Akou čiastkou prispievate vy a váš muž na spoločnú domácnosť?

verkaveverka
30. okt 2020

Myslím tým koľko % vy a koľko on.
Lebo si nemyslím, že je ok, keď žena zarába menej a prispieva rovnako a aj keby zarábala rovnako, ale viac sa stará o domácnosť a deti, tak to nie je fér.

Lenze sledujem, že kopa Sloveniek ma šialene nízku sebaúctu, a preto robia všetko v domácnosti ony a ešte aj platia zo svojich nižších platov 50% na účty 🤦‍♀️A ešte by ma zaujímalo, kolke z vás muži vydeluju s peniazmi, či máte spoločný/oddelený účet a koľkým z vás muži vyčítajú, keď si niečo doprajete. Ďakujem.

limetka69
30. okt 2020

Mame to 60:40 ucty, okrem pausalov a osobnych veci na splatky napriklad, muz zaraba viac tak plati trosku viac a k tomu kupuje potraviny vacsinou on. Ucty mame oddelene, nechcem byt kontrolovana a tak isto ho, nekontrolujem ani ja.

birika
30. okt 2020

mame priblizne rovnaky prijem, tak 50 na 50 🙂 mimoriadne vydavky idu z nasporenych spolocnych penazi 🙂

irusa
30. okt 2020

vôbec to neriešime....aj keď máme dva účty - peniaze sú spoločné

katarina9593
30. okt 2020

@verkaveverka u nás muž platí nájom tv a svoj paušál a ja zasa naše úvery a telefón a tráva a podobne veci ideme a kupujeme raz ja raz on.. nedelime si kto čo kedy kúpi a keď potrebujem niečo tak mi dá peniaze keďže som na materskej ...každý máme svoj účet ale máme prístupy obidvaja

verkaveverka
autor
30. okt 2020

@birika a kto sa stará o domácnosť (a deti, ak máte)? Tiež je to 50/50?

s_a
30. okt 2020

Muž zaraba o vyše 500€ viac (teraz som už aj na materskej, aj keď si chcem privyrábať na polovičný, ale ešte neviem ako to bude vychádzat) ale keď som robila tak som väčšinu mojej výplaty poslala na spoločný účet, kde sa zároveň snažíme šetriť, pár eur som si nechala na míňanie a vacsinu nákupov platí muž a nejaké výdavky do domácnosti sa platili z toho spoločného uctu, kde ale posiela aj muž peniaze podľa toho, koľko mu ostane

birika
30. okt 2020

@verkaveverka ano, nemame urcene prace, proste kazdy robi co vidi ze treba spravit...napriklad okna umyvame spolu - manzel ramy a ja skla, postele prezliekame tiez spolu...akosi neriesime co kto musi. moj muz ale nevie varit, ani nakupovat - v tychto veciach funguje ako pomocna sila 🙂

janetinka27
30. okt 2020

@verkaveverka mame 1 ucet, obaja mame k nemu kartu a pristup.chodia nam tam obom vyplaty a platia sa z toho vsetky ucty,hypoteka,nakupy. nikdy sme neriesili,aka cast penazi je koho.

veronikaszabova
30. okt 2020

Mame jeden ucet, vsetko je spolocne.

veronikaa006
30. okt 2020

@verkaveverka najprv sme mali každý svoj účet, to bolo asi rok a platili sme tak že raz on a raz ja. Nejak sme to neriešili kto zaplatil viac a kto menej. No potom sme si zobrali hypotéku, ktorá sa sťahovala z môjho účtu. A nakoľko sme stavali dom a peniaze z hypo boli na mojom účte a manžel potreboval platiť za materiál na stavbu domu a kartu od účtu som mala ja. tak sme sa rozhodli že si dáme urobiť ešte jednu kartu k môjmu účtu a ten jeho zrušíme. A je to lepšie, máme prehľad koľko máme spolu peňazí. Manžel záraba viac ale vôbec to nerieši kto koľko zarobí. Peniaze sú spoločné.

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trema
30. okt 2020

My mame 3 ucty, moj, jeho a spolocny, na ten spolocny posielame kazdy cca 60% z platu a z toho uctu platime vsetko, mame k nemu aj 2 karty, hypo nemame, deti nemame, o domacnost sa starame spolu, ziadne take, ze ja vysavam a on sa hra na mobile 🙂

era777
30. okt 2020

Vobec neriesime, kto kolko dava, mame 2 ucty, ale peniaze spolocne ...co sa tyka domacnosti, urobi co mu nakazem, povysava, pusti pracku susicku, navari, nakupi, umyje podlahy, aj wc hocico, co mu nakazem - rozumej, ked upratujeme ja robim nieco a on urobi co mu poviem, takze si to takto podelime vzdy napr.ja povysavam on umyje podlahy, alebo ja varim a on nalozi do mycky atd. Dam prat, medzi tym robim nieco ine tak ho poprosim, nech ide prehodit pradlo do susicky 🤷 pride mi to normalne ... Samozrejme sa okrem toho stara o vsetko okolo domu, zvara, rube drevo, kosi travnik atd. A aj o maleho sa pohode postara ( 8.mes.) napr. Sem tam ide hrat na svadby, oslavy, a co zarobi hned mi da, ze nevyberaj z uctu toto nech sa minie na stravu ...a co ostane na ucte sa potom odlozi 😉 neviem dako pochopit, ked si niekto deli, alebo ze manzel zapisuje manzelke co poplatil on, ked bola na rodicovskej a potom mu to musi vratit bola tu nedavno taka diskusia 🙈🙈🙈🙈

bluka2
30. okt 2020

Ja som mala takého, obaja sme zarábali ok, ale on bol o 10 rokov starší, tak zarábal stále 2x viac. Delili sme 50:50, aj počas materskej. Chceli sme tu starostlivosť + domácnosť tiež 50:50, ale akosi to nevyšlo. Potom začali také veci, že nechcel dať tých svojich 50% na (jedinú) zimnú bundu dieťaťa, lebo sa nepodieľal na výbere. Postupne horšie a horšie. Taký štýl, že varím žabu pomaly. Moje úspory sa míňali. Trvalo to spolužitie tak necelý rok a keď sa človek spätne na to pozerá, ani nechapem už. Inak pri súde napísal, že mi išlo iba o peniaze. Ale z pozitívnej stránky, po rozchode človek nepocíti žiadny finančný prepad, skôr naopak. No čo už, základ je nespraviť toto dvakrát.

denden77
30. okt 2020

ucty mame oddelene a viac veci platim ja, kedze zijeme v mojom a uver je moj.. zvysok platieb ako najom, energie, internet a telka mame na polovicu.. potraviny a drogeriu kupi raz jeden, raz druhy.. na RD som si nasetrila vopred.. a absolutne to nevnimam tak, ze mam nizsiu sebauctu 😁

ivca88
30. okt 2020

Manžel platí 100% všetko, keďže ja mám len rodicak. Ten chodí na spoločný účet.
Manžel vždy povie, že nie je to jeho, ale naše..
V živote mi nič nevykrical, nezakázal kúpit.
Keď si chce niečo kúpiť on, tak sa zakaždým so mnou najprv o tom porozprava, aj keď som mu X krát povedala že sú to jeho peniažky a zaslúži si kúpiť si za ne niečo, čo mu urobí radosť.
No on aj tak zakaždým príde, a rozprávame sa o tom.
V domácnosti mi veľmi pomáha. Veľmi rád varí a nerobi mu problém my s čímkoľvek pomôcť. O deti sa stará rovnako ako ja - nemá problém ich okúpať, alebo upliesť Francúzsky cop rano dcérke do skolky.
Ako partneri sme rovnocenní, aj napriek tomu, že on mi/nám dáva omnoho viac.
On na to vždy apeluje, že ja mu dávam lásku a to mu nedá nik.
Takže takto je to u nás.
Ja som práveže v pozícii že viac dostávam. Ale ja si to vážim. Veľmi si to vážim. On je moje všetko ❤️

gelifil
30. okt 2020

Necitala som to cele. Mame SPOLOCNU domacnost, SPOLOCNU rodinu, SPOLOCNE deti a SPOLOCNY ucet.....

deti95060810
30. okt 2020

mm prispieva celou výplatou a ja koľko uznám za vhodné... 😉

kate_cs
30. okt 2020

@verkaveverka ja som napríklad pred materskou zarábala viac ako manžel a nikdy sme to neriešili. Z môjho účtu odchádzali úplne všetky platby (od hypotéky až po poistku, či internet) a on zas platil ostatné. Ak jeden z nás nemal peniaze na účte, platil druhý. Ja som si každý mesiac ešte odkladala na svoj sporiaci účet, čo veľmi pomohlo počas materskej a rodičovskej. Veď hospodárime a žijeme spolu. Tak isto to je, keď som na materskej.

kristina2412
30. okt 2020

Zarábame +- rovnako. Mame rozdelene co kto plati. Mame kazdy svoj ucet.

goodidea
30. okt 2020

@verkaveverka všetko platim ja, hypotéku náklady na energie ...stravu ... Ešte aj doterra olejčeky

zuzana_ilkova
30. okt 2020

@verkaveverka ahoj vobec to neriesim s partnerom (aj ked nie sme manzelia) mame jeden ucet (2 platobne karty) spolocne financie,spolocnu domacnost ja nevidim zmysel to triedit na moje peniaze a jeho peniaze je to spolocne...

verunca
30. okt 2020

Jeden ucet, vsetko je spolocne.

lubkavargova1
30. okt 2020

Malo by to byt spolocne a ed si zena nieco dopraje, tak by to muz nema vycitat..inak minule som zazil ataku situaciu v Tescu, ze mlady par platit, pekne vylozili a isli platit a doslova na polovicu a ostalo nejakych 20 centov tej babe este doplatit a ten debilko ani za bohova nechcel, vraj "zlatko to je tvoja plovica"..no pozerali sme ludia ako puk a pokladnicka tiez...a ona nemala..tak tam stojime, tak som zobrala a dala jej do ruky ja, ze "tu mate a na toho debila sa vykaslite"....ten pohlad nezabudnem nikdy

marcellka32
30. okt 2020

Manžel zarobí 3x toľko ako ja...tak aj keby som hocijako chcela nedalo by sa ísť 50:50

zuzanaete
30. okt 2020

Nedelime. Peniaze su spolocne. Ja si taketo vydelovanie neviem predstavit.

lauriema
30. okt 2020

@verkaveverka no peniaze dávame na aolocny účet, odtiaľ s platí sipo voda. Elektrina proste všetko snažíme sa mesačne odložiť.... Koľko sa dá proste kto co potrebuje berie zo spoločného ale na odložené sa nesiaha

hettinka
30. okt 2020

@verkaveverka nerozumiem, sko myslíš to “prispievanie”. Veď tu bývame, je to nás byt, naše výdavky, peniaze sú spoločne a míňajú sa spoločne. Nevyrátavam v percentách, že ak kúpim niečo, či som dala v daný mesiac viac ja, alebo manžel. Potrebujeme to, mame na to, kúpime...
drobnosti vôbec neriešim, o drahších veciach sa poradíme, kedy a akým spôsobom sa zaplatia.

Účty mame oddelene, fungujeme takto 20 rokov. A nevyčítame si, ak niekto niečo kúpi pre seba. Ale nerozhadzujeme na zbytočnosti.

nikayla
30. okt 2020

Máme spoločný účet, prístup má každý. Neviem si predstaviť takéto delenie, ty toto, ja toto.

lujza123
30. okt 2020

Všetko je spoločné peniaze aj bordel a neriešime kto koľko zrovna zarobil ci upratal pretože je to v rovnováhe.