Výber z bankomatu alebo zmenáreň v Chorvátsku

lienkafoj
19. jún 2014

Baby mám dilemu - ideme do Chorvátska a nevieme sa dohodnúť - či vybrať kuny tu, alebo v Chorvátsku v zmenárni, alebo vybrať z bankomatu tam. Kuny alebo Eura? Platiť kartou sa všade nedá, tak aby sme mali aj hotovosť...
Moc sa v tom nevyznám, aby sme neprerobili...
Diky za každú radu

kaja01
19. jún 2014

Zmeniť tu a tam platiť čo najviac kartou.

eeffka
19. jún 2014

@lienkafoj nevyberaj nikdy z bankomatu inu menu nz je euro, lebo sa nedoplatis na poplatkoch.
Mat zakladnu hotovost v kunach, ubytko sa platilo eurami (resp mali sme tak dohodnute) a v obchodoch vsetko kartou, iba take poulicne sa nedali
a na kart davajte sakra pozor nakolko v chorvatsku je taky folklor ze v 7/10 obchodoch nepozaduju PIN, lebo medved, takze az ti ju ukradnu tak rovno blokujte

sissy27
19. jún 2014

@eeffka tak neviem akú máš ty osobnú skúsenosť, ale my sme vyberali v HR z bankomatu kuny (z našich slovenských € účtov) a bolo to bez poplatku - zrejme si to treba overiť u konkrétnej banky čo a ako ti účtuje.. a to, že nepožadujú PIN ku karte, nie je chorvátsky folklór ako si to ty nazvala, ale bežná prax napr. aj v rakúsku, aj v usa, aj v iných krajinách... to len u nás je taký folklór, že PIN pýtajú prakticky všade, aj tak by sa to dalo nazvať...

eeffka
19. jún 2014

@sissy27 banky mame TTB, CSOB, VUB a v kazdej jednej by sme platili vyber z bankomatu neclenskej krajiny v inej mene ako EUR 5% popl ( min 5ci 6e) tak bolo minule roky
takze potrebovali sme vybrat peniaze az 1x a to sme boli na vylete v taliansku tak sme vybrali tam. bez poplatku v ramci financnej skupiny jednej z horeuvedenych bank

bezna prax.... no neviem , ja som v USA nebola ale v europe: polsko, cechy, madari, nemci, rakusaci, taliani, slovinsko vsade odomna chceli PINy + 3x sa mi stalo ze mi odmietli zobrat kartu kde bolo muzove meno a musl dojst natukat on ten pin...

sissy27
19. jún 2014

@eeffka máme prima banku, bežný aj podnikateľský účet, z oboch sme vyberali a žiadne poplatky tam neboli...bolo to pred 2 rokmi, možno sa odvtedy niečo zmenilo... ale tieto veci si treba overiť v konkrétnej banke, každá má iné sadzobníky ako na vedenie účtu, tak aj na služby... čo sa týka pin ku karte - k maestro karte (v rakúsku ju nazývajú bankomat karte) pin pýtajú vždy, k mastercard (embossovanej) im stačí podpis, aj keď na SK mi ju bez pinu nezoberú... toľko z mojich osobných skúseností...

lienkafoj
autor
19. jún 2014

@sissy27
@eeffka
@kaja01 dievcence, dakujem, takze - zmenit kuny tu, a tam co najviac platit kartou - pochopila som to spravne? uplne mam odignorovat vyber kun z chorvatskeho bankomatu?

havana_frost
19. jún 2014

Ja s mojou mBank kartou neplatím nič navyše za výber v zahraničí, či kuny, či eurá alebo doláre. Je to to isté, ako keby som vyberala doma. Takže @lienkafoj záleží aj akú máš kartu od ktorej banky. Ja by som (a aj to vždy tak robím) vyberala peniaze na mieste v bankomate, podľa potreby.

sissy27
19. jún 2014

@lienkafoj moja rada - zavolaj si / zbehni si priamo do tvojej banky a informuj sa na poplatky konkrétne k tvojmu typu účtu a k tvojej karte ... ako vidíš, skúsenosti sú rozdielne, ja som kuny z eurového účtu vyberala bez poplatku, nebol poplatok ani za samotný výber, ani zmenárenský poplatok, kurz bol výhodnejší, takže ja by som ti odporúčala výber na mieste... preto si to radšej over vo svojej banke !

zuzica219
19. jún 2014

ahoj, tiež riešim niečo podobné, odchádzame o 3 týždne a zisťovala som, že tu sa už neoplatí zamienať, tam sú zmenárne na každom kroku s dobrým kurzom, väčšinou ani neberu poplatok za spracovanie, čiže ja zmením až tam a dosť budem využívať platobnú kartu, prinajhoršom berú všade aj eurá....myslím, že až taký problém to nebude 🙂 🙂 🙂

reisi
19. jún 2014

Urcite zamenit v zmenarnach ci v banke v HR. Bezne nakupy v potravinach a v drogerii platim kartou. Pendlujeme hore-dolu tak mi mozes verit, ze to mame v oku🙂

stanislavao
19. jún 2014

@lienkafoj my sme vyberali tam z bankomatov a ziadne nehorazne poplatky sme neplatili. a tam sa da platit kartou, cize to je najvyhodnejsie. aj myto sa da platit kartou. kuny sme skoro ziadne tam nenosili. tam sme si vybrali v bankomate.

nikolet_89
19. jún 2014

My ideme tiez a zmenim tam karta ziadna berieme hotovost vzdy zamiename po 50 ci 100€ a ked minieme zamenime dalsie robime to tak cely zivot

silviaaa21
19. jún 2014

Hotovosť zameniť v HR sú tam lepšie kurzy, ostatné platiť kartou, to má väčšina bánk zdarma. No a pri výbere z bankomatu je dôležité akú máte kartu. Ak kreditnú, nevyberať iba platiť, poplatok za výber je cca 15€, pri výbere debetnou kartou je poplatok okolo 2€ alebo aj zdarma, to záleží od banky a od balíka služieb v banke. Takže radím zobrať si hotovosť a zmeniť tam a kde sa dá tak platiť kartou. A k tomu pinu, pri kreditke môže byť aj bez PIN a pri debetka väčšinou s PIN. Tam zasa dosť záleží či sú karty čipové alebo nie.

mirkapsnupydog
19. jún 2014

Ja keď potrebujem, tak aj normálne vyberám, treba sa popýtať vo svojej banke, aký máš poplatok ... Ja mám napríklad v zahraničí taký istý ako na SR z inej banky , čiže 2 eurá
Najviac však platím kartou a nejaká hotovosť na ubytko + bežné výdavky, kde sa kartou platiť nedá

syja
19. jún 2014

Zalezi aka banka napr ak mas slov spor bankomaty erste su tam a tym padom je to bez poplatku. Co som si vsimla nsjviac bankomatov tam mala asi chorvatska verzia nasej unicredit. A zmenarne v chorvatsku ok nemali sme ziaden problem a kurz lepsi ako u nas

ivanakal
19. jún 2014

my sme si vyberali z bankomatu verzia nasej slsp (take logo) a nebol to vobec nejaky nehorazny poplatok. ale radsej vopred zamenit kuny, a keby chybalo tak by som radsej vybrala z bankomatu.

gretocka
19. jún 2014

zagrebacka banka je jedna skupina s nasou Unicredit a teda bez poplatkov. Takze kto mate Unicredit jednoznacne radim nemenit na slovensku ale maximum platit kartou a co sa neda, vybrat hotovost priamo v CRO.