Bývanie v Bratislave verzus na dedine

kurucka93
12. mar 2014

Ahojte žienky chcem sa opýtať ktoré z vás opustili svoje rodné mesto a šli bývať na dedinu, ako rýchlo ste si zvykli a či ste spokojné. Ja som rodená bratislavčanka, niesom však žiadna shoppingova maniačka, ani rozmazaná veľkomešťanka, ale nechce sa mi zrovna ísť vyše 100km od mojej rodiny, mojich kamarátok a od všetkého čo milujem a na čom mi záleží, no môj snúbenec je ako mulica, má rád istotu, nechce brať úver a preto chce ísť bývať pod strechu k svojím rodičom na dedinu, kde by časom dom odkúpil za veľmi lacno bez brania úveru. Finančne je to super, mne sa tá dedina páči na 2-3 dni, potom sa však rada vraciam do ba, lebo mi to tam ide hore krkom, komplet všetko dokonca aj budúca svokra :D

briketa
13. mar 2014

@kurucka93 sama si si odpovedala 😉. Ked je snubenec ako mulica, musis byt este vacsia.

luccyliu
13. mar 2014

Uz 15 rokov zijem mimo bratislavy a je to pohoda. Vacsi klud lesik za rohom a jazero... co sa tyka odcestovania od rodiny... omesiac s dcerou ideme za jej otcom co je cca 400km. Sama si urci priority. Ak chces zachovat rodinu a nieje moznost opacneho zostahovania tak to mesto a kamaratky musis obetovat. A 100km v dnesnej dobe nie je dialka predsa

gia111
13. mar 2014

Ahoj, my máme rodinný dom na modernej dedine a s úverom bývame tu 6 rokov. Kedže ďalej ďalej na sebe pracujeme a chceme dať zdravšie zázemie našej rodine, chceme ísť ešte na tichšiu dedinu, bližšie k lesu. So svokrov je to iná kapitola, tam by som bola aspoň cez celú dedinu od nej 🙂 súkromnie je súkromnie. Záleží na Vás, ktorým smerom sa chcete vybrať. Nás práve úver ťaží, zmení Ti život a priority....

felixa
13. mar 2014

@kurucka93
Byvanie v BA a na dedine je obrovsky rozdiel. V BA mas zastupene relativne vsetko, od byvania, zamestnania, zdravotnictva, vzdelania, sluzieb, sportu, kultury... a este tu mas rodinu aj priatelov.

Je ine, ak byvas 10 km od BA a pritom pracujes a deti ti chodia do skoly v BA, to nie je velka zmena. Ale ak si vzdialena 100 km to je uz ine. Zalezi, aka velka je ta dedina, co vsetko tam je, ake vzdelanie tam mozes poskytnut detom, co lekar a ine... a v prvom rade co tvoje vlastne zamestnanie, praca. Zalezi, aka si narocna, co je pre teba dolezite, ake mas priority. Dalsie minus je byvanie so svokrovcami, najma, ked ti svokra lezie na nervy. Do uvahy musis brat aj dopravu. V BA je velmi dobre rozvinuta mhd so vsetkymi mestskymi castami, na dedine ti moze ist autobus 2x za den (zalezi od velkosti). Ale viac menej su ludia zavisli na autach, najma zeny, ak nejazdia (nemaju auto...), su odrezane od okolia.

Spis si pozitiva a negativa, snaz sa co najviac zistit o danej dedine a okoli a tu na mk si precitaj temy o spoluziti s rodicmi - svokrovcami. 😀

mimla
13. mar 2014

@kurucka93 My sme mali limit maximálne 30 kilometrov od Bratislavy, keďže tam, tak ako veľa iných ľudí, máme pracovné zázemie. Tá cesta do a z práce je akurát tak dlhá, aby ma nevyčerpala. A toto mesto je akurát najmenšie, aké sme boli ochotní akceptovať. Boli u nás aj všeliaké nápady typu spojiť sa s iným členom rodiny a bývať napríklad v dvojdome, ale to som musela tvrdo odmietnuť. Dokonca som odmietla, aj keď tak chceli kupovať chatu, teda by sme sa tam vôbec nemuseli vidieť. So svokrovcami bývať je veľký omyl, česť výnimkám. Je a vždy to bude ich dom, alebo dom ich syna. Ty sa tam "len" prisťahuješ. Je úplne jedno, či na dedine, či vo vile pod Slavínom, či v byte v Dúbravke.

Ako písala @felixa, je dôležité, aká je tá dedina, aká je tam infraštruktúra, je dobré, ak je tam vlak (autá sa kazia a občas inú do servisu a autobusy sa neskutočne šuchcú). Sú tam škôlky, jasle? Možno si teraz povieš, že nie si nákupná maniačka a nákupné centrá ti chýbať nebudú, ale ver mi, budú. Keď budeš blúdiť po dedine a rozmýšľať, či tam je napríklad papiernictvo, pretože potrebuješ špagát a lepiacu pásku. keď budeš meniť banku, pretože v dedine je iba jeden bankomat a nie 5 pobočiek rôznych bánk pod jednou strechou. A potom ešte budeš potrebovať ísť na poštu, vybrať si zásielku do vlastných rúk, ale hups, ona bude otvárať keď budeš ty už hodinu v práci a zatvorí hodinu pred tvojím odchodom z práce. A potom príde materská a psycho so svokrovcami jednom dome, široko ďaleko nikto známy, rodina 100 kilometro od teba. Budeš chodiť po vonku (pretože na dvore budú svokrovci a ty na nich nebudeš mať náladu)a hľadať nejaký občiansky mobiliár a budeš nostalgicky spomínať na tie zavrhnuté nákupné centrá. Zvlášť v upršanom počasí. Na život na dedine (tak ako aj na život v meste) treba predpoklady. Dá sa kúpiť aj lacnejší dom na dedine ako byt v Bratislave. Možno bude mať aj nejaký pozemoček. A bude aj bližšie k tvojej rodine ako 100 kilometrov. Skús ho zlomiť na kompromis, dedina áno, ale vo svojom.

bosoriak
13. mar 2014

@kurucka93 V prvom rade by som V ZIADNOM ale V ABSOLUTNE ZIADNOM pripade nesla byvat k svokrovcom ani k rodicom. Nikdy. Jedine docasne, kym postavia nas vlastny dom niekde dalej od nich. Tam to zacina a konci.
A inak, uz na onakvejsich blbostiach tu skoncili vztahy, nie na byvani mesto vs. dedina, co je pre mna hned po nabozenstve druha najdolezitejsia vec. Takze odporucam, aby ste prestali byt ako mulice obaja a nasli spolocny kompromis.
A este raz - ak sa akokolvek da, neist byvat k rodicom. Staci si tu precitat kazdu temu o svokrach, svokrovcoch, spolocnom byvani a podobne.

Ono to este vsetko zalezi aj od vasich zamestnani. Napr. u nas manzel vacsinu casu pracuje z domu a ma prijem (klop-klop), vdaka ktoremu sa mozem starat cisto o deti, domacnost a zahradu a nemusim chodit do prace. Z tohto dovodu mozme byvat na dedine, mam auto takze ak chcem, mozem kludne zbehnut s detmi do BA na akcie a podobne. Ja ak budem niekedy hladat pracu, tak tiez len z domu, pred materskou som robila v BA a to cestovanie bola katastrofa.

Vsetko je to proste o individualnych potrebach, prioritach a zelaniach a neda sa jednoznacne povedat, co je lepsie. Da sa len povedat co je lepsie pre vas a to nespravi nikto iny, nez vy dvaja, pretoze len vas dvoch sa to tyka.
Drzim palce pre spravne rozhodnutie.

maznacik007
13. mar 2014

otazka vobec nestoji na tom ze ci na dedine alebo v Ba .... ty chces ist byvat k svokre, ktora ako pises inde je velmi silno veriaca katolicka a uz teraz mate z toho trenice, co sa tyka domu pises ze ma este troch bratov .... aby vas to vyplacanie, opravy domu a doopatrovanie svokrovcov nevyslo viac ako byt na Kolibe ...

cele zle .. resp. je to len miestenka na vlak k rozvodu .... to byvanie so svokrovcami na tej dedine ... nech by ta bola aj pozlatena ...
popozeraj si tu par tem kde toto zeny urobili a nenajdes hadam ani jediny stastny konec ci spoluzitie ..

eeffka
13. mar 2014

@mimla amen, mas recht.

crocus11
13. mar 2014

Ahojte, ja som odišla z BA po skoro 30 rokoch a dodnes som si nezvykla, najprv som to brala super konečne zmena... Ale aj tak som pravidelne dochádzala za rodinou,kamarátmi najprv 120km teraz už "len" 60km aj napriek tomu,že je celkom dobré vlakové ,autobusové aj autom skoro celá cesta po dialnici je to predsa dochádzanie a ešte keď je niaka zácpa na
ceste tak sa to predĺži. Stále si hovorím,že je veľa ľudí čo cestujú za prácou celý život 100-ky kilometrov, ale ja si na to neviem zvyknúť a nebaví ma to. Pritom na dedine kde žijeme je skoro úplne všetko a väčšie mesto je pár km, ale aj tak keď potrebujem niečo idem k našim do BA tam viem kde to nájdem... je to o zvyku

eeffka
13. mar 2014

@kurucka93 neblazni,ak si raz vyrastla v meste, pp roku budes zrela na liecenie,so svokrou do pol roka.

liz_lemon
13. mar 2014

@kurucka93 mas 20 rokov, ludia v takom veku vacsinou z dedin odchadzaju do mesta
urcite by som neodchadzala z BA, to chces cestovat za pracou denne 2 hodiny tam a spat, lebo pochybujem, ze 100 km od BA najdes nejaku pracu
a byvanie so svokrou, nikdy
tvoj priatel je uz dost stary na to, aby byval sam, a nie s rodicmi, zrejme sa boji zodpovednosti

eeffka
13. mar 2014

@kurucka93 no precitala som si o tvojej poboznej svokre, ale zeby mne niekto stal v spalni a vyplackaval ze nejdem do kostola, ktvoj snubenec ju mal poslat kratkou a doraznou vetou do riti. a teraz si predstav ze si dovolila toto k "navsteve" a vynasob tak 120 a mas to co budes mat denne na tanieri + nebodaj dieta si skoncila, v 23budes uplna chudera. Co ta akoze chces robit na tej dedine? mas zabezpecene miesto pracovne? ci budete ako idioti dochadzat 200km denne do BA? ludia sa vracaju zo satelitov co su 15km od mesta naspat a vy blazni 100km pred a este na valal...
ja som kosicanka, ale ochotna by som bola sa odstahovat max do presova alebo popradu. myslim velkost mesta a samozrejme praca a skoly v mieste bydliska.Ziadna dedina a so svokrou uz vobec, a ani s mojou mamou.

sissy27
13. mar 2014

@kurucka93 nevadilo by ani tak to, že 100km od BA, ani dedina, ani zmena prostredia, kamarátok, známych, ale nie so svokrovcami pod jednu strechu !! ani s vlastnými rodičmi... lebo o pol roka tu máme ďalšiu tému, že nedá sa to vydržať, nemám tu nikoho, som zúfalá, chcem sa rozviesť...

klincek
13. mar 2014

@kurucka93 ja som na byvanie na dedine vsetkymi desiatimi.
ale u teba je problem inde. mas ist byvat k svokre, s ktorou sa nemusite, a na miesto, s ktorym nie si stotoznena. kazdy jeden z tych dovodov je dostatocny na to, aby si tam nesla. ak chcete byt s priatelom spolu, skuste si najst podnajom a nejaky cas gazdovat nezavisle od vsetkych, aby ste videli, ci to vobec pojde a ako. ak to bude fungovat, pustite sa do riesenia byvania do buducna, ale znova zdoraznujem-sami. chvilkove byvanie u svokrovcov moze byt fajn, kym napr. postavite dom alebo zrekonstruujete byt, ale dlhodobo a s vyhliadkou, ze "raz" to tu bude moje-v ziadnom pripade. to by si mohla velmi lutovat.

lenkaa33
13. mar 2014

@kurucka93 na tvojom mieste by som zvazila takuto zmenu a HLAVNE zit so svokrou pod jednou strechou. Aby neprislo k nedorozumeniam, ktore mozu vyvrcholit k hadkam s tvojim snubencom a mat negativny dopad na vas vztah casom. Tiez je to presvedcenie tvojho snubenca, nie tvoje. Asi sem aj pises, lebo mas pochybnosti o tejto moznej zivotnej zmene. Pocuvaj svoj vnutorny hlas. Zivot na dedine moze mat vela pozitiv, co je prehlbujuci trend v dnesnej dobe . Ale zas Bratislava sa neda porovnat s inymi priemyslenymi mestami vo svete, kde je napr znecisteny vzduch atd , ved Bratislava je vlastne len taka velka dedina 😀 .. pre niekoho to moze byt prijemna zmena iba docasne, nie natrvalo. Nie kazdy je stavany pre zivot na dedine - dedine.

bibb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kurucka93
autor
13. mar 2014

@bosoriak https://www.google.sk/maps/preview?q=velke+lovc... TOTO JE TA DEDINA
@mimla
@felixa Tak ja mám svoju budúcu svokru rada, rada sa s nou aj porozprávam, je to velmi mila a starostliva zena, niekedy az moc. Jej problemom je to ze sa ozaj dovsetkeho stara a je strasne ukecana, ale ozaj tak ze nepoznam viac urecneneho cloveka. Nemate klud, je jej jedno, ze ten pribeh co vam rozprava ste uz 3 krat poculi, ze ste jej povedali ze sA nemusi opakovat.... a ze rozprava tak rychlo ze ani nestihate, navyse niekedy o tom co mala na jedlo ráno na obed a večer celý týžden.... Buduci svokor cely den beha po záhrade, je fajn, ten zas nic nenahovori, lubi si vypit, vtedy hresi fuu a poriadne, buduca svokra nanho potom krici jeduje sa. Je to ako cirkus humberto. Ja mam v ba pracu, robim v banke, mozem tam rast platovo aj profesionalne, priatel robi 5 rokov casnika a zaraba lepsie ako ja.... Na dedine idu dobre spoje, s prácou je to tam o hubu, ale on hovori, ze to pre nas nebude problem, ze mi si najdeme pracu v novych zamkoch alebo suranoch, co su mesta vzdialene 20 minut autom. &bodaj by mal pravdu, ja vodicak mam, takze to je vyhoda

zuska_bluzka
13. mar 2014

ak je tvoj snúbenec rázny tak musíš byť aj ty rázna a trvať na svojom, že tam bývať nepôjdeš. nepíšeš či pracujete v ba alebo nie, ale každopádne v bratislave s prácou nie je až taký problém ako inde a dochádzať každý deň 100 km nie je sranda. ja by som k svokrovcom bývať nešla (a to ich mam rada a dobre spolu vychádzame) a rovnako by som nechcela bývať s priateľom u mojich rodičov, súkromie je súkromie. takéto viacgeneračné bývanie zvykne byť začiatkom konca... bohužiaľ sa bude musieť snúbenec zmieriť s tým, že pokiaľ nemáte dosť na to aby ste si byt/dom kúpili za vlastné, tak si vezmete hypo ako 70% slovákov. skús mu navrhnúť aspoň alternatívu napr. bývanie na dedine ale v blízkosti ba, je to väčšinou lacnejšie...

eaka
13. mar 2014

Do dediny by som z Bratislavy odišla hneď, ale nie do domu k svokrovcom, ani do dediny, v ktorej bývajú svokrovci, ani do vedľajšej.. 🙂

filipal
13. mar 2014

@kurucka93 si tak strasne zamilovana, ze sa tak ponahlas s vydajom? daj si poradit od skusenych zien. preco aspon nepockas par rokov? tvoj priatel je od teba o dost starsi, tlaci ta do niecoho, co vôbec nie je pre teba dobre. poznas ho uz dlho?

zeleny_cajik
13. mar 2014

@kurucka93 Ak máš svoju svokru rada, nepokaz si to tým, že sa k nej nasťahuješ.

Tvoj snúbenec by sa mal prebrať do reality 21. storočia, kedy mladí ľudia nebývajú na kope s rodičmi, ale budujú vlastnú chyžu v 90% za pomoci úveru.
NIKDY , naozaj NIKDY nebudeš u svokrovcov ako vo svojom. Vždy budeš mať v hlave, že keby niečo, padáš z domu ty. To, čo si do neho investovala, ostane tam a dobýjať sa k tomu bude beh na dlhú trať, ak vôbec. A pri každej najmenšej výmene názorov bude svokra za dverami a hádaj, komu bude držať stranu, komu bude dávať rozumy... a kto bude nakoniec sám proti celej rodine. Keď si prebehneš témy v sekcii Rodinné problémy, pochopíš.
O tom, že by si sa sťahovala z mesta, kde máte najlepšie možnosti zárobku, najlepšie možnosti vzdelávania pre deti, spoločenského a kultúrneho vyžitia (preboha, si mladá!!!!! ži!!! chceš v 20ke kŕmiť sliepky??) na malú dedinu uprostred ničoho, to je aj zbytočné sa rozpisovať... je to blbosť, ale v kontexte toho, že by si tam mala bývať so svokrou, to vnímam ako sekundárny problém.

mimla
13. mar 2014

@kurucka93 Ach jaj. Toto, čo popisuješ je ako pomalé mučenie. Raz som čítala knihu, kde bolo peklo popisované okrem iného aj tak, že hriešnikom premietali nudné fotky z dovolenky. A bolo to desivé. Myslím, že opakovanie príbehov 10 krát za deň je obdobná podoba pekla. Ak ti to lezie na nervy teraz, predstav si, že o desať rokov počúaš opäť príbeh o tom ako išle teta Anička na operáciu žlčníka asi po tisíci krát. Je také porekadlo: Tisíc krát nič umorilo osla. Celkom to sedí na tvoju budúcu svokru. A keď sa ti bude učiť dieťa rozprávať a nasávať z okolia všetky výrazy a s tenučkým hláskom bude s nadšením opakovať všetky dedkove nadávky, to ešte len bude krása. A ak je svokra taká nábožná, tak nech si vyhľadá niečo ako "Preto muž opustí otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele".

filipal
13. mar 2014

@kurucka93 na tvojom mieste by som si este v Bratislave zvysovala vzdelanie, ak nechces ist na vysku, tak nejake kurzy, jazyky a pod. trosku sa este poobzerala. tvoj priatel sa uspokojil s pracou ako casnik, bude to vsak vladat robit do staroby? on si mozno pracu v okoli najde, ale aj ty? mate podobne zivotne hodnoty? to nie je len byvanie na dedine, ale aj na vychovu deti, na vzdelanie, na rolu zeny a muza v rodine, na sukromie a pod.... a svokor , ktory si rad vypije!!! to chces, aby tvoje deti vyrastali v takomto prostredi?

namornicka
13. mar 2014

@kurucka93 Kričala by som "NIEEEE NECHOĎ TAM", ale vidím, že ešte aj svokru obhajuješ napriek tomu že už teraz ťa buzeruje. Ak máš v sebe aký-taký pud sebazáchovy a chceš to silou mocou skúsiť choď tam ako slobodná a nevydaj sa skôr ako po roku bývania pod ich strechou. Max. prídeš o prácu v BA a mierne o nervy pri bývaní so svokrou, ale vrátiš sa naspäť a zregeneruješ sa, si mladá 🤐

emilia25
13. mar 2014

My s muzom sme cely zivot zili v meste panelaku ale ten sen mat svoj vlastny domcek bol stale a tak minuly rok sme sa uplne rozhodli ze uz je cas si ten sen splnit hlavne kvoli detom v 3 izbovom byte vidíme ze je pre nas maly a tak sme cely rok hladali az sme nasli sice 10km od mesta ale pre nas ako stvoreny a presne spĺňal nase kriteria pre velku rodinku na poschodi 4 izby kúpelka zachod dole kuchyna spojena s obyvackou a este ako bonus hostovska izba pekny pozemok kde deti sa mozu výsajit od rána do vecera do konca mesiaca chceme byt prestahovany a uz teraz ked chodíme makat a prerabat sa citim tam super a nevieme sa uz dockat.je to sto a jedno hlavne kvoli detom ani o nich neviem pekné sa hraju a je klud.

eeffka
13. mar 2014

@emilia25 no ano, ale byvas v cudzom dome s poboznou urecnenou svokrou a svokrom pijakom? 😎
trosku rozdiel

nyusika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zeleny_cajik
13. mar 2014

@emilia25
Tu nejde o to, že bývanie v dome na dedine je lepšie pre deti... takto jednoducho to porovnanie nestojí. Ide o to, že ísť v 20 r. so snúbencom, bez detí 100 km od svojho domova a spoločnského a pracovného zázemia do malej dediny k svokre.
Inak, @kurucka93 , skús sa zamyslieť, ako by vyzerala tvoja materská. Muž od rána do večera v robote, ty so svokrou a jej dobre mienenými radami, ktoré ti ešte len začnú vadiť, keď sa budú týkať tvojich detí. Si mladá, máš život pred sebou , nepokaz si ho takto.

misinka26
13. mar 2014

Nedaj sa prehovoriť, ak na dedinu tak jedine do svojeho, bývať so svokrovcami je tá najväčšia blbosť na svete ...mladý majú byť sami ... budú sa ti do všetkého montovať a samozrejme nezabudnú dosť často pripomenúť komu vďačíte za bývanie ... Ja to mám opačne, prišla som z malého mesta do BA, 250 km od najbližšej rodiny ... jasne človek si zvykne ale smutno mi je aj po dvoch rokoch bývania tu ... a to s tými svokrovcami hovorím z vlastnej skúsenosti, my sme tiež šli bývať ale so svokrou, bol to super nápad ( vtedy ), štvorizbový veľký byt, vidina lacného bývania a pomoci ... a ... a nič z toho nemáme, neustále hádky, všetko jej človek musí hlásiť, do všetkého sa stará, z ničím nepomôže, urobila si zo mňa slúžku ... keby som mohla tak hneď balím kufre ... a vtátiť čas tak si dám sama sebe po hube, že som na takú blbosť pristúpila ... ale čo mladosť pochabosť a láska ma zaslepili ... ľutujem to každý jeden deň ...

jasminet
13. mar 2014

@kurucka93 neblazni 😀 😀 😀 100km od ba do zapadakova (bez urazky), bez prace, moznosti, k svokre??? ani nahodou. nikdy tam nebudes doma, vzdy sa tam budes citit ako na navsteve. nic nebude podla tvojho... my mame chalupu, cast svokrovci, cast moj muz, mame svoju cast prerobenu, ale ja sa tam dobre veru necitim - ak nieco urobim je zle, ak neurobim, tiez je zle. do nasej casti kazdy chodil bez zaklopania - to uz som poslala muza nech to vyriesi po tom, co som sa prezliekala a do izby mi vtrhol svokor, ze hlada deti.... nastastie tam chodime len na vikendy, pripadne v lete tam travime par tyzdnov, ale najlepsie je tam, ked sme tam len s detmi a muzom.