Majú to dnešní prváci naozaj náročné?
Buduci rok mam prvacku. Z kazdej strany pocuvam ake to maju deti v dnesnej dobe narocne. co je na tom narocne, maju kvantum uciva, alebo? Na co sa pripravit? Ako dlho sa ucia vase deti vecer doma?
Práveže pri tejto reforme sa budú skôr hrať ako učiť, takže podľa mňa to bude až moc ľahké a o level nižšie. Kamoškina dcéra nabehla na tento štýl už minulý rok a neučia sa ani písané písmo a celé je to také hravé. Mne sa to nepáči, ale ako učiteľka vidím, že napriek tomu, že to viacerí vnímajú, že je to náročnejšie, ja som práve uberala, lebo to čo dokázali žiaci zvládnuť pred 10-15 rokmi, na to sa už terajší moc nechytajú. Je to moja osobná skúsenosť a viem, že nie som jediná. To čo vnímam v škole ako ťažké pre žiakov je to, že pomerne dosť z nich má rôzne psychické problémy. Takže k tvojej otázke, neboj, nebudú to mať ťažké. Tiež môj syn nastupuje do prvého ročníka a som si istá, že to bude v pohode 👍
@chocolate_cake To naozaj aj mali ziaci zvladaju v dnesnej dobe menej, napriek povinnej predskolskej priprave? Akoze menej chapu, su pomalsi, alebo v com nezvladaju? Alebo naozaj ma vacsina nejaku poruchu? Ja ucim na VS s tam tento trend vidim, ale myslela som si, ze cosi nefunguje na nizsich stupnoch. Lebo to, co robia uz v skolke teraz, mi nepripada uplne najjednoduchsie, my sme nic take nerobili, az v skole. A aspon u nas v skolke to zvladaju deti.
Práveže pri tejto reforme sa budú skôr hrať ako učiť, takže podľa mňa to bude až moc ľahké a o level nižšie. Kamoškina dcéra nabehla na tento štýl už minulý rok a neučia sa ani písané písmo a celé je to také hravé. Mne sa to nepáči, ale ako učiteľka vidím, že napriek tomu, že to viacerí vnímajú, že je to náročnejšie, ja som práve uberala, lebo to čo dokázali žiaci zvládnuť pred 10-15 rokmi, na to sa už terajší moc nechytajú. Je to moja osobná skúsenosť a viem, že nie som jediná. To čo vnímam v škole ako ťažké pre žiakov je to, že pomerne dosť z nich má rôzne psychické problémy. Takže k tvojej otázke, neboj, nebudú to mať ťažké. Tiež môj syn nastupuje do prvého ročníka a som si istá, že to bude v pohode 👍
@chocolate_cake Učia sa deti písané písmo aspoň čítať, keď nie písať? Či sa od učiteľov očakáva, že odteraz budú aj oni písať tlačeným, aby deti vedeli prečítať, čo je na tabuli? Ja učím na druhom stupni, tento rok máme prvých "reformných" prvákov, tak nech viem, na čo sa pripraviť.
@anonym_autor Vobec to nemaju narocne.
@chocolate_cake Učia sa deti písané písmo aspoň čítať, keď nie písať? Či sa od učiteľov očakáva, že odteraz budú aj oni písať tlačeným, aby deti vedeli prečítať, čo je na tabuli? Ja učím na druhom stupni, tento rok máme prvých "reformných" prvákov, tak nech viem, na čo sa pripraviť.
@d_ivana Veď ty sa hlavne informuj vo svojej škole, pretože áno, aj na našej škole sa ide podľa novej reformy ale písaným sa učia. Domáce skoro žiadne, známky žiadne. Len slovné hodnotenie. Ale to, čo je u nás, nemusí byť u vás, takže ty si pobehaj u vás v škole triedy a informuj sa, či sa učia písaným alebo nie.
@chocolate_cake To naozaj aj mali ziaci zvladaju v dnesnej dobe menej, napriek povinnej predskolskej priprave? Akoze menej chapu, su pomalsi, alebo v com nezvladaju? Alebo naozaj ma vacsina nejaku poruchu? Ja ucim na VS s tam tento trend vidim, ale myslela som si, ze cosi nefunguje na nizsich stupnoch. Lebo to, co robia uz v skolke teraz, mi nepripada uplne najjednoduchsie, my sme nic take nerobili, az v skole. A aspon u nas v skolke to zvladaju deti.
@marianarem Ahoj, vidím to hlavne na kvalite ich práce, že sa im nič nechce a spravia minimum, čo musia, nekvalitné práce, len aby boli. Učivo, z ktorého písali iní predtým test sa im zdá veľmi ťažké, že je toho strašne veľa, pritom ja tie testy mám každý rok rovnaké. Vždy pred testom mrnčia, že načo píšeme ďalší, že už máme dosť známok, ale zas keď máme väčší celok, tak nech si to rozdelíme, že je toho veľa. Viacerí v triede majú dis, ale aj psychické poruchy v zásade vychádzajúce z rodinného prostredia, od anorexie, rezania, veľmi často depresií, rodovej disfórie až po to najhoršie 😔 To sa samozrejme tiež odráža na výsledkoch. Tiež učitelia na vysokej škole, ktorí ešte učili nás (sem-tam ich stretnem) hovorili, že tá úroveň je strašná, že to sa s nami nedá porovnať a to je 20 rokov rozdiel. No tak sa tomu prispôsobuje školstvo - hravá forma, menej učiva.
@chocolate_cake Učia sa deti písané písmo aspoň čítať, keď nie písať? Či sa od učiteľov očakáva, že odteraz budú aj oni písať tlačeným, aby deti vedeli prečítať, čo je na tabuli? Ja učím na druhom stupni, tento rok máme prvých "reformných" prvákov, tak nech viem, na čo sa pripraviť.
@d_ivana Ahoj, ja veľmi dúfam, že to je len výmysel na niektorých školách. Dcéra mojej kámošky nemá písané písmo v žiadnej podobe - ani nepíšu, ani nečítaju. Majú tlačené písmo a niečo ako kurzíva, ale to je takmer identické s tlačeným. V písanom písme sa písmenká na seba napájajú a to nemajú vôbec. Ale netvrdím, že je to na každej škole, aspoň dúfam. Ak to aj môj syn takto narok bude mať, ale on pôjde na inú základku, tak ho to proste naučím. Buď kúpim zošity s predpísanými písmenkami, ak ich ešte predávajú, alebo vytlačím z netu. Je tu na koňovi aj skupina učiteľov, tak skús sa tam opýtať, tam sú isto aj prvostupniari.
Áno, majú to ťažké. Deti, ktoré majú doma výchovu takú, že rodič dieťaťu nepovie nie a výchova sa nesie v štýle, že dieťa "môže keď chce". Takže áno, tieto deti to budú mať ťažké, keď sa v prvom ročníku zrazu stretnú s tým, že svet sa netočí len okolo nich.
Minule som na IG videla "priznanie" jednej influenserky, že do škôlky ani jediný raz neprišli načas. Čiže nie len deti, ale aj rodičia to budú mať ťažké...
@anonym_autor môj úspešne končí 1 ročník. Písanie a čitanie sme na d.ú. mali presne 3krát.
Poobede družina, poniektoré dni krúžky a naozaj sa domov prichádza po 18:00hod.. večera, sprcha , večerníček a do postele. Takže áno majú to ťažké , lebo čas len tak nič nerobiť počas týždňa príliš nemajú.
Kto nezanedbal prípravu v predškolskej , tak ma doma dieťa , ktoré je už v 1roč.samostatné.
Prváci to nemajú absolútne ťažké akože v čom? Na začiatku robia prvý mesiac čiarky, postupne sa pridávajú brušká aby sa naučili písmeno A a postupne to takto ide, čo sa týka úloh sú to úlohy ako dva riadky čiarok, čo bežné zdravé dieťa spraví do 10 minút a je pripravené na ďalší deň, problémy môžu mať pomalšie detičky
@chocolate_cake cize bude toho menej ucenia? To by som bola rada.
@anonym_autor Ale snáď rozumieš, že menej učenia je aj menej vedomostí. A niektorým asi o to ide. Ak si s tým spokojná, tak ok.
Maju to narocne vtedy, ak maju neschopnu ucitelku. Nikdy som nepochopila, ako niekto moze davat prvakom na doma tolko uloh, ze decko nad nimi sedi hodinu, dve, tri.. Schopna ucitelka stihne vsetko v skole a nepotrebuje davat kvanta uloh na doma. Ja som totalne proti DU v zmysle napis 10 riadkov niecoho. A to z jednoducheho dovodu - 90% rodicov nedokaze skorigovat dietatu chyby, ktore robi.. Vacsina rodicov len zhodnoti vysledok - mas to napisane skaredo.. Taketo zhodnotenie tomu dietatu nepomoze nijako, demotivuje ho a vacsinou sa tym opakovanim nespravneho fixuje chyba, ktoru dieta robi, ale rodic mu ju nevie korigovat.. Ja som nikdy prvakom DU nedavala. resp. ak, tak ulohy v zmysle, citaj mame cestou napisy na obchodoch/bilbordoch a pod.. hladaj pismena, ktore poznas.. spocitaj kolko schodov prejdes cestou domov.. apod.. Ak som mala v triede dieta, ktore vyrazne zaostavalo, tak to bolo vacsinou preto, lebo nebolo este zrele alebo malo nejaku dys- a tam veru nepomoze znasobovat ulohy. Nova reforma dava vacsi priestor prave na to, ze deti nemusia zvladnut vsetky vsetko v rovnakom case, co je samozrejme dobre, pretoze kazde dieta je ine, kazde potrebuje iny cas na zvladnutie niecoho.. Kazdopadne, je to prd platne, ak schyta nejaku ucku, ktora si aj tak pojde svoje a bude deti pretazovat a zavali ich tou domacou pracou..
@akvi skoda ze nie je viac takychto ucitelov ako vy. ja som teda uz starsi rocnik a popravde len pozeram, co s niektorymi prvakmi nacvicuju. ja som nevedela citat ani pisat v skolke a ani ostatne deti nevedeli a bez problemov sme to zvladli v prvom rocniku vsetci a to este aj bez uloh (ano, az takto pokrokovu ucku sme mali v 90.). teraz im este 5 a 4 davaju. za mna otras, akurat znechutia dietatu skolu uz v prvom rocniku a pritom je mozno len hravejsie a dobehne to.
@d_ivana Ahoj, ja veľmi dúfam, že to je len výmysel na niektorých školách. Dcéra mojej kámošky nemá písané písmo v žiadnej podobe - ani nepíšu, ani nečítaju. Majú tlačené písmo a niečo ako kurzíva, ale to je takmer identické s tlačeným. V písanom písme sa písmenká na seba napájajú a to nemajú vôbec. Ale netvrdím, že je to na každej škole, aspoň dúfam. Ak to aj môj syn takto narok bude mať, ale on pôjde na inú základku, tak ho to proste naučím. Buď kúpim zošity s predpísanými písmenkami, ak ich ešte predávajú, alebo vytlačím z netu. Je tu na koňovi aj skupina učiteľov, tak skús sa tam opýtať, tam sú isto aj prvostupniari.
@chocolate_cake ak sa mozem spytat, na co presne tak strasne potrebuje dieta vediet pisane pismo? uz od strednej sme vsetci pisali tlacenym, aj na vs. je to rychlejsie, inak by som nestihala pisat poznamky
@chocolate_cake ak sa mozem spytat, na co presne tak strasne potrebuje dieta vediet pisane pismo? uz od strednej sme vsetci pisali tlacenym, aj na vs. je to rychlejsie, inak by som nestihala pisat poznamky
@anonym_73031b Ahoj, viaceré štúdie zamerané na vplyv používania písaného písma potvrdzujú, že jeho používanie (o to viac u detí, u ktorých sa rozvíja nervová sústava - to je môj dodatok) tým že písmenká na seba naväzujú, vytvára v mozgu omnoho bohatšie prepojenia než používanie tlačeného písma. Určite sa dajú podrobnosti o týchto štúdiách nájsť na nete, keby ťa to viac zaujímalo. Ja som kvôli učeniu angličtiny tiež prešla na tlačené písmo, keďže sa to od nás učiteľov vyžadovalo, ale pri deťoch je to predsalen iné, lebo im sa tá nervová sústava ešte len vyvíja.
@anonym_73031b Ahoj, viaceré štúdie zamerané na vplyv používania písaného písma potvrdzujú, že jeho používanie (o to viac u detí, u ktorých sa rozvíja nervová sústava - to je môj dodatok) tým že písmenká na seba naväzujú, vytvára v mozgu omnoho bohatšie prepojenia než používanie tlačeného písma. Určite sa dajú podrobnosti o týchto štúdiách nájsť na nete, keby ťa to viac zaujímalo. Ja som kvôli učeniu angličtiny tiež prešla na tlačené písmo, keďže sa to od nás učiteľov vyžadovalo, ale pri deťoch je to predsalen iné, lebo im sa tá nervová sústava ešte len vyvíja.
@chocolate_cake akurat ze sama autorka tej studie, na ktoru sa vsetci odvolavaju, tak upresnila, ze nejde uplne o to, pisat pisanym, ale pisat rukou. Studia sa zamerala na tukanie do klavesnice alebo obtahovanie tvarov, nie pisanie ako take. Cize vobec nejde o to pisat pisanym, ide o to, aby deti pisali rukou a to splna aj pisanie tlacenym, resp. miesanim tlacenych a pisanych, ako to robi uplna drviva vacsina ludi v neskorsom veku.. Ja mam o.i. skusenost aj zo slobodnej skoly, kde deti nemusia naplnat ziadne predstavy a ocakavania nejakeho SVP a pod.. A pre mna bolo fascinujuce sledovat prave to, ze vacsina deti casom dosplea k tomu, ze chceli vediet aj pisane pismena /tlacene uz davno vedeli samozrejme/.. A zaujem o pisane pismo prichadzalo vo veku okolo 9-10 rokov, kedy si deti z vlastnej vole zacali vyplnat predpisove pisanky a ucili sa to sami, motivacia bola obrovska, zvladli to za par tyzdnov a pismo bolo uplne ukazkove. A je to tak preto, lebo prave tie starsie deti uz maju zvladnutu motoriku natolko, ze im to slo ovela ovela lahsie, ako 6 rocnym detom, ktore sa casto velmi trapia, pretoze jednoducho este uplne nedozreli na to, aby zvladli tak narocnu vec, ako je pisane pismo..
@anonym_73031b Ahoj, viaceré štúdie zamerané na vplyv používania písaného písma potvrdzujú, že jeho používanie (o to viac u detí, u ktorých sa rozvíja nervová sústava - to je môj dodatok) tým že písmenká na seba naväzujú, vytvára v mozgu omnoho bohatšie prepojenia než používanie tlačeného písma. Určite sa dajú podrobnosti o týchto štúdiách nájsť na nete, keby ťa to viac zaujímalo. Ja som kvôli učeniu angličtiny tiež prešla na tlačené písmo, keďže sa to od nás učiteľov vyžadovalo, ale pri deťoch je to predsalen iné, lebo im sa tá nervová sústava ešte len vyvíja.
@chocolate_cake Celovo ovládanie písacích potrieb a následný krasopis veľa prezrádza o nervovej sústave. Ale ak to človek neštuduje, nemá o tom potuchy a pokladá písmo za nezmyselné a zbytočné. Naučí sa len ťukať do klávesnice.
@chocolate_cake akurat ze sama autorka tej studie, na ktoru sa vsetci odvolavaju, tak upresnila, ze nejde uplne o to, pisat pisanym, ale pisat rukou. Studia sa zamerala na tukanie do klavesnice alebo obtahovanie tvarov, nie pisanie ako take. Cize vobec nejde o to pisat pisanym, ide o to, aby deti pisali rukou a to splna aj pisanie tlacenym, resp. miesanim tlacenych a pisanych, ako to robi uplna drviva vacsina ludi v neskorsom veku.. Ja mam o.i. skusenost aj zo slobodnej skoly, kde deti nemusia naplnat ziadne predstavy a ocakavania nejakeho SVP a pod.. A pre mna bolo fascinujuce sledovat prave to, ze vacsina deti casom dosplea k tomu, ze chceli vediet aj pisane pismena /tlacene uz davno vedeli samozrejme/.. A zaujem o pisane pismo prichadzalo vo veku okolo 9-10 rokov, kedy si deti z vlastnej vole zacali vyplnat predpisove pisanky a ucili sa to sami, motivacia bola obrovska, zvladli to za par tyzdnov a pismo bolo uplne ukazkove. A je to tak preto, lebo prave tie starsie deti uz maju zvladnutu motoriku natolko, ze im to slo ovela ovela lahsie, ako 6 rocnym detom, ktore sa casto velmi trapia, pretoze jednoducho este uplne nedozreli na to, aby zvladli tak narocnu vec, ako je pisane pismo..
@akvi Ale vieš si predstaviť, že by sa deti mali začať učiť písať až 10 ročné? V 13 sú už v puberte.
@akvi Ale vieš si predstaviť, že by sa deti mali začať učiť písať až 10 ročné? V 13 sú už v puberte.
@loliki ano, viem si to predstavit, lebo som to zazila s detmi.. tie 10 rocne to zmakli tak rychlo, ze som sama nechapala. Takze za mna je to uplne ok, aby sa to ucili az v tomto veku. To je presne to iste, ako napriklad ucenie sa pravopisu a vsetkych gramatickych javov.. Celu ZS sa to uci a kolko ludi to realne ovlada? A ono to je tak preto, lebo vacsina ludi nema mentalnu kapacitu tie vsetky pravidla pochopit. Nas na VS naucili pravopis za par hodin. Ja som az na VS plno veci pochopila a dokazem vysvetlit gro gramatickych javov.. A na tej VS to trvalo zlomok casu preto, lebo je rozdiel v mysleni 10 rocneho dietata a dospeleho cloveka.. Celkovo si myslim, ze na nasich ZS sa privela veci uci proste v nespravnom case a tym je to velmi neefektivne..
@loliki ano, viem si to predstavit, lebo som to zazila s detmi.. tie 10 rocne to zmakli tak rychlo, ze som sama nechapala. Takze za mna je to uplne ok, aby sa to ucili az v tomto veku. To je presne to iste, ako napriklad ucenie sa pravopisu a vsetkych gramatickych javov.. Celu ZS sa to uci a kolko ludi to realne ovlada? A ono to je tak preto, lebo vacsina ludi nema mentalnu kapacitu tie vsetky pravidla pochopit. Nas na VS naucili pravopis za par hodin. Ja som az na VS plno veci pochopila a dokazem vysvetlit gro gramatickych javov.. A na tej VS to trvalo zlomok casu preto, lebo je rozdiel v mysleni 10 rocneho dietata a dospeleho cloveka.. Celkovo si myslim, ze na nasich ZS sa privela veci uci proste v nespravnom case a tym je to velmi neefektivne..
@akvi S pravopisom súhlasím. Podľa mňa sa učia deti na 1-4 pravidlá zároveň s výnimkami a z toho majú guláš. Oni sa musia naučiť najprv jedno napr. pravidlá a keď to už budú ovládať, začať sa učiť výnimky. Na precvičovaní úhľadného písania by som trvala. Je to jemná motorika, kreslenie. Ale motivovať, nie demotivovať 5-kami.
nas prave konci prvy rocnik podla novej reformy. domace do 10minut hotove ak sa mu chcelo. Ak nie tak ak pol hodinu. vela pisat, pisat a pisat. A citat mali niektore texty 2x, niektore 5x…pre mna jedine nepochopenie bolo, ze sa ucili najprv velke toacene pismena a ked ich uz vedeli tak od zaciatku pisane male a velke. Popravde, cakala som narocnejsie, ze to bude…pre mna najvacsim pomocnikom bolo elektricke steuhadlo na ceruzky. No nenormalne vela som struhala kazdy jeden den.
nas prave konci prvy rocnik podla novej reformy. domace do 10minut hotove ak sa mu chcelo. Ak nie tak ak pol hodinu. vela pisat, pisat a pisat. A citat mali niektore texty 2x, niektore 5x…pre mna jedine nepochopenie bolo, ze sa ucili najprv velke toacene pismena a ked ich uz vedeli tak od zaciatku pisane male a velke. Popravde, cakala som narocnejsie, ze to bude…pre mna najvacsim pomocnikom bolo elektricke steuhadlo na ceruzky. No nenormalne vela som struhala kazdy jeden den.
@mentolka12 uprimne nerozumiem, co je za napad davat text citat 5x. to sa ma naucit naspamat ci co? tak mu dam citat rozpravku, knizku co ho zaujima, citat recept pri vareni ale 5x to iste je akurat tak na znechutenie citania.
@chocolate_cake akurat ze sama autorka tej studie, na ktoru sa vsetci odvolavaju, tak upresnila, ze nejde uplne o to, pisat pisanym, ale pisat rukou. Studia sa zamerala na tukanie do klavesnice alebo obtahovanie tvarov, nie pisanie ako take. Cize vobec nejde o to pisat pisanym, ide o to, aby deti pisali rukou a to splna aj pisanie tlacenym, resp. miesanim tlacenych a pisanych, ako to robi uplna drviva vacsina ludi v neskorsom veku.. Ja mam o.i. skusenost aj zo slobodnej skoly, kde deti nemusia naplnat ziadne predstavy a ocakavania nejakeho SVP a pod.. A pre mna bolo fascinujuce sledovat prave to, ze vacsina deti casom dosplea k tomu, ze chceli vediet aj pisane pismena /tlacene uz davno vedeli samozrejme/.. A zaujem o pisane pismo prichadzalo vo veku okolo 9-10 rokov, kedy si deti z vlastnej vole zacali vyplnat predpisove pisanky a ucili sa to sami, motivacia bola obrovska, zvladli to za par tyzdnov a pismo bolo uplne ukazkove. A je to tak preto, lebo prave tie starsie deti uz maju zvladnutu motoriku natolko, ze im to slo ovela ovela lahsie, ako 6 rocnym detom, ktore sa casto velmi trapia, pretoze jednoducho este uplne nedozreli na to, aby zvladli tak narocnu vec, ako je pisane pismo..
@akvi Ahoj, tých štúdií je viac, v každom prípade faktom je, že je pre mozog dieťaťa je náročnejšie prepájať písmenká, než ich len vedľa seba napísať. Práve na to spájanie a naväzovanie písmenok sa musí zapájať mozog iným spôsobom. Je dobré ho trénovať od malička. Myslím si, že je škoda, že sa odsúvajú nabok aj dobré veci. V súčasnosti už neurológovia vedia, že aj zavádzanie digitálnych technológii v školstve bola chyba a má to negatívny vplyv na vývoj mozgu u detí. Preto sa napríklad Švédsko vracia k pôvodnému štýlu učenia bez nich. U nás je samozrejme všetko oneskorené, hoci sa o týchto výskumoch vie a teda si vyskúšame, verím že nie všetci, aj toto. My si ešte prejdeme viacerými reformami, kým si uvedomíme, čo je pre deti dobré. Snažíme sa byť moderní na úkor detí. No kým mám možnosť, tak sa budem snažiť dať deťom to, čo je pre nich dobré.
@mentolka12 uprimne nerozumiem, co je za napad davat text citat 5x. to sa ma naucit naspamat ci co? tak mu dam citat rozpravku, knizku co ho zaujima, citat recept pri vareni ale 5x to iste je akurat tak na znechutenie citania.
@anonym_73031b nemal
Maly s tym problem. Synovi velmi pomohlo, ze sa mu takto lahsie pamatali pismena. A knizku citat ked ani nepozna vsetky pismena je asi tiez nepochopitelne.
@akvi Ahoj, tých štúdií je viac, v každom prípade faktom je, že je pre mozog dieťaťa je náročnejšie prepájať písmenká, než ich len vedľa seba napísať. Práve na to spájanie a naväzovanie písmenok sa musí zapájať mozog iným spôsobom. Je dobré ho trénovať od malička. Myslím si, že je škoda, že sa odsúvajú nabok aj dobré veci. V súčasnosti už neurológovia vedia, že aj zavádzanie digitálnych technológii v školstve bola chyba a má to negatívny vplyv na vývoj mozgu u detí. Preto sa napríklad Švédsko vracia k pôvodnému štýlu učenia bez nich. U nás je samozrejme všetko oneskorené, hoci sa o týchto výskumoch vie a teda si vyskúšame, verím že nie všetci, aj toto. My si ešte prejdeme viacerými reformami, kým si uvedomíme, čo je pre deti dobré. Snažíme sa byť moderní na úkor detí. No kým mám možnosť, tak sa budem snažiť dať deťom to, čo je pre nich dobré.
@chocolate_cake prepajanie pismen sa ale deje aj pri pisani tlacenym. V mozgu bezia presne tie iste procesy. Aj studia porovnavala prepajanie ako take s tukanim do klavesnice a s obtahovanim izolovanych tvarov. O.i. ja si naozaj nemyslim, ze pisane pismo je jediny mozny sposob na rozvoj mozgu u deti. Mne nevadi to, ze sa uci pisane pismo, vobec nie, dokonca si myslim, ze je potrebne sa ho ucit, nech je uz dovod akykolvek. Tiez si nemyslim, ze je spravne uplne nahradzovat pisanie tukanim do klavesnice. Zaroven si ale nemyslim ani to, ze vsetky 6 rocne deti sa nutne musia naucit pisat pisanym.. Toto mne na nasich skolach vadi, ze trvame na niecom, co nema opodstatnenie.. Co sa stane, ak bude pisane pismo vediet dieta az v 8 alebo 10 rokoch? No realne, nic sa nestane, ba dokonca som presvedcena, ze taketo dieta to zvladne ovela jednoduchsie, rychlejsie a miesto zabijania x hodin v 6-tich rokoch tym, ze niekto sedi nad pisankou, v krci drzi ceruzu a strana v zosite mu trva dve hodiny, tak taketo dieta by ten cas malo venovat niecomu uplne inemu. To je presne to nerespektovanie vyvoja jednotlivca, ktore bohuzial nase skoly robia. Asi nikto pricetny si nevie predstavit, ze by ucil napriklad 6 mesacne dieta stat na nohach.. Taketo dieta este nie je zrele a vsetci to chapu. Tak isto respektujeme, ze niekto na tych nohach stoji v 8 mesiacoch a niekto az v 13-tich.. Preco potom zrazu ked maju deti 6 rokov, tak od nich chceme, aby vedeli vsetky vsetko rovnako? Toto je problem. Nie pisane pismo.. Ale nerespektovanie individualneho vyvoja..
Mne sa napriklad ta reforma paci, smeruje presne k tomu, co opisujem a s cim su x rocne skusenosti v slobodnych skolach.. Obavam sa akurat nepochopenia reformy zo strany ucitelov a obavam sa toho, ze vacsina si aj tak pojde svoje a nedokaze akceptovat to, ze dieta sa nieco nauci neskor, ako sme boli zvyknuti z terajsieho SVP. Za mna este vyssi level by bol, ak by sa tie trojrocia spravili vyslovene tak, ze deti su aj vekovo pomiesane v skupinach, pretoze tam presne by sa dalo krasne pracovat s tym, ze ok, tu mame deti, co este nevedia pisat a budu tam deti 6 rocne aj 9 rocne spolu presne podla toho, na akej urovni su.. A skupinky sa budu dynamicky menit podla potrieb deti.. Takto to funguje totiz v zivote, takto to funguje prirodzene. Moze tu prebiehat ucenie medzi detmi ovela lepsie, ako je to cisto v rovesnickej triede.. Fungovanie vo vekovo zmiesanej skupine napomaha socializacii a lepsie sa koriguje sikana. V slobodnych skolach sikana takmer neexistuje a je to prave vdaka heterogennej skupine, kde funguju spolu 4 az 19 r. ludia.. Objavujeme tu doslova teplu vodu, ale teda, ja som vlastne rada, ze sa to hybe tymto smerom.
@anonym_73031b nemal
Maly s tym problem. Synovi velmi pomohlo, ze sa mu takto lahsie pamatali pismena. A knizku citat ked ani nepozna vsetky pismena je asi tiez nepochopitelne.
@mentolka12 prave "citat" knizku, ked dieta nepozna este vsetky pismena, je uplne ok. Cita mama, dieta sleduje pismena. Vies, ako sa ucia citat deti, ktore to vedia este pred skolou? Presne takto - niekto im cita a deti sleduju citany text. Pytaju sa na jednotlive pismena a zrazu zistia, ze vidia slovo, ktore vedia precitat.. Ziadne dieta, ktore sa naucilo citat pred nastupom do skoly, tak sa neuci citat sposobom, akym sa to uci v skole..to je riadny paradox, ze..
@mentolka12 prave "citat" knizku, ked dieta nepozna este vsetky pismena, je uplne ok. Cita mama, dieta sleduje pismena. Vies, ako sa ucia citat deti, ktore to vedia este pred skolou? Presne takto - niekto im cita a deti sleduju citany text. Pytaju sa na jednotlive pismena a zrazu zistia, ze vidia slovo, ktore vedia precitat.. Ziadne dieta, ktore sa naucilo citat pred nastupom do skoly, tak sa neuci citat sposobom, akym sa to uci v skole..to je riadny paradox, ze..
@akvi absolutne sa to nezhoduje s tym ako sa ucili citat synovi kamarati, ktori vedeli citat pred nastupom do skoly. Takze zrejme je to vec nazoru. Moj syn sa prave tym sposobom, ze cital dookola texty naucil velmi pekne citat.
@chocolate_cake prepajanie pismen sa ale deje aj pri pisani tlacenym. V mozgu bezia presne tie iste procesy. Aj studia porovnavala prepajanie ako take s tukanim do klavesnice a s obtahovanim izolovanych tvarov. O.i. ja si naozaj nemyslim, ze pisane pismo je jediny mozny sposob na rozvoj mozgu u deti. Mne nevadi to, ze sa uci pisane pismo, vobec nie, dokonca si myslim, ze je potrebne sa ho ucit, nech je uz dovod akykolvek. Tiez si nemyslim, ze je spravne uplne nahradzovat pisanie tukanim do klavesnice. Zaroven si ale nemyslim ani to, ze vsetky 6 rocne deti sa nutne musia naucit pisat pisanym.. Toto mne na nasich skolach vadi, ze trvame na niecom, co nema opodstatnenie.. Co sa stane, ak bude pisane pismo vediet dieta az v 8 alebo 10 rokoch? No realne, nic sa nestane, ba dokonca som presvedcena, ze taketo dieta to zvladne ovela jednoduchsie, rychlejsie a miesto zabijania x hodin v 6-tich rokoch tym, ze niekto sedi nad pisankou, v krci drzi ceruzu a strana v zosite mu trva dve hodiny, tak taketo dieta by ten cas malo venovat niecomu uplne inemu. To je presne to nerespektovanie vyvoja jednotlivca, ktore bohuzial nase skoly robia. Asi nikto pricetny si nevie predstavit, ze by ucil napriklad 6 mesacne dieta stat na nohach.. Taketo dieta este nie je zrele a vsetci to chapu. Tak isto respektujeme, ze niekto na tych nohach stoji v 8 mesiacoch a niekto az v 13-tich.. Preco potom zrazu ked maju deti 6 rokov, tak od nich chceme, aby vedeli vsetky vsetko rovnako? Toto je problem. Nie pisane pismo.. Ale nerespektovanie individualneho vyvoja..
Mne sa napriklad ta reforma paci, smeruje presne k tomu, co opisujem a s cim su x rocne skusenosti v slobodnych skolach.. Obavam sa akurat nepochopenia reformy zo strany ucitelov a obavam sa toho, ze vacsina si aj tak pojde svoje a nedokaze akceptovat to, ze dieta sa nieco nauci neskor, ako sme boli zvyknuti z terajsieho SVP. Za mna este vyssi level by bol, ak by sa tie trojrocia spravili vyslovene tak, ze deti su aj vekovo pomiesane v skupinach, pretoze tam presne by sa dalo krasne pracovat s tym, ze ok, tu mame deti, co este nevedia pisat a budu tam deti 6 rocne aj 9 rocne spolu presne podla toho, na akej urovni su.. A skupinky sa budu dynamicky menit podla potrieb deti.. Takto to funguje totiz v zivote, takto to funguje prirodzene. Moze tu prebiehat ucenie medzi detmi ovela lepsie, ako je to cisto v rovesnickej triede.. Fungovanie vo vekovo zmiesanej skupine napomaha socializacii a lepsie sa koriguje sikana. V slobodnych skolach sikana takmer neexistuje a je to prave vdaka heterogennej skupine, kde funguju spolu 4 az 19 r. ludia.. Objavujeme tu doslova teplu vodu, ale teda, ja som vlastne rada, ze sa to hybe tymto smerom.
@akvi To je v poriadku, asi máš iné zdroje s inými závermi. Čo sa týka tlačeného písma, tak si myslím, že je očividné, že sa písmenka nespájajú, ale sú od seba oddelené 🙂 Možno sa nebavíme o tom istom, tak ak môžeš, kľudne mi sem hoď foto textu s tlačenými písmenami, ktoré sú pospájané. Ja rešpektujem, keď niekto nechce učiť svoje deti písané písmo, ale teda ja ich to učiť budem.
@akvi absolutne sa to nezhoduje s tym ako sa ucili citat synovi kamarati, ktori vedeli citat pred nastupom do skoly. Takze zrejme je to vec nazoru. Moj syn sa prave tym sposobom, ze cital dookola texty naucil velmi pekne citat.
@mentolka12 nemyslím si, že akékoľvek dieťa, ktoré sa naučilo čítať pred školou, že sa učilo štýlom slabikovania. Na to narážam.
@anonym_73031b nemal
Maly s tym problem. Synovi velmi pomohlo, ze sa mu takto lahsie pamatali pismena. A knizku citat ked ani nepozna vsetky pismena je asi tiez nepochopitelne.
@mentolka12 samozrejme podla toho ake pismenka vie, tak sa da vybrat text. podla mna sa to akurat dieta nauci naspamat

Ja mám teraz prváčku a nijako som ju nepripravila na školu. Majú dobrú pani učiteľku, naučila sa pekne vitato, písať aj počítať. Úlohy dostávali každý deň jednu stranu písať, čítať aj počítať. Trvalo nám to 10-20 minút doma spraviť úlohy.
No poznám matku z našej triedy čo každý deň 2 hodiny sa učila s dcérou. To už je brutál veľa, chúďa to dieťa.