Bývanie v Bratislave verzus na dedine

kurucka93
12. mar 2014

Ahojte žienky chcem sa opýtať ktoré z vás opustili svoje rodné mesto a šli bývať na dedinu, ako rýchlo ste si zvykli a či ste spokojné. Ja som rodená bratislavčanka, niesom však žiadna shoppingova maniačka, ani rozmazaná veľkomešťanka, ale nechce sa mi zrovna ísť vyše 100km od mojej rodiny, mojich kamarátok a od všetkého čo milujem a na čom mi záleží, no môj snúbenec je ako mulica, má rád istotu, nechce brať úver a preto chce ísť bývať pod strechu k svojím rodičom na dedinu, kde by časom dom odkúpil za veľmi lacno bez brania úveru. Finančne je to super, mne sa tá dedina páči na 2-3 dni, potom sa však rada vraciam do ba, lebo mi to tam ide hore krkom, komplet všetko dokonca aj budúca svokra :D

bosoriak
13. mar 2014

@kurucka93 Aj keby to bolo centrum Bratislavy, aj tak by som k svokrovcom nikdy nesla. Ja mam uzasnych svokrovcov, byvame od seba 25 km, co je akurat na to, aby sme sa mohli prist kedykolvek navstivit a zaroven aby sme si neliezli na nervy kazdy den.
Uvaz vsetko, co ti tu pisu, je to velmi rozumne. Nemas sa kam ponahlat.

emilia25
13. mar 2014

@eeffka to ano ale aj my žijeme so svokrou ktoru aj berieme do domu lebo ked sme prisli k svokre byvat tak sme sa dohodli ze sa o ňu postarame a byt nám zostane preto ked aj sme hladali dom sme to riesili aj s nou keďže sa tam aj ona musi cítiť súper a aj ona sa teší aj ked sa bude predavat jej byt v meste kde zila ce
ly zivot a v tom byte výchovala 4 chalanou

bubelko
13. mar 2014

@kurucka93 nesla by som. jednak mas pracu v ba a s tou pracou v suranoch ci v zamkoch by som si taka ista nebola. a po druhe - za nic na svete by som nebyvala ani u mojich rodicov ani u svokry. a to si rozumieme. staci, ked tam prideme na prazdniny alebo ona k nam - po dvoch tyzdnoch je to na prasky. kazdy potrebuje sukromie a aj ked mate svoje poschodie, aj tak ju budes mat za zadkom. a svokra... spolocne byvanie nerobi dobru vodu 😉

jasminet
13. mar 2014

a to som teda zabudla napisat - so svokrovcami mam celkom fajn vztah, povieme si ked nieco, so svokrou aj na dovolenky chodime (svokrovi je naj na chalupe), ale byvat spolu, to nie 😉

hallie
13. mar 2014

ani za nič. ak sa máš trochu rada, ak máš rada svojho partnera a chceš si tento vzťah udržať, ak máš rada budúcich svokrovcov - nechoď tam. zblázniš sa. zo svokry, z toho, že si sama, bude ťa to ťahať späť, hoci nie si typická mestská cica. všetky argumenty ti tu už baby napísali - naozaj si predstav hlavne tú materskú!
čudujem sa, že je tvoj partner taký zaslepený, že chce, aby si odišla od svojho života a priateľov, všetko mu obetovala - a povedať v dnešných časoch, že si prácu mimo BA nájdeš ľahko... prečo migrujú ľudia z celého Slovenska práve do Bratislavy? práveže inde si tú prácu nájdeš ťažšie...

malalucka3
13. mar 2014

@kurucka93 k svokre by som nesla ani keby co bolo....nemame zly vztah ale na to by som nepristupila....a v NZ a okoli je to pracovne take vseliake....prace tam vela nieje a ked aj neake je tak financne to nieje nic extra....viem o com hovorim pochadzam odtial...ale chcem sa tam aj vratit som v BA nieco cez 2 roky a stacilo ....nechem moje deticky o ktorých premyslam ukratiti o starych rodicov.....lebo tu v Ba nemame rodinu ani ja ani priatel...nieje to pracovne v okoli NZ nic extra ale nico sa vzdy najde.....ber to tak...

dadymima
13. mar 2014

@kurucka93 nehnevaj sa moc casto tu neprispievam ale toto mi nedalo. NEBUD SPROSTA! Za ziadnu cenu by som sa nestahovala z BA do nejakej dediny vzdialenej 100km. Mas 20 rokov, ja 23 a veru si to neviem predstavit. Cely zivot som vyrastala v dedine 7km od BA a to je tak maximalne dost. Tiez niesom ziadna mestska panicka ani nakupna maniacka ale skus si predstavit seba, na materskej (viem som mozno par rokov popredu) budes potrebovat nieco nakupit, vychystat seba, dieta a hajdehou za kazdeho pocasia nasadnut do auta (v tom lepsom pripade) a trepat sa do najblizsieho mesta. Nehovoriac o tom ze byvat so svokrou v ZIADNOM PRIPADE. Ani v tom NAJHORSOM sne!! Teraz sa ti to mozno zda ako cekom dobry napad, ale o pol roka si budes trieskat hlavu o stenu a nadavat si, aka si bola sprosta. A este podla toho ako opisujes svokru, tak mozno by si ani ten polrok nepotrebovala...
Dalsia vec je praca: v BA maju mladi ludia problem si nejaku najst, vies si predstavit ako to je inde? Ty pracu mas, priatel tiez, mate moznost byvat v meste kde je perfektna dostupnost vsetkeho, bez pouzitia auta. Ci uz obchody, skoly, posta, banky, lekar, sport, kultura, kino...
Záver: 100x meraj a raz rež!

veriiii
13. mar 2014

@kurucka93 to ,ze jemu to vyhovuje neznamena,ze tak musi byt-urobte kompromis aby to vyhovovalo obom-moze sa stat,ze casom budes lutovat-napr ak sa rozidete-ty budes musiet odist ....alebo , mas sancu si poblizsku najst pracu?hmmm??takisto dbaj na obciansku vybavenost-mala by si moznost si vyberat zo skolok, alebo skol pre deti?

felixa
13. mar 2014

@kurucka93
Pozerala som si o tej dedine. To co tam je, je take minimum. A spoje teda nie su dobre, su slabe. Vlak az v najblizsej dedine, autobus rano a poobede, cesta do Novych Zamkov len s prestupom 50 min az 1,20 hod. Spoje len na dva smery, na ten jeden v zime cesta nie je udrziavana.

Nechcem ta strasit, ale ked si vyrastala v Bratislave, budes po case velmi sklamana a ani zamilovanost ta tam neudrzi. Keby si mala 35 a tri male deti, da sa uvazovat o byvani na dedine, ale tiez v lepsich podmienkach a blizsie k mestu ako ti poskytuje tato dedina. V tvojom veku sa zbytocne chystas vystupit z iduceho vlaku ( uz sa do neho neda vratit, niekedy ma clovek problem chytit nasledujuci).

Na takej dedine niet kam ist, fitko nic, sluzby slabe ak vobec, vsade treba cestovat, vecer v zime musis byt doma, lebo co ak nasnezi alebo bude po zotmeni poladovica, ked bude dieta, tak s dietatom tazko cestovat, aj ked s autom a plno ineho. To, co v Bratislave pokladas za samozrejmost, na dedine nemusi existovat. Napr. V BA, ked nejde voda alebo prud, okamzite sa to zacne riesit, na dedine sa s tym mozu zacat zaoberat az rano alebo po vikende, takisto odpratavanie zasnezenej cesty atd... A to este take zakladne veci ako lekar, skolka, skola - ziadna moznost vyberu...

felixa
13. mar 2014

@kurucka93 no a najma to spolocne byvanie so svokrovcami je naozaj rizikove, obycajne aj vztahy, ktore na dialku mohli celkom slusne fungovat, sa pokazia. A po case, rokoch zitia sa mozu aj ukazat problemy s vlastnictvom nehnutelnosti.

zuzkat1
13. mar 2014

@kurucka93 tu ani nejde o to ze je to na dedine...to by som neriesila... Ale ist byvat k svokrovcom?? ak mas rada priatela nerob to.. to nedopadne dobre.

tilly
13. mar 2014

@kurucka93 ja osobne by som nesla ani za nic... som rodena bratislavcanka, s muzom sme si postavili RD mimo BA (25km smer juh), byvali sme tam 8 rokov a stacilo mi to uplne... nevylucujem, ze sa este niekedy v zivote vratim niekam na dedinu mimo BA, ale v ramci aktivneho zivota urcite nie... vzdy je to dochadzanie, ci su zapchy alebo nie...
ale na druhej strane tu v BA je zivot ovela rychlejsi, ludia nie su taki otvoreni, viac sa uzatvaraju do seba, mimo BA maju ludia vacsiu chut sa stretavat a grupovat sa a deti maju viac moznosti kamaratov aj mimo skoly, ale tu v BA maju vacsie moznosti co sa tyka kruzkov a sportov, tak si vyber 😀

tilly
13. mar 2014

@felixa suhlasim

dazdovka
13. mar 2014

@kurucka93 ja byvam kusok odtial v jednom mensom meste a poviem ti, hruza, mentalita ludi tu je taka, len mlatit slamu, stale otom istom, stale melu a melu, kazdy sused sa chce vyjadrit k tomu co mas vo dvore, co robis, co planujes, kazdy chce vsetko vediet a neboji sa ta bez okolkov opytat, kazdy sa starie do vsetkeho a potom nad vsetkym lamentuju... Inac su to celkom veseli ludia, zije sa tu lahko, pomahaju si, poradia, zozenu co potrebujes...
Ale byvat so svokrou, to si rovno hodim slucku, moze byt akokolvek mila, clovek pride o sukromie a ja by som tym prisla isto aj o zdravy rozum.

halit13
13. mar 2014

@kurucka93 ahoj, som z Bratislavy - Ružinov, 15 rokov bývam na dedine a do dneška som si nezvykla a čakám na vhodnú chvíľu na návrat, len peniažky nepustia - tu rodinný dom ,a ak by sme aj predali, za sumu nemáme doma v Ba ani garzonku ...

ivetkab.
13. mar 2014

Nejde o to či mesto alebo dedina... ale o to či svokra alebo úver ... 😀
Zahĺb sa do rôznych tém, čo tu skúsenejšie píšu a pochopíš, že radšej aj tri úvery a šťastné manželstvo. Buď aj Ty mulica ... 🙂

j.a.n.e.7
13. mar 2014

Ahoj, aj ja som vyrastala v Bratislave, ale po svadbe som sa presťahovala k manželovi na dedinu 20 km z Ba (ale svokrovci zároveň išli do nového, takže sme od začiatku sami), čo Ti poviem, pre deti je rodinný dom a dedina super, máš výbeh, máš čistejší vzduch ap. Ale ak nejdem aspoň 1x do týždňa do Bratislavy, hoc len do supermarketu na nákupy, tak to na mňa začína doliehať 🙂 Problém však vidím v potenciálnych svokrovcoch, svokre, ktorá sa do Teba naváža ešte keď ani nie si v ich rodine...Takže možno by ste mohli nájsť nejaký kompromis, nájsť si podstatne lacnejšie bývanie mimo Ba, ale nie zase tak ďaleko aby si nemohla skočiť do mesta keď budeš chcieť. A od snúbenca to nie je pekné, že je ako "mulica", keď máte tvoriť pár, musíte sa dohodnúť spolu a nie že Ty sa len prispôsobíš jeho rozhodnutiu.

kurucka93
autor
13. mar 2014

ON sa tam nechysta ist teraz byvat, vidi to tak ze cca o tych 5 rokov... mozno o nieco skor. Sme spolu uz vyse 4 roky, este som s nikym z mojej rodiny o tom nehovorila... Ale viem si predstavit ake budu reakcie... Ja mu neberiem to ze je nauceny na RD, som ochotna donho ist byvat, ale radsej zaplatim o 40 000 viac, radsej budem mat tu hypoteku na krku ale byvat sama blizko ba, a vsetkeho co mam rada ako tam. My mame vyhodu, mame narok este k tomu na statny prispevok, teraz su urokove sadzby fakt nizke. Viem ze keby byvame tam, by sme nemuseli vobec brat hypoteku co je OBROVSKE PLUS a mohli by sme nadalej chodit napr. na dovolenky, aj si nieco nasetrit, ale si myslim ze ten dom nebude naberat tak na hodnote ako dom blizko ba. Navyse raz ked sa toho dozijeme bude pre nase deti vacsie dedicstvo cennejsie takyto dom, kde uz ja som zasla :D

kurucka93
autor
13. mar 2014

@dadymima
@malalucka3
@bosoriak Mate podla mna pravdu...a dakujem 🙂

kurucka93
autor
13. mar 2014

@jasminet
@zeleny_cajik
@mimla Jaaaj zeny, keby sa aj tu v reali mozete ma tak zastat 😀

moni244
13. mar 2014

@kurucka93 ahoj, ja som z malého mesta, presťahovala som sa do Bratislavy kvôli práci, môj snúbenec je z východu, malinkej dediny, kde sú jedny potraviny, krčma a kostol a aj to 2 km od jeho domu, keď sme tam v lete na 2 týždne idem sa zvocknúť a to nie som panička, nepotrebujem nákupné centrá a tak, ale ten pocit, ísť aj o deviatej večer do potravín, keď niečo zabudneš a stále majú pečivo, alebo sa ti niekto nečakane ohlási, doktori, ihriská, možnosti pre deti, ako teraz sa na to pozeráte ináč nemáte deti, ale tie aspoň majú možnosť ísť na prázdniny k babke na dedinu, čo je pre nich super zábava. Ináč aj keď idem domov do malého mesta, som frustrovaná s toho nedostatku všetkého, či autobus raz za 30 minút (tu už keď čakám 5 minút, som nervózna), žiadne ihriská, detské kaviarne, nič, človek nemá kde ísť, tak som za tú Bratislavu vďačná, aj keď máme hypo na 30 rokov

veverina
13. mar 2014

Ahoj,aj ja som rodena bratislavcanka a vydala som sa do Levic,nebyvame na dedine,byvame priamo v meste ale je to teda rozdiel,som tu 5 rokov a stale si zvykam,je tu sice vacsi klud,taky pokojnejsi zivot,ale vela veci mi tu chyba,aj tie nakupne centra napriklad..casto chodim do Ba,je mi skratka za nou smutno...co sa mi tu ale paci,je ze mame domcek a deti su stale vonku,nemusime chodit na ihriska aby sme sa zahrali .Jar,leto ,jesen sme cele dni v zahrade,,vsetko je tu "blizko" 🙂 tak ze vsetko ma aj svoje pre aj proti...

mpg
13. mar 2014

Je to tak, že všetko má svoje pre a proti, ale tento prípad vyzerá tak, že vzťahy so svokrovcami by boli veľmi obtiažné. A aj v Šuranoch alebo N.Zámkoch nie je veľa prac.príležitosti, a ani platy nie sú na takej výške ako v BA, podobne škôlky,školy, ja by som(ak by sa dalo zariadiť si bývanie v BA) odtiaľ nesťahovala.

mikys1
13. mar 2014

ahoj , ja som sa z BA presťahovala na vianoce do malej dedinky pri Leviciach a môžem len odporúčať je tu kľud nie je to tu tak uponáhlané ako v BA.Dokonca aj deti 10r,,13r,18r, si zvykli na nové školy v pohode . Takže pre mňa pozitívum

wewe22
13. mar 2014

ja teda nie som z BA ale odstahovat sa 100km od domova ku svokrovcom asi by som bola tvrdohlavejsia ako snubenec jedna vec je lacny dom a druha svokra ktora ti leze krkom uz po 3och dnoch
ver tomu ze radsej utiahnes opasok koli uveru ako pocuvat pol zivota svokru
a ver ze viem o com hovorim

maja031
13. mar 2014

my sme 30 km od Ba, v dedine ani obchod nemam, ani nic, ale vobec nam to nevadi lebo robime s mm obaja v Ba, takze nakupujeme tam. najblizsie mesto mame 10 minut tak ak je nieco treba surne tak ideme tam. na dedine sa nam zije uzasne, uz by som v Ba zit nechcela 🙂 ale nikdy by som nesla do spolocneho byvania so svokrou. a ani s vlastnou mamou nie, pokial by to nebolo fakt velmi vazne. to mi uz mama od 15-tich vtlkala do hlavy ze kazda zena ma mat svoju domacnost, svoju kuchynu 🙂

darja20
29. máj 2014

ja som sa prestahovala po 24 rokoch zivota v bratislave na dedinu 30 km od bratislavy, svokru mam za plotom. zo zaciatku to bolo tazke, kym sme si zvykli s muzom na seba navzajom (a to sme spolu chodili - nezili - 4 roky), uz sme mali 2 rocneho syna. muz dochadza za pracou do bratislavy, ja som teraz na druhej materskej,a le tiez budem dochadzat - autom, ktore je pre nas nevyhnutnost, lebo byvame na samote za dedinou. mame tu postu, lekaren, skolku, zakladnu skolu, 2 potraviny, do malaciek to mam 10 minut, do bratislavy za rodicmi pol hodinu. chodime tam raz za tyzden. lekarov maju decka aj ja v bratislave. svokru mam skvelu, ale muz u nich travi vela casu, lebo su stari, ale chovaju, pestuju.. takze pracuje sa do mrku. napriek tomu sa zo mna stala "sedlana" aj tak 😀 uz mam aj vlastnu zahradku. za domom mame potok, vsade, vsade prirodu, deti tu maju raj. uz by som sa do mesta nechcela vratit. a to mame vlastne a aj tak na to mame hypoteku.