Domáca škola - dieťa nechcem dať do škôlky a ani do školy
Mám už tretieho synčeka, má síce zatiaľ necelých desať mesiacov. No už pri prvých dvoch som veľmi uvažovala nad domácim vzdelávaním
a teraz to tu mám zas. Nemala som odvahu začať s tým a ani nijaké skúsenosti z okolia, či podporu. Každému sa to zdalo, že som šiši, keď dieťa nechcem dať do klasickej školy. Vidím, že by som bola iste lepšie spravila, keby som ich vzdelávala individuálne... v čom boli dobrí, sa zhoršili a v čom zlí, zlepšili... takže sú priemer. To nadšenie z nových vedomostí opadlo asi už v prvom ročníku, vytratilo sa úplne v druhom.... a tak vážne premýšľam, či sa pustiť týmto smerom. Dá sa úplne obísť vzdelávanie v škôlke ? Je tu na strednom Slovensku nejaká komunita, ktorá takto funguje a má už viacročné skúsenosti? A čo rodičia, nájde sa niekto taký, čo to zrealizoval a funguje takto aj sám, bez podpory nejakej komunity? Musím si urobiť vysokú školu pedagogickú/ čo už asi nestíham/, alebo si najať súkromného učiteľa na obdobie škôlky? Ďakujem za všetky odpovede... 🙂
Stručné zhrnutie
- Domáce vzdelávanie (DV) je v SR prezentované ako legálna alternatíva povinnej školskej dochádzky a vyžaduje koordináciu s kmeňovou školou a prípadného garanta s pedagogickým vzdelaním.
- Rodič bez pedagogického titulu môže zabezpečiť DV cez garanta s aprobáciou na 1. stupeň ZŠ alebo nájsť školu, ktorá bude k domácemu vzdelávaniu priateľská; na 2. stupni je to podľa diskusie technicky náročnejšie alebo vyžaduje alternatívne riešenia (napr. česká škola, online preskúšanie).
- Sociálnu stránku DV možno riešiť krúžkami, komunitami (Facebook skupiny, domacaskola.sk), výletmi a cirkevnými či rodinnými aktivitami; v diskusii niektorí uvádzajú, že deti z DV majú dobré sociálne kompetencie, iní varujú pred izoláciou.
Najčastejšie otázky
Q: Dá sa dieťa nechať doma namiesto škôlky?
A: Áno, škôlka nie je povinná; ak rodič nechodí do práce, môže sa podľa diskusie prihlásiť na ÚPSVaR ako rodič starajúci sa dobrovoľne o dieťa do 6 rokov a ÚPSVaR za neho hradí odvody (uvádza používateľ v diskusii).
Q: Potrebujem pedagogické vzdelanie, aby som učila doma svoje dieťa?
A: Rodič nemusi mať pedagogické vzdelanie, ak zabezpečí garanta s požadovaným vzdelaním; v diskusii sa uvádza, že garant by mal mať aprobáciu na 1. stupeň ZŠ (poznámka podľa akvi a myzma).
Q: Ako prebiehajú preskúšania pri domácom vzdelávaní?
A: Dieťa sa podľa diskusie preskúšava v kmeňovej škole, forma skúšky sa dohodne so školou a používatelia uvádzali, že komisionálne preskúšanie býva približne dvakrát do roka.
Q: Kde nájdem komunitnú podporu a metodické zdroje pre DV?
A: Odporúčané zdroje v diskusii sú Facebook skupiny „Domáca škola“, web domacaskola.sk a montessoridoma.sk; spomenutá je aj predsedníčka OZ Domáca škola Vierka Krajčovičová ako kontaktná osoba v komunite.
Q: Ako zabezpečiť socializáciu dieťaťa pri DV?
A: Diskutujúci navrhujú krúžky (futbal, floorbal, hudba), rodinné a cirkevné komunitačné aktivity, spoločné výlety a miestne rodinné centrá; v diskusii sú konkrétne menované aj saleziánske aktivity a lokálne rodinné centrá.
Q: Môžem učiť doma aj na 2. stupni ZŠ?
A: Podľa príspevkov je domáce vzdelávanie najjednoduchšie na 1. stupni; DV na 2. stupni je možné, ale zložitejšie, a niektoré rodiny zapisujú deti do českých škôl a robia online preskúšania ako praktické riešenie (uvádza papricka33).
Závery z diskusie
Zhoda
- Škôlka nie je povinná.
- Domáce vzdelávanie je vnímané ako legálna alternatíva povinnej školskej dochádzky.
- Rodič bez pedagogického vzdelania by mal zabezpečiť garanta s pedagogickou kvalifikáciou.
Sporné názory
- Sociálna zrelosť: možnosť A — DV umožní rozvoj sociálnych kompetencií cez krúžky, komunitu a rodinu; možnosť B — DV môže dieťa ochudobniť o každodenné kolektívne skúsenosti a konfliktné situácie školy.
- Kvalita škôl: možnosť A — tradičná škola podporuje socializáciu a niektorí učitelia rozvíjajú kreativitu; možnosť B — štátny systém podľa niektorých diskutujúcich zabíja záujem o učenie a brzdí tvorivosť.
Otvorené otázky
- Ako štandardizovane definovať povinnosti a aktívnu úlohu garanta pri DV?
- Ako zabezpečiť porovnateľnú prípravu na strednú školu pri rôznych formách DV?
- Do akej miery sú výsledky DV porovnateľné so štátnou školou v dlhodobom meradle?
Spomenuté značky a firmy
montessoridoma.sk, domacaskola.sk, Domáca škola (Facebook), OZ Domáca škola, RTVS, STV, Denník N, idnes.cz, Waldorf
Spomenuté produkty a metódy
domáce vzdelávanie, garant, aprobácia na 1. stupeň ZŠ, komisionálne preskúšanie, Montessori, Waldorf, daltonský systém, online preskúšanie cez českú školu, registrácia na ÚPSVaR ako rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov
Miesta a osoby
Vierka Krajčovičová, Lucie Suchá Groverová, Gottfriedová, Zaježová, Bratislava, Banská Bystrica, Maďarsko
@celasapremenim uprimne... uz nemam paru o com pises - mam pocit ze z cesty trochu - chod radsej asi pracovat😉
@dai to je zivot holt :D nevydlazdis a nepredurcis dietatu jeho vlastnu cestu, jeho rozhodnutia v zivote nebudu pod tvojim drobnohladom dlho
dufam len, ze budu stastne tie moje deti, to im zelam
@dai chod si oddychnut, asi sa prehrievas :D
a inak, vobec mi nevadi, ak sa ti zdaju moje prispevky z cesty mas na to plne pravo, neboj sa
@dai keby si bola, tak si vies sparovat reakcie na mrte tvojich bludnych prispevkov :D
@m.i.r.i vyjadrim sa k tej potrebnosti zazit si v kolektive vitazstva a prehry, vysmievanie, reagovanie na situacie a pod.. Vsetko toto by bolo uplne ok, ak by sa s tym v tej skole pracovalo.. Lebo zazit si, ze niekto sa mi 9 rokov vysmieva a nik mi s tym nepomoze, lebo ved porad si sam, nezaluj, apod.. ..tak dakujem, neprosim.. Ak by sa s tym v skole pracovalo..tu a teraz.. hned, ako problem vznika..ak by bola ponukana detom pomoc dospeleho, ked to nezvlada, tak ano, vtedy by to prinosne bolo.. Ale realita je zial ina.. Vztahy, problemy, komunikacia, pocity - to je to posledne, na com sa v skole pracuje.. A pre mna je prave toto to najdolezitejsie.. Aby sa clovek v spolocnosti nestratil, aby sa dokazal zaradit, vysporiadat so zivotom.. aby nasiel sam seba.. aby mal upevnene zakladne moralne principy.. Aby bol stastny.. Toto je to, na com zalezi mne.. Nie na vedomostiach, nie na sutazivosti, zbierani vceliciek a dobrych znamok, prisposobeni a pod..
@celasapremenim dakujem za info, som rada ze ty to vies a ze tvoje prispevky davaju zmysel😀 myslis ze sa mozes vratit k topicu ci si dalej potrebujes dokazovat svoju vynimocnost?
Domáce vzdelávanie je výborná vec, ale vyžaduje veľa trpezlivosti a sebadisciplíny hlavne zo strany rodiča. Škola, ktorá podporuje domáce vzdelávanie je "Škola Dve ruky v Banskej Bystrici.
http://skola-dzapotau-doma.webnode.sk/
Podľa mňa tu zakryté odporkyne dv pracujú so zlou vychodiskovou informáciou. Neviem, či existuje štatistika, ale z môjho okolia je v domácom vzdelávaní viac detí, ktoré niekedy kolektív ms, resp. Zš vyskúšali. Menej je tých, ktoré kolektív nikdy neokusili.
Som v BA. Z akých štátnych škôl mám na výber? Páči sa mi alternatíva, ktorá štátna zš ju ponúka? (viem o jedinej, tu dcéra navštevuje) a teda je to len pro forma alternatíva...
@moni73 myslis projektovu vyucbu?
inak ja napr. nie som proti, len o tom malo viem a nam sadol model skolka a skola....deti su spokojne a stastne, tak vtedy asi clovek neriesi dalej
@moni73 Tak určite máš na výber viac ako napr. ja ked bývam na malej dedine, kde je jedna škola a bodka. 😉
zaujal ma vyraz "kolektiv", ked sa tu s nim vsetky tolko ohaname😉, a este aj vyraz "dobra skola".
KSSJ definuje kolektiv ako "celok, súhrn jednotlivcov, spoločenstvo ľudí, náhodné alebo organizované"
A uz mam to, co som stale nevedela popisat, ak je kolektiv súhrn jednotlivcov, sucasna najma statna skola podla mna stale toto chape ako nejaka skor neosobna vacsina, cize treba don tzv.zapadnut. prisposobit sa, zrovnat, nevytrcat ani jednym, ani druhym smerom, a snazit sa v tejto nahodnej skupine ludi byt podla moznosti co najoblubenejsi.
straca sa mi tam ten jednotlivec, ak je nutne vzdelavat sucasne 20plus deti, aj 36 nas v jednej triede bolo za socika, kolektiv je proste dav.
chodila som na 3 bratislavske zakladky, jeden gympel a jednu vysku, a z celych vsetkych tych kolektivov mam dodnes spolu 7, slovom sedem / teraz som to zratala\ kamosiek, s ktorymi som v kontakte dodnes. vsetko ostatne su spoluziaci.
ano, jedneho som oslovila ked sme stavali na reviziu statickeho posudku, a k inej som poslala kamosku s chorym dietatom,ale inak nevyhladavam a nestretavam sa s celym zvyskom tych dokopy piatich kolektivov.
najviac kamosov na cely zivot mam, mozno paradoxne ale celkom logicky, spomedzi dobrovolnickeho tabora, kam som chodila kazde prazdniny pocas vysky.
prepacte, ak tieto moje osobne citove vylevy niekoho nezaujimaju, ale v kontexte nutnosti tzv kolektivu nahodne zvolenych rovesnikov, mi to pride zvlastne.
a k vyrazu "dobra skola", fakt skuste popisat, aka skola je podla vas "dobra"?
lebo tych 5, ktorymi som presla, a dalsie 3, na ktorych som stihla pracovat, boli pre mna v niecom dobre a v inom az tak nie, ako aj ucitelia, sme vselijaki, niekto to berie fakt vazne a ide tam nechat dusu, iny robi v skolstve len preto, ze mu prijem staci a nechce sa zase pretrhnut, v sukromnej firme by neobstal a pod.
@margarita a naco to pisat, ktora je dobra? to, co je dobraepre inych rodicov, to zrejme zvosis pod ciernu zem, nakolko mam pocit, ze niektorym z vas to ziadna skola dobra nie je a ani nikdy nebude.
Ste tak nastavene....A dolezitosti kolektivu a fakte, ze surodenci a kolektiv nie je to iste sa uz rozpisovat nebudem.
Zjavne prijat nejake ine argumenty alebo nad nimi aspon uvazovat je v tejto diskusii zbytocne.
@akvi opat zovseobecnejues
Mrzi ma, ze mas take zle vlastne skusenosti. Zrejme odtial prameni nechut voci skolskemu vzdelavaniu. Pre mna su to zovseobecnujuce dristy - preto, ze ty mas taku skusenost musi ju mat zrejme kazdy...Nie, nema
Takze mohla by si skola robi toto, skola nerobi toto aspon v kontenciach nejake konkretnej skoly.......skola nie je zlo ako taka, len preto, ze ty mas konkretnu skusenost . Opat sa mi len potvrdzuje ze tieto nazory su motivovane bud strachom alebo vlastmymi traumami z detstva. Ty si selektivne vyberas, co ti vyhovuje - ze ty si nemala stastie bud na skolu alebo spoluziakov a mozno to bolo aj tebou, ze si sa sama s tym nesnazila nieco robit - to neznamena, ze kazdy v skole trpi.
@akvi Takze rozumiem, mas zlu skusenost, tak preto ten odpor - skus pochopit, ze niekto sa dokonca v skole citil aj dobre... A nie je to preto, ze skola bola zla a on sa prisposobil.....Ak si 9 rokov v skole trpela a nechali ta v tej istej skole, to je uz na tvojich rodicoch. Ja uznavam, ze su aj take skoly a je ich dost. Ale ja mam napriklad velmi dobru skusenost a do skoly som chodila rada - nezazila som nic z toho, co opisujes, tak nemam mam preco nazor aky mas ty. Vsetky nalepsie kamaratky mam inak prave zo skol
@akvi este posledne - nejako mam pocit z niektorych prispevkov (nemozem si pomoct), ze pomaly su deti, co chodia do normalnej skoly vsetky zle, vsetky sa posmievaju, nikto nikomu nepomoze, ziadne z nich nema moralne principy ci dobru vychovu, nie su individuality, prisposobia sa systemu je to stado ako tu bolo povedane. dobre, s dobrou vychovou a moralkou su len deti na DV, esteze sme ich vcas izolovali od vsetkych tych zlych deti bez moralky, vychovy a vlastnej indivuduality, co su v skole...tam dobre deti nenajdete
@mircalla ja som si to nenahovarala,o tom vedeli všetci,niektory učitelia sa ani nesnazili to skryt. Jednemu ucitelovi mama musela zavolat že čo ma za problém,bol to taký cvok že sa jej vysmial a povedal jej že sa môže spokojne ísť sťažovať za riaditeľom lebo sú kamaráti. A podávala si ma celá škola (aj mojich súrodencov)pretože sme boli známy a pre mňa cudzí ľudia vedeli naše mená. Nechápem ako môžete niekomu určovať diagnózu,keď ho absolútne nepoznáte. Keď prečítate jeden môj príspevok a netušíte a neviete si overiť či je to pravda,tak nemudrujte
@nikomutonepoviem a teraz su vsetky skoly zle, ci ako? a vsetci ucitelia a deti su svin? inak na tejto stranke si tykame
@nikomutonepoviem Tak potom nechápem prečo ťa rodičia teda nedali na inú školu, ked o tom vedeli.
@margarita
ja si myslim, ze sedem kamosiek je celkom dobra statistika, nakolko si chodila do vela zs, cize si ten kolektiv menila zjavne, ja si zo zs iba pisem s dvomi, zo strednem sa s piatimi stretavam a najlepsie mam z vysky :D
@celasapremenim tam sme sa hlasili do anglickej triedy, ale brali 20 deti z 80, hoci prijimacky urobil dost dobre, na to ze sme sa nepripravovali
ale som napokon rada, hoci je celkom sikovny, nemyslim (objektivne), ze by na to skolu mal, a tiez je z tych mladsich (koniec leta) a este nema taku koncentraciu, proste sa dokaze ucit 15-30 min denne a dalej sa mu nechce, nastastie mu to zatial staci

@m.i.r.i len nie je skola ako skola, kde to vedia, tam to super funguje