Ako financujete domácnosť a deti s partnerom?

simona1981
27. sep 2017

Mamičky, poviete mi ako to funguje u vás doma, čo sa týka financií? Myslím najmä počas materskej/rodičovskej dovolenky.
Kto platí u vás náklady na bývanie, kto nákupy, oblečenie, hračky, z čoho si platíte prípadné výdavky na seba alebo občas na kávu a podobne? A koľko prípadne aj miniete na domácnosť a deti mesačne (potraviny, drogéria, nejaké oblečenie, hračky atď.)?

S manželom máme oddelené účty, on platí náklady na bývanie, no ostatné výdavky máme podelené.
Máme dve malé deti, som na rodičovskej, no mám živnosť a snažím sa každý mesiac zarobiť nejaké peniaze.
Napriek tomu však stále vo mne drieme pocit, že niečo nie je celkom správne, nakoľko väčšina výdavkov na domácnosť je už dlhšiu dobu na mne. Oblečenie a hračky platím takmer iba výlučne ja, potraviny a drogériu platíme na striedačku, no veľakrát ja zoberiem veľké nákupy a manžel len malé, keď chodí sám po pečivo a základné potraviny.
Keď mám väčší výdavok, tak sa spýta, či mi má poslať peniaze, no často je mi to také čudné, aby mi preplácal nákup do rodiny.
Ja kúpim kľudne aj jemu, často mu kupujem oblečenie, keď viem, že niečo potrebuje. On mi oblečenie nekupuje, ani keď sme nemali deti.
Občas zaplatí kávu alebo obed vonku, pôsobí to, že nám vlastne aj platí, ale keď si to spočítam, tak u neho sú to väčšinou malé výdavky a ja miniem mesačne oveľa viac. Ak teda nepočítam náklady na byt, ktoré aktuálne platí on (keď som pracovala naplno, platili sme ich na polovicu a to sa očakáva odo mňa aj keď nastúpim znova do práce).
Na dovolenky nás neberie, keď som už potrebovala niekam aspoň na Slovensku vypadnúť na pár dní s deťmi, nechal to zaplatiť mňa.
Neviem, či by som chcela mať spoločn účet, ale takto sa mi to zdá také zvláštne. Ja mám dlhy (mimoriadne výdavky totiž nie vždy utiahnem v rámci môjho príjmu popri rodičáku), on má našetrené.
Je to v dnešnej dobe normálne takto fungovať alebo to máte inak?

aliii3
28. sep 2017

Fuha tak to je pre mna celkom taka neznama vec. My mame jeden ucet a z toho sa vsetko plati, neviem si predstavit, ze by sme mali dva a vsetko sme si mali delit a dohadovat sa kto co zaplati a nie este posielat navzajom na ucet peniaze ked treba kupit nieco vacsie. Ved spolu mate deti, mate mat spolocny rozpocet a nie zit ako keby ste boli nejaky cudzinci. Neviem, ja si neviem predstavit, ze by sme mali takto fungovat. Proste vsetko sa plati z jedneho uctu, ked si chcem ja nieco drahsie kupit alebo on tak sa s tym druhym poradi, ci si to mozeme dovolit a tak.

dominika6
28. sep 2017

@simona1981 každá si tu bude obhajovať to svoje, tak pýtať radu ako máš žiť život,ktroý si si sama vybrala je scestné..
tak ako jedna bude tvrdiť že je to bežné,druhá bude protirečiť..ja ti poviem iba jedno..
ked vstupuješ do manželstva,máš mať ujasnené všetky veci do budúcna a to myslím naozaj všetky..
ked si robiš deti tiež máš mať všetko ujasnené..
preto sa to hovorí ,,vzťah,,lebo čo je tvoje,to je moje..je to naše..
takže tie,ktroé sa uspokoja že dokážu vyžiť z 200,-e a obliecť celú rodinu,lebo muž chudáčik platí 200,- nájom a ostatné je niekde v prdeli na jeho účte...je tiež scestné..
čiže usporiadaj si svoje veci doma sama,urob si rozpočet,príjem výdaj,otvor víno uvar večeru a spusti prednášku o čom je manželstvo...

sasa1310
28. sep 2017

@simona1981 mne príde zvláštne hlavne to ako to ty popisuješ. On má našetrené, ja platím. Veď aj to čo má našetrené, je predsa spoločné.
Aj to čo ty minieš, tak miniete spoločne. Veď ste predsa manželia. Čo ti vadí?
Máš peniaze, máš. Prečo by mal posielať, aby si mala akože na polovicu spolu s ním, lebo si to minula?
No. My máme každý svoje účty. On dva účty, ja dva účty a jeden spoločný, kde spoločne posielame a šetríme.
Keď ja nemám, on mi dá. Keď on nemá, dám ja jemu. Platí všetky výdavky na bývanie, poistky..atď.
Ja obliekam celú rodinu. Potraviny a drogéria je na koho príde rad alebo chuť platiť.
Peniaze na jeho účtoch sú aj moje, ako aj peniaze na mojich účtoch, sú aj jeho.

lienockamalicka
28. sep 2017

My mame s manzelom vlastne ucty plus jeden spolocny sporiaci ucet. Manzel zaraba omnoho viac, ako ja. Vzdy sme fungovali tak, ze manzel platil zo svojho uctu byt, hypoteku, auto, benzin, energie, mobilne pausaly obom, Tv a internet... ja z mojho platu som platila stravu, drogeriu a take tie male potreby do domacnosti. Ak mne alebo manzelovi zostalo na ucte na konci mesiaca nejake peniaze, posielali sme na spolocny sporiaci ucet. Ked mne chybalo alebo jemu, potom sme zas zo sporiaceho uctu previedli na svoje, ked bolo treba. Zo sporiaceho uctu sa potom platili aj dovolenky, pripadne nejake necakane vydavky, ked sa napriklad nieco pokazilo v domacnosti a podobne. A taktiez na sporiacom ucte sme si stanovili hranicu, pod ktoru nikdy nepojdeme, ktora bude sluzit ako zelezna rezerva.
Teraz, ked mam na materskej mensi prijem, mi manzel zo svojho uctu posiela extra financie tak, aby sme fungovali ako pred materskou, aby som mohla platit stravu a vsetko do domacnosti ako treba 🙂
A co sa tyka obedov alebo veceri v restauracii, kina, divadla, mensich vyletov, to vzdy plati manzel zo svojho, na tom trva 🙂

ostorha
28. sep 2017

@simona1981 Ja si myslim nech kazdy robi ako mu vyhovuje toto su fakt uplne osobne veci kazdej jednej rodiny.My mame s muzom spolocny ucet zijeme spolu 20 rokov a ked sa mi dvoril on uz mal svoj malicky byt nasetrene na ucte,ale vzdy mi prizvukoval ze vsetko je nase .Odisli sme spolu do zahranicia a tam zarabali na to co dnes vlastnime a mame nasetrene na ucte. ak si chceme kuit nieco drahsie pre seba len to oznámime jeden druhému nepytame si povolenia.Rovnako vylety,koncerty.Ja si to osobne neviem predstavit ze by on mne alebo ja jemu mala predkladat vsetky blocky,uctenky a natahovat sa kto viac zjedol,vypil ..Hadam ked mame spolocne dieta a spolocnu postel tak sa nebudeme handrkovat o malichernosti.Ja osobne tuto povahovu crtu co ma tvoj manzel neznasam,Ja ked som bola mlade dievca a mala som jeden vazny ale tazky vztah tak ma vsetky dievcata ale aj skusene zeny vystrihali od lakomého muza .Presne ako vyssie napisane ze laska k peniazom je velmi silna u niktorych jedincov laska najsilnejsia ..Aj ked ti to je neprirodzene a trapne aj tak pytaj od neho peniaze ved platis aj za dve deti a tie su spolocne..

0silvia0
28. sep 2017

@simona1981 my máme tiež spoločnú kasu, čiže jeden účet a 2 karty, manžel zarába oveľa viac ako ja. Mňa by takéto gazdovanie ako máte vy urážalo, preplácanie výdavkov, veď to by sme sa o ničom inom nerozprávali len o financiách. Kto čo kúpil, kto má komu čo poslať na účet, koľko kto na účte má atď. Rodina je spoločná, deti sú spoločné, bývanie je spoločné, tak snáď by mala byť spoločná aj kasa ...
A záležitosť, že on má rezervu a ty si v mínuse - to nie je vaša rezerva? To je jeho rezerva? Tak to by som nepredýchala a odteraz si rezervu začala robiť nemilosrdne aj sama na tvojom mieste, nech si vyskúša byť v mínuse aj on niekedy...

lucka227
28. sep 2017

Ja neviem ale myslim ze kazda to mame tak,ako sme si s partnerom na zaciatku stanovili a ako nam to vyhovuje.Ja ci som zarabala alebo aj teraz na RD som mala vyplatu na svojom ucte,manzel svoju donesie domov a cast ide na druhy ucet kde sa z nej zaplatia poplatky a zvysok mame obaja k dispozicii.Z mojho rodicaku idu nejake drobne poplatky a napr.nakupy cez internet.Mame aj setriaci ucet.Nikdy u nas nebolo ja platim ty platis.Vzdy ten kto zobral peniaze ved sme manzelia su spolocne

vloky
28. sep 2017

My máme jeden účet a s tým disponujem po väčšine ja. Manžel my necháva v tomto smere voľnú ruku a plnú dôveru... Samozrejme keď niečo potrebuje ide a kúpi si to... Iný spôsob sme nikdy neskúšali, tento nám obom vyhovuje...

jvlo
28. sep 2017

Mame jeden ucet, z ktoreho vsetko platime. Neviem si to inak predstavit. Vzdy pred vyplatou odoslem to co zostalo na ucte na sporiaci ucet,z ktoreho neskor platime dovolenky, velke vydavky..... manzel ma nikdy neobmedzoval,aj ked teraz,ked som ja na rodicovskom je ten rozdiel v prijmoch obrovsky ☺

Ak maju manzelia 2 ucty tak je to podla mna v pohode len v pripade, ak ten prijem maju obaja dostatocne vysoky. Lebo ak jeden odklada a duhy ide na doraz alebo do minusu, tak to nie je v poriadku

vroni
28. sep 2017

Moj muz neplati nic. Vobec nic. Posle mi na ucet celu vyplatu a viac nechce vediet o nicom. Ked s nim chcem prebrat nejaku investiciu, zapchava si usi a spieva 😂😂😂 (auta a dovolenky su vynimky) Nie je blazon, len clovek, ktoremu sa peniaze sypu cez prsty ako piesok a je si toho vedomy. Takze pre vlastny pokoj duse (tvrdi on) nechce vediet, kolko toho vlastne mame 😨 Zaraba asi trojnasobok toho, co ja, ale o peniazoch nechce nic vediet. Ucet sice ma, aj kartu k nemu, ale vacsinou chodi do “bankomatu“ v mojej penazenke....🙄

fefe123
28. sep 2017

veď v podstate je jedno, koľko účtov kto má... podstatné je, aby sa manželia nevydeľovali, aby mali pocit, že sú vo vzťahu rovnoprávni aj keď nezarábajú rovnako... my máme účtov XY ( teda "more" ), ale prístupy máme obaja ku všetkým.... poplatíme čo treba a zvyšok ( samozrejme nie všetko) použijeme každý podľa svojej potreby.... "drobnosti" nepredebatuvávame, každý máme svoje koníčky a osobné potreby, tak nech si kúpi každý, čo potrebuje, vieme, či a koľko môžeme minúť alebo nie.... veď predsa zodpovednosť funguje.... väčšie veci spoločne zvážime a hotovo, všetci sme spokojní... 🙂
mne sa vôbec nepáči, ak je niekto v rodine vydeľovaný z peňazí, zdá sa mi ponižujúce škemrať u partnera o peniaze, ak ich vlastne v podstate máte..

lubi40
28. sep 2017

My mame s manzelom oddelene ucty, ale nikdy v zivote mi nenapadlo porovnavat to, kto co plati. Ved sme predsa rodina, tak je jedno, ci jeden plati viac a druhy viac odklada, ved odklada pre nas. Myslim si, ze toto je problem nedostatku komunikacie a mozno pocitu nedocenenia.
Velke, ci male nakupy, oblecenie, drogeria, raz plati on druhy raz ja, ale nie na striedacku, proste, kto je zrovna pri pokladni, zaplati. Ak mi nahodou dojdu peniaze (alebo jemu), tak mu poviem, posli mi 50€ a bez slova to spravi, alebo povie, ja uz mam iba 20, zaplat ty, nech mam rezervu. Nikdy a fakt myslim nikdy sme neriesili, ze ci jeden plati viac ako druhy...

liligreg
28. sep 2017

My mame dva ucty, ale cez ib sa vieme dostať jeden k druhému na účet. Hypo a náklady na byt platí muž, ja splácam auto, ale nejako sme sa na tom nedohodli, keď sa neplatila hypo, platil on auto, keď prišla auto, začala som automaticky ja, nech všetko neodchádza z jeho úctu. A keďže to spalcame rodičom, tak často sa stane že zabudnem dať a muž to vyplatí. Čo sa týka nákupov, 90% platí on, nenechá má platiť, ale občas keď sa "ubeham", tak zaplatím ja. Malého financujem zväčša ja (hracky, oblečko), ale to len preto, že nakupujem online a všetko rovno kreditkou platím, v kamenných obchodoch zvyčajne on. A rovnako keď príde niečo na dobierku, tak platí on, keďže je doma vtedy. Aj večeru, aj kávu zaplatí, keď niekam ideme, kúpi mi veci len tak z lásky.

Ale my pracujeme obaja, ja som teda na RD, ale popritom robím na dohodu, takze mám z čoho to auto aj malého, aj radosti pomimo zapaltit

lucinka33
28. sep 2017

odkedy sme manželia, máme spoločný účet. Sme rodina, a ked do rodiny prídu peniaze v rodine sa aj míňajú. Majetok máme tak isto spoločný. Neviem si predstaviť, aby som musela od mm pýtať peniaze, aby mi previedol na účet. Ale možno je to aj tým, že ich nemáme veľa a otáčame každé euro. A ked ideme na kávu, platí ten, kto má niečo v peňaženke. 😉
Ked chcem ísť na dovolenku, ako sa mám rozhodnúť do akej ceny?, ked neviem a akou sumou mám disponovať, či len tou čo si nazbieram ja na účet? a mm kúpi lyžovačku? 😲

vilma7
28. sep 2017

My žijeme v zahraničí, kam mm došiel len vlani, takže on je na materskej, má nulový príjem, ja chodím do práce. Všetko teda ide z môjho účru. Ale ak nastúpi do práce, chceme aby si založil aj on (v inej banke, ak by náhodou banka krachla) a potom sa z vyššieho platu bude žiť a druhý odkladať. A každý si môže samozrejme kúpiť čo chce a kedy chce. Len môj mm nikdy nič nechce a ide ma z toho šľahnúť. Na Svk máme ešte každý tiež účet, Ale všetko patrí nám.

sashabb
28. sep 2017

@simona1981 pekne krásne mu oznámiť, že ti banka "zablokovala" chodenie do mínusu, a tým pádom to treba poriešiť ako sa bude financovať to, na čo tebe už nevychádza 😉

radacak
28. sep 2017

Fúha delit si kto co zaplati???my tahame vsetko spolu mame spolocne peniaze od zaciatku aj ked som bola na rodicaku aj ked som pracovala ..no zial o pracu som prisla tak s couo by som teras zila ked by sme si mali financie delit???s coho by som zivila dieta a vsetko???mne toto pride strasne odveci ked si to takto delia ..sme spolu ,zijeme spolu tak aj hospodarime spolu 🙏 mna sa raz kolega v praci opytal ze kolko davam do domacnosti penazi zostala som zarazena...a este aj za auto co mame ci jej to len muzove alebo aj moje 😮och moj boze sme manzelia jasne ze je to NAŠE nedelime si veci a financie a moje a tvoje 🙂

kellypiu
28. sep 2017

to, ze mate obaja svoje ucty je podla mna v pohode, no delit si vydavky? to uz podla mna nie. predsa rodina by mala zdielat vsetko spolocne a nie si delit veci na polovicu. predsa aj deti su vase spolocne, nie? aspon ja teda take delenie nechapem

osky
28. sep 2017

@dai
Jasne chapem.
Ved vianoce a tak...jasneze neriesime co kupim ja jemu a on mne...
Nekontrolujeme sa na cent .
Aj my mame slobodu 😉

sonula
28. sep 2017

No buď máte spoločný účet z ktorého platíte všetky výdavky bez rozdielu, alebo každý svoj účet a prispievate na výdavky pomernou časťou. Snáď nechcete nechať toho chudáka chlapa aby všetko platil.

simona1981
autor
28. sep 2017

@lubi40 Ja neviem, možno si nerozumieme, ale naozaj by ťa nenapadlo porovnávať kto čo platil, keby si bola každý mesiac v mínuse a riešila, či ťa ešte pustí karta nakúpiť potraviny? To, čo popisuješ, je ako keď jeden zje dve kurčatá a druhý nezje žiadne. No v priemere obaja zjedli po jednom a teda by mali byť sýti.
Toto je rovnaké. Právne sú síce jeho úspory aj moje, ale má k nim prístup iba on, ich výšku ani netuším a neplatí z toho ani len dovolenky. Nenechá si na ne siahnuť a tak radšej nechá zaplatiť víkend v Tatrách alebo koberce do obývačky mňa - na úrok. Fakt by ti to vyhovovalo? Že on má naškrečkované a ty si nemáš z čoho rok zaplatiť zubára?
Áno, niečo si privyrobím. Ale to je tiež tak, že musím robiť v noci (našťastie v účtovníctve to nevadí) na úkor svojho spánku, lebo cez deň sa starám o deti a domácnosť, tá robota sa nedá robiť popri nich.
A o to, čo si privyrobím, dostanem menej. Akonáhle mám nejaký príjem, nechá ma viac platiť. Takže z toho mám kulové, akurát niekoľko rokov nespím a ťahám deň/noc.

simona1981
autor
28. sep 2017

Áno, mali sme to asi zle nastavené už pred deťmi. Ja som mala dobrý príjem, takže sme všetko platili na polovicu, niektoré veci som dokonca platila ja navyše (ako som písala, kupovala som mu vždy aj oblečenie a iné veci, on mne nie).
Lenže ma to dobehlo, keď sa narodili deti. Aj keď sa maximálne snažím a niečo privyrobím, nemám príjem ako keby som bola v práci. On má teraz príjem oveľa vyšší. A ťahať všetko na polovicu momentálne u mňa nejde, resp. sa zadlžujem, úspory som už minula.

Neviem, či sa to dá takto povedať, ale ak by ste mali platiť potraviny, drogériu, oblečenie, hračky, benzín a drobné výdavky vonku, koľko by ste chceli, aby vám manžel posielal (ak žijete vo veľkom meste, kde sú náklady vyššie)?
Berme, že manžel má príjem naozaj slušný, teda sa nebavíme o štadardnom/priemernom plate.
Lebo my sa ani na tom nevieme dohodnúť. Má pocit, že zbytočne míňam, no keď platím 4 ľuďom stravu, kupujem plienky a drogériu, tankujem do auta atď, tak sa pod 600€ neviem dostať. On však nechce posielať ani polovicu, zdá sa mu to veľa.

nikaeli
28. sep 2017

Moj ex.manzel bol dlhodobo nezamestnany bez akehokolvek prijmu, a tak som vsetko financovala ja. Odkedy s nami zije moj "novy" partner, zalozili sme si spolocny ucet, na ktory kazdy z nas prevedie zaciatkom mesiaca rovnaku sumu. Kazdy z nas ma k nemu kartu. Z tohto uctu platime byt, internet a vsetky nakupy (potraviny, kozmetiku, spotrebice, vylety, benzin, dokonca aj potreby pre moju dceru - myslim fo skoly a tak....). Kazdy z nas ma aj svoj ucet, z ktoreho si platime vlastne vydavky - oblecenie, topanky, ...... S tymto systemom som maximalne spokojna a odporucam ho vsetkym 🙂 my budeme takto pokracovat aj pocas MD, aj pocas RD - hoc prispejem mensou ciastkou ako on 😉

rolly
28. sep 2017

JA kym som bola na MD a RD tak muz platil komplet vsetko sam. Rodicak som mala len ako vreckove.
Toto co popisujes ty, si neviem ani len predstavit. Ze on ma uspory a ja idem do minusu.
Dovolenky a vylety dodnes plati len on. Aj spotrebice a drahsie veci.

No a na otazku, kolko by mi mal posielat, keby som bola len na rodicaku a mam platit jedlo, drogeriu, benzin ... asi 700-800. Neviem.
Ked sa mu zda, ze minas vela, tak proste nic nekupuj, len mu pis spravy co treba nakupit cestou z prace.

lucinka33
28. sep 2017

@simona1981 ste manželia? neviem či si uvedomuje, že keď sa zadlžuješ, zadlžuje sa aj on. To čo opisuješ sa mi zdá divné v rodine. Ako sa s ním chceš porovnávať.

maminecka2
28. sep 2017

@simona1981 Nie je to u vas absolutne v poriadku. Ty do minusu a on sa rozculuje? A co si mysli ze davas dietatu naraz dve pampersky a sunar sypes do umyvadla a potom si v minuse??? To nevie pochopit a spocitat si 2+2? A Ty platis dovolenku?
Nehnevaj sa, ale cele zle. Ja som si naivne myslela ze Ty len naznacujes a dufas ze pochopi on nepochopi. Ale ked vie, vysvetlila si mu a on sa takto sprava, je to cudne! Keby si nemala deti poviem Ti nohy na plecia. Ale teraz, ozaj neviem.
Vidis co baby pisu aj ked maju ucty oddelene, tak tahaju podla aktualnych moznosti. Takto sa da fungovat ked obaja pracuju, ale nie ak je zena na rodicaku...
Ak to nechce pochopit a stale ho milujes a nechces ho opustit, mas asi jedinu moznost ist do prace a dieta dat do jasli. Mozno (?) sa potom spamata?...
600€ vela? Je to zgrlos jeden, mne to uz aj zavana normalne chorobnym lakomstvom... My minieme ooovela viac, sice mame 3 deti, ale este male.
Inak u nich doma ako fungovali? Nepomohlo by keby mu dohovorila jeho mama? Asi by bol zufaly krok jej to vesat na nos, ale Ty si v ozaj zufalej situacii. Hanba-nehanba, ja by som sla s pavdou von a nech sa pekne hanbi chlapec.
Velmi, velmi tazka situacia, nezavidim a drzim palce.

vroni
28. sep 2017

@simona1981, hm, ano, mate to zle nastavene. Ja vidim dve moznosti: denno-denne spocitat a "vysvetlit" vsetky platby a blocky za den, na fleku skasirovat polovicu, proti "zbytocnym" polozkam musi vysvetlit/ukazat, ako ich usetrit/zrusit (napriklad; tie topanky za 30 € pre dieta su pridrahe. Dobre. Ty kupis v rovnakej kvalite a lacnejsie, potom nemusis polovicu topanok preplacat). Po mesiaci spocitas, kolko si dostala a tu sumu ti bude mesacne prispievat (su aj tvrde natury, ktore pocitaciu kuru potrebuju aj dva-tri mesiace. O to lepsie, suma bude presnejsia). Druha moznost je ratat si vsetko za cely mesiac a prezentovat vysledok. Je to ale menej uspesne ako prva metoda, na druhej strane to je aj menej roboty a diskutovania o nesmrtelnosti chrusta. Ak bude argumentovat, ze ale on plati aj hypo ci Auto ci ine vydavky, ty pouzijes protiargument, ze udrziavas domacnost, staras sa o deti i o manzela, takze je to tiez spravodlive.

bruneta880
28. sep 2017

@simona1981 no môj manžel ani netuší ako bankomatová karta funguje 😅
Všetky financie mám ja na svojom účte, riešim tiež všetko čo sa výdavkov týka...
Keď potrebuje peniaze jednoducho mi povie koľko, na čo a hotovo...
Samozrejme že všetky väčšie výdavky preberáme spolu...
Teraz je trošku na nervy lebo sme dosť vrazili do bývania a dnes odchádzame ma dovolenku, ale tiež pre pokoj vlastnej duše ani nechce vedieť koľko je na účte...
On je ten šetrnejší z nas
🙂 Ja som to tá márnotratná polovička...aby som musela rozmýšľať či môžem ísť kaderníčke, zubárovi, kúpiť si nové handry?
To si neviem a nechcem predstaviť.
Vzťah nie je len o peniazoch, ale podľa môjho názoru ak manželia v tomto smere žijú ako cudzinci tak to o vzťahu niečo vypovedá...
Sama píšeš že to tak cítiš, no ja by som to cítila rovnako.
Ešte podotknem, že mi sme mali všetky financie spoločné, ešte keď sme randili...čomu je už trinásť rokov.

m.i.r.i
28. sep 2017

tiez mame 2 ucty a funguje to tak super..presne nieco ako @dai sme zacinali spolu byvat viacmenej od zaciatku znamosti a nemali sme skoro nic...takze kazdy mal svoj ucet, svoju slobodu, boli sme v zaciatkoch a sme si zacali kazdy zarabat....brali sme sa po 6 rokoch spolocneho byvania a viacmenej sme len dosli k papieru, ze sme manzelia, inak sa nic na fungovani nezmenilo.
Vydavky mame podelene..v podstate je to podla mna o komunikacii..my sme si k tomu sadli, zhodnotili moj prijem, muzom prijem a co kto bude priblizne platit..po case sa to aj menilo, ked niektore vydavky rastli, ine ubudali (4 roky najom, teraz uz nie, kruzky pre maleho neboli, teraz su, atd)..takze podla vysky prijmu platime a nikto nepostrada..ja si zapisujem vsetky vydavky za mesiac, presne viem co nas kolko stalo, kolko rocne sme usetrili a kolko minuli..co nas stoja dovolenky, lyzovacky, co skola, strava, prerabky domu, auta...a podla toho nastavujeme, kto je za co zodpovedny..
Nam to takto maximalne vyhovuje
Ja som nemala klasicku matersku, na rodicovsku siel manzel a ja som robila doma...tak ja som vtedy zarabala a jemu som k tomu rodicaku co dostaval posielala este fixnu sumu trvalym prikazom kazdy mesiac...sadli sme si tiez k tomu a vyratali co asi bude potrebovat aby nepostradal ale vtedy som vsetky hlavne vydavky tahala ja...u nas to funguje a mne dava veru nezavislost...mam kontrolu nad financiami

amelie2017
28. sep 2017

Ako takychto chu*ov neznasam..ale ak sa mu zda, ze minas vela, dala by som mu rodicak a nech sa stara on. Svoj zarobok z uctovnictva by siel na moje sporenie. Ked moze mat on, mozem mat aj ja. Vlastne nie, ja by son ho uz davno vyhodila alebo zabila.