icon

Majú to dnešní prváci naozaj náročné?

23. jún 2026

Buduci rok mam prvacku. Z kazdej strany pocuvam ake to maju deti v dnesnej dobe narocne. co je na tom narocne, maju kvantum uciva, alebo? Na co sa pripravit? Ako dlho sa ucia vase deti vecer doma?

avatar
katkazatka
25. jún 2026

Nemaju to narocne. Ani ine rocniky. Oproti socialistickej vyucbe je to omnoho jednoduchsie a menej. To len premotivovani rodicia robia paniku.

avatar
akvi
25. jún 2026
@chocolate_cake

@akvi To je v poriadku, asi máš iné zdroje s inými závermi. Čo sa týka tlačeného písma, tak si myslím, že je očividné, že sa písmenka nespájajú, ale sú od seba oddelené 🙂 Možno sa nebavíme o tom istom, tak ak môžeš, kľudne mi sem hoď foto textu s tlačenými písmenami, ktoré sú pospájané. Ja rešpektujem, keď niekto nechce učiť svoje deti písané písmo, ale teda ja ich to učiť budem.

@chocolate_cake nejde o to spajat pismena medzi sebou v zmysle grafickom, ale vytvarat ten tvar ako taky a spajat ho s konkretnym zvukom, vizualom a pod.. Btw., ta studia, z ktorej sa najcastejsie vychadza, sa robila v Amerike a tam sa ani nahodou nepouziva take pismo, ako u nas, skor sa to blizi k nasmu comenia scriptu... Ale ako pisem, nejde o spojite pismo ako take, ide o nieco ine..

avatar
mentolka12
25. jún 2026
@anonym_73031b

@mentolka12 samozrejme podla toho ake pismenka vie, tak sa da vybrat text. podla mna sa to akurat dieta nauci naspamat

@anonym_73031b No Moj syn sa tak naucil, ze dookola cital ten isty text. A ked sme presli na iny tak cital plynule. Zas povedzme si na kazde dieta poati nieco ine. To co funguje u jedneho dietata, nemusi u ineho.

avatar
chocolate_cake
25. jún 2026
@akvi

@chocolate_cake nejde o to spajat pismena medzi sebou v zmysle grafickom, ale vytvarat ten tvar ako taky a spajat ho s konkretnym zvukom, vizualom a pod.. Btw., ta studia, z ktorej sa najcastejsie vychadza, sa robila v Amerike a tam sa ani nahodou nepouziva take pismo, ako u nas, skor sa to blizi k nasmu comenia scriptu... Ale ako pisem, nejde o spojite pismo ako take, ide o nieco ine..

@akvi No tak v tom prípade sa bavíme o dvoch úplne odlišných veciach. Ja som hovorila o písanom písme. Myslím, že všetci vieme, čo to je, keďže sme sa to učili.

avatar
martinuska
25. jún 2026
@anonym_autor

@chocolate_cake cize bude toho menej ucenia? To by som bola rada.

@anonym_autor moja prvacka konči podla reformy a vobec nic sme sa cely rok neučili. Uz len z mojej iniciativy, alebo ked sama chcela, tak sme si citali. Pisat sa jej nechce, aj skaredo pise, ale daco sme dali. Na konci z triedy fakt nie vsetci citali plynulo, tak maju ulohu cvivit pocas prazdnin. Domaca bola zriedka, len ak nestihla. Obrazok sme nekreslili ani jeden.

avatar
thirstymonk
25. jún 2026

Moj prvák z NKS skončil piaty v celoslovenskom rebríčku mat. klokana. Takže tak. Ja som veľmi spokojný. Číta jak pán, píše síce škaredo, ale who cares? Tohto roka som ešte pero v ruke nedržal.

anonym_73031b
25. jún 2026
@katkazatka

Nemaju to narocne. Ani ine rocniky. Oproti socialistickej vyucbe je to omnoho jednoduchsie a menej. To len premotivovani rodicia robia paniku.

@katkazatka bola som v tej dobe prvak. Nikdy nikomu nedali v prvom rocniku 3 alebo 4. jeden jediny ziak mal 2, len jednu. nie na vysvedceni. tento spomienkovy optimizmus...

avatar
katkazatka
25. jún 2026
@anonym_73031b

@katkazatka bola som v tej dobe prvak. Nikdy nikomu nedali v prvom rocniku 3 alebo 4. jeden jediny ziak mal 2, len jednu. nie na vysvedceni. tento spomienkovy optimizmus...

@anonym_73031b nám dávali zlé známky, neexistovalo odvrávanie a vyrušovanie počas vyučovania. V učebniciach boli miniatúrne čiernobiele obrázky a učebnice boli plne textu, ktory sme sa museli drviť naspamäť. Tak to bolo s každým predmetom. Na doma sme mali úlohy a písali sme ako najati. Museli sme písať krasopisne, známkoval sa aj krasopis. Robili sme si okraje v zošitoch, ktoré nám merali učitelia pravitkom. Ucili sme sa naspamat dlhe básničky, museli sme mať čitateľské denníky a hlavne na vyučovaní bolo veľa veľa textu, ktorý sme sa museli naučiť. Pozri si dnešné učebnice- od prvého až po 8. ročník. Samy veľký farebný obrázok a pod nimi päť riadkov textu, úlohy sa nemôžu dávať, lebo rodičia hneď idú robiť bojové výpravy do školy, učiteľ sa nemoze ani pozrieť krivo na žiaka, nebodaj ho napomenúť, keď vystrája na vyučovaní. Na úlohy môžu používať internet a väčšina žiakov celé projekty len skopíruje z Wikipédie, na hodinách môžu používať kalkulačky, co sa nám v detstve ani nesnívalo. Počítat sme museli presne podľa jednej šablóny, aj keď výsledok si mohla správne vypočítať rôznymi spôsobmi. Keď učiteľ niečo povedal, že sa máme nauči, tak sme sa to naučili, inak lietali zle známky. Dnes sa bojí učiteľ zadať nejakú úlohu, pretože deti sú zo všetkého vyčerpané a chúďatka nemajú čas sa hrať na mobile doma poobede.

anonym_73031b
25. jún 2026
@katkazatka

@anonym_73031b nám dávali zlé známky, neexistovalo odvrávanie a vyrušovanie počas vyučovania. V učebniciach boli miniatúrne čiernobiele obrázky a učebnice boli plne textu, ktory sme sa museli drviť naspamäť. Tak to bolo s každým predmetom. Na doma sme mali úlohy a písali sme ako najati. Museli sme písať krasopisne, známkoval sa aj krasopis. Robili sme si okraje v zošitoch, ktoré nám merali učitelia pravitkom. Ucili sme sa naspamat dlhe básničky, museli sme mať čitateľské denníky a hlavne na vyučovaní bolo veľa veľa textu, ktorý sme sa museli naučiť. Pozri si dnešné učebnice- od prvého až po 8. ročník. Samy veľký farebný obrázok a pod nimi päť riadkov textu, úlohy sa nemôžu dávať, lebo rodičia hneď idú robiť bojové výpravy do školy, učiteľ sa nemoze ani pozrieť krivo na žiaka, nebodaj ho napomenúť, keď vystrája na vyučovaní. Na úlohy môžu používať internet a väčšina žiakov celé projekty len skopíruje z Wikipédie, na hodinách môžu používať kalkulačky, co sa nám v detstve ani nesnívalo. Počítat sme museli presne podľa jednej šablóny, aj keď výsledok si mohla správne vypočítať rôznymi spôsobmi. Keď učiteľ niečo povedal, že sa máme nauči, tak sme sa to naučili, inak lietali zle známky. Dnes sa bojí učiteľ zadať nejakú úlohu, pretože deti sú zo všetkého vyčerpané a chúďatka nemajú čas sa hrať na mobile doma poobede.

@katkazatka pretoze sa svet zmenil. encyklopedicke vedomosti su zbytocne. vtedy si to bud vedel z hlavy alebo si siel do kniznice. teraz mame vsetky informacie sveta za minutu k dispozicii. akurat sa s nimi musime naucit robit. co zial (a pochopitelne) nasu generaciu nikto neucil a potom to tu takto vyzera. verime tu vseliakym bludom a myslime si, ze po 5 min na fb sme odhalili celosvetove spiknutie a zem je vlastne plocha. zle znamky sa davali v neskorsich rocnikoch, v prvej triede sme ani nemali ulohy. ale ano, boli rodicia, co sa na to stazovali. moja mama, starsi rocnik ale tiez za soc., bezne chodila do skoly s ospravedlnenkami, ze musi ostat pri mladsich surodencoch a v prvej triede sa ucili len pouzivat pribor lebo polovica deciek ho dovtedy nevidela....

avatar
katkazatka
Včera o 11:09
@anonym_73031b

@katkazatka pretoze sa svet zmenil. encyklopedicke vedomosti su zbytocne. vtedy si to bud vedel z hlavy alebo si siel do kniznice. teraz mame vsetky informacie sveta za minutu k dispozicii. akurat sa s nimi musime naucit robit. co zial (a pochopitelne) nasu generaciu nikto neucil a potom to tu takto vyzera. verime tu vseliakym bludom a myslime si, ze po 5 min na fb sme odhalili celosvetove spiknutie a zem je vlastne plocha. zle znamky sa davali v neskorsich rocnikoch, v prvej triede sme ani nemali ulohy. ale ano, boli rodicia, co sa na to stazovali. moja mama, starsi rocnik ale tiez za soc., bezne chodila do skoly s ospravedlnenkami, ze musi ostat pri mladsich surodencoch a v prvej triede sa ucili len pouzivat pribor lebo polovica deciek ho dovtedy nevidela....

@anonym_73031b encyklopedické vedomosti po nás nikto ani nežiadal. Ale keď si sa naučila štyri strany textu, po čase ti z toho zostala v hlave možno polovica, ani to nie. Dnesné deti keď majú v učebnici 30 riadkov a zostane im z toho polovica v hlave, to znamená, že budú úplne blbé. Dnešné deti nemajú žiadne sociálne zručnosti, nevedia sa naspamäť naučiť, majú rôzne poruchy sústredenia.... Jediné čo ovládajú, je ťukat do mobilu a kopírovať z Wikipédie. Z toho sa nic nenaučia. Naučia sa možno sčasti aj memorovaním, ale spájaním si faktov a učením sa. To, ze niekto vyprodukuje školský projekt za 10 minút z Wiki, ver mi, že z toho žiadny osoh nebude mať. A takto pracujú deti po celom Slovensku. Skus si prečítať ako sme dopadli v posledných celosvetových hodnoteniach vo vedomostných rebríčkoch. Je to s nami úbohé a čoraz viac zľavujeme z nárokov na tie deti. A pritom by z nich neubudlo. Hýčkame ich ako v cukrovej vate, len nech sa chúďatka nestretnú s realitou, zametajme im chodníčky a nech sa nič neučia, nech sa v škole hrajú a doma mobil do ruky.

anonym_4107ec
Včera o 11:14

Kde ste prišli na to, ze ked sa ide podla kurikula, tak v škole nie je zvonenie? 😄

avatar
loliki
Včera o 14:41
@katkazatka

@anonym_73031b encyklopedické vedomosti po nás nikto ani nežiadal. Ale keď si sa naučila štyri strany textu, po čase ti z toho zostala v hlave možno polovica, ani to nie. Dnesné deti keď majú v učebnici 30 riadkov a zostane im z toho polovica v hlave, to znamená, že budú úplne blbé. Dnešné deti nemajú žiadne sociálne zručnosti, nevedia sa naspamäť naučiť, majú rôzne poruchy sústredenia.... Jediné čo ovládajú, je ťukat do mobilu a kopírovať z Wikipédie. Z toho sa nic nenaučia. Naučia sa možno sčasti aj memorovaním, ale spájaním si faktov a učením sa. To, ze niekto vyprodukuje školský projekt za 10 minút z Wiki, ver mi, že z toho žiadny osoh nebude mať. A takto pracujú deti po celom Slovensku. Skus si prečítať ako sme dopadli v posledných celosvetových hodnoteniach vo vedomostných rebríčkoch. Je to s nami úbohé a čoraz viac zľavujeme z nárokov na tie deti. A pritom by z nich neubudlo. Hýčkame ich ako v cukrovej vate, len nech sa chúďatka nestretnú s realitou, zametajme im chodníčky a nech sa nič neučia, nech sa v škole hrajú a doma mobil do ruky.

@katkazatka Takže o čo ide v školskej reforme? A rodičia budú spokojní, že detičky nič nevedia.

anonym_73031b
Včera o 19:00
@katkazatka

@anonym_73031b encyklopedické vedomosti po nás nikto ani nežiadal. Ale keď si sa naučila štyri strany textu, po čase ti z toho zostala v hlave možno polovica, ani to nie. Dnesné deti keď majú v učebnici 30 riadkov a zostane im z toho polovica v hlave, to znamená, že budú úplne blbé. Dnešné deti nemajú žiadne sociálne zručnosti, nevedia sa naspamäť naučiť, majú rôzne poruchy sústredenia.... Jediné čo ovládajú, je ťukat do mobilu a kopírovať z Wikipédie. Z toho sa nic nenaučia. Naučia sa možno sčasti aj memorovaním, ale spájaním si faktov a učením sa. To, ze niekto vyprodukuje školský projekt za 10 minút z Wiki, ver mi, že z toho žiadny osoh nebude mať. A takto pracujú deti po celom Slovensku. Skus si prečítať ako sme dopadli v posledných celosvetových hodnoteniach vo vedomostných rebríčkoch. Je to s nami úbohé a čoraz viac zľavujeme z nárokov na tie deti. A pritom by z nich neubudlo. Hýčkame ich ako v cukrovej vate, len nech sa chúďatka nestretnú s realitou, zametajme im chodníčky a nech sa nič neučia, nech sa v škole hrajú a doma mobil do ruky.

@katkazatka prave preto sa ma system zmenit. maju mat take ulohy ze mozu kludne pouzivat wiki, ai a pritom sa pri nich zapotit. presne to hovorim, ze "standardne" ulohy su zbytocne lebo ich spravia za 10min z netu a nic im nedaju. uz na to musime inak.

avatar
katkazatka
Včera o 19:13
@anonym_73031b

@katkazatka prave preto sa ma system zmenit. maju mat take ulohy ze mozu kludne pouzivat wiki, ai a pritom sa pri nich zapotit. presne to hovorim, ze "standardne" ulohy su zbytocne lebo ich spravia za 10min z netu a nic im nedaju. uz na to musime inak.

@anonym_73031b ahaaaa, takže keď budú používať Wiki, tak vlastne používajú vlastnú hlavu a zapotia sa pritom a budú šikovnejšie a múdrejšie. super🙄

anonym_73031b
Včera o 21:30
@katkazatka

@anonym_73031b ahaaaa, takže keď budú používať Wiki, tak vlastne používajú vlastnú hlavu a zapotia sa pritom a budú šikovnejšie a múdrejšie. super🙄

@katkazatka nie. ma ist o take ulohy, kde sa aj pri pouzivani wiki zapotia - napr praca s datami, vyhodnocovanim a pod.

avatar
thirstymonk
Dnes o 10:16
@katkazatka

@anonym_73031b ahaaaa, takže keď budú používať Wiki, tak vlastne používajú vlastnú hlavu a zapotia sa pritom a budú šikovnejšie a múdrejšie. super🙄

@katkazatka Ty si trošku old school, čo je síce na jednej strane pekné, ale na druhej strane to nikam nedotiahneš. Je iná doba, treba sa s tým zmieriť a nie proti tomu bojovať.

Fakt nepotrebuješ k životu vedieť vzorec acetaldehydu (ja ho napríklad viem), ani vedieť, v ktorom roku dajaky Henrich vtáčnik (či čo), zasadol na dajaky tron (neviem jaky, asi anglicky, ja som dejepis nemal rad). To sú proste veci, ktoré by sa absolútne učiť nemali, resp. učiť sa môžu, ale pamätať by sa nemali. Lebo načo?

Potrebné je vedieť robiť s datami. Spracovávať, triediť, prepájať. Ja neviem, tento aspekt som si všimal už na skautingu cca 15 rokov dozadu, deťom chybala zakladna logika. Napríklad pri zapaľovani ohňa. Zapaľuje oheň hore, akože wtf? Pritom zo školy vedeli, že teply vzduch stúpa nahor, aj to, že plameň je stlpec horiacich, väčšinou plynnych, latok. Napriek tomu naložili patiky a zapaľuju hore. Proste uplne logika žiadna. Však ja nechapem. A to je len jeden z miliona prikladov.

Toto je problem. Nie to, či si budeš, alebo nebudeš pamätať uplne useless blbosti zo školy.

Načo ti je v živote literatura? My sme mali takeho motivovaneho učiteľa - bol gay, ale mali sme ho radi a ten vedel tak zaujimavo a putavo rozpravať o tej literature, že keď som maturoval, tak som pomaly vedel aj koľkokrat si ho Hemingway oklepe... ale načo su taketo informacie dobre? Len zbytočne zahlcuju myseľ.

Nejake zakladne veci - tomu sa nevyhneš. Jasne. Čitať pisať. Každý by asi mal vedieť, že existuje kyslík a oxid uhličitý, každý by asi mal vedieť ako-tak narabať so zlomkami a zapornými číslami a každý by mal vedieť, že WWII skončila v roku 1945. Ale to je tak všetko. Ostatne sa da vygoogliť za pár sekúnd a žijeme v dobe, že internet už máš pomaly aj na mrazaku.

Takže problém nie je, že deti nevedia informácie, problém je, že aj keď ich zíáskajú, tak ich nevedia spracovať.

Ja preferujem iný spôsob - vzbudzovať záujem samotného dieťaťa. Mám deti 1,4 a 7 ročné. Ten jednoročný ešte skoro nič, ale predsa len, keď mu dám do ruky niečo nové (naposledy rubikovú kocku), tak si to obzerá, olizuje, hrá sa s tým, proste skúma.

So staršími už je to lepšie, ich už zaujíma prečo to a prečo hento. Prečo fúka vietor, Prečo sa sova zobudí večer a spí cez deň. Prečo sa zo žltej púpavy stane biela a dá sa do nej fukať... Toto majú po mne, lebo ja som od narodenia zvedavý typ. Ja som vždy musel vedieť, prečo fúka vietor, prečo a na základe čoho funguje magnet, učil som sa rastliny, živočíchy preto, že ma to zaujímalo, ale hlavne preto, že ma dedo brával do lesa, kde som to videl naživo. A naživo niečo vidieť a skúmať je neporovnateľne zaujímavejšie ako pozerať obrázky v učebnici...

Uvediem ešte jeden príklad - fyzika na Katolíckej univerzite roku pána 2011. Robili sme na praktikach brutalny pokus. Pušťali sme guličku po naklonenej rovine a merali čas, na základe čoho sme mali vypočítať tiažové zrýchlenie zeme. Nech sa nikto nehnevá, ale takéto pokusy patria na prvouku a nie na VŠ. Asi aj preto potom univerzite nepredlžili akreditáciu na fyziku a museli sme prestupiť. Na UPJŠ už sa potom robili aj pokusy v jadrovej fyzike a to už bola iná kapitola... Tak nejak by to malo vyzerať. Išlo o to, že sme pozorovali "priamo". Nie teoreticky glupociny v učebnici, ktoré nikoho nezaujímajú.

avatar
akvi
Dnes o 10:44
@thirstymonk

@katkazatka Ty si trošku old school, čo je síce na jednej strane pekné, ale na druhej strane to nikam nedotiahneš. Je iná doba, treba sa s tým zmieriť a nie proti tomu bojovať.

Fakt nepotrebuješ k životu vedieť vzorec acetaldehydu (ja ho napríklad viem), ani vedieť, v ktorom roku dajaky Henrich vtáčnik (či čo), zasadol na dajaky tron (neviem jaky, asi anglicky, ja som dejepis nemal rad). To sú proste veci, ktoré by sa absolútne učiť nemali, resp. učiť sa môžu, ale pamätať by sa nemali. Lebo načo?

Potrebné je vedieť robiť s datami. Spracovávať, triediť, prepájať. Ja neviem, tento aspekt som si všimal už na skautingu cca 15 rokov dozadu, deťom chybala zakladna logika. Napríklad pri zapaľovani ohňa. Zapaľuje oheň hore, akože wtf? Pritom zo školy vedeli, že teply vzduch stúpa nahor, aj to, že plameň je stlpec horiacich, väčšinou plynnych, latok. Napriek tomu naložili patiky a zapaľuju hore. Proste uplne logika žiadna. Však ja nechapem. A to je len jeden z miliona prikladov.

Toto je problem. Nie to, či si budeš, alebo nebudeš pamätať uplne useless blbosti zo školy.

Načo ti je v živote literatura? My sme mali takeho motivovaneho učiteľa - bol gay, ale mali sme ho radi a ten vedel tak zaujimavo a putavo rozpravať o tej literature, že keď som maturoval, tak som pomaly vedel aj koľkokrat si ho Hemingway oklepe... ale načo su taketo informacie dobre? Len zbytočne zahlcuju myseľ.

Nejake zakladne veci - tomu sa nevyhneš. Jasne. Čitať pisať. Každý by asi mal vedieť, že existuje kyslík a oxid uhličitý, každý by asi mal vedieť ako-tak narabať so zlomkami a zapornými číslami a každý by mal vedieť, že WWII skončila v roku 1945. Ale to je tak všetko. Ostatne sa da vygoogliť za pár sekúnd a žijeme v dobe, že internet už máš pomaly aj na mrazaku.

Takže problém nie je, že deti nevedia informácie, problém je, že aj keď ich zíáskajú, tak ich nevedia spracovať.

Ja preferujem iný spôsob - vzbudzovať záujem samotného dieťaťa. Mám deti 1,4 a 7 ročné. Ten jednoročný ešte skoro nič, ale predsa len, keď mu dám do ruky niečo nové (naposledy rubikovú kocku), tak si to obzerá, olizuje, hrá sa s tým, proste skúma.

So staršími už je to lepšie, ich už zaujíma prečo to a prečo hento. Prečo fúka vietor, Prečo sa sova zobudí večer a spí cez deň. Prečo sa zo žltej púpavy stane biela a dá sa do nej fukať... Toto majú po mne, lebo ja som od narodenia zvedavý typ. Ja som vždy musel vedieť, prečo fúka vietor, prečo a na základe čoho funguje magnet, učil som sa rastliny, živočíchy preto, že ma to zaujímalo, ale hlavne preto, že ma dedo brával do lesa, kde som to videl naživo. A naživo niečo vidieť a skúmať je neporovnateľne zaujímavejšie ako pozerať obrázky v učebnici...

Uvediem ešte jeden príklad - fyzika na Katolíckej univerzite roku pána 2011. Robili sme na praktikach brutalny pokus. Pušťali sme guličku po naklonenej rovine a merali čas, na základe čoho sme mali vypočítať tiažové zrýchlenie zeme. Nech sa nikto nehnevá, ale takéto pokusy patria na prvouku a nie na VŠ. Asi aj preto potom univerzite nepredlžili akreditáciu na fyziku a museli sme prestupiť. Na UPJŠ už sa potom robili aj pokusy v jadrovej fyzike a to už bola iná kapitola... Tak nejak by to malo vyzerať. Išlo o to, že sme pozorovali "priamo". Nie teoreticky glupociny v učebnici, ktoré nikoho nezaujímajú.

@thirstymonk úplný súhlas. Ja som si naivne myslela, že dnes sa už neučí toľko blbosti a zbytočností, kym nebol kovid a mala som tú česť nahliadnuť na prezentácie, ktoré učitelia posielali. Nezabudnem na jedno opakovanie z dejepisu, čo sa syn mal naučiť - boli to 4 uciva, čiže veci prebrate za mesiac. Narátala som tam 17 dátumov a 23 mien. Akože WTF? Na ku onu to majú deti vedieť?? Ešte som tak dúfala, že hádam to nebude v teste, že v teste sa bude pýtať na súvislosti. No máš ho vidieť. Nasekané otázky jeden dátum za druhým.

avatar
katkazatka
Dnes o 11:01
@thirstymonk

@katkazatka Ty si trošku old school, čo je síce na jednej strane pekné, ale na druhej strane to nikam nedotiahneš. Je iná doba, treba sa s tým zmieriť a nie proti tomu bojovať.

Fakt nepotrebuješ k životu vedieť vzorec acetaldehydu (ja ho napríklad viem), ani vedieť, v ktorom roku dajaky Henrich vtáčnik (či čo), zasadol na dajaky tron (neviem jaky, asi anglicky, ja som dejepis nemal rad). To sú proste veci, ktoré by sa absolútne učiť nemali, resp. učiť sa môžu, ale pamätať by sa nemali. Lebo načo?

Potrebné je vedieť robiť s datami. Spracovávať, triediť, prepájať. Ja neviem, tento aspekt som si všimal už na skautingu cca 15 rokov dozadu, deťom chybala zakladna logika. Napríklad pri zapaľovani ohňa. Zapaľuje oheň hore, akože wtf? Pritom zo školy vedeli, že teply vzduch stúpa nahor, aj to, že plameň je stlpec horiacich, väčšinou plynnych, latok. Napriek tomu naložili patiky a zapaľuju hore. Proste uplne logika žiadna. Však ja nechapem. A to je len jeden z miliona prikladov.

Toto je problem. Nie to, či si budeš, alebo nebudeš pamätať uplne useless blbosti zo školy.

Načo ti je v živote literatura? My sme mali takeho motivovaneho učiteľa - bol gay, ale mali sme ho radi a ten vedel tak zaujimavo a putavo rozpravať o tej literature, že keď som maturoval, tak som pomaly vedel aj koľkokrat si ho Hemingway oklepe... ale načo su taketo informacie dobre? Len zbytočne zahlcuju myseľ.

Nejake zakladne veci - tomu sa nevyhneš. Jasne. Čitať pisať. Každý by asi mal vedieť, že existuje kyslík a oxid uhličitý, každý by asi mal vedieť ako-tak narabať so zlomkami a zapornými číslami a každý by mal vedieť, že WWII skončila v roku 1945. Ale to je tak všetko. Ostatne sa da vygoogliť za pár sekúnd a žijeme v dobe, že internet už máš pomaly aj na mrazaku.

Takže problém nie je, že deti nevedia informácie, problém je, že aj keď ich zíáskajú, tak ich nevedia spracovať.

Ja preferujem iný spôsob - vzbudzovať záujem samotného dieťaťa. Mám deti 1,4 a 7 ročné. Ten jednoročný ešte skoro nič, ale predsa len, keď mu dám do ruky niečo nové (naposledy rubikovú kocku), tak si to obzerá, olizuje, hrá sa s tým, proste skúma.

So staršími už je to lepšie, ich už zaujíma prečo to a prečo hento. Prečo fúka vietor, Prečo sa sova zobudí večer a spí cez deň. Prečo sa zo žltej púpavy stane biela a dá sa do nej fukať... Toto majú po mne, lebo ja som od narodenia zvedavý typ. Ja som vždy musel vedieť, prečo fúka vietor, prečo a na základe čoho funguje magnet, učil som sa rastliny, živočíchy preto, že ma to zaujímalo, ale hlavne preto, že ma dedo brával do lesa, kde som to videl naživo. A naživo niečo vidieť a skúmať je neporovnateľne zaujímavejšie ako pozerať obrázky v učebnici...

Uvediem ešte jeden príklad - fyzika na Katolíckej univerzite roku pána 2011. Robili sme na praktikach brutalny pokus. Pušťali sme guličku po naklonenej rovine a merali čas, na základe čoho sme mali vypočítať tiažové zrýchlenie zeme. Nech sa nikto nehnevá, ale takéto pokusy patria na prvouku a nie na VŠ. Asi aj preto potom univerzite nepredlžili akreditáciu na fyziku a museli sme prestupiť. Na UPJŠ už sa potom robili aj pokusy v jadrovej fyzike a to už bola iná kapitola... Tak nejak by to malo vyzerať. Išlo o to, že sme pozorovali "priamo". Nie teoreticky glupociny v učebnici, ktoré nikoho nezaujímajú.

@thirstymonk ale všetky tie veci ktoré hovorís že ťa zaujímali ako dieťa, všetky sa vyučujú pod nejakým predmetom. Literatúru napríklad ja milujem dodnes a dejepis takisto. To, že teba zaujímali úplne iné veci ako iných ľudí, to neznamená, že iní sa v tom nenájde. Niekto možno miluje chémiu, možno niekto miluje zemepis a dejepis. Všetky ostatné veci čo si spomínal su poňaté pod nejakým konkrétnym predmetom. Možno tie veci niekomu inému pripadajú ako "glupociny" ( co je to za drbly vyraz?). Mnohým ľuďom pripadá aj slovenská gramatika ako glupocína. A pritom častokrát podľa gramatiky si vieš odvodiť inteligenciu a zručnosti človeka (ano, je to nadnesene). Ide o to, že deti absolútne nemajú všeobecný rozhľad, nepoznajú základné fakty z dejepisu, nemajú rozhľadať z literatúry a umenia. Aj o tom všetkom je život. Nielen ako sa gulička valí naklonenou rovinou. Dnes deti nie sú nútené rozmýšľať, pretože všetko im vyklopí počítač. A mnohé nemajú kapacitu ani na to, aby kritickým myslením zhodnotili, či je to pravda, alebo nie, len to hlúpo opíšu.

avatar
thirstymonk
Dnes o 11:19
@akvi

@thirstymonk úplný súhlas. Ja som si naivne myslela, že dnes sa už neučí toľko blbosti a zbytočností, kym nebol kovid a mala som tú česť nahliadnuť na prezentácie, ktoré učitelia posielali. Nezabudnem na jedno opakovanie z dejepisu, čo sa syn mal naučiť - boli to 4 uciva, čiže veci prebrate za mesiac. Narátala som tam 17 dátumov a 23 mien. Akože WTF? Na ku onu to majú deti vedieť?? Ešte som tak dúfala, že hádam to nebude v teste, že v teste sa bude pýtať na súvislosti. No máš ho vidieť. Nasekané otázky jeden dátum za druhým.

@akvi No samozrejme, že sa učia. Bohužiaľ... ale je to iné než to bolo pred 25 rokmi, keĎ som bol prvák ja. Dnes môjho prváka zoberú aj na blokovú výučbu, idú deti, skúmajú. Včera napr. mali branné, tak priletel normálne vrtulník (dakto z obce vybavil, čo má brata v armáde) - Black Hawk, deti sa skoro zesrali. Bola prehliadka zbraní a moj najstarší začal všetky zbrane rad radom menovať. RPG, Bazuka, AK-47, Glock, Brokovnica... že až tomu vojakovi skoro oči vypadli :D Lebo ho to proste zaujíma. Takže vie.

avatar
thirstymonk
Dnes o 11:29
@katkazatka

@thirstymonk ale všetky tie veci ktoré hovorís že ťa zaujímali ako dieťa, všetky sa vyučujú pod nejakým predmetom. Literatúru napríklad ja milujem dodnes a dejepis takisto. To, že teba zaujímali úplne iné veci ako iných ľudí, to neznamená, že iní sa v tom nenájde. Niekto možno miluje chémiu, možno niekto miluje zemepis a dejepis. Všetky ostatné veci čo si spomínal su poňaté pod nejakým konkrétnym predmetom. Možno tie veci niekomu inému pripadajú ako "glupociny" ( co je to za drbly vyraz?). Mnohým ľuďom pripadá aj slovenská gramatika ako glupocína. A pritom častokrát podľa gramatiky si vieš odvodiť inteligenciu a zručnosti človeka (ano, je to nadnesene). Ide o to, že deti absolútne nemajú všeobecný rozhľad, nepoznajú základné fakty z dejepisu, nemajú rozhľadať z literatúry a umenia. Aj o tom všetkom je život. Nielen ako sa gulička valí naklonenou rovinou. Dnes deti nie sú nútené rozmýšľať, pretože všetko im vyklopí počítač. A mnohé nemajú kapacitu ani na to, aby kritickým myslením zhodnotili, či je to pravda, alebo nie, len to hlúpo opíšu.

@katkazatka Glupociny je náš vychodnňarský výraz :D Znamená to "hlúposti", ale to ti zaiste už došlo medzičasom.

Konkrétne čo sa týka literatúry. Sám si rád čítam, hocičo. Náučnú literatúru, aj sci-fi, Bibliu napríklad čítam denne, kde sa ti spája asi sto rozličných literárnych druhov. Ale prečítam aj LOTR, aj moderniny (Metro 2032 napríklad). Veľmi pekná kniha, ktorú som predvčerom začal a včera večer dokončil je táto: https://knihy.heureka.sk/zalesacke-dni-dnes-lub...

Ale to je predsa niečo úplne iné než školská literatúra!!! Mňa zaujíma čítať. Dielo. Mňa nezaujíma spisovateľ, ani to, aby som vedel jeho životopis. Načo? Počuvaš napríklad Rihannu, lebo sa ti to páči. Ja počúvam Metallicu, lebo sa mi páči, ale to neznamená, že musím vedieť hocičo o Hetfieldovi, ani Ulrichovi. Proste viem, že existujú, netuším kedy sa narodili, ani aké mali životné osudy, lebo je to úplne jedno. Nepotrebuješ tieto informácie k tomu, aby si mohla počúvať ich hudbu. Takisto nepotrebuješ informácie o živote spisovateľa k tomu, aby si čítala jeho knihu. Napríklad ja nemám kua tucha, kto to je Ľuba Kvietiková, ale prečítal som od nej brutálnu knihu (ten link, čo som uviedol). A ani ma nezaujíma, kto to je. Nevidím najmenší dôvod, prečo by sa to deti mali povinne učiť v školách.
Poďme ešte ďalej. Literatúra je umenie. Forma umenia, či nie? Poézia, próza. Nie je to forma umenia? Daj mi jeden jediný dôvod, prečo by sa to mal učiť hudobník. Výtvarník. Sochár. Prečo sa radšej všetci nemôžeme učiť o Mozartovi, Bachovi, Straussovi a pod? Nedáva mi to nijako zmysel.

Jasné, že niekto sa v tom nájde, niekoho to zaujíma, ale aký to má prínos, fakt netuším. Možno na základe života autora možno potom robiť rozbor a analýzu jeho diel vzhľadom na jeho životné skutočnosti, ale aj tak... čo to dá tebe, či mne do života? Nič...

Som si však nabetón istý, že každý človek na tomto šedom svete má nejakú oblasť, ktorá ho zaujíma. Ako píšeš, niekto chémia, iný dejepis, ale to neznamená, že by sa to všetci mali povinne učiť. Tu tak trošku nemáme ujasnené, čo je myslené pod pojmom "všeobecný rozhľad".

Ja som študoval kombináciu fyzika - biologia. Na labakoch z bioly, keď sme riešili mikroskopovanie a takéto veci, učiteľ sa len tak zo srandy spýtal, akú vlnovú dĺžku má viditeľné svetlo. Z fleku som povedal, že 380-780 nanometrov, načo on uznanlivo pokýval hlavou a ostatní spolužiaci (sám bol bol s touto kombináciou) kukali jak teľa na nové vráta. Pritom je to pre mňa taká default vec ako je pre hudobníka napr. koľko hertzov má tón komorné "a". Alebo ako je pre dejepisára rok vzniku Ríma.

Takže. Kde je všeobecný rozhľad? Lebo napríklad ty nevieš aká je vlnová dĺžka viditeľného svetla, teda môžem ťa považovať za to, že nemáš všeobecný rozhľad? Chápeš. Nie je to presne definované. A preto si myslím, že vedieť kde ktorý panovník kedy panoval fakt nepatrí do všeobecného rozhľadu.

Ale poďme aj do mojej oblasti - nemyslím si, že vedieť vlnovú dlžku viditeľného svetla je nutné pre všeobecný rozhľad. Takisto typy chemických reakcií na uľhovodíkoch a ich derivátoch nie sú podľa mňa všeobecný rozhľad. Všebecný rozhľad je vedieť, že existuje akási organická a akási anorganická chémia a že existujú uhľovodíky a ich deriváty a koniec. Tu podľa mňa končí všeobecný rozhľad. Všetko ostatné, čo potrebuješ aktuálne vedieť, proste googliš.

avatar
anika
Dnes o 11:29

@anonym_autor vobec nie, nechapem v com

anonym_0edda6
Dnes o 11:41

@anonym_autor pracovala som.nejaky cas v skolstve. Nie ako ucitelka. Musim povedat ze deti to urcite maju tazke ale ucitelia omnoho viac. Deti zvyknu byt drze a neskutocne si dovolovat do ucitelov a rodicia do ucitelov tiez. Samozrejme ine je ak je to naozaj opravnené. Tolko vyhoretych zamestnancov v jednej praci som naozaj nikdy nevidela. Tolko nestastnych ludi, hlavne tych starsich ktori toho maju uz plne zuby. Mozno preto chcu zamestnavatelia mlade ucitelky lebo tie su este naivne a plne nadeje. V zivote by som nikomu neodporucala byt ucitelka v tejto dobe a to som mladá baba este.
Ale to bolo mierne odveci. Jasne ze prvaci to budu mat tazke ved je to zmena. Ako ked clovek ide prvykrat pracovat tiez to ma tazke. Ale zvyknu si a bude to dobré.

avatar
katkazatka
Dnes o 14:09
@thirstymonk

@katkazatka Glupociny je náš vychodnňarský výraz :D Znamená to "hlúposti", ale to ti zaiste už došlo medzičasom.

Konkrétne čo sa týka literatúry. Sám si rád čítam, hocičo. Náučnú literatúru, aj sci-fi, Bibliu napríklad čítam denne, kde sa ti spája asi sto rozličných literárnych druhov. Ale prečítam aj LOTR, aj moderniny (Metro 2032 napríklad). Veľmi pekná kniha, ktorú som predvčerom začal a včera večer dokončil je táto: https://knihy.heureka.sk/zalesacke-dni-dnes-lub...

Ale to je predsa niečo úplne iné než školská literatúra!!! Mňa zaujíma čítať. Dielo. Mňa nezaujíma spisovateľ, ani to, aby som vedel jeho životopis. Načo? Počuvaš napríklad Rihannu, lebo sa ti to páči. Ja počúvam Metallicu, lebo sa mi páči, ale to neznamená, že musím vedieť hocičo o Hetfieldovi, ani Ulrichovi. Proste viem, že existujú, netuším kedy sa narodili, ani aké mali životné osudy, lebo je to úplne jedno. Nepotrebuješ tieto informácie k tomu, aby si mohla počúvať ich hudbu. Takisto nepotrebuješ informácie o živote spisovateľa k tomu, aby si čítala jeho knihu. Napríklad ja nemám kua tucha, kto to je Ľuba Kvietiková, ale prečítal som od nej brutálnu knihu (ten link, čo som uviedol). A ani ma nezaujíma, kto to je. Nevidím najmenší dôvod, prečo by sa to deti mali povinne učiť v školách.
Poďme ešte ďalej. Literatúra je umenie. Forma umenia, či nie? Poézia, próza. Nie je to forma umenia? Daj mi jeden jediný dôvod, prečo by sa to mal učiť hudobník. Výtvarník. Sochár. Prečo sa radšej všetci nemôžeme učiť o Mozartovi, Bachovi, Straussovi a pod? Nedáva mi to nijako zmysel.

Jasné, že niekto sa v tom nájde, niekoho to zaujíma, ale aký to má prínos, fakt netuším. Možno na základe života autora možno potom robiť rozbor a analýzu jeho diel vzhľadom na jeho životné skutočnosti, ale aj tak... čo to dá tebe, či mne do života? Nič...

Som si však nabetón istý, že každý človek na tomto šedom svete má nejakú oblasť, ktorá ho zaujíma. Ako píšeš, niekto chémia, iný dejepis, ale to neznamená, že by sa to všetci mali povinne učiť. Tu tak trošku nemáme ujasnené, čo je myslené pod pojmom "všeobecný rozhľad".

Ja som študoval kombináciu fyzika - biologia. Na labakoch z bioly, keď sme riešili mikroskopovanie a takéto veci, učiteľ sa len tak zo srandy spýtal, akú vlnovú dĺžku má viditeľné svetlo. Z fleku som povedal, že 380-780 nanometrov, načo on uznanlivo pokýval hlavou a ostatní spolužiaci (sám bol bol s touto kombináciou) kukali jak teľa na nové vráta. Pritom je to pre mňa taká default vec ako je pre hudobníka napr. koľko hertzov má tón komorné "a". Alebo ako je pre dejepisára rok vzniku Ríma.

Takže. Kde je všeobecný rozhľad? Lebo napríklad ty nevieš aká je vlnová dĺžka viditeľného svetla, teda môžem ťa považovať za to, že nemáš všeobecný rozhľad? Chápeš. Nie je to presne definované. A preto si myslím, že vedieť kde ktorý panovník kedy panoval fakt nepatrí do všeobecného rozhľadu.

Ale poďme aj do mojej oblasti - nemyslím si, že vedieť vlnovú dlžku viditeľného svetla je nutné pre všeobecný rozhľad. Takisto typy chemických reakcií na uľhovodíkoch a ich derivátoch nie sú podľa mňa všeobecný rozhľad. Všebecný rozhľad je vedieť, že existuje akási organická a akási anorganická chémia a že existujú uhľovodíky a ich deriváty a koniec. Tu podľa mňa končí všeobecný rozhľad. Všetko ostatné, čo potrebuješ aktuálne vedieť, proste googliš.

@thirstymonk a ake osnovy by si navrhoval? Su interaktivne tabule, uci sa hravou formou (podla mna az moc), pustaju sa videa, chodi sa na interaktivne vystavy. Čím zjednodušenejšie je vyučovanie, cím viac názorných príkladov a pomôcok je, tým sú tie deti hlúpešie. Spomínaš blokovú výučbu, ako tvojmu synovi ukazovali vrtuľník. Prepáč, co to má spoločné so školstvom a vzdelávaním? oto môžu mať poobede ako voľnočasovú aktivitu, alebo ho rodičia môžu zobrať. V skole by sa mali deti vzdelávať. Neustále klesá úroveň vedomosti a vzdelávania. Vidíme to na medzinárodných porovnávaniach. Len sa tym deťom snažíme ustupovať, len aby nemuseli rozmýšľať, aby nemuseli pohnúť riťou a potom polovica žiakov potrebuje psychológa, lebo si nevie dať rady s vlastným životom. Ako by si chcel selektovať vyučovanie podľa žiakov čo koho baví? V Amerike je vyučovanie typu, že na hodine literatúry aj dva mesiace rozoberajú jedno literárne dielo. Uroveň školstva je tam katastrofálna, majú veľmi málo vedomosti, všeobecný rozhľad absolútne žiadny, netušia aký štát kde leží, ani aké je jeho hlavné mesto. Preco chceme znižovať latku vzdelania? Ziaci sa môžu venovať tomu čo ich baví vo voľnom čase sami, na školských krúžkoch, alebo aj s rodičmi. Okrem toho slovenske deti majú neuveriteľne veľa prázdnin. Uz pred samotnými prázdninami sa týždeň neučia, majú rôzne riaditeľské voľna, hudobné koncerty, divadla. Okrem oficiálnych prázdnin si dovolím tvrdiť, že ďalší mesiac a pol školského roka sa neučia. Rozdiely vo vzdelávaní už jednotlivých škôl na Slovensku sú priepastné. A v neposlednom rade náboženstvo vylúčiť zo školy. Táto stredoveká demagógia nemá čo robiť v modernom svete, dupľom keď štát nepodlieha žiadnej náboženskej ideológii. Tento tmársky predmet mal byť dávno vymazaný zo školských osnov.
Btw o Bachovi, Mozartovi a spol sme sa ucili na hudobnej.

avatar
zuzana76
Dnes o 14:14
@katkazatka

Nemaju to narocne. Ani ine rocniky. Oproti socialistickej vyucbe je to omnoho jednoduchsie a menej. To len premotivovani rodicia robia paniku.

@katkazatka presne tak, maju to lahsie, ako sme to mali my

avatar
thirstymonk
Dnes o 17:50
@katkazatka

@thirstymonk a ake osnovy by si navrhoval? Su interaktivne tabule, uci sa hravou formou (podla mna az moc), pustaju sa videa, chodi sa na interaktivne vystavy. Čím zjednodušenejšie je vyučovanie, cím viac názorných príkladov a pomôcok je, tým sú tie deti hlúpešie. Spomínaš blokovú výučbu, ako tvojmu synovi ukazovali vrtuľník. Prepáč, co to má spoločné so školstvom a vzdelávaním? oto môžu mať poobede ako voľnočasovú aktivitu, alebo ho rodičia môžu zobrať. V skole by sa mali deti vzdelávať. Neustále klesá úroveň vedomosti a vzdelávania. Vidíme to na medzinárodných porovnávaniach. Len sa tym deťom snažíme ustupovať, len aby nemuseli rozmýšľať, aby nemuseli pohnúť riťou a potom polovica žiakov potrebuje psychológa, lebo si nevie dať rady s vlastným životom. Ako by si chcel selektovať vyučovanie podľa žiakov čo koho baví? V Amerike je vyučovanie typu, že na hodine literatúry aj dva mesiace rozoberajú jedno literárne dielo. Uroveň školstva je tam katastrofálna, majú veľmi málo vedomosti, všeobecný rozhľad absolútne žiadny, netušia aký štát kde leží, ani aké je jeho hlavné mesto. Preco chceme znižovať latku vzdelania? Ziaci sa môžu venovať tomu čo ich baví vo voľnom čase sami, na školských krúžkoch, alebo aj s rodičmi. Okrem toho slovenske deti majú neuveriteľne veľa prázdnin. Uz pred samotnými prázdninami sa týždeň neučia, majú rôzne riaditeľské voľna, hudobné koncerty, divadla. Okrem oficiálnych prázdnin si dovolím tvrdiť, že ďalší mesiac a pol školského roka sa neučia. Rozdiely vo vzdelávaní už jednotlivých škôl na Slovensku sú priepastné. A v neposlednom rade náboženstvo vylúčiť zo školy. Táto stredoveká demagógia nemá čo robiť v modernom svete, dupľom keď štát nepodlieha žiadnej náboženskej ideológii. Tento tmársky predmet mal byť dávno vymazaný zo školských osnov.
Btw o Bachovi, Mozartovi a spol sme sa ucili na hudobnej.

@katkazatka Heh, to ti neverim... hudobna vychova na školach je uplny bullshit, tak ako telesna, alebo vytvarna, alebo pracovne vyučovanie. Na pracovnom vyučovani by som aspoň čakal, že sa človek nauči prišiť si gombik, alebo na čo použiť gumene kladivo, alebo ake typy skrutiek existujú - a toto sa skutočne učilo, ale za sociku. Dakde v antikvariate som našiel knihu...
Neviem či vieš, lebo to je skôr chlapska vec - ale existuju križove skrutky PH a križove skrutky PZ. Od toho sa odvadzaju potom aj bity, ktorymi sa skrutkuju... no a len malokto vie, že PZ znamena Pozidrive a PH znamená philips. Ja to viem, lebo som čital knižku z antikvariatu :D

A čo má spoločne vrtuľnik s výučbou? No bolo to branné cvičenie... vy ste to nemávali? Nehadzali ste granat, neriešili ste prvu pomoc a tak? Jeden rok sme aj strielali zo vzduchovky, si pametam.

avatar
katkazatka
Dnes o 17:53
@thirstymonk

@katkazatka Heh, to ti neverim... hudobna vychova na školach je uplny bullshit, tak ako telesna, alebo vytvarna, alebo pracovne vyučovanie. Na pracovnom vyučovani by som aspoň čakal, že sa človek nauči prišiť si gombik, alebo na čo použiť gumene kladivo, alebo ake typy skrutiek existujú - a toto sa skutočne učilo, ale za sociku. Dakde v antikvariate som našiel knihu...
Neviem či vieš, lebo to je skôr chlapska vec - ale existuju križove skrutky PH a križove skrutky PZ. Od toho sa odvadzaju potom aj bity, ktorymi sa skrutkuju... no a len malokto vie, že PZ znamena Pozidrive a PH znamená philips. Ja to viem, lebo som čital knižku z antikvariatu :D

A čo má spoločne vrtuľnik s výučbou? No bolo to branné cvičenie... vy ste to nemávali? Nehadzali ste granat, neriešili ste prvu pomoc a tak? Jeden rok sme aj strielali zo vzduchovky, si pametam.

@thirstymonk to som nevdela, ze to mali v ramci brannej vychovy. Hudobnu ma moje dieta celkom v pohode. Ma aspon aky taky prehlad. Aj my sme sa ucili skladatelov a hudobne zanre. Telesna detom tiez nezaskodi. Deti nemaju zaklady pohybu, sportu, su obezne, nevedia ani kotul. Tv je mozno jediny pohyb, ktory maju. To, ze mame rozdielne nazory je ok. Ale ja nemam rada benevolenciu.

avatar
thirstymonk
Dnes o 18:01
@katkazatka

@thirstymonk to som nevdela, ze to mali v ramci brannej vychovy. Hudobnu ma moje dieta celkom v pohode. Ma aspon aky taky prehlad. Aj my sme sa ucili skladatelov a hudobne zanre. Telesna detom tiez nezaskodi. Deti nemaju zaklady pohybu, sportu, su obezne, nevedia ani kotul. Tv je mozno jediny pohyb, ktory maju. To, ze mame rozdielne nazory je ok. Ale ja nemam rada benevolenciu.

@katkazatka Tak neviem... my na gymnaziu sme mali telesnu, hudobnu a tieto veci do počtu. Na hudobnej sme spievali ľudovky napriklda, alebo počuvali rozlične moderne pesničky. To bolo cele. Žiadne take, že noty. Ja som ale ZUŠkar, takže pre mňa to bola gombička. Na ZŠ ešte ma učiteľka chcela "dať dole", tak povedala, že všetci napíšu stupnicu, len ja, zato že som ZUŠkar, tak napíšem v basovom kľuči. Napísal som jej teda nieže v basovom, ale vo violovom (takú značku ešte predtým ani nikdy nevidela, seginica) a napísal som jej všetky módy, čo som vtedy vedel a-molu. Čiže aiolska, harmonicka, melodicka, frygicka a dorska.

Napríklad ale manželka bola na PG a tam hovorila, že ich poriadne dusili s TV. My sme mali napr. TV a jedneho plnotučného spolužiaka, ktorý ešte aj prijímačky skončil rpvý, múdry bol jak Šalamúnova prdel, čisté jednotky celých 8 rokov, nik sa mu nevyrovnal... ale na telesnej by prepadol. Ani zhyb, ani kotrmelec, na dvanasťminutovke ja som zabehol 2350m, on 800. Plavať nevedel. Z lyžiarskeho sa ulial. A aj tak dostal jednotku, lebo ozdaj nebudú kaziť vysvedčenie mudrcovi dajakou telesnou vychovou smiešnou.

avatar
katkazatka
Dnes o 18:02
@thirstymonk

@katkazatka Tak neviem... my na gymnaziu sme mali telesnu, hudobnu a tieto veci do počtu. Na hudobnej sme spievali ľudovky napriklda, alebo počuvali rozlične moderne pesničky. To bolo cele. Žiadne take, že noty. Ja som ale ZUŠkar, takže pre mňa to bola gombička. Na ZŠ ešte ma učiteľka chcela "dať dole", tak povedala, že všetci napíšu stupnicu, len ja, zato že som ZUŠkar, tak napíšem v basovom kľuči. Napísal som jej teda nieže v basovom, ale vo violovom (takú značku ešte predtým ani nikdy nevidela, seginica) a napísal som jej všetky módy, čo som vtedy vedel a-molu. Čiže aiolska, harmonicka, melodicka, frygicka a dorska.

Napríklad ale manželka bola na PG a tam hovorila, že ich poriadne dusili s TV. My sme mali napr. TV a jedneho plnotučného spolužiaka, ktorý ešte aj prijímačky skončil rpvý, múdry bol jak Šalamúnova prdel, čisté jednotky celých 8 rokov, nik sa mu nevyrovnal... ale na telesnej by prepadol. Ani zhyb, ani kotrmelec, na dvanasťminutovke ja som zabehol 2350m, on 800. Plavať nevedel. Z lyžiarskeho sa ulial. A aj tak dostal jednotku, lebo ozdaj nebudú kaziť vysvedčenie mudrcovi dajakou telesnou vychovou smiešnou.

@thirstymonk No vidíš a neubudlo z vás. 😁 Dnešné deti nepoznajú žiadnu ľudovú pesničku, u nás v Bratislave si teda skoro žiadne nespievali, z čoho som bola ja osobne smutná.

avatar
thirstymonk
Dnes o 18:04
@katkazatka

@thirstymonk No vidíš a neubudlo z vás. 😁 Dnešné deti nepoznajú žiadnu ľudovú pesničku, u nás v Bratislave si teda skoro žiadne nespievali, z čoho som bola ja osobne smutná.

@katkazatka Mňa osobne folklor nelaka, ja som metalista, takže keď už, tak folkmetal (na slovensku napríklad Arzen), ale aj to beriem ako nutné zlo :D Moje deti ľudovky poznajú, aj miestne dokonca v miestnom nareči.

avatar
thirstymonk
Dnes o 18:04
@katkazatka

@thirstymonk No vidíš a neubudlo z vás. 😁 Dnešné deti nepoznajú žiadnu ľudovú pesničku, u nás v Bratislave si teda skoro žiadne nespievali, z čoho som bola ja osobne smutná.

@katkazatka Ešte drišľak ma celkom bavi haha :D Ale to nie sú pravé ľudovky, to skôr len také "gadžoviny"