Slova zopakuje vsetky,pomalinky aj vety max trojslovne. Predlozky vobec nepouziva. Zrakovy kontakt udrzuje,deti zboznuje,s bratom sa v izbe spolu zahraju. Urcite bude mat odklad do skoly. V skolke ho chvalia,ma asistentku pridelenu takze byva iba do 12ej hodiny. A spolu bojujeme. Mamicky prosim Vas,zlepsuje sa to u vas cvicenim?? Ideme vyskusat dalsiu logopedicku. Sme od Zm a skolu na toto tu nemame,o pol roka kontrola u neurologicky a makat a makat.

berylka
9. mar 2021

@zuzina1881 dobrý den možem sa opýtať ako je na tom váš maly synček mam dceru a ta bola skoro rovnaka teraz má 6,5 a stale je to boj chodí do prípravného ročníka reč je velmi slaba hneva sa ked jej nerozumiem, hnevá sa väčšinu dňa.

zuzina1881
11. mar 2021

@berylka u nás obrovské pokroky. Povie už úplne všetko, okrem R. Niekedy ani L nie je ok, ale v porovnaní s tým, čo bolo, je to už neporovnateľné. Držím palce. ✊ ✊

kythos21
28. júl 2023

@zuzina1881 Dobry den
Prosím kedy začal synček opakovať po vás slova a ako je na tom dnes? Ďakujem pekne

zuzina1881
28. nov 2023

@kythos21 ospravedlňujem sa.. pol roka som tu nebola..
Postupne, veľmi dlho to trvalo..
O mesiac má 9r, ústa sa mu nezatvoria od rána do noci.. nik by na ňom nepoznal, že začal rozprávať v 4r len svojou hatlaninou.. minulý rok vyhral skolske kolo Hviezdoslavov Kubín.. tretí rok chodí do školy pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou.. už môže ísť do klasickej ZŠ, ale tak sa mu v škole páči, že ostane ešte aj tretí ročník..

kythos21
12. dec 2023

@zuzina1881 ďakujem. Prosím vás a s jedlom ste ako na tom?

zuzina1881
22. feb 2024

@kythos21 biedne.. čo nemá rád neochutná, ak áno, skočí to vyvrátené v tanieri.. 🤦🏼‍♀️ ale našli sme kompromisy.. každý deň mlieko, pečivo, šunka, polievky, jogurt, presnidavka bez cukru, kvalitné parky, kurča.. bez prílohy samozrejme ..

kythos21
23. feb 2024

@zuzina1881 ďakujem pekne
Kedy sa prosím odplienkoval? Môžem vám poslať ss?

zuzina1881
23. feb 2024

@kythos21 jasné, kľudne napíšte. Bez plienky v 3,5r až 😔