Nebezpečenstvo nosenia búnd a fusakov v autosedačkách

lucinka1104
6. dec 2018

Ahojte maminky zaujímal by ma Váš nazor https://ellesgreboir.blogspot.com/2018/01/nepou...

Ďakujem

zuzuliennka1
8. dec 2018

@yanni ako sa da isofixova sedacka pripevnit nespravne? a nemas pravdu, isofix sedacka je ovela bezpecnejsia a so sedackou priputanou pasom sa ani neda porovnat, lebo sedacka s isofix je ukotvena priamo na konstrukciu auta a este je aj zabrdzena proti narazu, kdezto pas ju drzi len volne polozenu na sedadlach auta

jatva
8. dec 2018

@biela_sova niektorym babickam nepomoze uz nic :D

jatva
8. dec 2018

@beky1813 este k tomu obleceniu. Ja nedam dopustit na merino. Deckam staci merino body, kamase/puncosky a na to tensi fleece overal a su v teple. Ked dam este merino svetrik, na to uz len tenucku softshell kombinezu (z letneho softu, bez fleece vrstvy), tak v tom behaju aj po snehu v mraze a je im teplo.

jatva
8. dec 2018

@zuzuliennka1 nemam tolko nastudovane o autosedackach ako yanni, ale v specializovanom obchode predavac vysvetloval ako tie na pasu su niekedy aj lepsie, lebo dokazu viac vstrebat naraz tym ako neprenasaju vsetko z konstrukcie z auta.

mirien22
8. dec 2018

Ďakujem za tuto diskusiu, lebo veľa mamičiek reaguje tak, že je to hlúposť a predsa ony vedia správne pripútať dieťa a dá sa to aj v hrubej zimnej bunde 🙈 Treba ich vyzliekať, žiadna mama by svoje dieťa nedržala za nohu z balkóna, ale oblečené v autosedačke bez problémov. Ja viem, divne prirovnanie, ale z hľadiska bezpečnosti veľmi podobné

yanni
8. dec 2018

@mirien22 Problem je v tom, ze na SK je mizerna osveta a aj ked je, tak casto v mediach nespravne info. Tiez vela rodicov daju na informacie obchodnikov, ktori sa sami casto nevyznaju, alebo kupuju ne na zaklade recenzii rovnako neodbornikov ako su oni, tiez v SJ je tych spravnych a rozsirenych informacii malo a vela ludi bud nevie guglit alebo jednoducho neovladaju cudzie jazyky, aby si prestudovali zahranicne clanky. A samozrejme je tu aj nezaujem a kupit len co najlacnejsie, najlepsie bez vyskusania objednat na internete. Odbornik ti vzdy povie, sedacka musi pasovat k autu a zaroven dietatu. Nie kazda sedacka je dopra pre kazde dieta a tiez dobre "sedi" v kazdom aute. Tiez vyrobcovia aut a aj sedaciek udvaju urcite podmienky, nie kazda sedacka moze ist do kazdeho auta, len ludia navody necitaju, a hlavne sa neinformuju dopredu. Jednoducho kupia sedacku v domneni, ze super, dobre vysledky ADAC, este nejaka zlava cez net ale väcsina normalos vobec nevedia "citat a selktovat" tie vysledky ADAC a tiez dopredu nevyskusaju ci dieta dobre sedi v tej ktorej sedacke a ci sa da dobre pripevnit v aute. Potom casto citame ako detom pada hlava, ked zaspia atd. To sa nam stalo az RAZ, ked sme mali auto z pozicovne a vajicko bolo na isofixovej base. A koli comu? Lebo jednoducho to auto malo velmi sikme sedadla a isofix jednoducho nenastavis. Base vymontovala, vajce zapasala pasmi auta a zrazu bolo dieta v tej spravnej polohe a ani hlava nepadala.

Na SK nemas jednoducho odbornikov. Zijem v zahranici, je tu obchodov s vecami pre deti na mrte, ale tiez len poriedko naozaj od fachu, kde sa na sedacky zameriavaju a vedia o to co to, personal sa skoli aj dalej v zahranici atd. Ludia, co im na bezpecnosti a dobrych info zalezi, jazdia do tychto obchodov aj vyse 200 km. Ja som merala s najmladsou v lete tiez po dalsi reboarder tiez vyse hodiny jazdy autom po dialnici. Takze si vies asi predstavit ako daleko to je.

Vidis sama tu v tejto diskusii. Zakladatelka pise, ze sedacky predavaju. ja som vydedukovala, ze bud je majitelka alebo zamestnankyna obchodu, kde sa sedacky predavaju. A nema nejake fundovane informacie. Hlada info na MK? Sorry, akych odbornikov tu najde? Nechcem nikoho urazit, ale ake informacie dostane potom ten kupujuci od takehoto predavaca?
Na margo tohto, ja som sa tiez s takym predavacom stretla u nas v beznom ale veeeelmi velkom Babymarkte s milion filialkami po celom DE. Tem ma silou mocou chcel presvedcit, ze cisto reboarder (protismerna sedacka) do 25 kg neexistuje. A je ich na EU trhu fakt ze dost. Zato, ze oni to v sortimente nemaju, tak to neznamena, ze neexistuje. Nakoniec si poguglil a este sa ospravedlnil. Ludia by sa mali aj nad ramec, z vlastnej iniciativy informovat. Mna to pred rokmi zaujalo, a aj preto, lebo vela jazdime dlhe trate, mam este male dieta a dalsie je na ceste, cize sedacky mi budu v autach este minimalne 12 rokov, som zacala viac studovat tuto problematiku, rozpravat sa s fakt odbornikmi, porovnavat.
A aj z toho dovodu viem, a nech mi laik tvrdi co chce, ze isofixove sedacky nie su bezpecnejsie ako spravne pripevnena pasova. Treba si to nastudovat a potom sa "hadat".

Ja uz ani nemam velmi chut vysvetlovat. Nie len tu ale casto aj v mojom okoli. Ked sa ma matka 1,5 rocneho dietata opyta, ze preco moje takmer 3,5 rocne dlhe dieta este sedi v protismere. ze je to nezdrave. Ze jej 1,5 rocne dieta by to nevydrzalo ai 5 minut. Tak sa opytaj sama seba, preco by to nevydrzalo. Nase deti mozu o vela veciach spolurozhodovat, ale co sa tyka bezpecnosti a to hlavne v doürave, o tom rozhodujem pri maloletych len a len ja ako rodic. A zoadne diskusie. 1,5-2 rocne dieta tam nema co rozhodovat a rozkazovat.

zuzuliennka1
8. dec 2018

@jatva a vieš o tom, že aj pri pripnutí isofix sedačky sa používa bezpečnostný pás? len celkové pripevnenie je iné

jana_eyre
8. dec 2018

@yanni ale ja som zalozenie tejto diskusie chapala ako osvetu od cloveka co sedacky predava a casto sa stretava s nazormi, ze nedat bundu do sedacky je prehananie.. pytala sa na nazor mamiciek, aby sa diskusia rozbehla na tuto temu..

katrinka8
8. dec 2018

@yanni - no ja idúc do práce mám v aute pod nulou (keď teda sú mrazy) - my mávame v noci -8, -10, niekedy aj menej, cez deň býva v zime pod nulou bežne, takže mne sa auto nevyhreje, resp. nemám teplo ani za 10, ani za 15 minút... Idem v aute s rukavicami, v čiapke, para pred nosom, kúrim naplno, a teplota pred prácou asi o 2 stupne vyššia ako pred domom... Keby sa mi auto po naštartovanií za 2 minúty ohrialo na teplotu, že to dáme v pohode bez búnd, nemám s tým žiaden problém.

@simca06022011 - veď to, mne napríklad muž na toto povie, že je to aj tým, že chodím tým autom len na malé vzdialenosti (po meste), tak sa mi tak proste nevyhreje ako jemu, on dochádza do práce 80 km... Možno to závisí od auta, ja neviem, ja mám 15-ročnú hondu jazz, ale v zime bez bundy by som si do nej po naštartovaní nesadla, ja si tak nesadám ani bez čiapky a rukavíc. Nosím si deku na nohy, lebo mi je proste zima sedieť tam 10 minút v mraze, alebo v 3 stupňoch, kým dôjdem do práce, kúrim naplno, ale proste to auto to nevyhreje za 10-15 minút ani na nulu, ak sú ozaj mrazy v noci. Deti nevozím, chodíme predtým, ako ja idem do práce, peši, lebo autom je to zdĺhavejšie kvôli parkovaniu, zápcham a aj kvôli tomu, že by sme strácali čas odmrazovaním auta v zime.
Ale v mojich podmienkach by bolo proste nemysliteľné, aby som 8-ročnú a 5-ročného v najväčších sedačkách v -15 áno vyzliekala do mikín, tam si dekou tak môžu zakryť nohy akurát a aby to malo efekt, ešte by sme si tie deky museli nosiť denne z domu, lebo keby boli celú noc v -15 mraze, asi by boli tiež nepoužiteľné na zahriatie.

jatva
8. dec 2018

@zuzuliennka1 ale ked mas raz nieco upevne na konstrukciu auta, tak sa ta sila prenasa. Sedaciek som uz vyskusala niekolko, mam ich doma momentalne 7, takze nieco o nich viem.

andalika
8. dec 2018

Toto by si mala precitat moja svokra 🤣🤣🤣

jatva
8. dec 2018

Baby, mna by zaujimalo co mate za auta a ako stare, ze sa vam nevyhreju. My mame toyoty a vpriebehu 5 minut mam v aute 22stupnov

andalika
8. dec 2018

@jatva nemyslim, ze to zavisi od znacky a veku auta. Ja mam 6r x1 a vyhriatu ju mam na prijemnu teplotu az o cca 15min, kym 10r x5 je vyhriata coby-dup 🤔🤔🤔

dadka_bb
8. dec 2018

🤦🏻‍♀️

sashabb
8. dec 2018

@yanni maš pravdu, tiež som kupovala novú sedačku cez net a iba podla recenzií. Nebola lacná, je kvalitná atď. ALE v protismere v aute vôbec nesedí tak, akoby som chcela.
Ešte som sa nestretla v obchode so žiadnym odborníkom, väčšinou ten čo kupuje vie viac, ako predavač 🤐
A za ďalšie, ak nemám stále auto, ako mám vybrať tú sedačku? veď každé auto je iné a čo mám potom aj sedačku zakaždým meniť?😕

yanni
8. dec 2018

@sashabb ak nemáš stále auto, treba kupovať pasovú, nie isofixovu. Pasove sa dajú lepšie prispôsobiť autu. S isofixom nepohnes . Keď na auto veľmi šikmé sedadla, isofixove sa nedajú dobre vypolohovat.

extempore
8. dec 2018

Zopár postrehov k téme- naozaj musia byť susedia nadšení, keď im stojíte 10-15 min. pod oknami s naštartovaným motorom - hluk, smrad, fakt paráda. Ak už chcete byť hrdinky, tak kúpiť auto s nezávislým kúrením... Z balkóna diaľkovo zakúriť a je vystavané. Ďalšia vec - mala som pred pár rokmi vo februári haváriu - takmer čelná zrážka v 90 km/hod. Mala som na sebe zimnú bundu a pásy fungovali na 100 percent. Ešte aj cez bundu som mala na trupe obrovské pomliaždeniny od pásov. A čo sa týka detí - malú viem do sedačky napasovať tak, že sa ani nepohne.

jana_eyre
8. dec 2018

@extempore ja napriklad, som nikdy nestartovala pred tym ako som posadila deti, deky uplne stacia, nastartujem a idem.. 😉

zuzuliennka1
8. dec 2018

@jatva neprenasa, absorbuje

simca06022011
8. dec 2018

@sashabb nám všetko v obchode pred iedli ukázali, malu mi posadili do sedačiek a vybrali sme pre ňu dobre. Všetko čo sme potrebovali nám poradili. Asi som mala šťastie 😊

yanni
8. dec 2018

@extempore Ani ja nestartujem dopredu. Deti dnu, zakryt, sadam ja, nastartujem a idem. Moje takmer 10 rocne "zalticko-auticko" je do 2 minut teple. Nase Familyauto ma "Standheizung". Kurenie sa da naprogramovat dopredu. Akurat, ze som ho nejak velmi nepotrebovala. Rozvozy robim malym, kedze rano malokedy ideme vsetci naraz z domu.

simca06022011
8. dec 2018

@yanni máme od začiatku iba Isofix a perfektne sa polohuje tak neviem 🙄

yanni
8. dec 2018

@simca06022011 Zalezi ake mas auto.

katka2602
8. dec 2018

Ja žijem asi v inom svete, lebo teda jazdím denne dosť a ešte som nikdy nevidela, nikoho vysadnúť z auta z zime bez vetrovky 🙂 (teda pokiaľ nepočítam benzínky a odpočívadlo na diaľnici).

zuzuliennka1
8. dec 2018

@katka2602 ale je rozdiel vetrovka a hrubočizný overal v ktorom sú deti zababušené a natlačené do úzkeho priestoru sedačky

katka2602
8. dec 2018

@zuzuliennka1 píšem o dospelých, nie deťoch. Parkoviska, semafor atd... Teda 99%ľudí co vidím v aute majú vetrovky. To bolo na margo toho, že píšu ženy aj aj oni jazdia vyzlečene 🙂 (teda bez vetrovky)

biela_sova
8. dec 2018

@jatva Mate pravdu, ked dojdu argumenty, nastupuju emocie 🙂

jatva
8. dec 2018

@zuzuliennka1 asi bude zalezat ako je dana sedacka robena, ale zakon zachovania energie mi hovori cosi ine. Hadat sa nechcem, nie som fyzik ani nerobim crashtesty

sashabb
8. dec 2018

@simca06022011 asi ano, lebo ono tieto isofixove je vraj dobre vyskušať aj do auta. Len zas počítam, že asi malokde by boli ochotný nosiť sedačky a skúšať.
@yanni kupovala som takpovediac podla nových "pravidiel" a tam je tuším isofix už nutný.

simca06022011
8. dec 2018

@sashabb no my sme mali aj s tou nohou isofixovu sedačku (tu menšiu - myslím že do 18kg) to si ani neviem predstaviť len tak prenášať a skúšať. Raz nám ju v cistiarni auta zlomili :D tak super sa s tým manipulovalo- odopinalo a zapinalo... Čiže jasne žiadnyboredsjca si to nevezme na triko tieto skúšania. Nám to do auta sedelo. Viem si predstaviť že menšie / kratšie auto by malo problém lebo nezmestilo by sa to tam za sedačku spolujazdca. Plus dcéra bola dosť vysoko, si pamätám že som mala často problém ju tak "vyhodiť" keď už bola dlhšia- ťažšia. Čo v obchode samozrejme nebolo vidno.. na tej základni sa dala dať úplne až do pololahu - ako vo vajíčku.. spokojnosť veľká bola. Bez Isofix máme jednu "spolocnu" sedačku No neviem aká značka, ale nemá moju dôveru vôbec :D