Otvorene o cukre - Sladká poradňa! Pýtajte sa na všetko čo Vás zaujíma ...

radovan_cukor
6. júl 2015

Poraďme si navzájom. Cukor v domácnosti možno využiť mnohými spôsobmi. Zaujíma vás aký je rozdiel medzi hnedým a trstinovým cukrom? Radi by ste sa dozvedeli ako cukor vplýva na váš organizmus a prečo je tradičný slovenský biely cukor cennou potravinou? Spýtajte sa na čokoľvek, rád vám odpoviem!

horana
8. júl 2015
worker_falcon
8. júl 2015

@nela_cukor "Obrazne povedané, nemusíte sa báť naservírovať svojej rodine v nedeľu pocukrovaný kúsok koláča a ponúknuť ku káve i kocku cukru, ak si popoludní doprajete povedzme ľahkú prechádzku."
To je skutočne blbo napísané. Musel by to byť fakt malý kúsok koláč a fakt dlhá prechádzka. cukor poskytuje veľa rýchlych a hlavne prázdnych kalórii. Ľudia si dajú koláč s 500 kcal a potom idú na bike, kde spália 200 kcal. A sú spokojní...
O cukre sa hovorí, že je to biely jed. A najčastejšia závislosť je závislosť na cukre (sladkom). Prebytok cukru môže za väčšinu civilizačných ochorení. To sú mýty, čo?
Cukor je smrrrrrť! 😀

alexanotbad
8. júl 2015

@nela_cukor To nie je nazor, to su fakty. 😉
Vsetko dobre a vela radosti z dietatka, ktore bude urcite sladsie ako ktorekolvek sladidlo na svete 😵

irenaliza
8. júl 2015

@nela_cukor ďakujem a Vám držím palce, čítam, že čakáte bábätko v auguste, aj naša prvorodenná dcérka sa narodila v auguste 2005. Držím palce a prajem pekný deň.

horana
8. júl 2015

@worker_falcon Oni maju zaplatene za to ze budu drzat prikazanu liniu, takze nie je sanca ze by uhli, max. ked dojdu argumenty pozelaju pekny den ako tuto @alexanotbad -ovi. Je to ale sranda, musiet si nechat zmasirovat mozog a presvedcenie tymto sposobom a potom to hlasat ako pravdu. Socializmus suvix 😠

rakywanda
8. júl 2015

@horana chcela som to už včera napísať, ale nechcela som tu dráždiť hada bosou nohou 😀 😀 😀

jerry
8. júl 2015

@radovan_cukor Ďakujem za odpoveď 🙂

nela_cukor
8. júl 2015

@irenaliza ďakujem za prianie!

nela_cukor
8. júl 2015

@alexanotbad Ďakujem za prianie, tiež želám všetko dobré!

brutto
9. júl 2015

Uf, tak podla toho by mal byt moj mozog uz zhruba 3 roky mrtvy 🙂 Nuz, odhliadnuc od toho, ze mozog sa da naucit fungovat aj na iny zdroj energie ako su sacharidy, precital som si v tychto prispevkoch naozaj vela demagogie. Az ma to prinutilo sa zaregistrovat, nakolko tu sa nejedna o blbe tliachanie ako na topkach alebo SME, ale tu ide o nase deti. Preco mam pocit ze sa tu tendencne davaju do rovnakej roviny sacharidy ako take a cukor? Je predsa rozdiel, ci zjem 500 g zemiakov (sice 100 g sacharidov, ale z toho iba 5 g cukru) alebo iba 10 g cukru v ramci nejakeho jedla (co je vlastne raz taka davka cukru ako v tom polkile zemiakov). Preco sa asi tak GI (glykemicky index) udava v jednotkach porovavajucich cistu glukozu? Aky GI ma vlastne cukor? Jeho vplyv na nase zdravie je uplne jasne kazdemu kto si precital prispevok vyssie o vylucovani inzulinu. Med ma v podstate taky isty vplyv, akurat ze ma este navyse aj nejake prospesne latky. Ludia, ste dospeli, jedzte si cukru kolko chcete, ale prosim velmi zvazujte co davate detom. Potom sa kazdy cuduje ze jeho dieta je vraj "hyperaktivne" a nervozne a nechce jest normalne veci. Vsetko je to sposobene nespravnou volbou stravy. Viem to posudit, lebo som presne takuto chybu spravil pri prvom dietati a pri druhom som sa uz poucil a to je zrazu diametralne ine. Aj co sa tyka po zdravotnej stranke. Dokelu, fakt som sa nastval, robte si PR kde chcete, ale preco prave na stranke zblbnutych mamiciek, ktore casto tapaju vo vychove dietata a takto im prispievate k dalsim problemom? Nepopieram kvalitu slovenskeho cukru, ale STALE je to len a len cukor, ktory by sa mal v dnesnej dobe totalne obmedzit, pretoze ho je dost vo vsetkom, co si clovek v obchode kupi (co v minulosti, s ktorou to tak radi prirovnavate, vobec nebolo).

worker_falcon
9. júl 2015

@brutto ...a mozog funguje oveľa lepšie na to "iné palivo" - napr. ketóny. A celé telo inak funguje, keď nie je zahltené cukrami, ale "normálnou potravou". Kto nezažil, nepochopí.
"hyperaktivita, nervozita, neposlušnosť" - presne tak. Poznám deti, ktoré pijú jedine pepsi kolu. Hádajte, aké tie deti sú? Ako to môžete deťom dávať? A potom sa sťažujete, že ich nezvládate, sú hyperaktívne, nechcú spať. Bodaj by nie, po 2l koly denne a samých sladkostiach.
"kvalita slovenského cukru" - to ako keby sme sa rozprávali o "kvalite koksu z bronxu", alebo čo. Na následky požívania cukru a alkoholu zomrie násobne viac ľudí ako na všetky ostatné drogy dokopy. A to nehovorím o tých, ktorí nezomrú, ale majú celoživotné následky (volá sa to napr. civilizačné ochorenia).

palletkar
9. júl 2015

Ahojte, nedá mi to.

Na jednej strane som rada, že aspoň niečo na Slovensku ešte funguje (cukrovary). Budem ale aj trochu kritická.

Naši predkovia cukor nepoužívali a prežili. Starké robili slivkový lekvár, ktorý im slúžil čiastočne aj ako sladidlo. V našich podmienkach sa používal maximálne med. Ale toho tiež nebolo extra veľa. Možno si niekto vedel vyrobiť javorový sirup z našich javorov (tie majú ale menšiu cukornatosť ako dnešné cukrové javory v Kanade). Umelé sladidlá neexistovali vôbec a takisto neboli ani cukry z kokosových kvetov, či agávový sirup (hoci tie sú ešte aspoň v rámci prírody), ktoré cestujú dlhé kilometre z ďalekého zahraničia.

Nejde ani tak o kalórie. Ide o súlad s prírodou, kde neexistujú izolované látky, čiže ani tie cukry (rozumej sacharóza).

Nebiely cukor, čiže hnedý/trstinový je menej sladký ako biely, lebo obsahuje menej sacharózy (je tam to maličké percento zachovaných minerálnych látok a farbív)... A je to aj jeden z dôvodov, prečo sa biely cukor nepokazí a hnedý sa môže (vlastná skúsenosť s hnedým repným cukrom)...

Na druhej strane je vždy lepšie dať (hlavne deťom) ovocný domáci koláč s bielym cukrom ako kupovaný keksík, ktorý okrem cukru obsahuje ďalších desať vecí, ktoré sa v prírode nenachádzajú...

Včely by mali byť zdravšie, ak sa im na zimu nechá ich vlastný med (ktorý okrem cukrov obsahuje aj enzýmy a minerály), z ktorého majú včely väčší úžitok, ako keď sa im dá iba cukrová voda... Z hľadiska financií je cukor lacnejší, ale nie je plnohodnotnou náhradou medu...

Klasický cukor (izolovaná sacharóza) nie je nevyhnutný pre činnosť mozgu a jeho zdravý vývin. Cukor pre mozog získame aj neizolovaný z mnohých potravín (dokonca aj zelenina obsahuje cukor)...

dkethe
9. júl 2015

Dobry den. Super ze tu takto odpovedate! Na pultoch casto vidime s kodom 858... aj plno inych znaciek typu clever fresh a ine, ved to pozname.. aky je ich povod?

dkethe
9. júl 2015

Ja by som zas chcela poprosit, aby sa uz ukoncila demagogia "cukor je jed". Kazda latka je jed, zalezi len od mnozstva ;) to sa uci v prvom semestri kazdej chemickej VS. Nevsimla som si ze by pracovnicka SCS radila jest cukor na kila, prave naopak. Je mi doslova smiesno, ked niekto, totalne zmagorenym proticukrovymi kampanami zdesene lapa po dychu, ked si davam stvrt lyzicky slovenskeho Korunneho do kavy.
Pracovnicka SCS ma pravdu aj v biely vs. ospevovany trstinovy - tych mineralov v trstinovom je viac, ale staci pouzit selsky rozum - je to uplne zanedbatelne mnozstvo. tak naco tym argumentovat. Radsej slovensky co neprecestoval za neobnovitelne zdroje E tristvrt sveta.
Ano, telo potrebuje ako pohon glukozu, ale nemusi ju ziskat prave zo slovenskeho cukru.

nela_cukor
9. júl 2015

@dkethe Ďakujeme za otázku, EAN kódom 858 sa označujú výrobky, ktoré sú na Slovensku vyrobené, avšak túto značku môže používať aj distribútor, teda ten kto dané produkty dodáva na trh. Pokiaľ ide o slovenský cukor, v súčasnosti sú u nás funkčné už len dva cukrovary: Cukrovar v Seredi, patriaci pod koncern Agrana a predávajúci výrobky pod značku Korunný cukor a cukrovar v Trenčianskej Teplej, patriaci do skupiny Nordzucker a predávajúci pod značkou SweetFamily. Produkty týchto značiek nájdete s EAN kódom 858. Dôležité je však povedať, že zo širokého portfólia produktov našich producentov je na Slovensku vyrobený kryštálový cukor, krupicový cukor a práškový cukor (produkty cukrovej repy vypestovanej na Slovensku) a ich rôzne druhy balenia. Ostatné druhy cukru sú z dovozu. Keď si zákazník kúpi napríklad trstinový cukor pod značkou Korunný cukor alebo SweetFamily má garantovanú kvalitu, za ktorú náš producent ručí. Dostáva tak bezpečný a čistý produkt, ktorý bol vhodne skladovaný, balený a expedovaný. Spotrebiteľ má tiež istotu, že sa jedná o cukor, ktorý má jasný pôvod a pri jeho výrobe, skladovaní či uvádzaní na trh boli splnené všetky hygienické a kvalitatívne požiadavky.

lilimoni
9. júl 2015

Dobry den. Ja ako chemik som sa zaujimala o vyrobu cukru. Je mi znama rafinacia a ine chemicke upravy cukru. Nezistila som vsak, ktora zlozka bieleho cukru je ta "skodliva" taktiez ma zaujima, ci existuju niekde vo svete aj ine upravy cukru ako je rafinacia.
Taktiez bolo pre mna zaujimave zistenie, ze hnedy cukor je farbeny biely. Je tomu tak dodnes? Alebo sa nasla ina metoda vyroby "cisteho" hnedeho cukru?

nika82
9. júl 2015

moja droga je kazde rano lyzicku cukru od mala

radovan_cukor
autor
10. júl 2015

@lilimoni Dobrý deň prajem. Tiež som sa snažil nájsť škodlivú zložku, na sacharóze, ale nenašiel som ju okrem jej nadbytočného resp. neprimeraného príjmu(čo nie je jej zložkou). Príjem cukru treba individuálne prispôsobiť metabolizmu a životnému štýlu každej osoby samostatne. Preto naň neexistuje žiadny univerzálny vzorec, či hodnota. Rafinácia v podstate nie je úprava cukru, keďže sacharóza, ktorá vznikla v tele rastliny v procese fotosyntézy (z oxidu uhličitého a vody za účasti slnečného žiarenia) sa rovná sacharóze na výstupe v kryštalickej forme, nemení sa ani jej chemické zloženie ani samotný reťazec. Je len izolovaná z tela rastliny v čistej forme, takmer 100%. V cukrovaroch sa sacharóza ,teda cukor z cukrovej repy len izoluje a čistí do konečnej formy „bieleho cukru“. Rafinácia je odborný názov pre procesy čistenia cukru vo varni cukrovaru. Hnedý cukor je z pohľadu cukrovarníkov medziprodukt, ktorý je znečistený balastnými látkami, ktoré po procese rafinácie vo varni cukrovaru prechádzajú do melasy. Čo sa týka výroby hnedého cukru, sú možnosti jeho výroby aj z cukrovej trstiny, ale v tom prípade býva označovaný častejšie ako trstinový cukor(pod týmto názvom ho kúpite aj obchode). Hnedý cukor z cukrovej trstiny tiež môže byť aj čistým bielym cukrom, no musel by sa podrobiť vyššiemu stupňu čistenia teda rafinácie, čo je pomerne nákladný proces (cenou by už tento cukor nedokázal konkurovať), preto sa trstinový cukor dáva na trh v podstate v nedočistenej forme, s malým obsahom balastných látok.

mirinecka
10. júl 2015

@janinah skús pozrieť cukor pre diabetikov výrobcu Sukrin je kryštálový a aj práškový.

nela_cukor
10. júl 2015

@nika82 Ahoj nika, dať si lyžičku cukru z rána, je lepšie, ako k večeru. Ráno a v priebehu celého dňa ho telo určite spáli. Sladíš si cukrom rannú kávu, alebo si len tak dopraješ cukor v čistej forme?
P.S. Je zaujímavé, čím všetkým ľudia štartujú deň, počula som, že niekto si dáva aj za lyžičku oleja. 🙂

mirinecka
10. júl 2015

či je cukor škodlivý alebo nie, nech si spraví každý svoj názor. Či deťom robíme zle keď im dáme cukor, je tiež len na nás rodičov ako si deti naučíme a koľko im dovolíme 😉. Ja som napríklad deťom čaj nikdy nesladila a taktiež dávam len čistú vodu. Občas možno raz za pol roka kúpim aj sirup. Všetko treba ale vyvážiť dostatok pohybu atď. Podľa mňa také chipsy sú nezdravšie ako nejaká napolitánka. Alebo také sirupy alebo minerálky s príchuťou čo sí poniektorý myslia že žijú zdravo a dochutená minerálka je zdravá tak podľa mňa to tiež neni výhra a obsahuje umelé sladidlá. Umelé sladidlo si myslím že je horšie ako cukor. Len diabetici bohužial musia po umelom alebo iných prírodných náhradách. A len pre zaujímavosť pre diabetikov je cukor aj záchrana života keď klesnú do hypo tak prvá pomoc je cukor. 😉

nela_cukor
10. júl 2015

@mirinecka To je naozaj pravda! Pacienti trpiaci ochorením diabetes mellitus majú pri sebe často malé množstvo cukru. Keď sa diabetik dostane do hypoglykemického stavu, čo znamená, že má zníženú hodnotu cukru v krvi, nastupujú príznaky z tejto zníženej hodnoty. Človek je bledý, má triašku, bolesti hlavy a často aj iné príznaky, ktoré sa môžu vystupňovať až do bezvedomia. Požitím už malého množstva cukru, sa dokáže zdravotný stav vrátiť do normálu, keďže cukor sa vstrebáva už v ústach, vďaka čomu sa jeho hladina v krvi rýchlo zvýši.

brutto
10. júl 2015

Ano to je naozaj pravda. A k tej cukrovke sa v drvivej vacsine dopracovali prave zlou zivotospravou, cestou inzulinovej rezistencie, ktoru zapricinuje prave nadmerne mnozstvo prijimaneho cukru 🙂 A cukor na rano - to je uplne super, len tak dalej, najlepsia cesta ako o desat rokov nosit tu spominanu kocku cukru vo vacku. Nieco ako cerealie na ranajky 🙂
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi...

mirinecka
10. júl 2015

@brutto keby si mala nejaké tie informácie o cukrovke, tak by si vedela že Diabetes typu I., nespôsobuje zlá životospráva. Typu II. to áno môžeš sa k nemu dopracovať ale celkovým zlým životným štýlom, a to nemusíš ani veľa cukru jesť aby si ju v starobe alebo v zrelom veku dostala. Keby Diabetes spôsoboval cukor tak nám vysvetli prečo ju už majú malé deti, ktoré k cukru ešte ani neprivoňali, komu by si to dala za vinu že napr. 6mesačné dieťa má cukrovku, jeho mame že má zlé mlieko. Diabetes je úplne o ničom inom že nepracuje pankreas tak ako má ☹. A napr. diabetik ešte o tom nevie že má cukrovku a jeho telo si z toho dôvodu vyslovene žiada siahnuť stále po cukre. Neskôr keď mu je diagnostikovaný diabetes tak vtedy si uvedomí prečo mu tak strašne chýbal cukor a musel ho mať denno denne, len niektorý potom naňho pozerajú že nemal si ho toľko jesť. 😉 . Ja som momentálne až zhrozená koľko takých detí žije. A to niektoré ani ešte nezačali príkrm a už im musia pichať inzulín. ☹ Je to veľmi smutné ale je to tak. Tých malých detí je strašne veľa.

palletkar
10. júl 2015

Je smutné, že síce cukor je slovenský, ale vlastníci cukrovarov sú zahraniční. Viď Obchodný register.
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=79758&SID=7&P=1

Je správne, že jeme potraviny, ktoré si v domácnosti nevieme vyrobiť? Alebo je medzi vami niekto, kto si biely cukor dokáže vyrobiť doma z cukrovej repy? (Alebo inak: máme v domácnosti vápenné mlieko (no, to možno ešte áno 😉), oxid uhličitý, aktívne uhlie, či ionexy, ktoré sa používajú pri výrobe/čistení cukru?)

brutto
10. júl 2015

@mirinecka Ved som napisal ze drviva vacsina. No a zamyslela si sa preco ich v tej poslednej dobe je tak velmi vela? Ved o tom istom sa tu stale tocime. Ja nehovorim, ze teraz treba prestat konzumovat rafinovany biely cukor a budu vsetci zdravi. Len rozdiel sucasnost vs minulost je prave v tom, ze 95 % potravin, ktore sa dali najst v minulosti a daju sa najst aj teraz maju upravene zlozenie prave v prospech skrytych cukrov, vsetci sa idu zblaznit za nizkotucnymi vyrobkami, ale to, ze je v nich pridany cukor len preto, aby chutili, ked uz v nich nie je ziaden tuk, to ich netrapi. Mozem o sebe povedat, ze sportujem takmer na vrcholovej urovni (v celostatnom meradle), ale moja denna odporucana davka cukru je od 30 do 40 g a napriek tomu sa mi to nedari dodrziavat, vzdy mam skoro viac ako polovicu presvihnutu a to cukor ako taky nejem vobec! V com to je? Asi v produktoch, ktore neustale nachadzame v regaloch. Pozri na vyskumy v USA (oni su v tomto totiz o par rokov pred nami - tam maju problemy s nadvahou a diabetes uz dvaja z troch) ako sa zvysil prijem cukru obyvatelstva za poslednych 40 rokov. A to je koren problemu, prave ta generacia, ktoru to postihlo v plnej sile, je teraz produktivna, samozrejme ze sa to prenesie aj na dieta, pokial je pocate a vyvinute v uz metabolicky zdeformovanom organizme.

nika82
10. júl 2015

@nela_cukor samotny cukor si dam