Získajte celý rad bylinných čajov Mistral

marton_popradske
Moderátor
3. nov 2020

Získajte celý rad týchto jedinečných čajov MISTRAL. Napíšte nám ktorá bylina, prípadne kvet Vám je najbližší a prečo. My najzaujímavejšej odpovedi pošleme celý rad týchto fantastických čajov Mistral. Majte krásny deň a veľa šťastia. A aby som začal ja...moja najobľúbenejšia bylina je medovka. Upokojuje a čajík z nej je úžasný. A čo vy? Píšte...

maryon1
3. nov 2020

@marton_popradske medovka je srdcovka aj u mňa ❤ pestujem ju v záhrade, a má u mňa naozaj široké využitie celoročne - počas celého leta u nás na dvore v altánku nechýbal na stole džbán s čistou vodou, medovkou a citrónom - aj naše decká si na to zvykli, a naliali si, a nepýtali colu, alebo podobné umelé nápoje. no a samozrejme som ju ostrihala a nasušila do zásoby na chladnú jeseň a zimu, milujem tú jej upokojujúcu vôňu. či už v čaji, alebo len tak v záhrade, keď sa prechádzam pomedzi moje kvety, a pomädlím ju v rukách... ❤

deti95060810
3. nov 2020

lipa... ešte ako malé deti sme chodili s rodičmi na lipové kvety. Lipa kvitne v lete, keď je teplo, a tá vôňa ide široko ďaleko....
Kedysi sme sa stretli pod jedným stromom aj viacerí, dnes je doba iná....často oberáme už len samy. Kým ja som chodila s rodičmi, teraz už ani moji rodičia nechodia, už chodím zas ja s deťmi....
Ako deťom nám varili čaj z lipy v zime , ak nás mama potrebovala "vykurírovať" cez víkend . Po čaji z lipy sme sa super spotili a choroba išla preč. Nechodili s nami hneď po lekároch ,ba ani na pohotovosť neleteli. Deťom navarili lipový čaj, do toho dali citrón, med a ak bolo potrebné dali mastný zábal na priedušky - to bola kedysi výbava takmer každej domácnosti...

ellaafi
3. nov 2020

@marton_popradske Môjmu srdcu, nosu, jazyku...je najbližšia levanduľa. Vôňa, chuť, účinky inak ako "brutálne" opísať neviem 😉. Hneď za levanduľou je medovka a mäta. A priznám sa, sirup z týchto bylín som už dokázala vyprodukovať a bol teda 👌. Mám tieto bylinky aj vysušené, ale čo sa mi nepodarilo, je nájsť správny pomer ako tieto bylinky mixnuť aby uspokojil moje chuťové poháriky 😉. A preto vždy v obchode siahnem po už hotových čajoch

moniika268
3. nov 2020

Pre mňa je to levanduľa 🥰 ako čajík, na aromaterapiu, alebo pridať olej do kúpeľa pre mňa aj pre bábätko. Vďaka nej sme pokojný a pekne spime. 🤗 Ale taktiež harmanček, echinacea, medovka, materina dúška, valériana lekárska a veľa ďalších. Milujem čajíky a každý rada vyskúšam 😍

zuzin78
3. nov 2020

Lipa.
Každy rok ju zbieram s detmi. Mne to pripomina moje detstvo, ked som chodila zbierat lipu na nasu chatu . Jej vona je nadherna, ukludnujuca, a caj z lipy je vyborny....

mareka49
3. nov 2020

Alchymilka je úžasná bylinka.
Dokonca chuti aj môjmu manželovi.
Keď som mu kedysi povedala, že ju primárne skôr pijú ženy na úpravu cyklu iba sa zasmial😊

maruskaw
3. nov 2020

@marton_popradske Najobľúbenejšou bylinkou je pre mňa repík lekársky.🙂 Pomáha nám pri zápaloch - či už hrdla, nádche ako čajík (s medom a citrónom) alebo aj ako obklad na zapálené miesta. A ten naj repík je, keď si ho môžem aj sama nazbierať. Táto bylinka je teda pre mňa top.❤ Ale aj iné bylinky mám rada: baza, lipa, šípky, žihľava, mäta ... 🙂

mary_m
3. nov 2020

Materina dúška- milujem tú vôňu, pripomína mi dávne prechádzky v lese s babkou ,keď sme ju chodili zbierať na čaj

22maja22
3. nov 2020

@marton_popradske Dobry den ...u nas je oblubeny caj repikovy hlavne manzel a deti to piju mne ani len nevonia a ani nechuti ale chuti mi medovka v lete cerstve listy natrhane s bazovym sirupom a v zime ususene z leta ..mnam ..pekny den

livizi
3. nov 2020

@marton_popradske Ja obľubujem mätu pre jej nádhernú vôňu a liečivé účinky. Využívam ju v lete aj v zime. V letnom období ju pridávam do takmer každého nápoja aj do čistej vody a to osvieženie je fantastické, takisto ju dávam do tvorítka na ľad a tak si krásne dozdobíme v horúcich dňoch naše osviežujúce drinky. V zime zase zahreje v podobe horúceho čajíku s medom a citrónom. Je ideálna na ozdobenie torty či zákusku. A na mätových žuvačkách či cukríkoch si s obľubou pochutnávam kvôli sviežemu dychu. O liečebných účinkoch tejto úžasnej bylinky sa rozpisovať ani nemusím, tie poznáme všetci 🙂

drdrdr
3. nov 2020

Ja mam velmi rada pamajoran alebo odbornejsie oregano. Ked mi kvitne v zahrade, vonia do dialky a vzdy je okolo neho kopec bzukotu, lebo si na nom vo velkom pochutnavaju aj vcielky. Caj z neho nielen krasne vonia a výborne chutí, ale naviac je aj super pomocnikom pri kasli a chorobach dýchacích ciest ❤️ a tiez mam velmi rada obyčajnú petrzlenovu vnat, cele leto ju pridavam vsade, kde sa len da. Okrem toho, ze je to super zdroj vitaminu C a železa, caj z petržlenovej vňate je tou najlepšou prvou pomocou pri zapale mocovych ciest 😊

marsmykkok
3. nov 2020

Ja mám najradšej mätu. Ale nepohrdnem ani kombináciou byliniek. Bylinkové čaje sú top.

amadora
3. nov 2020

@marton_popradske pre mňa je to kombinácia materina dúška alebo agát, prípadne lipa... keď som bola malá, môj ocko mal plnú skriňu nasušených byliniek na čaj, každá mala svoju krabicu aj s popísanými účinkami a varili sme si z nich čaj, s medom, niečo úžasné 🙂

86488648
3. nov 2020

Moja je materina dúška,keď pijem z nej čaj cítim chuť a vôňu zeme,pri žiadnej inej nie😊...

onmaria
3. nov 2020

@marton_popradske ako som už písala v "Aký čajík by ste privítali"..bylinkové čaje milujem aj hlavne kvôli spomienkam..napísala som tam svoj príbeh..a čo sa chuti týka,tak najviac vo mne zostala poctivá chuť lipového kvetu,nazbieraného dedkovými starými narobenými rukami ♥️
Samozrejme môžem aj šípkový, mätový, medovkový, alebo v chorobe aj cibuľový čaj s majoránkou

erika770
3. nov 2020

Milujem brusnice, sú úžasné a veľakrát mi už aj pomohli pri zdravotných problémoch....brusnice sú pre mňa top 👍🍀❤️

mabliss
3. nov 2020

Bylinky su uzasne, ci uz na caj, v kozmetike, alebo ako aromaterapia. Neviem si bez nich zivot predstavit. Pred par rokmi sme kupili stary dom a zacala som objavovat "poklady", ktore mi tam byvala majitelka nechala. Medzi inymi som tam nasla Dusku tymianovu, ktoru som dovtedy nepoznala. Rozlieha sa v polovici zahrady, prenadherne vonia. Zistila som si detaily o tejto bylinke a je to skutocny poklad. Keby som sem mala napisat na co vsetko je dobry caj z tejto rastlinky, bol by to velmi dlhy prispevok, ale len v skratke spomeniem, ze je napomocna pri zapaloch traviaceho traktu, celkovo pomaha pri crevnych problemoch, ma protizapalove ucinky, pomaha proti bakteriam a plesniam, je jednou z najstarsich antibiotickych lieciv, pomaha pri nachladnuti, tlmi kasel, rozpusta hlieny, posobi proti chripke atd. Zo vsetkych byliniek, ktore zbieram je najkomplexnesia. Velka skoda, ze sa viac nepridava do bylinnych cajov. Jej pestovanie je velmi jednoduche, lahko sa rozmnozuje, je nenarocna. Kvitne niekolko mesiacov, nie je problem ju nasusit. Stala sa sucastou nasej domacnosti a vsetky navstevy caj z tejto bylinky uz poznaju a pytaju si ho. Rada tiez obdaruvam svojich blizkych aj menej blizkych vrecuskom s nasusenou vnatou, odozva je vzdy velmi pozitivna. Nie raz uz dokonca vyriesila zdravotne problemy, ktore sa predtym nedarilo dostat pod kontrolu. Som velmi stastna, ze ju mam nablizku a mozem sa s nou podelit aj s ostantymi. 🙂

molnarova1
3. nov 2020

Aronia susena ... chuti s medom ako jahodovy cajik

cadulka2908
3. nov 2020

Za mna je to taktiez zazvor...ci uz caj alebo nastruhany s medom a citronom...
Na druhom mieste je materina duska,ktoru si s manzelom robievame vecer ku telke,zboznujem jej vonu...

sara252
3. nov 2020

@marton_popradske mám najradšej Bazu 🤩 bazovy cajik a sirup je úplne úžasný rodíme si každý rok do zásoby 😋aj chuťovo aj svojimi účinkami , deťom dávam vzdycky pri chorobe lebo znižuje teplotu a veľmi im chuti takze veľa vypijú 🙂

bobsent
3. nov 2020

@marton_popradske levanduľa. nemôžem si pomôcť, závislosť. ty si mááá, levandulová...🙂

adka1122
3. nov 2020

@marton_popradske baza, lipa, šípky, medovka, mäta...bazu, lipu si vlastnoručne nazbieram a využívame ich na čaje, keď sme chorí...sipky tiez nazbierame a po dobrej prechádzke na jesen ci v zime nám padne vhod salka dobrého sipkoveho caju s medom...a medovku a matu si dopestujem doma a salka medovkoveho alebo matoveho caju nám spríjemňuje dlhe jesenné a zimné večery.

marlynko
3. nov 2020

Za mňa jednoznačne levanduľa... kedysi mi "smrdela", ale odkedy mám v záhradke celý záhon, vždy sa teším, kedy konečne zakvitne 🙂. Robím z nej kytičky, prípadne protimolové vrecká do šatníka. No najradšej z nej mám čaj... keďže upokojuje, je to jeden z mojich najobľúbenejších čajov pre spaním 😉.

janettan
3. nov 2020

@marton_popradske Milujem vôňu všetkých byliniek a milujem aj bylinkové čajíky. Medzi moje najobľúbenejšie vône patria mäta, harmanček a baza

vikap
3. nov 2020

Pre mňa je tiež top bylinka medovka,ukľudní ma,má krásnu vôňu,cez leto ju tiež pridávam do nápojov,dokonca ju dávam aj do polievok,ďalšou mojou tip bylinkou je materina dúška,má tiež podobnú aromu a chuť ako medovka,ale sú predsa iné a každá jedinečná a majú odlišné liečivé účinky.
Pekný zvyšok dňa🙂

ivusik29
3. nov 2020

@marton_popradske ja milujem matu, ma uzasnu vonu sj chut, da sa pit teply aj studeny, v lete si spravit limonadu a v zime horuci cajik s medom, mame aj vlastnu matu na dvore, a so synom ju chodime ovoniavat :D

laulau
3. nov 2020

Pre mna je to LIPA. Okrem jej pozitivnych vlastnosti, je pre mna tou naj, lebo mi pripomina mojho ocka, ktory nas pred dvoma rokmi navzdy opustil. Pripomina mi spolocne stravene chvile pri zbere a rodinne posedenia pri piti chutneho cajika ❤

basska_b
3. nov 2020

Za mňa jednoznačne medovka. Keď som bola v pôrodnici, dcérka bola po akútnom cisárskom 30 hodín bezo mňa. Keď mi ju konečne doniesli so slovami "je taká temperamentna" a nechali na izbe už nastalo, dcérka mi stále plakala. Bolo mi jasné, že je hladná, ale začiatky kojenia boli ťažké. Nevedela som, čo a ako. Moja mama mi doniesla nejaký čaj, reku vyskúšam, keď už to doniesla. Urobila som si medovku do 7 dcl pohára z kuchynky a čoskoro som zbadala, že maličká je spokojná a dobre spí. Takisto sa ukľudnili aj moje rozdrasane nervy 🙂 Takto to fungovalo aj po návrate domov - akonáhle som si dala medovku, mala bola spokojná a dobre spala. Už som mala pocit, či to nie je placebo :D ale podľa mňa nie 🙂 preto nedám na medovku dopustiť.

dendan49
3. nov 2020

@marton_popradske všetky bylinkové, pre svoju neuveriteľne skrytú silu