Nástup na materskú po PN

tina610
24. jan 2009

Ahojte tehulky! Chcela by som Vas poprosit o radu, ako mam postupovat pri nastupe na MD.
Moj pripad je nasledovny: od 3 mes. tehotenstva zial pre komplikacie som musela zostat na PN-ke,
a kedze som minuly rok menila aj zamestnanie, mala som so zamestnavatelom uzavretu zmluvu len na dobu urcitu. Kedze mi zmluvu dalej nepredlzili, skoncila mi ku dnu 31/10/08. V PN vsak nadalej pokracujem. Buduci tyzden mam uz ale nastupit na MD, ale neviem, ako mam dalej postupovat.
Viem, ze lekarka mi ukonci PN-ku a hned aj napise listok na matersku. Kam ho mam zaniest? Predpokladam, ze na SP, ale v mojom pripade aj zamestnavatelovi? Kto vlastne matersku vyplaca? Pocula som nieco aj o tzv. ochrannej lehote u tehotnych, ze pokial nastupis na MD do 1/2 r. od vypovedania zmluvy, resp. vypovede, Tvoj posledny zamestnavatel je povinny Ti matersku platit, mozete mi to prosim vyvratit al. potvrdit? Inak ked bol so mnou ukonceny pracovny pomer, bola som to nahlasit aj na zdravotnej poistovni, aby o tom vedeli a platili za mna zdravotne poistenie. /nakolko ho za mna moj zamestnavatel odvadzat prestal/. Mala by som tam ist aj teraz, s tym, ze uz nastupujem na MD? Potrebovala by som skratka nejaky postup.
Vopred velmi pekne dakujem za vsetky prispevky a odpovede. Piste a poradte, v tychto veciach moc chodit neviem, a nechcem nieco zanedbat!!!

kessy11
14. dec 2012

a mne nikto neporadí ???? 😀 😀 😀 😀 😀
ahojte baby, chcem vás poprosiť o radu, som na PN, som zamestnaná(pri prvom synovi som išla do práce po 2 rokoch), rok som si odrobila a znova zostala tehotná, potom som zostala na PN, nástup na MD mám mať k 31.12.2012, potrebujem poradiť, či sa mi materská bude vypočítavať za rok 2011 ked nástup na MD je 31.12.2012 (robiť som začala od septembra 2011) alebo mám poprosiť lekára o nástup na MD k 1.1.2013 alebo je to jedno, kedže sa mi plat nemenil????? a este ked mi dr.vypíše ukončenie PN a papier na materskú, či to stačí zaniesť iba zamestnávateľovi alebo aj ja musím ísť sa osobne na sociálku z niečoho odhlásiť a potom zasa prihlásiť alebo stačí iba to čo robí zamestnávateľ ( to mi povedal náš učtovník že este musím ísť aj osobne) ale čítala som že nemusím, tak teraz neviem.
Ďakujem za rady

moon1979
14. dec 2012

@kessy11
bežne ťa prihlasuje a odhlasuje zamestnávateľ, ale na sociálku treba ísť vypísať papiere, aby za teba štát odvádzal dôchodkové počas MD aj RD, vypíšeš prehlásenie ...
ak nastúpiš v decembri 2012, MD sa ti bude rátať z roku 2011, ak si teraz v decembri mala aj nejaké odmeny, ktoré by ti mohli pozitívne prispieť k zvýšeniu MD, tak požiadaj lekára o posunutie termínu na 1.1.2013, aby sa ti materská rátala z roku 2012 ...

moon1979
14. dec 2012

@katarinka_brnka nie, nemôže ťa vypísať na neobmedzené vychádzky. Na PN si z nejakého dôvodu, najčastejšie z dôvodu rizikového tehotenstva a teda je potrebné dodržiavať šetriaci liečebný režim, vychádzky ti môže povoliť max na 2x2 hodiny denne ... ak potrebuješ výnimočne niekam ísť, tak je potrebné požiadať lekára o celodennú jednorázovú vychádzku, ale to len na výnimočné situácie, žiadne také, že každý týždeň si potrebujem niekam vyraziť, lebo sa mi doma nechce sedieť ... maximálne si môžeš spôsobiť pozornosť na SP a kontroly budú u teba ako na hodinách klavíru ... tak pozor ak už si sa dala na PN 🙂

kessy11
14. dec 2012

@moon1979 ďakujem, toto som nevedela presne, to dôchodkové 🙂 odmeny žiadne nebudú ale aj tak ho asi poprosím aby to bolo od 1.1. este raz ďakujem

anika44
21. dec 2012

Ahojte mamičky aj nemamičky mám jednu otázočku. Takže kde mám začať. Som zamestnaná ale zmluvu mám na dobu určitú iba do konca roku 2012 ( zamestnávateľ mi oznámil, že mi zmluvu nepredĺži vzhľadom nato, že som otehotnela a nemieni mi držať potom miesto ). Začala som mať určité zdravotné problémy, tak som od 24.10.2012 išla na PN-ku. Nástupiť na materskú dovolenku mám 17.3.2013. Dovtedy plánujem zostať na Pnke. Keď mám zmluvu na dobu určitú,tak tam nemám nárok na nejakú ochrannú dobu? Myslím tým, že zamestnávateľ so mnou môže alebo nemôže rozviazať pracovný pomer? Vlastne v januári 2013 by som sa mala ísť nahlásiť na úrad práce ale, kedže som na PN-ke,tak sa pôjdem zahlásiť až po ukončení PN-ky, dobre hovorím?

silvuskaa
23. jan 2013

@gapa mohla by si mi prosim ta poradit....lekar mi napisal do papierov nastup na MD 8tt pred TP, ale na SP mi povedali ze musim ist 6tt kedze si platim DNP, problem je v tom ze tych 8tt bolo 22.1. a vtedy som sa to aj dozvedela na SP lebo som bola odovzdat aj papier o u ukonceni PNky (ukoncenie Pnky je 21.1.), zajtra idem za gyn ze nastupujem na MD 6tt ako mi povedali v SPci by mi to lekar prepisal ,......myslis ze lekar s tym bude mat problem? Odovzdava aj on nejake papiere dalej? Bojim sa hlavne toho ze zajtra je uz 24.1.

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa a platíš si DNP, či ideš na MD z ochrannej lehoty z DNP ... je to dosť podstatný rozdiel.

zalka
23. jan 2013

@anika44 ako si to poriešila? stále si na PN? ak áno treba ti ísť na ZP nahlásiť že si na PN, aby vedeli že si poistencom štátu. A samozrejme zamestnávateľ ťa neprepustil len ti skončila dohodnutá doba, doba určitá a to môže aj počas PN aj počas MD, aj počas RD teda hocikedy .
Na UP sa môžeš nahlásiť po skončení PN, alebo až po skončení MD.

Nepíšeš ako dlho si pracovala , či ti vznikol nárok na podporu ... ale ak Ti nárok na podporu vznikol tak sa nahlás na UP ešte pred nástupom na MD. Aby si náhodou neprešvihla termín a dostala vyplatenú podporu v nezamestnanosti, po skončení MD.

silvuskaa
23. jan 2013

@zalka idem z ochrannej lehoty, cize musim ist tych 6tt pred terminom vsak? mne sa vsak jedna o to ci mi moze moj dr prepisat nastup na MD z 8tt na 6tt a aj ukoncenie Pnky prepisat....ukoncenie Pnky mam 21.1 a nastup na MD 22.1., ale potrebujem to opravit. Nebude hlavne s tou Pnkou problem? Zatial som papiere neodovzdala ani zamestnavatelovi a ani na SP.

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa no neviem či ti prepíše koniec PN, maximálne ju nebudeš mať 2 tt platenú ... a na MD zo zamestnania môžeš nastúpiť 8tt , a na DNP z OL 6 tt... takže ak by Ti neprepísal PN .. tak MD pre zamestnávateľa ostane s tým istým dátumom ,,, a z OL z DNP ti to posunie a PN skončí tak ako skončila... si netušila že nemáš dovoliť dr aby ťa vypísal skôr ako 6tt na MD?

A lekár už určite poslal ukončenie tvojej PN na SP, takže moc neverím, že Ti prepíše dátum na PN.

silvuskaa
23. jan 2013

@zalka prave ze som to vobec netusila 😒 a nebude problem v tom ze OL musi byt az do nadstupu na Pnku bez prerusenia poistenie, cize ak by som zostala vypisana uz od 21.1. a na MD by som isla od 5.2....dr odovzdava na nejakom urade napr na SP papiere o ukonceni mojej Pn alebo len ja zanesiem co mam? ak neodovzdava tak by mi mohol prepisat Pnku nie?

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa lekár odovzdáva na SP zelený papierik .. s ktorým si ku nemu chodila, takže skús sa spýtať či už to odoslal na SP, ak nie tak ti možno prepíše ale ak to má už SP tak neprepíše nič.
Ale prosím ťa ... aj keby si ukončila PN a znova nastúpila na dalšiu tak sa nič nedeje... počas OL ti nesmie vzniknúť nové poistenie .. a tebe žiadne nevzniklo .. takže nepanikar ... max. to lekár porieši tak, že budeš mať skončenú PN.
MD zo zamestnania nastúpiš 8tt .. a MD z DNP nastúpiš 6tt pred pôrodom.

silvuskaa
23. jan 2013

@zalka aha dakujem, len nechapem kde potom budem tie 2tt z DNp kedze mi vypisal koniec Pnky 21.1.,hlavne sa bojim aby som mala narok na matersku z DNP

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa čo kde budeš? nikde nebudeš .. a neboj nárok na MD z OL ti vznikne ak prepíše lekár dátum na MD ... na MD z roboty nemusí prepisovať dátum ..
lebo novej PN by sa asi v robote nepotešili akurát tých 10 dní by ti museli zaplatiť.

silvuskaa
23. jan 2013

@zalka na novu Pnku urcite nemozem ist, lebo som ju uz raz mala prerusenu a nerobilo to na SP dobrotu....takze nebude vadit ak z DNP ukoncim Pnku 21.1 a nastup na MD budem mat 5.2., nic sa mi tym nezrusi? Ja som z toho uz misuge

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa nie nič sa ti tým nezruší ... a kedže pochybujem, že chceš nastúpiť na tie dva týždne od včera či kedy do 5.2. do práce, tak MD z práce si kludne nechaj vypísanú ako máš 8tt pred pôrodom .. to vôbec nevadí .

silvuskaa
23. jan 2013

@zalka dakujem moc za rady a informacie, velmi si mi pomohla....zajtra rano hned ficim k dr a doriesime to

zalka
23. jan 2013

@silvuskaa určite .. a možno sa bude dať ešte predlžiť PN a zmeniť aj dátum na MD zo zamestnania. uvidíš ako poriešiš.. držím palec ...

anika44
24. jan 2013

@zalka ahoj ja som stále PN, ku koncu roka 2012 mi skončila zmluva a mne povedali, že nemusím ísť nikam sa hlásiť, ževraj, keď som PN, ale radšej sa tam pôjdem zahlásiť. musím tam ísť osobne alebo stačí tam aj zavolať? No nárok na podporu nemám, pretože nespĺňam tie ich požiadavky, však mi povedali, že pokiaľ nemám 25 rokov,tak ma musí živiť rodič.

anika44
24. jan 2013

@zalka a ešte jedna otázka nemôžu ma na ZP nejako pokutovať, že som im to hneď neoznámila?

zalka
24. jan 2013

@anika44 nie nepokutujú ťa ... len si to daj do poriadku ... oni aj v ZP na to čumia občas čo po nich človek chce. ale teraz vieš že si na PN a keby sa Ti ozvali o 5 rokov už by si si nespomenula a bol by problém .. tak radšej to dokladovať hned.

anika44
24. jan 2013

@zalka nevieš či nebudu odo mňa žiadať nejaké papiere(doklady)?vieš,aby som sa zbytočne neprehnala,bo mám to dosť ´daľeko do ZP

zalka
24. jan 2013

@anika44 no minimálne potvrdenie o poberaní PN , ale presnejšie ti neviem povedať ... ofoť PN zamaž diagnozu i to by ti mohlo pomôcť.

anika44
24. jan 2013

@zalka Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc, zajtra tam behnem a vybavím si to.

anika44
20. mar 2013

Ahojte chcem sa spýtať, od 17.03.2013 som nastúpila na MD ale predtým som bola PN, viete mi poradiť, či sa musím ísť po ukonení PN-ky zahlásiť na úrad práce,keď už som poberateľkou materskej? alebo sa mám ísť zahlásiť na úrad práce až po ukončený MD?

gapa
23. mar 2013

@anika44
ak si nehladáš prácu, tak stačí po dovršení 3rokov dieťaťa, tj. po ukončení poberania rodič.príspevku. Teraz treba na zdr.poistovnu nahlásiť ukončenie poberania nemocneského a začitaok poberania materského, asi aj s potvrdením zo SP. Nezabudni na prihlášku do soc.poistovne do 45dní po pôrode, aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. To sa nedá neskôr spätne vybaviť ako zdr.poistovna!!!

ika29
5. jan 2014

dobrý večer, mám na Vás otázku a za odpoved vopred ďakujem...som v 6stom mesiaci tehotenstva, 30.01 čo je za 25dní by som už chcela na MD alebo na pnku, pretože ešte stále pracujem..pracujem v Prahe ale na MD sa chcem vrátit na Slovensko kde chcem aj rodiť..v marci mi končí zmluva a budem mať odrobené 2 roky..vobec neviem ako postupovat..budem dostavat matersku z čiech alebo kedže sa vrátim na slovensko tak zo slovenska??môžem v siedmom mesiaci tehotenstva isť rovno na MD alebo ma najskor daju na PNku? poradte prosím
🙂

jerry23
3. júl 2014

kocky, doktor ma presviedcal, ze po PN musim ist na matersku v 32tt..je to pravda?..ja by som radsej isla v 34 tt az

zalka
3. júl 2014

@jerry23 nie je to pravda je to na tvojom uvážení ...

jerry23
3. júl 2014

@zalka dakujem, aj kamoska mi tak hovorila, tak budem aspon vediet