Akou čiastkou prispievate vy a váš muž na spoločnú domácnosť?

verkaveverka
30. okt 2020

Myslím tým koľko % vy a koľko on.
Lebo si nemyslím, že je ok, keď žena zarába menej a prispieva rovnako a aj keby zarábala rovnako, ale viac sa stará o domácnosť a deti, tak to nie je fér.

Lenze sledujem, že kopa Sloveniek ma šialene nízku sebaúctu, a preto robia všetko v domácnosti ony a ešte aj platia zo svojich nižších platov 50% na účty 🤦‍♀️A ešte by ma zaujímalo, kolke z vás muži vydeluju s peniazmi, či máte spoločný/oddelený účet a koľkým z vás muži vyčítajú, keď si niečo doprajete. Ďakujem.

noemi155
30. okt 2020

@verkaveverka ja som na materskej
Muž platí hypotéku,elektriku,plyn ,internet a svoj paušál a poistky
A to mi dáva ešte 100€ ale tie všetky odkladam
Ja si zaplatím svoju poistku,paušál a potraviny platím ja
Ale sem tam ide na nákup aj on,keďže z materskej moc nenavyskakujem
Ale snažím sa to čo najviac tahat sama domácnosť a malej výdavky,lebo myslím si,že robí pre nás veľa
A keď nastúpim do prace,tak neviem ešte ako si to podelíme...
Či zostaneme v tomto režime a budem dávať potom tiež do tej obálky alebo ako,no uvidíme ešte ďaleko pred nami...

len_nig
30. okt 2020

Máme spoločný účet, spoločne peniaze. Čo chcem si kúpim, čo chce on si kúpi. Nikto nerieši toho druheho, nikto nevydeluje ani nič podobné. Sme dvaja dospelí ľudia v manželstve. Ja zarábam menej ako on ale berieme to tak že peniaze máme spoločné. A úprimne nechapem, keď to má niekto inak...

carrot_apple
30. okt 2020

Zákon o rodine hovorí: ste si rovní,aj ak zarábas menej, alebo vôbec....všetko po uzavretí manželstva sa delí dvoma, ak nieste manželia,tak už len na vzájomnej dohode a na čo máš financie...to si musíš ustrážiť..

lululucy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noami12
30. okt 2020

@verkaveverka keď som pracovala, mali sme peniaze spolu, môj priateľ ani ja sme vôbec nepozerali na to koho sú aké peniaze, žijeme spolu tak zdieľame spolu aj peniaze. No teraz máme blbú situáciu že pracuje iba on, ja som tehotná a už aj bez práce, snažím sa hľadať aspoň niečo na privyrobenie aby nemuselo byť všetko na ňom. Ale okrem tejto situácie keď sme boli pracujúci obydvaja nemali sme potrebu riešiť koho je koľko peňazí a ani mat zbytočne dva účty.

kikuska872
30. okt 2020

@verkaveverka vôbec to neriešime kto koľko prispieva a máme spoločný účet . Vždy spoločne diskutujeme o kúpe vecí ( mám na mysli, napr. Práčku , alebo TV a podobné veci) ... A nakupovať chodíme väčšinou spoločne (mám na mysli oblečenie , obuv atď.) Doprajem si ja aj manžel. A vibec neriešime či moje topánky stáli o 30 eur viac ako jeho , alebo mužova bunda o 50 eur viac ako moja . Ešte aby sme si toto vyčítali 🤔🙈 o čom je potom manželstvo . SAMÉ TAJNOSTI ?

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
c_est_la_vie
30. okt 2020

Ak by som sa na to pozerala percentuálne tak pomer máme 70:30, lebo manžel veľmi pekne zarobí ( a to ja tiež zarábam celkom pekne nad priemerom).
Všetky peniaze idú na spoločný účet a z toho sa platí hypotéka, benzín, jedlo, drogéria, lekáreň, veci pre dieťa a spoločné aktivity ( divadlo, večere, kino...)+ sporenie.
Každý z nás si ale necháva " vreckové", ktoré môže oplieskat ako chce.

Podľa mňa je najdôležitejšie dohodnúť sa na systéme čo vyhovuje vám dvom, univerzálne dobrý systém neexistuje.

mapleol
30. okt 2020

Mame rozdielne ucty a vobec neriesime kto co kupi alebo zaplati. Rovnako neriesime kto co doma urobi.

lenkakravcova
30. okt 2020

@verkaveverka Platím deťom oblečenie z materskej/rodičáku, a sebe oblečenie + 50 Eur na jedlo, inak neprispievam do domácnosti nič. Manžel sa stará o financie, ja o domácnosť a deti.

mladena
30. okt 2020

Aj oficiálne máme snáď bezpodielové spoluvlastníctvo nie? Aj posteľ máme spoločnú, aj keď niekedy som ja na 60 percent postele a on na 40, dakedy sa on roztiahne na 70 percent ja som na 30 ach jaj

kubkovamama
30. okt 2020

@verkaveverka máme spoločný účet.Ja ešte svoj a manžel firemný.Som na PN,o chvíľu na materskej.On má samozrejme oveľa vyšší príjem ako ja.Mame deti z prvých manželstiev.Vsetky platby idú zo spoločného,nikto nikoho nevydeluje,ja si nechávam na svojom nejakú sumu na drobnosti,darčeky(a nemusí vedieť koľko stali tie tenisky čo som si kupila)Ale to je raz za čas.Manzel si na seba nekupuje fakt že nič.Zato k deťom je na sviatky apod.prehnane štedrý,to minie nárazovo veľa.Takisto nevie veľmi hospodáriť,preto mu max vyhovuje spoločný účet a čo kde kam ide vždy sa najprv opýta.Staram sa síce o domácnosť a deti a je to vyčerpávajúce aj keď som pracovala,ale on zas robí ako drak.Nekupujem blbiny ani on(kým sme spolu nežili tak áno a je rad,že ho má kto kontrolovat) a financuje v podstate aj moje deti jemu nevlastné,čo by nemusel..Takže právo na nejaké výčitky nemá ani jeden

engynka
30. okt 2020

Vsetky ucty a hypo plati muz. Ja nakupujem jedlo a veci do domacnosti, tiez ked ideme do restiky, na kavu a take bezne denne vydavky. Inak vibec neriesime rozdelenie nakladov. Mame oddelene ucty ale teda ak nemam peniaze poziadam nech mi da. Ked ideme kupovat nieco drahsie tak sa dohodneme. Ked si chce on kupit nieco drahsie telefon, drahsie oblecenie, som ticho sak ench si dopraje. Ja tiez si kupim raz z cas nieco drahsie a vobec si to nevycitame. Jedine co mi vycita je ze vela hraciek pre maleho kupujem. Tak som sa naucila kupovat veci z bazaru. Ked sa maly narodil tak mi zakazal kupovat pre neho bazarove veci, ze neni predsa nejake chudatko. Teraz ked vidi ako maleho vsetko bavi 10min tak ma v tom podpori. My sme v otazke penazi rovnocenni partneri, lebo pre nas je to vsetko nase bez ohladu na koho je napisany byt, auta atd. Je to nase - moje jeho a nasho syna.

dilino
30. okt 2020

@lubkavargova1 to fakt ved je to neskutočne až ťažko uveriť. Už by mojim priateľom nebol.Preboha ved to aka hanba že sa nehanbil toto povedať pre 0,20 centov keby to bolo aj neviem 5 eur ešte pochopim aj ked je to debil ale nie 0,20 centov .Nikdy viac by ma taký hajzel nevydel.Dobre si jej povedala nech sa naňho vyserie.

danulienka78
30. okt 2020

Sme manzelia,vsetko mame spolocne,jeden bezny ucet,na kt.chodia vyplaty,z neho sa vsetko plati,su to spolocne peniaze.Neviem si predstavit nejake vypocitavanie a delenie.

simca06022011
30. okt 2020

@verkaveverka komentovat sebauctu Sloveniek je take typicke od Sloveniek ...
a k otazke, netusim kto kolko prispieva.. minieme vsetko co sa da na dom :D ked mi treba poslem si z jeho uctu, ked nema zaplatim ja.. a zarobi 5x tolko co ja, pofrfle kde miname.. necham ho par krat nakupit a potom je dalsi rok-dva ticho :D

simca06022011
30. okt 2020

@lubkavargova1 dobre si jej povedala, ja by som mu asi nedala ani tu polovicu a odisla a nechala ho tam navzdy :D a nech sa hanbi.

alexandra2468
30. okt 2020

No my mame dva ucty, kazdy svoj sukromny od vzdy :D zatial nevidime dovod na to, aby sme zakladali jeden spolocny.
Ale peniaze su “spolocne”. Hocikedy hocikto zaplati tym, co ma po ruke. Tak isto ked kupujeme veci pre rodicov/svokrovcov, nikdy sa nehladi na to pre ktorych to je a kto to zaplati.

Manzel mi nikdy nevycital nic, co som si kupila. Ani nema potrebuje skontrolovat, co som nakupila, ked som brala napriklad jeho kartu. Nekontrolujeme si vydavky, lebo ved spolu zijeme a pozname sa. Ale je to aj preto, ze on vie, ze ja nerozhadzujem na nezmyselne veci a ja tiez viem, ze manzel “rozhadzuje” maximalne na knihy😃

Akurat, od kedy som doma na materskej, tak sa ma manzel stale pyta, ci mam dost penazi na ucte, ci mi neposle. Alebo ked vidi, ze idem objednavat nieco drahsie, tak vzdy mi da svoju kartu.

stastnystastlivec
3. okt 2023

100% aj po rozvode. Čo môžem robiť...

matenka
3. okt 2023

Mame jeden spolocny ucet, fungujeme takto 18 rokov, cize u nas viem povedat ze to funguje a vyborne

natiblaskova
17. okt 2023

@verkaveverka my to máme rozdelene. Ja potraviny, veci do domácnosti a deti a drahý plyn, elektrinu, vodu a veci okolo baraku. Plus každý zvlášť čo máme paušály a naftu.