Od kedy môže dieťa sedieť v podsedáku?

larmimi
5. sep 2012

ahojte, viem ze su tu uz take temy ale potrebujem aktualne vediet (zakony sa stale menia, a akosi sa mi nedari vygooglit) od kedy / akej vysku moze dieta sediet v podsedaku...nasu malu uz sedacka tlaci...a jej rovesnicky este aj mensie uz sa davno vozia v sedaku...nie je to nahodou stale od 150cm ? 😉
dakujem

annalena
5. sep 2012

@helencek presne tak, akonahle presiahne 150 cm, tak autosedacku (a ani ziadny podsedak) nepotrebuje a je jedno, ze nema este 12 rokov 😉
podsedaky su ako "nahrada" autosedaciek 15-36kg...ale ovela nebezpecnejsia nahrada.

moon1979
5. sep 2012

@annalena vsak suhlasim, o tom hovorim 🙂

soldi
5. sep 2012

@moon1979 9- 36 su mensie a menej bezpecne ako kategoria 15-36. Tvoj argument je aj tak mimo, kedze ak je vyssi nez 150 cm, tak mu je zbytocny aj podsedak 🙂

moon1979
5. sep 2012

@soldi
jasné, máš pravdu 🙂

kto chce pochopí, kto nechce nepochopí ... nikde som nespomenula výsku 150 cm ... ale nevadí, nebudem sa k tomu viacej vyjadrovať 🙂

soldi
5. sep 2012

@moon1979 ano, viem, ze si nespomenula, ale napisala si, ze ked mu je autosedacka kratka, tak nech ide do podsedaku. my Ti piseme, ze ked je autosedacka kratka, tak podsedak je zbytocny, kedze uz presahuje vysku 150cm. uz sa rozumieme?

moon1979
5. sep 2012

@soldi ja rozumiem co hovoris ... len som tym chcela povedat, ze pri kategorii autosedaciek 9-36 kg dieta, ktore ma 130 - 140 cm jednoducho nenarves, takze vies pouzit podsedák, samozrejme, že autosedačka je to najlepšie riešenie, ale vždy to dieťa bude bezpečnejšie sedieť na podsedáku ako bez neho ...

popravde, lutujem, že sme nekupili tu vyššiu kategoriu autosedacky, ale tak vždy sa dá ešte dokúpiť ... no ak niekto nemá možnosť kúpiť novú vhodnú sedačku, tak určite je bezpečnejšie pre to dieťa sedieť na podsedáku ako v autosedačke, kde má hlavu vyššie ako samotné operadlo autosedačky, pri náraze by si totižto zlomilo väz, čo by sa mu na podsedáku zrejme nestalo, ak je ovšem bezpečne pripútané pásom ...

by si sa divila aké velké deti ešte nosia vo vajíčkach ... a myslia si, že ako bezpečne to dieťa vozia, nedajbože ak vidim dieťa na rukách matky v aute, poprípade vo vaničke kočíka, kde vôbec nie je nijako pripútané ...

to je na dlhú diskusiu, snád ste ma pochopili ako som to myslela ... ale určite som zástancom správnej autosedačky až do veku prípadne výšky, kedy ju už dieťa nepotrebuje 🙂

soldi
5. sep 2012

@moon1979 ano, teraz uz je to jasne, ale uznaj, ze z povodneho prispevku to vyznelo uplne inak 🙂

kupovanie autosedacky je celkom problem, asi o tom napisem clanok, lebo vela rodicov nepozna spravne kriteria a predajcovia na ne vacsinou kaslu 😒

moon1979
5. sep 2012

@soldi
nuž, niekedy sa rozpisujem až moc a niekedy som skúpa na slovo 🙂 prispievam do vela diskusii tak niekedy sa mi nechce až tak obšírne 🙂 ale ked niečo nie je jasné, stačí sa opýtať, ja sa rozpíšem, len ma vedia podráždiť hned blbé narážky, ale to asi každého 🙂

každý máme nejaký štýl vyjadrovania, ale keď mi nie je niečo jasné, alebo mám pocit dvojzmyselnosti vyjadrenia, tak sa dotyčného opýtam 🙂

v pohode, vysvetlili sme si a prišli na to, že rozprávame o jednom, len každá svojim spôsobom. dôležité je, že sme dospeli k zdarnému koncu 🙂

larmimi
autor
6. sep 2012

ok, takze zo zakona do 150 cm musi byt sedacka ??

vivusika
6. sep 2012

@soldi naša Tami už má veru iba vankúš pod zadkom 😉 Ešte do minulého roka sedela v autosedačke, ale už by sa tam musela narvať, má 9 rokov 142cm a 37kg. Tak autosedačku zdedil Šimon - máme STM na isofix 15-36kg, Šimon mal Romer tiež s isofixom 9-18kg 😉 Ja som za autosedačky všetkými desiatimi 🙂

ivett1
6. sep 2012

@larmimi ahoj, možno už máš v tom jasno, ale aj tu sa o tom bavili kočky (to len, keby si si chcela prečítať viac názorov...😉...)
https://www.modrykonik.sk/forum/do-auta/dokedy-treba-pouzivat-autosedacku/
https://www.modrykonik.sk/forum/do-auta/podsedak-namiesto-autosedacky-odkedy-sa-moze-pouzivat/

a ešte jeden super článok na webe (mám ho uložený v obľúbených...)
http://auto.rodinka.sk/autosedacky/kupa-autosed...

larmimi
autor
6. sep 2012

@ivett1 no nie lebo este mi nikto priamo neodpovedal, ked nedosiahla vysku 150cm podsedak pouzivat NEMOZE, je tak ? 😉

ivett1
6. sep 2012

@larmimi ale môže...zákon tým neporušíš...podsedák je totiž podľa legislatívy "nezabudované detské zadržiavacie zariadenie"...a podľa hmotnosti by mohol byť skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg alebo aj III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg s výškou samozrejme do 150 cm (nad 150 cm už nepotrebuje "zadržiavacie zariadenie", ale bezpečnostný pás)...
ale tiež súhlasím s názorom, že autosedačka je bezpečnejšia😉...no, ja tiež používam, na tú mini vzdialenosť pri rozvoze detí ráno do škôlky a školy, pre dcérku podsedák (hoci ešte vojde aj do autosedačky) ...a pre synčeka mám autosedačku...poobede ich berie domov ocino a ten má v svojom aute rovnakú výbavu-podsedák+autosedačku...keď ideme k starým rodičom (cca 50 km), tak raz do mesiaca, prehodíme autosedačku z druhého auta...podľa toho, kto bude šoférom😀...