Ako sa vysporiadať s dlhmi, o ktorých muž nevie?

ibaja123
2. jún 2015

ahojte, zaregistrovala som sa sem nanovo, nakolko tu uz mam nick, ktory pouzivam, ale asi chapete preco to chcem riesit takto diskretne .. Mam uvery v hodnote 3700 eur, ktore som si zobrala este v dobe, ked som bola slobodna. Medzitym som si dosplacala uver , o ktorom moj manzel vie, ale o tychto dvoch , ktore mam, netusi...Ide o to, ze osm v minulosti mala nejake veci na splatky, aj kreditne karty a neskor som si to vsetko spojila do jedneho uveru v sume 3000 eur. Neskor som este potrebovala nejake peniaze, tak som si zobrala dalsi uver v hodnote 1500 eur . Teraz mam nesplatenu istinu este okolo 3700 eur a mesacne platim za obe splatky 65 eur. Cize mam uvery na dlhu dobu splatnosti a doplatim ich tymto tempom cca o 7 rokov. Brala som to vzdy tak, ze to su moje zalezitosti, uz som zvyknuta platit tych 65 eur, ze mi to ani nepride nejake cudne. Ked som sa spoznala s mojim muzom, tak som nemala za potrebie hovorit mu to a neskor som sa uz aj hanbila za to, ze nejake sproste uvery mam. Moj muz nemal ako vediet, ze mam nejake uvery, kedze mame kazdy sam ucet. Lenze teraz nastal problem ten, ze muz chce, aby sme mali spolocny ucet a ja neviem, ako mu to povedat. Navyse, na svojom ucte mam este precerpanie 300 eur, o ktorych sa dnes dozvedel a trva na tom, ze to vyplatime a ucet si zrusim. Pochopitelne, aj keby som povolene precerpanie vyplatila, ucet si musim nechat kvoli uverom...takze sa chcem spytat, co mi radite? Povedat o tom muzovi alebo nie? Pravdou je, ze sa bojim na tu jeho rekaciu, lebo moj muz v zivote nemal dlhy, zil cely zivot u rodicov a mal priestor si sporit, ja som hodne cestovala, zila po podnajmoch, sama sa zivila, proste viem, ze to nie je obhajoba, ale nikdy mi nemal kto financne pomoct, ako mojmu muzovi, ktory ani nemusel domov nic kupit, nic..tak mal priestor si sporit. Viem, ze by ma tazko pochopil, bojim sa, ze to vazne narusi nas vztah, resp. ze mi nebude doverovat. Co by ste mi poradili? UZ neviem, ako by som sa z toho vyhovorila. A hlavne, aj sa hanbim, ze mam taketo podlznosti, ale vzdy som vsetko platila nacas a nebojim sa, ze to nesplatim, len som to vzdy brala ako svoju zalezitost a svoje veci, ktore si len ja riesim. Dakujem za kazdu odpoved.

janinah
2. jún 2015

zamyslela by som sa,prečo zrazu chce mať spoločný účet...my máme každý svoj a nevidím na tom nič zlé...a zas to nie je také nešťastie,je tam toho,vraciaš peniaze a hotovo,však si na to zarobíš

jolinka
2. jún 2015

@ibaja123 Ja by som mu to povedala...ale na druhej strane sa nedala zahnat do kuta a dostat sa do postavenia nejakej nezodpovednej rozhadzovacky...

Ty vies, ze dlh vznikol pre nejaku realnu situaciu, ktoru si zvladala tak ako si za tych okolnosti najlepsie mohla 😉 😉 V beznom zivote urcite nie si minacka penazi a nezodpovedna, ked este z rodicaku aj sporis 😉 😉 takze si treba verit muzovi to priznat ale nerobit zo seba chuderu.

On si musi tiez uvedomit, ze jeho zivotny styl, zitie bez dlhov a uspory...nie su komplet jeho zasluha ale z velkej casti zasluha jeho rodiny, ktora ho cely zivot podporovala 😉 😉

timea7
2. jún 2015

@janinah tiež by som sa zamyslela, prečo chce spoločný účet, uvedené to tu nikde nie je, ale ona čaká dieťatko, tak príjem bude dosť oklieštený a keď si ona z rodinného rozpočtu každý mesiac zoberie 65 eur, bolo by férové, keby si zo spoločného zobral toľko aj jej manžel, nie? Sú to jej dlho ešte spred sobáša. 3700 eur je dosť. Je to zložité, myslím, že na nejaké výhovorky typu -zabudla som jej určite neskočí a najhoršie je, že mu v minulosti klamala, keď sa jej pýtal.....tým mesačným mínusom z rodinného rozpočtu by sa to ešte dalo, skrátka navrhne, akým spôsobom to alebo ušetrí na svojich potrebách, alebo zarobí. Len to, že ho v minulosti oklamala....keby sa jednalo o môjho partnera, asi by to veľmi otriaslo mojou dôverou k nemu.

lee_bella
2. jún 2015

@timea7 timea a tuto sa rozdeluje nazory na dva tabory si myslim, na jednej strane je skupina zien ako vy , ktore si myslia ze muz si moze zo spolocneho octu zobrat 65e kedze aj jeho zena bere na uvery a druha skupina su ako ja....ziadnych 65e si nema co brat z uctu len preto ze ich beriem ja.... otec , muz, ma byt zivitelom rodiny a mo coi najviac znasat domov a zarabat peniaze pricom zena vypiple male dieta a musi trcat doma na materskej....takze ake ma on pravo ma? ale v pomere 60:40, ja sa toho drzim...a myslim,ze moj muz to dost pochopil, keby mu to vadilo iste by bolo zle..fifty fifty by mal potom chlap aj upratovat aj varit aj vsaetko fifty fifty, nie len co sa penazi tyka.

mawka
2. jún 2015

tiez nepochopim ten nazor ze vsetko do centu spolocne. ved nejaka sloboda v osobnych financiach by byt mala. odtial-potial. proste fungovat stylom ze uplne uplne spolocny ucet a pytat sa pri kazdom vybere ci mozem a este aj zdovodnovat na co, no neviem. sak dva prijmy, kopka na dolezite platby a kazdy by mal mat aj svoju sukromnu rezervu. baby na kavicky s kamoskami alebo na nejake serepeticky babske, chlapi na neviem vercajch alebo na sem tam pivo s kamosmi. a nie ze zlatinko, idem na kavicku, das mi peniazky. alebo bola som na kavicke, kupila som si ruz, vlozky, nevadi? lebo micinka moja, mozem ist na pivo s ferkom? mozes mi dat 10e? akoze sorry....

timea7
2. jún 2015

@lee_bella pozor, zamieňaš dve veci! Považujem za úplne prirodzené to, že muž zarába 1200 eur, žena 600eur a peniaze sú spoločné. Väčšia ťarcha starostlivosti o domácnosť, deti je v drvivej väčšine prípadov na žene. Muž má väčší príjem často aj preto, lebo mu žena poskytuje priestor na to, aby si budoval kariéru tým, že ostáva s deťmi na MD ona, prijme často málo platenú prácu, aby mohla deti vyzdvihovať zo školy, škôlky, voziť ich na krúžky a pod. Toto ťažko finančne ohodnotiť, preto rozumný muž takéto veci nerieši, uvedomuje si, čo pre rodinu robí žena. Opisujem príklad, kedy do manželstva vstúpili obaja bez dlhov. Lenže tuto mala manželka dlhy ešte z čias pred sobášom, ktoré sú teraz vo výške 3700 eur, to znamená, že boli ešte vyššie. Nie je to voči mužovi fér, pretože by som potom mohla ísť do manželstva s dlhom 10000 eur, veď keď budem vydatá, splatím to ľahšie, ako sama....a to je špekulácia. Nemám právo riešiť prečo a načo si úvery v dosť vysokej výške brala, zrejme bola v situácii keď to inak nešlo, no mala vyjsť s pravdou von, s tým, že sa bude snažiť privyrobiť napr.pečením, aby to rodina nepociťovala. Bohužiaľ mu asi zo strachu zaklamala, teraz je to oveľa ťažšie....Ešte dodávam, že som stará škola, takže určite som za spoločný účet s dvomi kartami. Nemusím predsa mužovi zdôvodňovať somariny - návštevu kaderníčky, kúpu kozmetiky, tiež nepožadujem, aby referoval, že zaplatil pár euráčov za nabíjačku....predsa každý pár má viac menej odsledované, koľko potrebuje na bývanie, príp. hypo, poistky, mobily, stravu, benzín, koľko sa dá odložiť, koľko investovať. Viem, že niekde fungujú aj oddelené účty, ja som proti, keď sa delím o všetko ostatné, prečo nemať aj financie spoločné? Aby bol priestor na nejaké úniky, ako tu čítame v každej druhej téme? A pýtať si drobné na kávu s kamoškou by bolo pre mňa ponižujúce.

lee_bella
2. jún 2015

@timea7 v tomto mate pravdu, ale kedze uz je vydata ma povedat pravdu? a co jej on povie? ze isla do manzelstva s klamstvom? a toto bude mat "na chrbte" ale uz stale, ze on bol uprimny a ona nie...myslim si, ze splatkou na vlastne uvery pred manzelstvom urcite neokrada rodinu o nic. to akoby som ja bola vo vaznej existencnej situacii ale nepoziciam si ani cent lebo urcite raz za 10 rokov bdem mat dieta a muza a budem to splacat. NO A ČO? miňa sa na to čo treba... ja som toho názoru, že ak to mužovi povie bude sa jej to vracať x krat.....bud jej to pripomenie pri hadke, alebo ju bude podpichovat...alebo si dovoli sprasvit nieco teraz a s cistyym svedomim jej to nepovedat akoze na oplatku....poznam vela muzov mojich znamych a kamaratiek..... toto sa len tak neprepecie a ked je este tehotna robit si stresy? to uz duplom nie

lee_bella
2. jún 2015

chcem vam povedat, ze som sa len vcitila do situacie tejto pani,. moj muz by reagoval asi takto: ale preco si mi to nepovedala laska, tvoje dlhy su aj moje dlhy a od toho dna by som ja sama nezaplatila ani jednu splatku....tak ale to je on...vela muzov su diametralne odlisni

cervenaruza123
2. jún 2015

@lee_bella tak tak, kazdy je iny, moj muz by sa napr. najprv rozculil, ale potom by ma este pravdepodobne aj polutoval, ze sa spraval tak, ze som sa mu bala povedat nieco take vazne. a bol by schopny mat preto vycitky. takze reakciu jej muza, ktoreho ziadna z nas nepozna, je velmi tazko odhadnut. ona najlepsie v hlbke srdca citi, co bude lepsie v jej situacii

timea7
2. jún 2015

@lee_bella ťažko povedať, či neokráda rodinu o nič....to nie je suma 300 eur ten debet, ktorý treba vyrovnať, vyrovnáme, neriešime. Pred dvadsiatimi rokmi som mala možno podobný názor, ako ty, teraz už nie. Áno láska, tvoje dlhy sú aj moje dlhy,ale môže sa stať všeličo. Písala tu žena, ktorá sa postupne dozvedela o dlhoch, ktoré hodne presahovali 3700 eur, keďže to nejako zvlášť neriešila, brala dlhy ako spoločné, on si požičiaval ďalej, keď nepožičala banka, požičala nebankovka, kamaráti.....vôbec tým nechcem povedať, že je to prípad zakladateľky témy, to by som si nedovolila, myslím, že je nešťastná zo súčasnej situácie. Tiež nie som za to, aby muž, ktorý vlastnil pred svadbou byt,po svadbe polovicu prepísal na manželku. Nikto nejde do manželstva s tým, že sa po rokoch rozvedie, každý je opantaný láskou, to je prirodzené, ale je faktom, že sa polovica manželstiev rozvádza. Mali sme v rodine - pri rozvode dáme ostala polovica domu, do ktorého neinvestovala, lebo ho mal on ešte pred sobášom a po sobáši z lásky prepísal polovicu na ňu. Krásne geste, nemohol predsa tušiť, že si po rokoch nájde milenca a odíde s ním a s polovicou majetku.....ťažko povedať, či neokrádala rodinu, možno si uvedomovala, že za tie roky je to vysoká suma, tak nerozhadzovala toľko za handry, šminky, neviem, ale férové to nebolo.

eeffka
2. jún 2015

@lee_bella ty mas muza asi z cervenej kniznice 🙂 , keby mne oznamil manzel po rokoch manzelstva, ze "zabudol na cca 4000dlh, viac by nevidel ani euro z rodinnych penazi. Toto by som uz nenazvala klamstvom ale bohapustym kazdomesacnym o...bavanim rodiny a manzela. 😠

lee_bella
2. jún 2015

@eeffka nemam muza z cervenej kniznice len sa proste milujeme aj napriek strasnym polenam co nam zivot hadze pod nohy... jasne ze sa vadime a vycitame si ale ziadna hadka v jeden den nezasiahla aj do druheho dna.....a pre pani timeu: ked ma niekto veeelke dlhy lebo bol hazardny hrac alebo co to netreba brat rovnakym metrom ako to ze niekto nemal co do ust a uvedomte si ze co sa stane ked mu pani ktora pisala tento prispevok povie, uz za nho vydata, ze ma dlhy.... co si myslite ze bude? ak by sa uz chcela priznat, radila by som teda pockat aSpon kym sa babatko narodi aby bol pokoj v rodine....

eeffka
2. jún 2015

@lee_bella si este velmi mlada a z toho predpokladam aj ten ruzovy nahlad na svet.. OK to patri k veku

ostatnym , ktore hovoria ze je to "len" 65 eur, skusim inak je to 1/3 prijmu ak je zena na rodicaku, takze si vezmite svoje platy, vydelte 3 a predstavte si ze tuto sumu budete klamat kazdy mesiac ,7rokov...este stale je to "len".
u mna je 65eur vacsi nakup ale ide o princip, clovek co klamal ked mal moznost priznat pravdu by moju doveru uz nikdy v zivote neziskal. Len jednemu nerozumiem...rodina na tom musi byt dobre ak nema ziadne uvery, lebo tam by takato splatka mala vyplavat na povrch. tak potom aky strach? teda okrem toho ze sa zhodi v muzovych ociach. nejde o to na co pominala peniaze, ak by to bolo na jedlo, skolne...OK ale poviem minimalne pred svadbou, nie ze pred druhou materskou...

mirka414
2. jún 2015

@ibaja123 vžiť sa do tvojej koži a dennodenne niečo takéto tajiť pred manželom musí byt velmi tažké :(.. Neviem prečo tvoj zrazu chce jeden účet,možno niečo tuší. Ja by som na svojom samostatnom účte trvala a bud by som pre ,,pokoj,, rodiny dalej zatajovala a splácala dlh,alebo hop trop v dobrom a v zlom priznala by som sa manželovi stým,že bud ti pomôže alebo sa skúsiš sama s toho pomaličky dostat.

sense
2. jún 2015

mna by este zaujimalo preco manzel chce zrazu spolocny ucet? my sme si aj po sobasi nechali kazdy svoj ucet...najprv nechcel moj muz spolocny (ze uz sa raz popalil ked odovzdaval celu vyplatu a ked nieco chcel musel si pytat) a teraz uz nechcem ani ja a obom nam to vyhovuje ...mame rozdelene kto co plati v domacnosti a so zvyskom si hospodari kazdy ako uzna za vhodne...v pripade nepredvidanych vydavkov to vzdy nejak dame dokopy...

lee_bella
2. jún 2015

@eeffka ano mam 26 rokov ak sa to zda ze mlada ok, ale ja zijem vo vztahu sustavne od svojich 14 rokov, takze ruzove okuliare su davno tam niekde ani neviem kde ostali.... stale tu niekto povysuje peniaze...ako aj tych 65eur, omg tie prebdene noci pri dietati, ta laska, pozornost,opatera,starostlivost kazdu sekundu za den to je ako co? ja si myslim,ze ak je pani dobra mama a manzelka a gazdina, toto je nebadatelne v jej zivote nema sa zaco hanbit ani si co vycitat

eeffka
2. jún 2015

@lee_bella este raz ... pani sa veru ma za co hanbit a to je KLAMSTVO do oci, ak tomuto neporozumies/nechces rozumiet ...tak je mi luto. 😖

sense
2. jún 2015

@lee_bella nuz mozno u vas si ty ta co je doma a o vsetko sa stara preto reagujes tak ze chlap zivi rodinu, ale keby mam ja doma tento model tak by to nefungovalo,kedze moj muz vstava v noci tiez, o dieta sa stara, o domacnost tiez a este chodi aj do prace ja to iste....takze u nas nieco ako delba ze jeden nosi peniaze a odovzdava zene a ta preto moze klamat neexistuje....

me_to_you
2. jún 2015

Ja by som o dlhoch mojho muža z akéhokoľvek obdobia chcela vedieť....len toľko k tomu

oli18
2. jún 2015

Spoločný účet bude vyriešený v momente, keď mu povieš o svojom úvere. Myslím, že pochopí, aká si vo veciach financií a bude sa báť zveriť ti spoločné peniaze ☹

mawka
2. jún 2015

@oli18 a aka by bola? akkoze je nezodpovedna? ona si dlh plati riadne. to, ze mala v minulosti problemy este neznamena, ze je nezodpovedna. teraz si vsak dlh riadne plati. tak aka by mala byt podla teba?

lee_bella
2. jún 2015

@sense moj muz od narodenia nasej dcery tiez vstaval hore, kupal ju, krmil ju, prezliekal ju , na prechadzky ju bral a robi to dodnes, ale tej prace s malou je proste vela, mama je len mama na kazdu situaciu ta prava to vieme vsetky. a nemam rada ludi ktory nazvu klamstvom priamo do oci to ked niekto zataji skutocnost....je to klamstvo zatajit ze ma uver? prosim vas mamicky skuste si teraz predstavit jednu vec.... on je pan dokonaly lebo zil u rodicov a mozno nevie ani kolko stoji chleba a ona sa boji mu povedat.....keby bol taky bezproblemovy clovek preco by sa bala? hmmmmmmmmmmmmmmmm asi sa ma coho

oli18
2. jún 2015

@mawka píše, že v minulosti mala úver, ktorý má už splatený. Suma, ktorú uvádza sa skladá z dvoch úverov. To mi stačí, aby som si urobila obraz. To je môj názor, tvoj môže byť iný.🙂

mawka
2. jún 2015

@oli18 tak to ta velmi lutujem.

sense
2. jún 2015

@lee_bella mas pravdu s dietatom je vela prace ale tak ako je mama mamou aj otec je otcom a dokaze svoju rolu rodica plnit dokonale pokial chce, a otec nikdy nebude mamou lebo mama to dieta vynosila a porodila, napriek tomu to zene nedava vacsie pravo na peniaze (v tomto pripade uz spolocne) ako otcovi - to len k tvojmu modelu 60-40....

pre mna by to klamstvo bolo , nie preto ze mala uver za slobodna ale preto ze uz mu povedala ze ziaden uver nema ze mala len jeden a ten splatila a pritom kazdy mesiac dava precc 65 eur (pre niekoho LEN , pre ineho AZ)....mne sa len naskyta otazka, cco bude robit ked sa z jej prijmom kt. teraz ma nieco stane alebo bude mat len rodicovskyu, tam je tych 65 eur tretina rodicaku....co mu povie potom ze kam dava peniaze ....a myslim ze potom to bude este horsie....a myslim keby to zakladatelku netazi tak to nema potrebu to riesit.....

a ako ona sama pise tak urcite nevyuzila vsetky peniaze z uverov preto ze nemala co jest...citujem vela som cestovala

tiez vsetko co mam som si zarobila vlastnymi rukami, od 18 sa staram sama o seba nikto mi nikdy nic nedal, napriek tomu som dlhy nikdy nemala, a zila som si len do vysky svojho platu a uspor....a to som aj hodne cestovala...

ultra
2. jún 2015

len taká jedna nekonkrétna poznámka:

Muži by sem mali chodiť častejšie - prečítať si reakcie a "uvažovanie" niektorých žien - aby pochopili že stále platí: (pre väčšinu)

Žena nevie čo chce - ale neprestane pokiaľ to nedostane.

mimina00
2. jún 2015

Co je toto za manzelstvo? 😕

timea7
2. jún 2015

@lee_bella ty stále píšeš o niečom úplne inom. Ona nemá manžela, ktorý by jej vyhadzoval na oči, že mesačne minie 65 eur na svoj koníček zo spoločného rozpočtu. Ona má dlhy z mladosti, ktoré pred manželom zatajila! A dosť vysokú sumu. Nedovolím si posudzovať, nakoľko bolo nutné brať úver, mať kreditky, finančné povedomie ľudí na SK je veľmi biedne....písala, že sa sama živila, nemal jej kto pomôcť, ale aj to, že cestovala...Ak by sa priznala a jej muž povie - OK, mrzí ma,že si klamala, mám ťa rád, tak ti to odpustím, ale ja si z našich teraz už spoločných peňazí zoberiem toľko, koľko si ty už splatila a ešte máš splatiť a použijem ich len pre seba - Safari, motorka...to je jedno. - vtedy by to bolo spravodlivé, tu nikto nepovyšuje peniaze nad lásku! Tu to mierne hraničí s využívaním toho druhého. Keby ona vstupovala do manželstva s tým, že má dlhy, ale bude sa ich snažiť splácať tak, že bude mať okrem zamestnania ešte brigádu, bolo by to korektné. Si mladučká, keby môj syn prišiel s tým, že jeho partnerka má takéto dlhy, zatajila ich a potajomky ich spláca, tak by som asi dva krát nadšená nebola....

lee_bella
2. jún 2015

@sense tak ak si zila len z vyplaty uspor a este si aj cestovala a nemas ziadne dlhy, to si prva taka aku "poznam".... da sa povedat, ze sa ti to da aj zavidiet.... nie kazdy dokaze zit tak skromne alebo teda usporiadane, sme ludia a robime chyby, kazdy nejake. a tato pani isto tiez urobila chyby ked je teraz v situacii v akej je. chcela by od nas poradit a urcite aj povzbudit namiesto toho ju tu veLA mamiciek odsudzuje a rozprava jej ze je klamarka....a podla mna nie je....naco muzovi vsetko vesdat na nos..myslite si ze oni nam vsetko povedia :D peniaze z rodicaku su pre matku a dieta! a ked bude chybat co isto bude na to je tu uz otec

sense
2. jún 2015

@ultra toto su slova presne mojho muza.... 😉