Dieťa rozbilo čelné sklo na susedovom aute

traffic
7. jún 2014

dieta nechtiac rozbilo celne sklo na aute susedovi,ako sa riesi cela tato zalezitost,ako mam postupovat, sused uz celu zalezitost vyriesil tak, ze povedal poistovni presne co sa stalo a polovicu skody mu poistovna preplatila, kedze ma lepsie auto cele to stalo 500 eur - cize 250 eur mu poistovna prelatila, odo mna teraz vymaha 300 eur, kvoli toomu ze 250 skodu za sklo a dalsich 50 eur za dialnicnu nalepku, toto mi ale nezdokladoval, lebo viem, ze ked sa nieco taketo stane tak tie nalepky nahrievaju a prelepuju zo skla, takze som ochotna zaplatit 250 eur ale nic navyse a ak sa stane taketo niceco preplaca poistovna dialnicnu nalepku, ak tam bola alebo nie,
blocky, ktore pri vymene skla platitl mi zdokladoval, ale ja si myslim, ze positovna mu mohla aj viacej ako polovicu preplatit, aj ked viem, ze poistovne s tym maj problem a nepreplacaju, ale mam si vypytat aj ten doklad o preplateni z poistovne alebo nie
a vobec neviem ako to mam cele vyriesit, kedze 250 eur je vela a ja somto cele chcela riesit aj cez moju poistku, len on uz dopredu nahlasil presne co sa stalo

dakujem za rady

ellca123
7. jún 2014

ine vam asi nezostava len dohodnut nejaky splatkovi kalendar

chodte este poradit na vasu pistovnu -ale asi neskoro

moj manzel vravi,ze keby nahlasil neznameho pachatela,tak by poistovna zatiahla celu sumu

vefi89
7. jún 2014

@traffic úprimne, ja byť tebou, tak to vyplatím... ak nemáš naraz, skús sa dohodnúť po čiastkach. tvoja poistka ti tam asi nepomôže, pretože kde stálo auto, a ako ho syn rozbil? isto nie autom 😉 keby sa sused nasjal, a ťahal by to právnikom, či súdom, mohla by si to mať žiaľ aj za viac

ukulela
7. jún 2014

aku mas svoju poistku?na skodu sposobenu niekomu, alebo ? treba sa ozaj najprv poradit vo svojej poistovni ... co sa tyka nalepky - nahrievanie/preliepanie sa neoplaca, moze sa roztrhnut/poskodit ... ale treba sa informovat v NDS - ja si tiez myslim, ze v pripade nehody nalepku daku novu za staru poskodenu. ale to si len myslim.

saskarisko
7. jún 2014

@traffic - ak tam mal dialnicnu nalepku, tak ma cast ustrizku, ktora sa preukazuje pri kontrole policajtom. t.j., nech ti ju da, a skus sa sama informovat, ci ju mozu vymenit. btw ad dalsie neporadim

ukulela
7. jún 2014

@traffic
http://www.dialnicnenalepky.sk/vymena-nalepiek

presne, NDS nalepky vymiena :

Výmena diaľničných nálepiek

(1) Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vymieňa v sídle spoločnosti, resp. na vysunutom pracovisku len diaľničné nálepky platné na území SR, ktoré majú ročnú platnosť.
(2) Diaľničné nálepky sa vymieňajú pri:
a) poškodení čelného skla motorového vozidla, pričom diaľničná nálepka má rozpoznateľný holografický ochranný prvok a sériové číslo,
b) poškodení čelného skla motorového vozidla, pričom diaľničná nálepka je znehodnotená (napr. pri požiari vozidla),
c) pri odcudzení kontrolného kupónu diaľničnej nálepky.

zita19
7. jún 2014

@traffic nemate poistenu domacnost? V niektorych poistkach su aj taketo udalosti poistene. Takze nviem, z ktorej poistky bolo vyplatenych tych prvach 250. Ale ak to este nebolo z poistenia domacnosti tak si precitaj zluvu a zavolaj do poistovne a nahlas udalost.
Co sa dialnicnej znamky tyka, to netusim ako to je.

saurian
7. jún 2014

@traffic
neviem ci mas poistenu domacnost, ak ano, pozri zmluvu. niektore poistky zahrnaju aj skodu ktoru ty ci tvoje deti sposobia, napr. susedom.
o dialnicnej nalepke by mal mat odlozeny tiez doklad, resp. tu zadnu stranku, lebo tu mozu pytat aj policajti, takze ak dialnicnu nalepku skutocne mal, mal by ju mat. co sa tyka preplatenia nalepky, zalezi od teba ako sa k tomu postavis.
potom by som si od suseda pytala vsetky doklady - vratane toho z poistovne, ze kolko mu skodu uhradili. ak cakas ze nebude ochotny, tak povedz ze to potrebujes prave pre svoju poistovnu.
moj osobny nazor je, ze skodu by si mu mala zaplatit, ved si ju predsa sposobila (resp. tvoj syn). jednak z moralneho hladiska,jednak kvoli susedskym vztahom, a jednak si ju moze narokovat inou cestou (trestne oznamenie, sud...).

tjesulka
7. jún 2014

Ak máš poistené dieťa tak v niektorých poistkách je aj škoda spôsobená na cudzom majetku.Ja mám poistku v alianze a je to tam 😉

hradnapani
7. jún 2014

@traffic dialnicne nalepky sa neprelepuju. My sme tiez museli menit celne sklo (rozbil ho kamienok na ceste) a nalepku sme museli kupovat novu, pytali sme sa na policii. (takto to boli cca pred piatimi rokmi)

a inak poistka na taketo skody stoji par eur rocne. Pri detoch sa skutocne oplati.

traffic
autor
7. jún 2014

@ellca123
@hradnapani
@tjesulka
@ukulela
@vefi89
@saskarisko
dakujem babule moc krasne za odpovede, uz som to vybavila tak,z e som to zaplatila, aby bol pokoj a v tych poistakch si to musim pozriet lebo ja mam domacnost poistenu a mam tam take ze ked dieta spravi skodu v obchode napr rozbije pohar alebo co tak to poistovna preplati len to musim riadne nastudovat a da sa to este aj po 2 tyzdnoch vybavit ze poistovna to preplati ci nie

sisaha
7. jún 2014

@traffic da sa to vybavit aj po dvoch tyzdnoch, len budes musiet zdokladovat celu nahlasenu skodovu udalost.

frapper
7. jún 2014

@traffic Tak ak toto máš v domácnosti,to je presne to čo potrebuješ,neviem v akej poisťovni,ale ak ako hovoríš,určite ti to preplatí poisťovňa,lebo likvidovali sme takéto,že dieťa hodilo skalku a bola dierka na skle,bez problémov to vyplatili.Ale podľa mňa nečakaj nahlás to aj keď na infolinku.Čo som ja spomýnala to bolo positané v Allianz.Presne ako už tu bolo spomýnané,môže to byť v domácnosti alebo vo Farbičke. A keďže to bolo spôsobené susedovi,tak to je v poriadku,lebo vo výlukách je iba ak by to bo lpríbuzný tam by sa to zamietlo.

tintinamartina
7. jún 2014

@traffic poistenie domácnosti to plne hradí, je to zodpovednosť za škodu voči tretej osobe. problém je však v tom, že sused si už nárokoval na poistné plnenie ... zrejme z havarijneho poistnia, kde má spoluúčasť, takže mu nepreplatili celu sumu. ale to že mu preplatili iba polovicu sa mi nezdá, nakolko spoluučasť býva cca vo výške 200 eur alebo 5% z výšky škody. určite však navštiv svoju poisťovnu alebo poistovaka ktorý vam uzatvoril poistnie domacnosti

lubomirspetko
14. jún 2014

To že si sused nárokoval na plnenie vôbec nevadí. Pokiaľ máte zodpovednosť v poistení domácnosti dojednanú tak vaša poisťovňa preplatí sumu ktorá nebola vyplatená z poistenia majiteľa auta - spoluúčasť (ak nejakú máte dojednanú) ktorú máte na vašej poistnej zmluve pre toto riziko.Treba to však riešiť čím skôr. Keď sa niečo takéto stane vždy je dobré si na fotiť škodu.

gabikkas
1. júl 2014

@hradnapani ale prelepuju, nam prasklo celne sklo, nalepku prelepili...maju na to system, ako to odlepit bez poskodenia.

gabikkas
1. júl 2014

@traffic prosim ta, ake maju auto? Manzelovi to tu citam a vravel, ze by rad vedel ake sklo stalo 500e...ze to je velmi drahe sklo, my mame Smax velke celne sklo, vyhrievane, dazdovy a svetelny senzor a vymenili nam ho aj s prelepenim nalepky za 300e - to bola cena skla aj s robotou.

traffic
autor
1. júl 2014

@gabikkas je to opel no neviem niektori ludia nevedia co maju pytat od ludi

diana70
2. júl 2014

Poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré by malo byť súčasťou buď poistenia nehnuteľnosti, alebo poprípade býva často zahrnutá zodpovednosť aj v detskej poistke. Ak to máte, volajte call centrum, oni vám už povedia čo a jak.
PS: Ak si to sused uplatnil z havarijky, z vašej poistky mu môže byť uhradená spoluúčasť, takže vás to nebude stáť nič, od toho je poistenie.

danielahamar
2. júl 2014

@traffic aký opel? ja ti poviem skoro presne, čo by také sklo stálo 😉

traffic
autor
2. júl 2014

@danielahamar ten novsi model cascada to auto dobre vyzera a asi je aj drahe ale viem ze poistovna mu to cele preplatila tak neviem preco by som ja mala platit

6mia6
2. júl 2014

@traffic ak mu to preplatila dajte si spolu pivo a nech sucha nohami