Pivné mýty alebo Všetko, čo ste chceli vedieť o pive a radleroch (ale báli ste sa opýtať)

matus_bazant
9. máj 2017

O pive koluje kopec mýtov. Niektoré sa zakladajú na pravde, iné sú skôr čistá fikcia... Možno len zvedavé a zaujíma vás ako veci fungujú, ako sa vyrábajú. 😉 Spolu s @nikola_bazant sa vam pokusíme v priebehu najbližších dní priblížiť, čo to zo zákulisia varenia piva a výroby radlerov.

Ako a z čoho sa pivo výraba?
A ako sa výraba radler?
Priberá sa z piva? Koľko má pivo vlastne kalórií?
Ako sa vám podarilo spraviť Radler 0,0% Light s menej cukrom? Sú v ňom umelé sladidlá?
Čo znamenajú stupne alebo percentá na pive?
Existujú zásadité pivá?
Je nealkoholické pivo naozaj nealkoholické?
Ako si správne vychutnať pivo a radlery?

Alebo vás zaujímajú nejaké iné otázky? Smelo sa pýtajte. Pokúsime sa vám na ne zodpovedať!

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@peta131 To sú skvelé správy, že je to takto doslova "otestované na ľudoch" 🙂 Tieto otázky dostávame pomerne často, tak sme sa rozhodli, že to dáme do externého laboratória, aby sme mali presné výsledky... Spotrebiteľov si vážime a preto im chceme dať čo možno najpresnejšie informácie a podklady k rozhodovaniu sa - najmä ak ide o takú citlivú vec ako je zdravie.

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@monikazam 😉 Na zdravie vám obom! 👏

s1m.one
9. máj 2017

som zvedava na tie vysledky pre celiatikov 🙂

jahodka8
9. máj 2017

Môže sa po vypití nealkoholického piva šoférovať - riadiť vozidlo? Či treba tam nejakú prestávku?

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@jahodka8 Nealkoholické pivo môže podľa platnej legislatívy obsahovať max. 0,5% alkoholu. Šoférovať sa po vypití nealka jednoznačne môže, ideálne je však počkať 10-15 minút. Určite neodporúčam piť nealkoholické pivo priamo za volantom. Šanca "nafúkať" z nealko piva je veľmi malá, ale všetko závisí aj od fyzickej konštrukcie jedinca, od toho, či pred pitím jedol a podobne, keďže všetko to vplýva na odbúravanie alkoholu.

Pokiaľ ide o 0,0% pivá a 0,0% radlery - tak tie je možné piť aj priamo za volantom, lebo neobsahujú žiaden alkohol.

V krátkosti - po nealko pive - 10-15 minút počkať; po 0,0% radleroch a 0,0% pivách - netreba čakať vôbec, dokonca je možné ich piť aj počas šoférovania. 🙂

karolin2
9. máj 2017

Počas dojčenia som si vždy pochutnávala na tmavom pive, podporovala som tvorbu mliečka. Niečo mi pomáhalo, takže pripisujem to ak t tomu pivu.🙂

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@karolin2 Ak máš rada tmavé pivo, tak v týchto dňoch sa pomaly začne dostávať na pulty obchodov naša ďalšia limitka - Zlatý Bažant Tmavé Nealko pivo... Je fakt vynikajúce! 😍 ❤

karolin2
9. máj 2017

@matus_bazant teším sa. Bude aj kombinácia tmavého piva s nejakým citrusovým ovocím?

topier
9. máj 2017

@matus_bazant mna by strasne zaujimalo, ci nemate v plane vyrabat radlera aj z cierneho piva. Jedna znacka (neviem ci mozem menovat)😀 ho ma v nealko verzii a teda to je ina mnamka. Teda u nas v alko verzii vas radler citron a v nealko z tmaveho.

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@karolin2 @topier O tomto konkurenčnom produkte vieme a pozorne ho sledujeme 😎 To je všetko, čo k tomu môžem povedať.

topier
9. máj 2017

@karolin2 rovnaka otazka v rovnakom case😂 mame obe rovnaky vkus👍

@matus_bazant 👍 dufam ze coskoro budeme ochutnavat tmavu radler novinku aj s logom bazanta☺
Inak vdaka za info o novinke. Tmave pivo mozem a nealko pri dvoch detoch sa hodi😉 urcite vyskusam.

matus_bazant
autor
9. máj 2017

@topier V priebehu kampane budeme o pár plechoviek Tmavého Nealka aj súťažiť, tak nás sleduj a zapájaj sa... Čoskoro však bude aj v predajniach, len vybudovať distribúciu chvíľku trvá. 🙂

terezka1947
10. máj 2017

@matus_bazant no,tak to som zvedava na zakuslisie vyroby piva-kvoli rozsirovaniu obzorov😀
inak....
tak pre zaujimavost
ja som tiez "konzument"
😀manzelovi kradnem z piva a umyvam-teda oplachujem si s nim vlasy,je to skvela vec....uz roky,rokuce
takze...u mna napr.tento mytus vlastne ani mytusom nie je😀

bobsent
10. máj 2017

@gabriela93 pretože obsahuje prírodné fytoestrogény. o tom sa moc nehovorí🙂 ale žiaľ nie tak veľa, aby sa používalo miesto plastiky prsníkov🙂
no u mužov pri zvýšenej a dlhodobej konzumácii sa to prejaví. nie však u každého.

nikola_bazant
10. máj 2017

@terezka1947 Musím súhlasiť, že pivo je skvelé aj na vlasy. Buď ako zábal alebo len vmasírovať do pokožky hlavy ešte pred použitím šampónu, kondicionéru/masky atď. Inak je to pivko cítiť 😉 Najviac sa mi zatiaľ osvedčil Zlatý Bažant ´73, ktorý manželovi sem tam odlejem, keď to nevidí 😎

terezka1947
10. máj 2017

@nikola_bazant je pravda,ze trosicku je citit....ale len trosicku a zase-mame aj vonavky,atd
ja si ho davam ako posl. ümyvanie...skor oplachnutie a namiesto kondicionera

nikola_bazant
10. máj 2017

@terezka1947 Musím vyskúšať 🙂 ďakujem za tip!

jabucko
11. máj 2017

Kolko zreje v sudoch?

nikola_bazant
11. máj 2017

@jabucko Celý proces varenia piva, v závislosti od konkrétnej receptúry, trvá 3-4 týždne. Tento proces zahŕňa samotné varenie, fermentáciu a ležanie (alebo zrenie, ako píšeš). Každý proces však trvá rôzne dlho v závislosti od značky. Zlatý Bažant Radler 0.0% je vyrobený z nealkoholického piva a z limonády z prírodnej ovocnej šťavy zmiešaním v pomere približne 1:1. Nealkoholické pivo v novom nápoji je vyrobené špeciálnou technológiou limitovanej fermentácie pri nízkej teplote, ktorá zamedzuje tvorbe alkoholu a zachováva typickú chuť piva. 🙂

bibyke
11. máj 2017

Mna fakt zaujima ci nealko pivo je fakt nealko?ked si dam jeden nealko radler ,na ktorom pisu aj tak,ze ma cca 0,5% alkoholu a sadnem za volant,nenafukam z toho??

matus_bazant
autor
11. máj 2017

@bibyke Nealkoholické pivo môže podľa platnej legislatívy obsahovať maximálne 0,5% alkoholu. Ani po takomto nealkoholickom pive by si nemala nafúkať - všetko však závisí od telesnej konštrukcie konzumenta, jeho zdravotného stavu, toho či jedol a podobne. Po vypití nealkoholického piva odporúčame počkať aspoň 10-15 minút pred sadnutím za volant. Nealkoholické pivo však neodporúčame piť priamo počas jazdy. Ak si chceš byť stopercentne istá - tak siahni po 0,0% produktoch - ako je napr. Zlatý Bažant Radler 0,0% - do auta ideálne v uzatvárateľnej fľaške 🙂 0,0% produkty totiž neobsahujú žiaden alkohol.

liaka
11. máj 2017

Moze sa nealko pivo predavat maloletym?

matus_bazant
autor
11. máj 2017

@liaka Trošku legislatívy... Toto upravuje Zákon č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb.

V §2 sa hovorí: " Zakazuje sa predávať alebo podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich požívanie osobám mladším ako 18 rokov". §1 zas definuje, čo je to alkoholický nápoj: "Alkoholickými nápojmi na účely tohto zákona sú liehoviny, destiláty, víno, pivo a iné nápoje, ktoré obsahujú viac ako 0,75 objemového percenta alkoholu."

Nealkoholické pivo (ale napr. aj nealkoholické radlery) môže obsahovať max. 0,50 objemového percenta alkoholu, takže podľa zákona č. 219/1996 Z. z. nie je považované za alkoholický nápoj, ktorého predaj by bol zakázaný osobám mladším ako 18 rokov.

HEINEKEN Slovensko však nad rámec zákona a v súlade s našou politikou spoločenskej zodpovednosti vyzýva svojich obchodných partnerov, aby nealkoholické produkty pod značkou Zlatý Bažant mladistvým aktívne neponúkali.

Teda nelegálne to nie je, ale my ako firma to neodporúčame.

liaka
12. máj 2017

@matus_bazant Dakujem. Som predavacka a u nas v obchode to nie je presne definovane. Veduca to ma na haku a predavacka druha mi vravi, ze ona predava zapalky a nealkoholocke piva podla nalady...

matus_bazant
autor
12. máj 2017

@liaka Ďakujem aj ja, som rád, že si sa opýtala... A že máš zodpovednejší prístup k veciam ako kolegyňa. 🙂

lucik194
12. máj 2017

co tak vyrobit 5l sudok? to by bolo fajn, raz sa narazi, na party sa bez problemov vypije.... a je len jedna velka plechovica namiesto 20ks malych....

topier
19. máj 2017

@matus_bazant mna by zaujimalo ci radlera mozem zaratat do pitneho rezimu😁 Mam dost velky problem prinutit sa pit, niekedy si vecer uvedomim ze som vypila pocas dna len salku caju a 3 kavy. 😒 0.5 litra radleru (väcsinou nealko😇) by mi celkom pekne vylepsil resume na konci dna.. Hlavne teraz ked som objavila jahodu-rebarboru😀