Vianočné oblátky. Ktorá z Vás ich pečie? Máte nejaký tajný recept?

jarmila_cukor
6. dec 2016

Ja pečiem oblátky od prvej adventnej nedele. Robím jednu dávku oblátok k štedrej večeri a dve dávky trubičiek. Oblátky sú pre mňa slávnostnejšie, tie si hneď odkladám, aby sa nepoškodili a nezjedli! Pri trubičkách musím rátať s okamžitým úbytkom: heart_eyes: Pečenie trubičiek mi trvá skoro 4 hodiny, mám zväčša popálené prsty z toho, ako natáčam upečenú oblátku na drevenú paličku, ktorou ich rolujem.

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

No teda, tak som aj trochu sklamaná, že som si tu nenašla parťáčku☹

emocka
6. dec 2016

No ja tiež pečiem oblátky. Sladké, slané. Prvé hodiny a dni sa vytratia. Potom ich už zaglejím do sáčkov a odložím. No nevážim suroviny. Dám od oka, podľa toho, aké chcem. Asi 2 vajcia, 3 lyžice cukru, 1 vanilkový prášok, škorica 2 lyžičky, trochu oleja a mlieko 1 liter a hladkú múku špeciál koľko cesto pýta. A slané, nedám cukor, namiesto vanilkového trochu soli, pol lyžice. Ochutím kmínom. Polovicu. Druhú červenou paprikou, sladkou alebo slanou. To miluje moja rodinka. Tak ako, chutia? Trubičky natočia deti, ak budú chcieť.

staronova
6. dec 2016

@jarmila_cukor U nás doma pečie oplátky môj manžel. Už 21-ý rok mu sľubujem, že sa ich budem učiť piecť zaiste tento rok. Pečie presne podľa receptov po jeho svokre /mojej mame/ a sú vynikajúce. Prvý rok piekol aj na predaj a po rodine. Ale čas, čo strávil pri horúcej platni bol tak dlhý, že na ďaľšie roky skrátil on zoznam ľudí, ktorým posúvame pred sviatkami voňavú dobrotu a vylúčil zárobok. Vraj radšej byť chudobný a "neusedený"😀

jarmila_cukor
autor
7. dec 2016

@staronova Dobré ráno, ďakujeme za príspevok. Vidím, že sme na tom podobne, aj mne trvá upečenie jednej dávky trubičiek skoro 4 hodiny. Nikomu sa tým nechválim, lebo som si myslela, že som taká nešikovná. Ale týmto ste ma upokojili 😀 Ja som začala s pečením oblátok asi pred siedmimi rokmi, bol to môj "životný sen". Kúpila som si stroj na pečenie od jednej slovenskej firmy s pekným vianočným motívom oválneho tvaru, ten sa mi páči viac ako okrúhly. Pamätám si, že keď som bola malá, ešte za socializmu, vídavala som predávať oblátky u nás jednu staručkú babku, od ktorej sme ich aj my kupovali. "Vidím ju" doteraz stále pred sebou - v hnedom hubertuse, s ručníkom na hlave, oblátky mala uložené v takom starom lodnom kufri. Povedala som si, že aj ja, keď budem stará, budem také oblátky piecť. Ešte nie som síce stará 😂 , ale už ich s radosťou vypekám.

bandurka1979
8. dec 2016

@jarmila_cukor veru by som aj ja piekla taketo chutne oblatky len ten užasny stroj mi chyba :(

maja22
8. dec 2016

@jarmila_cukor môj ocino pečie oblátky a trubičky v bielych rukavičkách, aby nebol veľmi popálený, treba vyskúšať 😉

kvetinka75
8. dec 2016

aj u nás sú domáce, a sú vynikajúce

kim_rossi_stuard
10. dec 2016

kamoska ma doma oblatkovac a veru pred 3 rokmi vzala od jednej firmy velku objednavku a pieklo sa u nich asi 3 mesiace v kuse, lebo je to naozaj rucna vyroba a po jednom, ziadne ze 5-10 ks naraz, tak mi povedlaa ze nikdy viac :D a ja ich kupujem na trhoch od babiceik co ich tam predavaju a aj tie zatocene, mnam...a davame si icch aj s nutelou po vianocoach...taka kaloricka bomba😎

zuzkabeno
10. dec 2016

Dobre,ze ste oblatky pripomenuli. My sme ich v rodine piekli radi, ale cesto neviem takto recept povedat,vzdy si to musim pozriet alebo aj od oka podla konzistencie ako sa lepi a rozlieva. Babka mala formu na oblatky so zvoncekami. Rolovanie trubiciek sme sa kazdy naucili, zo zaciatku to boli aj napolovicu zrolovane trubicky, aj sa zlepovali na koncoch casto.

huahua
10. dec 2016

A ten stroj na pečenie sa dá niekde kúpiť? 🙂

ivuska36
10. dec 2016

Milujem vianocne trubicky a snad raz sa dostanem aj k ich vlastnorucnej vyrobe 😍

nela01
10. dec 2016

@jarmila_cukor ahoj,kde sa da kupit takato forma a kolko stoji dakujem

kika050
10. dec 2016

Ahojte ja si chcem zadovažit ten stroj našla som ale taky ako keby faflovač stoji menej len no neviem či je kvalitny či radšej ušporit na ten drahši?

ikke
10. dec 2016

u nas v rodine sa tiez pecu oblatky, no nerobim ich ja, na to su tu ini 😀
a v mojej holandskej rodine pecie holandske oblatky moj manzel. vacsinou ale az 25. decembra, v priamom prenose na rodinnom stretnuti u svokry, takze vacsina padne za obet v priamom prenose. su hrubsie nez slovenske oblatky, aj cesto je dost tuhe a chutia ako sladke kornutky na zmrzlinu.

jarmila_cukor
autor
11. dec 2016

Stroj sa dá objednať od jednej slovenskej firmy a cena od 200 €.

mijka88
11. jan 2017

dobrý deň, už je po vianočných sviatkoch ale predsa chcem aj ja prispieť do témy. V novembri som si objednala stroj na výrobu oplátok, podobný ako má autorka len okrúhly a bez vzoru teda len s krúžkami na spodnej platni, taký univerzálny :D Prišiel mi cca v polke decembra, ale musela som do nemocnice, tak sa pečenie nekonalo tak skúšame teraz v novom roku s 8r dcérou, baví nás to moc a hlavne chutia každému komu dáme okoštovať :D
Robili sme jednu dávku oblátok zatiaľ a dve dávky trubičiek tie sa nám robili super, len ešte musíme kúsok popracovať na tom aby boli rovnako dlhé, ale stočené sú teda pekne :D, len problém máme ešte s oblátkami, cesto, chuť a pečenie super, len ich nemáme pekne rovnučké sú také trocha pokrútené, niekde som čítala, že to treba nejako zaťažiť, ale neviem ako a čím a hlavne kedy či hneď po upečení alebo keď ich uložíme bokom, to sú potom už také krehunké a lámu sa. Tak ak by mi niekto dal nejaký tip, ako ich mať krásne rovné budem vďačná, kľudne aj IP. Ďakujem krásne

emocka
11. jan 2017

mijka88 Ak chceš, aby boli oblátky rovné, ihneď ako oblátku dávaš dolu zo stroja, polož na dosku a druhou doskou prikryť. Kým upečeš ďalšiu, oblátka je vychladnutá a rovná. Odložíš.
Ja mám teda tie obyčajné kuchynské doštičky na to. Čím hrubšia na vrch, tým lepšie. Stačí vo veľkosti oblátky.

mijka88
11. jan 2017

@emocka dakujem za odpoved, skusime tak nabuduce ;) bude to chcet este trening...

mijka88
12. jan 2017

Prosim vas a keby som chcela na skusku kokosove prip orechove ako by bolo treba upravit recept - coho ubrat, prip ak mate vy nejake postrehy alebo receptik. Dakujem krasne 🙂 je to moja nova mania a chcem poskusat aj ine ako klasiky

sali56
8. okt 2017

z akého mnoztva peciete oplatky ked peciete 4 hod? ja si robi cesto z 1l mlieka a1/2kg muky a peciem cca hod.

zoja6
10. nov 2017

Ja pečiem z litra mlieka a pól kila múky a pečiem približne 2 hodiny a mám ich okolo 200 ks. Záleží koľko kusov podľa hrúbky trubičky. Ja pečiem každý rok okolo 10 000 ks. aj rovné aj trubičky rodine aj na predaj

bandurka1979
10. nov 2017

@zoja6 aku muku davas?

elfi1
10. nov 2017

Na trubicky je speci palicka,ktora je na konci zrezana a prerezana a ziadne popalane prsty. Sikovny chlap doma vyrobi.

elfi1
10. nov 2017

Taketo daco

zoja6
12. nov 2017

@bandurka1979 dávam hladkú špecial ale skúšala som aj s obyčajnou a nevadilo to.

zoja6
12. nov 2017

@elfi1
@elfi1 Ja mám obyčajnú varešku takú tenšiu priemer 1,5 cm a v pohode si to nechtom podvihnem a stočím, ale musím jemne chytať ako keď vajcia prekladáte 🙂 a vtedy nepália prsty.

pulinka3
14. nov 2017

Ahojte..tento rok pečiem prvýkrát oblátky aj trubičky. nehovorím, že sa mi nedaria, ale z formy ich ťažšie dávam dolu, neodskočia mi tak ako Vám na obrázku..neviete mi náhodou povedať, že prečo?..ďakujem za odpoveď..🙂

majula28
19. nov 2017

@elfi1 prosim cas odkyal mate taku palicku ...ja to natacam na varesku..o tomto som nevedela ze existuje...dakujem za tip a kde to kupim

erika33334
19. nov 2017

@jarmila_cukor ahoj ja mam tiez ten stroj som si ho tento rok zakupila a ked uz ic viac peciem sa mi dost cesto na ten stroj lepi?su aj na nom take cierne bodky ktore nejdu dole prosimta ako ho mam cistit aby sa na neho nelepili?lebo ja ho umyjem a idem znova piect a po chvile sa mi zas zacnu lepit na neho...ako casto ho potieras voskom pri peceni?diki

elfi1
19. nov 2017

@majula28 to este ked mamina zacla piect pred 25 rokmi, tak jej to ktosi ukazal a tatino vyrobil. Ak mate varesku ktorej hrubka vyhovuje, tak uz staci najst nejakeho sikulu, co z nej spravi takuto palicku.
Alebo skuste ci na nete to niekto aj nepredava.
Prip.na sashe je kopa predajcov co robi s drevom - staci ich oslovit.urcite to bude pre nich hracka.