Aj vy sa už neviete dočkať realitnej bublinky?

20. sep 2022

Ja neviem ti predavajuci to s realitnou kancelariou tie cenovky take strielaju aby bolo z coho spustit alebo si fakt myslia ze ich pozliepany stary dom je na trhu drahsi ako novostavba? Ked pozeram tie realitne portaly az niekedy neveriacky zizam kolko si ludia predstavuju ze ich nehnutelnost ma hodnotu.
Myslim teraz domy po rekonstrukcii (ci uz ciastocnej alebo uplnej) s pozemkom velkostou rovnaky, aj vymerou samotneho domu ma cenovku cez 200 000, niekedy aj cez 300 000, ked v tych istych lokalitach NOVOSTAVBA novucicka, nikym este neobyvana, tepelne cerpadlo, chladiace stropy, rekuperacia tam za taky pytaju cca 150 000 - 180 000.

Ci je to skor o chamtivosti?
Kto si vezme taku hypoteku na stary prerobeny dom?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. sep 2022

@zmrzlinka2021 nie, ale ved o tom je tato tema ze to taku hodnotu ani nema, nie tie v BA co tam su take ceny bezne, pre niekoho moze byt praveze typicky gazdovsky dom tym pravym orechovym na tom nieje nic zle
Otazka v teme bolo ze ked niekto ide brat uvrr, alebo ma nasporene tak ci si za 300 000 kupy starsi dom alebo si za to postavi novostavbu
Kukam aj domy ale zaujimave su pre mna iba take ktory sa moze zburat vacsinou kvoli tomu ze pozemok je v takom pripade zaujimavejsi
Preto sa mi tam vyhodili aj tie ponuky uz bud hotove novostavby alebo starsie domy, nie za to ze stare domy by boli zle a iba vsetko nove je dobre, aj novotiny vedia pekne dodrbkat ved pravdaze

autor
20. sep 2022

Kupi s makkym I

sasa1310
20. sep 2022

ja mám teda 3 byty novostavby, každý v inom projekte a žiadne takéto starosti ako píšeš sme nemali ani na jednom.
Ja osobne by som už starú rárohu (byt) nekúpila nikdy.
@manzanillaa

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
missdiva
20. sep 2022

Neverim ze to bola taka rozdielna cena za cca rovnaku vymeru, rovnaky pozemok, rovnaky material, rovnaku lokalitu a obe k dispozicii ihned.
Ale teda pre mna osobne je ovela zaujimavejsi stary velky dom z tehly s dobrym pozemkom, ktory si prerobim podla svojich predstav a ostanu zachovane historicke prvky ako novostavba velkosti garaze zbuchana za necely rok na pozemku kde mam meter od seba z kazdej strany susedov...

missdiva
20. sep 2022

@elizabet173 uplny suhlas @sasa1310 pre mna ma tiez stary byt ovela vacsiu hodnotu ako novostavba.

autor
20. sep 2022

@missdiva to neboli take domy s historickymi prvkami,
a tieto historicke domy sa dajh prerobit iba do urcitej miery, tam si clovek nemoze dat hocijake okna a pod.

Different strokes for different folk

viability
21. sep 2022

150t. za novostavbu s 1000m2 pozemkom? Really? Rada si pozriem taku ponuku, poslite pls link. A treba sledovat aj stadium dokoncenia a k finalnej cene priratat aj naklady na dokoncenie, ked uz ideme porovnavat, aby sme porovnavali porovnatelne.

danielinaa
21. sep 2022

Ceny už určite dole nepôjdu, či sa ti to paci ale o nie. A časom až 500 000 bude stáť dom. Neveríš, uveris. Aby si potom nebanovala ze si nekúpila teraz. 🙂

autor
21. sep 2022

Ano really,
Pisala som 150 000 - 180 000 okres Nitra,
S tym ze podlahy tam niesu co je len dobre,
K tym cenam uvidi sa ;)

nelca84
21. sep 2022

uz nas nenapinaj a hod sem link

sweetyna
21. sep 2022

@viability heh tak to by som sa tiez rada pozrela, u nas sa akurat jeden dom predava ma 4 roky zariadeny ale ako no to je vec vkusu 530 m2 pozemok a 320 tis. a osobne by som musela menit aj podlahy a tak, kedze je to tam na moj vkus tak trocha polepene

mamaselu
21. sep 2022

Pozri sa, ci to nazves bublinou alebo cimkolvek inym, ceny proste dolu nepojdu a este raz opakujem nepojdu. Uz 30rokov pocuvame dokola ako pojdu ceny dolu uz buduci rok a houby, vzdy to ide len astronomicky hore. A preco? Lebo domov a bytov je v SR vzhladom na dopyt a potreby stale malo. A ten dopyt velmi prevysuje ponuku. Aj ked budu vyssie ceny nehnutelnosti, bude sa predavat aj za vyssie ceny, menej ludi si to bude moct dovolit, ale zaroven stale skupina ludi si to bude moct dovolit a zacvaka viac. Realitak bnebude mat tolko obhliadok ale napokon mu to vynesie rovnako a nenabeha sa. Velky problem je aj s cenami materialu uz od jesene 2021, (nema nic spolocne s vojnou v sucasnosti), uz vtedy nam dodavatel tvrdil, ze hoci sme velkoodberatelia a VIP klient, tak nam zabezpeci prednostne ale aj tak stavebny material dostaneme az o pol roka (a ceny rastu negarantovane zo dna na den, uz neplati, ze urobim Ti cenovu ponuku a plati 10dni, nie, plati den). A napokon, v sucasnosti to tu uz mame, nieze su ceny stavebnych materialov extremne vysoke, ALE je obrovsky nedostatok materialu. To je k cenam nehnutelnosti preco len budu rast a preco sa aj tak budu predavat aj ked pomenej ale za presvihnutu cenu.
Dalsi problem, ktory sa sice tyka uz inej problematiky, ale suvisi s dostupnostou nehnutelnosti je ak niekto bude brat uver na byvanie.
Jednak v Juli a teraz v Oktobri bude ECB zvysovat ako valutovy urok, tak aj devizovy urok, ktory uz v juli zvysila k pol percentualneho bodu, teraz pojdu zase hore a za tieto prachy si od ECB poziciavaju financie na krytie uverov statne komercne banky. Navyse v ramci SR sa idu sprisnovat legislativne podmienky na ziskanie uverov, mzda, vek atd. Takze cakat naivne ze o dva ci tri roky pojdu ceny nehnutelnosti dolu, z toho sa proste treba zobudit. Bud teraz alebo mozno uz nikdy.

gemerka17
21. sep 2022

@mamaselu a ty si kde bola v roku 2008-2009 ? Ceny nehnuteľnosti padli ako hrušky dole. V tvojom príspevku si dobre protirietiš. ECB ide zvyšovať úrok a sprísňovať podmienky a ty si myslíš, že ceny nehnuteľnosti vystrelia hore ? No lebo každý štvrtý občan na SK má keš 300 000 eur ??? Neblázni prosím ťa. Situácia na realitnom trhu sa teraz mení a otáča. Vedela by si to, keby to aj reálne sleduješ. Za september znova nárast ponuky bytov v BA o 10%. Podľa realiťakov sa byty už výrazne menej predávajú, teda september je veľmi slabý. Holt najväčší bum bol prvá polovica tohto roka. Ten už skončil. Na celom svete ceny nehnuteľnosti padajú. Ale len Slovensko bude také výnimočné, že pôjdu ceny vyššie. Fakt netrep blbosti. Čo sa stane bude tak, že ceny novostavieb si udržia túto cennovku, aj keď sa budú predávať dlhšie. Ceny starších bytov klesnú na cene - tam je veľká realitná bublina, čiže dole pôjdu. Už sa to začína prejavovať. Výraznejšie to uvidíme o pár mesiacov. Sama píšeš, že buď teraz (kvôli úrokom na hypotéke) alebo nikdy (úroky pôjdu hore) - čiže áno treba si položiť otázku, kto tie byty a domy bude kupovať ??? Ten kto chcel kúpiť už byt má (pre ten veľký boom).

judar
21. sep 2022

Dnesne novostavby dom na dom ale to je najmensi problem, ja mam napr necelych 100m vzdialene novopostavene sidlisko kde nedokoncene domy aj bez ohradenia tu idu kol 200-280 000, stavbou su tiez na malickych pozemkoch natlacene jeden na druhy ze buda so psom sa tam ledva zmesti avsak najvacsi problem je niecia pazravost lebo cele to sidlisko je vybudovane na zabagrovanom smetisku kde lozisko tvoria tony vriec plne bordelu z vrecovinovej vyroby kol roku 1980-1990 nieto este smeti od obcanov dediny, a zrovna na takomto stoja domy 3-4 roky, ktore su jednak tazko predatelne kvoli cenam a jednak niektore uz praskaju....to iste sidliska na rolach hore svahom dom na dome co jeden sused druhemu vidi z hora dolu cez 2m mur do zahrady nieto este do kuchyne tiez co to nedokoncene a za take palky ze dovi dopo lebo chytaju sa toho aj makleri kvoli proviziam

maximkoalex
22. sep 2022

Každá nehnuteľnosť má svojho kupcu 😉 že máš fakt potrebu toto riešiť. Veď nech pýtajú aj milión

85miska
22. sep 2022

Ja mám čerstvú skúsenost s realitkou lebo predávam byt. Jemu to bolo jedno koľko dáme cenu. Spýtal sa koľko chcem. Povedal iba že 5000€ je provízia a 2000€ platí kupujúci vaetko v cene bytu. Chcela som 95000€ tak na nete je za 102000.

duves
22. sep 2022

@gemerka17 👍 zmena bude postupna. Už to pomaly, pomaličky smeruje k tomu. Z hry vypadavaju ludia, čo si nabrali hypoteky pri 600€ plate za 1,45%, k tomu spotrebak. A už su bez prace......
Bude plno dražieb, ponuka prevyši dopyt, bude to nepredajné a ceny sa zosypu. Ale určite budú regionálne rozdiely. Mnohé oblasti (lazy, valale a pod) budu bez ludí, neobývané.

kiki234
22. sep 2022

@heidy222 ved toto. Lebo v poslednej dobe len vsade citam ako du platy vysoke v nemecku a ake vysoke pridavjy a podobne. Ale nehnutelnosti a najmi nikto neporovnava. Je doba aka je bud nas kupis alebo nemas a nekupis. Ja som v 2018 kupila 1izb byt na investiciu za 65000 a aku ma teraz hodnotu, skoro dvojnasobnu. A ak by som ho cgcrla predat nevidim dovod ho davat lacnejsie len koli tomu ze jednoizbak. Ceny isli hore vsade a nie len na SK

kiki234
22. sep 2022

@zmrzlinka2021 suhlasim

simca06022011
22. sep 2022

jaaaj ta novucicka novostavba nikym neobyvana moze byt taka pasca, ze este roky budes opravovat. Mozem ti skusenosti napisat... nikdy viac.

mamaselu
5. okt 2022

@gemerka17 si na velkom omyle, praveze ani v 2009 nesli nehnutelnosti globalne dolu ako pises, na miestne vykyvy nalad a predavajucich zabudni, a este raz pisem zabudni! Prave naopak, od 2010 sme predali mesacne aj 12 nehnutelnosti. Nepoucuj kura sliepku ci kohuta.

gemerka17
5. okt 2022

@mamaselu moja milá trh nehnutelnosti na Slovensku padol v čase krízy na hubu. Teraz sme krôčik pred tým pádom. Ponuka sa výrazne zvyšuje, lebo dopyt nie je. Ešte je pár kupujúci, ktorí si prispali na vavrínoch. Každý analytik aj maklér očakáva, že ceny pôjdu dole. Už je len na majiteľoch bytov kým si uvedomia, že sa im o danú nehnuteľnost v tomto období nikto nezakopne pri danej sume. Sama vidíš o čom je tento príspevok - 2 byty autorka nevie predať. Ak by ich ponúkla v apríli, už sú fuč.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
5. okt 2022

@85miska 7000 provízia z bytu za 95000? waw 😲

mamaselu
8. okt 2022

@gemerka17 pripomeniem ti to o rok dobre??? A dobre sa zasmejem. Uz sa to zopakovali tolkokrat...ale co uz, mne nemusis vysvetlovat, pracujem v obore desatrocia.

mamaselu
8. okt 2022

@vlcik1 presne tak ako vravis. Na iste obdobie sa zastabilizuju. A to je tak vsetko a potom opat hore, ako poslednych 30rokov.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eeffka
8. okt 2022

Tie ceny su za holodom predpokladam, to zvyknu pisat v texte,ceny su na uputanie