Ako vyžiť z 900 eur mesačne?

radkanika
20. jún 2017

Ahojte, rada by som sa poradila. Ako vyžiť z 900€ mesačne sama s dvoma deťmi? Viem, že niekto má asi aj menej, ale my sme mali doteraz rozpočet cez 2000 €, a zrazu rozvod, ostane mi 600€ výplata a 300€ výživné. Čiže spolu 900€. Z toho 190€ byt (energie), zvyšné pravidelne výdavky sú cca 200€, plus nafta cca 150€ mesacne. Zvyšok co mi ostane, je akurát tak strava a bežné výdavky pre deti... Rozhodne nie štandard, na aký boli zvyknuté... Kino, dovolenky, darčeky, oblečenie...nestazujem si, len mam strach a rada by som prijala možno názory, rady, ako to zvládate iní, kde ako co najviac ušetríte. Lebo tých 200€ výdavky sú naozaj tie nutné ako poistky pre deti, škôlka, mobil... A naftu tiež neviem skresat, bez auta by som nestíhala deti rozviesť ráno a vyzdvihnúť po práci...poraďte...dakujem

marusia12
21. jún 2017

@nyusika sme dopadli 😀 a bude horšie.... toho sa obávam najviac....

dai
21. jún 2017

@amyamyamy ach... hlavne klud - sarkazmus je forma komunikacie a nie tvojej pasivnej agresie - ja som rada ustipacna a pri niektorych ludoch aj sarkasticka ked si to zasluzia - ked mi niekto nadhodi rada zasmecujem nech sa uvedomi co hovori...
A precitala som si tvoju charakteristiku - nesedi na mna ani jedna z veci z premudrelej wikipedie🙂 inak teda ja som psycholog ale po par vetach humorne sarkasticky vystizne napisaneho prispevku niekomu napisat ze je agresivny - trosku silna kava🙂

mandala77
21. jún 2017

@amyamyamy prosím Ťa, Ty sa ukľudni. Ak na Teba pôsobí agresívne ok. Si to nejako v sebe porieš, keď už s tým máš problém. Očividne ostatné jej príspevok tak nevnímajú, iba Ty. Tak sa nestrapňuj. Alebo so svojou hypersenzitiviou si tu zbytočne neubližuj. Neviem, čo by si tak povedala, keby si nakukla do témy očkovať či neočkovať. To by si musela rovno podať podnet na políciu.
Alebo to rovno nahlás adminke, nech sa pobaví.

marlenka222
21. jún 2017

Dievcence nehnevajte sa ale vam uz zo zaciatku neprislo cudne ze zakladatelka po rozvode riesi hlavne kadernicku kozmeticku nechty a podobne co hovori o jej nechuti znizit svoj standart? Necitala som vsetko ale tie, kt. Ste pisali o tom aby auto ostalo, vas to prekvapuje? Mna ani nie lebo ked matka nema, setri hlavne na sebe aby sa deti mali dobre ale tu sa prezentuje "ja" aby som bola viditelna. No tak ked je tolko penazi malo a nechce spustit zo standardu, jedina rada: najdi si dalsiu pracu alebo nejakeho slusne zazobaneho stareho slobodneho pana s umrtnym listom pod pazou, teplotou 42° so smrtou na jazyku ktory ti podpise sobasny list a ty po nom.vsetko pekne zdedis. Inak ako setrenim a tym ze uberies NA VSETKOM neusetris ani cent. Ale prajem zakladatelke aby nasla klud na dusi.

obsadenemeno
21. jún 2017

@amyamyamy nie, sarkazmus je inteligentna forma vyjadrenia udivu nad malostou inych.....

laurita285
21. jún 2017

@marusia12 mimo témy ale napr ja žijem v prdeli sveta, za všetkým musím dochádzať a urobí mi to cez 3000 km mesačne čož je pri mojom aute nejakých 350 euričiek :D

rutie
21. jún 2017

@radkanika
Rodičov si treba vážiť a mať v úcte, ale nemusíme od nich prebrať všetky životné vzorce. To, čo si opisovala ty: "Nik nevidí, čo dáš do seba, ale každý vidí čo dáš na seba" - akoby som svoju babku počula. Celý život s tým bojujem, nie v tom doslovnom, ale prenesenom význame - vo chvíli, keď som stratila potrebu dokazovať svojmu okoliu, že som matka, ktorá perfektne zvláda veľkú rodinu (často za cenu stresu, ktorý si doma odniesli deti), sme všetci spokjnejší. Najdôležitejšie sú veci, na ktorých záleží - to či sa máte radi, podporujete sa, či deti cítia vašu lásku, či môžu napĺňať svoj potenciál, zdravie, rodinná pohoda. Nie to, ako sa prezentujete okoliu. Na horšie sa ťažko zvyká, čaká ťa zopár situácií, ktoré si vyžiadajú tvoju múdrosť a nasadenie, aby sa tvoje deti pochopili, že hoci sa musíte v niečom obmedziť, stále môžete byť štastní a mať všetko, čo naozaj potrebujete.

Takže hodnoty:
Zdravie:
- zdravá strava - neber deti do obchodu, rob si premyslený týždený nákup (maj v hlave približný jedálniček) v Lidl a počas týždňa kupuj len pečivo. Nekupuj džúsy, sladkosti, blbosti typu jogurt s lentilkami. Z vášho príjmu sa dá kvalitne stravovať, len treba odmedziť blbosti. Miesto sladkostí spolu s deťmi pečte koláče.
- tvor si finančnú rezervu pre prípad, že máš OČR, PN, treba lieky, rehabilitácie, okuliare, zubára

Vzdelanie a osobný rozvoj:
Školu platí manžel. Potom sú krúžky - sú drhašie, lacnejšie, deti nemusia mať to najlepšie, čo sa v okolí dá mať. Mnohé sú šťastnejšie na skautingu, ktorý je zadarmo, než na drahom tenise. Knihy sa nemusia kupovať, nauč deti chodiť do knižnice. Mnohé aplikácie na pravidelné učenie sa jazykov, strojopisu sú zadarmo.

Rodinné šťastie a pohoda:
Dá sa prežiť krásna dovolenka za 300 aj 3000 eur, výlet za 10 aj 100 EUR. Veľa ušetríš ak na výletoch nekupuješ pitie, nejete von. V sobotu poobede môžete spolu upiecť slaný koláč, zobrať si ho v nedeľu na piknik, dá sa opekať v lese, pochodiť zrúcaniny hradov, kúpať sa na štrkoviskách miesto akvaparkov. Je to len náročnejsšie na logistiku, musíš tdať do toho viac zo seba.
Na dovolenku môžete ísť k moru do apartmánu a sami si variť. Stojí to potom navyše len ubytovanie, naftu a kde tu nejaku radosť na zmrzke oproti tomu, čo minieš doma. Alebo ísť na slovensko do hôr, ubytovanie v súkromí a tiež si variť v spoločnej kuchynke. Kým ty varíš večeru, deti naháňajú sliepky, kŕmia zajace, jazdia na poníku, pozorujú dojenie kravy. Niekedy lepšie ako tobogany.
Spoločenské hry doma miesto multiplexu - krásny spoločný čas a takmer zadarmo.

Krása:
Nemyslím, si, že na nej nezáleží. Záleží odjakživa. Pekné okolie ľodstvo vždy povzášalo. To je architektúra, móda, dizajn. To ale nie je, čo si ľudia myslia. Sú veci pekné a sú veci drahé. Nie vždy sa to prekrýva. Niekto nosí drahe značkové tepláky a tenisky a vyzerá ako buran, iný sa dokáže vkusne a nápadito obliecť za zlomok peňazí. V Lidl, v Tescu majú pekné oblečenie pre deti, tričká, spodné prádlo, rifle, legíny úplne stačia, nechala by som si radšej viac na topánky. Nehanbi sa prijať veci po niekom, je to ekologické.

To auto je fakt hlúposť. Ja vozím po meste 4 deti v 7-miestnom MPV a mám spotrebu 6,5 litra (nafty). Je to normálne auto, má ma bezpečne odviezť z bodu A do bodu B, prípadne odviezť náklad, kočík, neviem prečo by som sa s ním mala stotožňovať.

nyusika
21. jún 2017

@marlenka222
nuz, asi to skraslovanie seba samej povazuje za investiciu do krajsej a bohatsej buducnosti...

marusia12
21. jún 2017

@laurita285 jo, sme v prdeli 😀 a ešte len budeme...
@rutie máš hypotéku? Koľko stálo tvoje auto?

anelehka
21. jún 2017

@extempore ved to je jej vec...

rutie
21. jún 2017

@marusia12
Písala som zakladateľke a tá nemá hypotéku. Prečo sa pýtaš, či ja mám hypotéku? Neviem prečo sa pýtaš na moje auto, ale odpoviem - Nie je moje, je to naše auto astálo 5600 EUR, ročne asi 300 EUR dáme za opravy, nové stojí v tej výbave cca 40 000 EUR.

rutie
21. jún 2017

@dorottka 13:17 👍
Presne tak.

marusia12
21. jún 2017

@rutie pýtam sa preto, že autorka má možno úplne iné podmienky ako ty.... a vypisuješ litánie na tri strany. Ale pobavila si aj tou zdravou stravou....

katarinapekna
21. jún 2017

Mňa zaujal ten zalostny plat...tam by som asi začala,neviem,ako niekto môže chodiť rád do takto (ne)platenej práce....to ma úprimne zaujíma...osobne by so vylucila auto a riešila všetko blízko domu,žiadne poistky-to je blbosť ako traky,žiadne kadernice,nechty- v kurze je natural nech a nie umelé s*racky...dá sa úplne v poho....

rutie
21. jún 2017

@marusia12 Nie nemá. Nemá hypotéku. Má k dispozícii 900 EUR a jej ex platí deťom krúžky, (asi) súkromnú školu a mimoriadne výdavky. Ona platí náklady na bývanie 190 EUR, stravne poplatky v škole, škôlke, benzín na svoje luxusné auto. Nepísala som to tebe, ale zakladateľke, ktorá chcela konkrítne tipy a konkrétne rady. Chcela som ju povzbudiť, že aj z takého príjmu sa dá viesť spokojný život, lebo ona zatiaľ zjavne žila v nejakej bubline. Mrzí ma, že ti môj príspevok pripadá smiešny, nuž nie je kžadý deň nedeľa 🙂 A nepísala som o sebe. Ja som vo svojom živote žila z tak rôznych príjmov, že môžem radiť aj v rómskej osade. To, kde som dnes je úplne jedno.

ema234
21. jún 2017

@laurita285 tak to byvas teda v riadne riti 🙂

ema234
21. jún 2017

@rutie tak 900 eur na luxusny zivot teda nieje s dvoma deckami, ma stastie ze ten jej vsetko deckam cvaka. Pani potrebuje sa na nieco hrat co nieje, poznam muzickov co ziju luxusnym zivotom, doma by takeho nechcela. Inac cloveku to musi dat zabrat kazdodenne sa na nieco hrat.

rutie
21. jún 2017

@ema234 Mas pravdu. Nie na luxusny, ale na spokojny a stastny staci. Len sa nesmies chciet stale na nieco hrat... 🙂

ema234
21. jún 2017

@rutie presne

bobana297
21. jún 2017

jeeej nam keby ostavalo 360 € mesacne tak sa citim jak bohyna 😂 a nechciet aby deti zili v chudobe. to je nejaka choroba ked sa tak toho bojis? ja som tam cely zivot zila a dobre mi je. na dovolenke som este v zivote nebola a nevadi mi to. Mam klasicke auto ktore malo zere a je este aj velke 🙂 maly je spokojny a tiez si nestazujem 🙂 ze som si na seba nekupila handry uz 2 roky 🙂

jajka257
21. jún 2017

@amyamyamy sarkazmus nie je prejav agresivity....ale ti, co mu nechapu alebo ho nevedia pouzivat, sa mozu citit urazeno. Nie som psycholog, ale nejaku tu skusku zo psychologie mam a mam aj mnoho vzdelanych znamych ludi, podla tvojho popisu sme vlastne vsetci agresivni a zakomplexovani😝

alaguema
21. jún 2017

@bonovka neviem, prečo sa tu tak silno pozastavujete nad tými kilometrami. 1500 je dosť? Ja urobím mesačne okolo 2500 a niekedy aj viac. Tým neobhajujem luxusné autá a blbosti. Ale niektorí ľudia najazdia viac. Neviem, či býva v meste, alebo kde, my sme mimo mesto a denné rozvozy, moja práca, plus výlety, aktivity detí...150EUR mesačne neprejazdím, lebo mám úplne bežné auto s normálnou spotrebou, ale ak má nejaký tereňák a denne dá veľa km, tak to možné je.

bonovka
21. jún 2017

@alaguema ja som nic o kilometroch,aute a ani spotrebe nepisala.. 🙂))

katka253111
21. jún 2017

@zibi uz som si zaviedla obalky ☺☺☺ 5ks, ale tak ze na kazdy tyzden jednu a tu piatu na pripadny vydavok 🙂 na den sa mi to neoplati kuskovat, lebo by som chodila do obchodu len s pat mincami 🙂 som zvedava ako to dopadne, aj ked tento mesiac bude tazky

alaguema
21. jún 2017

@bonovka prepáč, malo to byť adresované @marusia12 🙂

dorottka
21. jún 2017

@alaguema tak, tak, da sa rozhodne aj vela km prejazdit. Ja sice nejazdim do prace, ale jazdim v ramci relaxu a vycistenia hlavy a tiez urobim urcite 1.5k mesacne... ale moje auto zere velmi malo, cize je to skoro smiesna polozka.

ebi88
21. jún 2017

"PravIdelne vydavky, zvysne vydavky..." no darmo, same vydavky, asi
By to trebalo skresat, nie? Vyzit sa da. Co by nie. Len nie ako z 2000,
To je jasne.

zibi
21. jún 2017

@katka253111 no daj vediet..aj ked do ip😉

zibi
21. jún 2017

Ked preberate ten prispevok ohladne sarkazmu..mne prisiel skor ironicky ako sarkasticky..zasmiala som sa a myslim,ze nikoho nemohol urazit..
Myslim,ze kon uz zniesol aj horsie🙊

6mia6
21. jún 2017

@zibi idem tie obálky skúsiť aj ja.... Neviem hospodáriť, miniem všetko čo mám... A bezdotykova karta resp. Karta samotná je smrrrrrt.