Dobrovoľné odhlásenie z úradu prácu a zdravotné poistenie

alica26sk
14. júl 2013

Viem ze pokial by ma vyradili z uradu prace pre nespolupracu tak by som si musela hradit zdravotne poistenie, v sucastnosti je to 55.02 eur mesacne.
Lenze...... niekde v diskusiach na internete som citala ze pokial by som sa sama nechala dobrovolne vyradit z uradu prace tak potom by zdravotne poistenie za mna hradil stat... Vraj sa v zdravotnej poistovni uvedie dovod vyradenia z uradu prace "ine", cize nie pre nespolupracu...

Neviete babenky ci to stale plati? Alebo platilo len niekedy v minulosti?... Dakujem!

sissy27
14. júl 2013

@hradnapani tipujem, že dotyčná vzhľadom k veku ani netuší, že kedysi nezamestnanosť a poflakovanie bolo dokonca trestným činom 😅 mno a čo sa týka tých afrických krajín, podľa mňa tam treba makať oveľa viac ako na slovensku, aby si človek zabezpečil základné životné potreby ako pitnú vodu a trocha jedla 😔 len asi otázka akéhosi zdrav. poistenia je tam úplne bezpredmetná, možno by to teda zakladateľke vyhovovalo aspoň po tejto stránke 😅

hradnapani
14. júl 2013

@sissy27 robila by tam sama na seba... a potom by zistila, ako jej je tu dobre, aj s tym 55 eurovym poistenim 😎

slavka034
14. júl 2013

@missrussia a ako čo si chcela týmto povedať?)) 😀 😀 😀 zasa len štát oberáte o peniaze na "úľavách" no nech sa páči ak sa dá prečo nie? 🙂 🙂 si uvedomuješ že už 23 rokov si vlastne poistencom štátu?) no ak máš príjem tak nepovažuješ za správne dačo konečne aj štátu zaplatiť?

missrussia
14. júl 2013

@slavka034 Ale vsak ja platim, ja sa nestazujem. Ja som uviedla priklad ako fungujem ja, ktora nie som na UP a muz ktory na UP je. Ja sa nestazujem respektujem system...

alica26sk
autor
14. júl 2013

Vsetci co sa tu odvolavaju na nejake stare komunisticke predpisy by sa mali splachnut do zachoda alebo si spravit exkurziu napriklad na kubu kde sa rozvoj zastavil niekedy v roku 1960 vdaka tomuto uzasnemu komunistickemu systemu...

Ak stat pozaduje v demokracii po niekom kto je dobrovolne nezamestnany platit 55 eur mesacne tak je to jednoducho vypalnictvo!
Toto treba zrusit ako som spominala... (s tym ze by si takyto clovek plne hradil lekara alebo nemocnicu) a pokial by nemal tak by si to napriklad odpracoval na verejnoprospesnych pracach... ale az potom... nie ziadat vopred pomerne vysoke vypalne kazdy mesiac...

zuzanockamt
14. júl 2013

@alica26sk fakt nechapem naco minas energiu rozmyslanim nad hovadinami, ked sa ti nepaci, odstahuj sa do zahranicia alebo minaj energiu na hladanie prace ... keby si zila aspon chvilu niekde v zahranici, pochopila by si, ze system v zdravotnictve mame naozaj dobry ... skus byt v UK a mat bolest zuba, to sa teda zabavis

missrussia
14. júl 2013

@alica26sk nerozmyslas dobre, ak som nezamestatny som na UP. Ak mi to vyhovuje som samoplatca. To nejde teraz ze nejdem ani na UP ani zdravotnu si nejdem platit...keby ze si toto povie kazdy registrovany na UP, chudaci pracujuci co uz aj tak vysoke odvody odvadzaju by odvadzali este viac...je to take sebecke...

slavka034
14. júl 2013

@alica26sk nemáš argumenty tak ideš porovnávať Kubu so Slovenskom 😀 😀 😀 a neviem si predstaviť ako by splácal resp.odpracovával hodiny na verejnoprospešných prácach napr. nejaký dobrovoľne nezamestnaný,ktorý príde pri nejakej udalosti napr.o končatiny resp.chcela by som teba vidieť ako sa v meste kde žiješ prechádzaš s paličkou a zbieraš odpadky 😀 😀 😀

aduskatt
14. júl 2013

@alica26sk no chcem vidiet, ako si pojde niekto po infarkte a naslednom by-passe odpracovavat dlznu sumu na verejnoprospesnych pracach........to by potreboval este aspon 5 zivotov, kym to odpracuje

missrussia
14. júl 2013

@alica26sk Navyse ty si z BA, ked som muzovi pomahala hladat si pracu tak som videla ten rozdiel ze pokial bolo na BB kraj 300 miest tak na BA bolo niekolkonasobne viac volnych miest. A kto ma zodpovednost za rodinu, za seba za svoj majetok naklady a zivot...zoberie pracu hocijaku len aby mal z coho zit.

aduskatt
14. júl 2013

este ma napada....pripad, ze teda platit az potom.....neprajem to nikomu, ale....povedzme, ze onkologicke ochorenie, ktore je luiecene chemoterapiou, ozarovanim, dvoma operaciami a absolvuje to niekto, kto teda nie je poisteny a platit by to mal teda naslende zo svojho, avsak chorobe podlahne..tak dedicia sa budu asi tesit, ked to budu splacat statu oni.....

slavka034
14. júl 2013

@aduskatt dobrý postreh 🙂 ako dedičia môžu dedičstvo odmietnuť a to prepadne v prospech štátu..a dlžoby sa budú nabaľovať a nabaľovať 😀 a kto to zaplatí? Všetci daňoví poplatníci 😲 😲 😲

aduskatt
14. júl 2013

@slavka034 presne tak, proste, niekto to zaplatit musi, ci uz dedic, alebo danovi poplatnici, takze v konecno dosledku sa moze lahko stat, ze sa budu znova len zvysovat dane a odvody, aby sa tie diery platali

959touareg
14. júl 2013

@alica26sk
nechapem ta o co ti ide. branis sa vsetkemu. chces byt dobrovolne nezamestnana - OK, ale platit si budes povinne tych 50-55€. mne to pripada normalne, kedze sa ti nechce chodit hlasit na UP tak ten -teda stat voci tebe nema ziadnu zodpovednost. a preco aj?
az nemas odkial zobrat 55€ kedze chces byt dobrovolne nezamestnana tak prosim, chod pracovat. popri dobrovolnej nezamestnanosti sa MOZE PRACOVAT
ak ti pracovat nevonia a nemas 55€ na zdravotne poistenie tak ti ostava jedine sa zaevidovat na UP - stat to za teba platit bude, ale jasne ze daco za daco -on zaplati a ty sa budes chodit hlasit. teraz to nie je taky horor, kedze sa chodi max. raz za 2-3 mesiace.
a bat sa nemusis ze ti UP pracu najde. to sa nestane, akurat tak ta mozu na rekvalifikacne kurzy pozvat,na vyberove konania, ale najst ti pracu...zly vtip.
az ani to ti nevyhovuje, tak sa zamestnaj a az ani to, tak si najdi dobre situovaneho chlapa, ktory ta bude zivit a ostanes doma ako zena v domacnosti.
tak tu som ti dala rozne navrhy a mozes si vybrat. 😉

alica26sk
autor
14. júl 2013

Dokonca... (okrem inych kategorii) napriklad aj za veznov uhradza stat toto zdravotne poistenie... je to na stranke VSZP

Najde sa niekto mudry co mi toto vysvetli?

sense
14. júl 2013

@alica26sk no lenze ver tomu ze ten vezan si to vo vaznici odmaka......a este bude aj spacat ten pobyt v 8x8 hotel iba po asi 12 ludoch

alica26sk
autor
15. júl 2013

..............."sense @alica26sk no lenze ver tomu ze ten vezan si to vo vaznici odmaka......a este bude aj spacat ten pobyt v 8x8 hotel iba po asi 12 ludoch"................

Toto je nezmysel, vo vezniciach pracuju len niektory... takze z coho by si to platili ty ostatny v chladku?
Nebranim sa zdravym nazorom, ale toto je blud.

zalka
15. júl 2013

@alica26sk a čo chceš vysvetliť? prečo za väzňov platí ZP štát? No to je také isté prečo platí za evidovaných nezamestnaných, prečo platí za deti, za dôchodcov ...

Ale je jedna skupina dobrovolne nezamestnaných, za kt. platí štát poistenie. A tým sú ľudia, kt. majú priznanú dávku v hmotnej núdzi. Musia sa prv zaevidovať, požiadať o dávku v hmotnej núdzi, a ked im ju priznajú tak sa môžu odhlásiť z UP. A dávku budú nadalej poberať, a štát za nich bude platiť odvody do ZP .

A väzni nie sú dobrovolne nezamestnaný, oni sú v opatere štátu. A ak sa ti páči to, že oni platiť nemusia tak sa daj zabásnuť ... aký problém.

alica26sk
autor
15. júl 2013

..........zalka "Ale je jedna skupina dobrovolne nezamestnaných, za kt. platí štát poistenie. A tým sú ľudia, kt. majú priznanú dávku v hmotnej núdzi. Musia sa prv zaevidovať, požiadať o dávku v hmotnej núdzi, a ked im ju priznajú tak sa môžu odhlásiť z UP. A dávku budú nadalej poberať, a štát za nich bude platiť odvody do ZP" ..........

Takze som dobre citala gdesi na inych diskusiach... Toto som chcela vediet pretoze mne bola priznana davka v hmotnej nudzi 60.50 eur, a ZABUDLA som to spomenut v mojej uvodnej otazke... cize to asi uplne meni pohlad na takuto situaciu!

Ja mam zaujem o nejaku PORIADNU pracu a nechcem aby ma vyradili pre nespolupracu (ked odmietnem nejaku podradnu pracu) a musela bz som si platit zdravotne poistenie z tejto biednej davky... cize ostalo by mi 5 eur!!!

Takze sa mozem odhlasit, mas to isto overene? Som evidovana na urade prace 4 1/2 mesiaca a poberam davku v hmotnej nudzi 60.50 eur ako som spominala a zijem momentalne v BA u priatela na byte.

Vdaka za odpoved!!

zalka
15. júl 2013

@alica26sk no opýtaj sa priamo na UP , nikto z mojich blizkych sa takto neodhlasoval, takže nemám reálnu skúsenosť. No len nesmieš byť vyradená pre nespoluprácu si myslím ...

http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneh...
n. fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,

slavka034
15. júl 2013

aj keď poberáš dávku v hmotnej núdzi 60,50 eur, podmienkou,aby si bola poistencom štátu je evidovanie na UP...jednoduché ako facka..raz Ti to obdobie poisťovňa spočíta a to už bude iná pálka... 😲 😲
Prečo sa spoliehaš na UP,že ti nájde nejakú PORIADNU robotu??? Si výrečná dosť,tak prečo sa nesnažíš o hľadanie práce sama? Je veľmi veľa dobre platených miest aj tu v BA a nie je problém si nájsť prácu..Ono kto chce robiť,robiť bude,a kto nie hľadá všelijaké možné výhovorky.. 🙂 🙂
Ale podľa Tvojho vystupovania a štýlu písania mám pocit,že veľa odrobené nemáš a vekovo si niekde medzi 20-25-rokov,takže nechápem vôbec,čo špekuluješ.. 🙂 Začať niekde treba resp.treba dokázať zamestnávateľovi,že je v tebe nejaký potenciál,ktorý vie využiť,aby ťa mohol aj dobre finančne ohodnotiť..A nie že prídem a predstava o plate je 700 eur 😀 😀
Mne keď prišli na pohovor mladí ľudia,ktorí v živote nikde nerobili a pri otázke o výške odmeny za prácu mi s úsmevom na tvári povedali,že 25000Sk (v tej dobe),tak v tom momente sa pohovor skončil a putovali CV na spodok krabice))

alica26sk
autor
15. júl 2013

Skusim sa informovat priamo na VSZP, tam by to mali vediet najlepsie... ale uz to vidim ze mi zasa kazdy povie nieco ine...

Najlepsie keby sa nasiel niekto tuna na diskusii kto to aj realne v praxi takto ma (alebo mal v minulosti)... aby my nevznikol nedoplatok nejakym nedopatrenim... (neznalost zakona neospravedlnuje)

Na slovensku je momentalne 180.000 poberatelov davky v hmothej nudzi... takze sa mozno aj na tejto diskusii nachadza niekto co sa tiez dobrovolne odhlasil z uradu prace, pobera davku v hmotnej nudzi a nie je povinny platit zdravotne poistenie...

piacere
15. júl 2013

Prepáč, ale takého špekulanta ako si ty, treba hľadať... bez urážky 😅
Si mladá, evidentne zdravá, nič ti nechýba k tomu, aby si sa zaradila do pracovného života, bývaš v lokalite, kde sa práce dá! nájsť, ak človek chce a hľadá.... a ty iba špekuluješ, ako "obabrať" štát.... Blahoželám, máš skvelé životné výhliadky a ideály 🙂

Môj muž je Ing., začínal na východnom Slovensku pomaly s minimálnou mzdou... potom mu nepredĺžili zmluvy kvôli kríze, tak robil ako brigádnik vo výrobe a bol vďačný aj za minimálny príjem.... Potom sa opäť dostal do jednej firmy, kde mal pozíciu hodnú 😉 svojho vzdelania, no opäť sa mizerný plat.... "Nevadí", robil, získal neskutočné vedomosti, skúsenosti a prax... a teraz robí na západnom Slovensku v skvelej firme za skvelý plat....
Každý nejako začína.... poviem ti len jedno... ak sa ti bridí "podradná" práca, nezaslúžiš si žiadnu.... ale v tom prípade si nezaslúžiš ani pomoc od štátu....

Veľa zdaru prajem 😉

sense
15. júl 2013

@alica26sk aka je to pre teba poriadna praca?

alica26sk
autor
15. júl 2013

@slavka034 ............."aj keď poberáš dávku v hmotnej núdzi 60,50 eur, podmienkou,aby si bola poistencom štátu je evidovanie na UP...jednoduché ako facka..".............

VSZP, poistencom statu je okrem inych aj: n. fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,

Nehovori sa tuna nic ze by poberatel musel byt sucastne evidovany na urade prace....

sense
15. júl 2013

@piacere lepsie si to ani napisat nemohla, lebo to je teda spekulantstvo som dobrovolne nezamestnana aby som mohla poberat davky....v dnesnej dobe aj vela vysokoskolsky vzdelanych ludi robi niekde za pasom za 250evri, len preto aby mali co do ust - ci absolventi al. ludia v zrelom veku co cely zivot robili....a zdrava slecna je vyberava.....by ma zaujimalo aka je to pre nu nepodradna praca, a ake ma vzdelanie, a co urobila preto aby si tu pracu aj sama nasla...

alica26sk
autor
15. júl 2013

@piacere ............."Prepáč, ale takého špekulanta ako si ty, treba hľadať... bez urážky emoticon".........

A pana byvaleho ministra prace ktory si platil to co si platil by si ako hodnotila? 😉

slavka034
15. júl 2013

@alica26sk tak si tam nájdi aj tabuľku pre DOBROVOĽNE NEZAMESTNANÉ OSOBY RESP.SAMOPLATITEĽOV ZP.Pretože to je tvoj prípad 😀 😀 😀
alebo si zbehni do Ružovej doliny na centrálu VSZP a tam ti povedia presne to isté,čo ti tu každá jedna píše!
Ja by som sa ale hanbila na Tvojom mieste mať v dnešnej dobe nálepku "Sociálny prípad".. 😀 😀 a vyciciavať štát,keď mám dve zdravé ruky..

marcelatje
15. júl 2013

@alica26sk ja som bola dobrovoľne nezamestnaná a ani ma nenapadlo riešiť ako neplatiť poistné 😕 vedela som do čoho idem a aká povinnosť mi z toho vyplýva ak sa chcem vyhnúť nedoplatkom na poistení nedajbože následnej exekúcii. 😕 Proste je to tak a nech na to pozeráš akokoľvek nijako sa z platenia nevykrútiš 😉

A ešte som zabudla, dávku v hmotnej núdzi som nepoberala

alica26sk
autor
15. júl 2013

@slavka034

"zalka" ale pise toto:

"Ale je jedna skupina dobrovolne nezamestnaných, za kt. platí štát poistenie. A tým sú ľudia, kt. majú priznanú dávku v hmotnej núdzi. Musia sa prv zaevidovať, požiadať o dávku v hmotnej núdzi, a ked im ju priznajú tak sa môžu odhlásiť z UP. A dávku budú nadalej poberať, a štát za nich bude platiť odvody do ZP ."

😖