Je zlé minúť menej na jedlo?
Ahojte. Idem sa tu v podstate len vypísať... Sme mladý manželský pár - ja mám 23, manžel 22. Pred rokom sme kúpili byt v pôvodnom stave, ktorý sme rekonštruovali a teraz v ňom bývame od novembra. Ale k veci.. Stretla som sa nedávno s jednou známou na káve (bola som v kaviarni sama, keď zrazu prišla a sadla si ku mne). Na tom by nebolo nič zlé, v pohode sme sa rozprávali. Až po čase sa ma spýtala ako žijeme, tak som jej povedala že už bývame vo svojom konečne, obaja pracujeme a tak podobne.. V tom sme sa nejako dostali k tomu že či všetko stíhame keď obaja pracujeme a bývame tak "na konci sveta" ako sa vyjadrila - manžel to má do práce 30-35 minút autom a ja pracujem homeoffice už pár rokov.. To som jej aj povedala keďže sa začala vrtať v tom či stíham variť "na tom konci sveta" a podobne.. Potom však začala zabárať do vecí typu či dosť zarobím keď som furt len doma, že veď to nemožeme prežiť.. Som momentálna na polovičný úväzok a zarábam cez 1000€ v čistom, manžel zarobí viac, takže naozaj mi nepríde že sa máme na čo sťažovať.. Povedala som jej že v pohode vychádzame, že s varením nie je žiadny problém, každý deň máme obaja teplé jedlo (poväčšine aj polievku aj druhé jedlo) tak mi povedala že nechápe, že nie je možné že sa doplatíme.. Nás však strava na mesiac vychádza okolo 200€. Občas trochu viac občas nie, záleží či máme nejaké oslavy, či ideme do reštiky a podobne. Z toho sa úplne zhrozila a pozerala na mňa akokeby sme jedli odpadky alebo neviem.. Normálne som z toho ostala zaskočená.. Kľudne by sme si mohli dovoliť dávať aj 800€ na jedlo, ale prečo preboha by sme to robili keď si vystačíme so štvrtinou ceny.. Sme spolu 6 rokov a kým sme nemali obaja takú dobrú prácu tak sme sa naučili a nastavili si systém tak, že nám stačilo fakt málo a pritom máme každý deň plnohodnotné jedlo - žiadne polotovary. To je naozaj také zlé, keď človek minie menej na jedlo? Lebo fakt som ostala zhrozená z toho ako arogantne sa na mňa odvtedy pozerala. Ďakujem za prečítanie..
@vyrovnanaosoba hej.. otec tiez povazoval jogurty, co mama kupovala, za zbytocne 'somariny'... alebo zacal vyrabat domace jogurty, co mali kozistenciu s prepacenim ako sopel 😀 a ochutene vsetky na jedno kopyto domacim dzemom, lebo to vyslo lacnejsie a potom sa rozculoval, ze to nikto nechce jest.. tiez ho vytacalo, ked mama uvarila ku kuratu v nedelu ryzu, lebo naco vyhadzuje za ryzu, ked mame plnu jamu domacich zemiakov, mame jest tie (aj kazdy den, to je jedno, hlavne, ze sa usetri) .. a ked uz boli nahnite, tak no a co, staci povykrajovat 😝 .. maso pre psov tiez kupuje.. respektive tie kosti, co v masiarstvach maju za par centov, alebo aj zadarmo.. poobkrajuje si z toho tie zvysky masa a z kosti spravi vyvar.. a ako mu svietia oci, ked sa mu podari zohnat take 'masovejsie', ze aj na dva gulase mu vyjde 😀
ach jo.. celkom chapem ludi, co sa nezatvaria nadsene, ked sa niekde stretnu so sestrnostou 😀
Píšeš že nejete len jablká a banány, ale ani nenapíšeš, čo kupujete, lebo si si asi vedomá, že to bude vyššia suma.
Aj keď nezapočítaš tie dva kg zemiakov a 10vajec. To je nejakých 4e na týždeň. Tak zvyšok si písala že všetko musíte kúpiť, lebo už nemáte žiadne zásoby.
Nejdeš tu nikoho presviedčať, ale ani si nepriznáš, že je to nereálne.
Možno týždenný nákup máš za 50e, ale popritom ešte ideš 3x na pečivo, šunku, jogurty, syry, ovocie, zeleninu.
200 deleno 4 a deleno 2...vychádza mi 25 eur na týždeň na jednu osobu? Tak to by sa mohla aj moja babka dôchodkyňa od Teba učiť. Buď si sa chcela pochváliť takto verejne na nete alebo potom nechápem, prečo by mal byť pre Teba problém, že niekto iný sa nad tým pozastaví? Aj ja by som pozerala na Teba, že ako je to možné. Ale ak Ty si nosíš jedlo od druhých, tak potom to nie je celkom pravda, čo si jej tvrdila, lebo na stravu minieš viac, akurát teda Ty to tam nezarátaš. Kto ale nemá špajzu u rodičov, minie viac...a tá Tvoja suma mu fakt príde strašne nízka v dnešnej dobe.
@mamina7070 ved pisala ze podostavaju od rodiny,tym padom to tak vychadza.
Ach autorka...ten kto sa tu povysuje si tu akurat ty. Tvrdis,ako znamej,tak nam tu,ze v pohode sa da prestravovat za 200e mesacne a ked ti tu viaceri pisu,ze pri dnesnych cenach ovocia a zel.je to nemozne, a aby si dala tip ako na to,ked nemame vlastne sady,ani zasoby od babiek, tak to otocis,ako ti nerozumieme. Ja sa pytam,ako sa da usetrit v sezone ovocia a zeleniny,ked su ceny take,ake som uviedla a ty mi odpovies,ze 250g ovocie za 6e v zime nekupujes,lebo za 1e maju jablka,banany,hrusky🙈 Ani to mi nevies povedat kde. Kto teda nerozumie precitanemu textu? 🤔
Ja som sa od teba akurat docitala,ze teraz uz ked dosli zasoby z leta,tak ste ovo/zel kupovali. To ti nikto neberie. Ale kedze ich v lete nekupujete,suma 200e/2os/mesiac, nie je realna. A ak ano,tak hlavne na bielych rozkoch, rastlinnom tuku/najlacnejsom cinskom oleji, pastetach,muke, najlacnejsom jogurte, polskom kurati a nejakom banane a jablku,ked je akcia.
Ešte raz vám všetkým ďakujem za názory, ja som sa vypísala, pomohlo mi to, to je základ 🙂 Niektorí sa pohoršili, niektorí ma chápu. Obom skupinám ďakujem 🙂 Opúšťam vás radšej lebo toto mi už príde naozaj úplne zbytočné. Diskusia nemala byť o hádkach a navážaní sa - žiaľ, momentálne je toho plná. Rovnako ako nemala byť o tom aby som tu neikomu mala niečo dokazovať. Reálne, nevidím jeden jediný dôvod prečo by som si mala vymýšľať. Kto si to celé prečítal a nevyťahoval veci z kontextu, ten v tom spojitosti nájde. A kto si to prešiel tak sám vidí že aj tu sa našli ľudia, ktorí to majú/mali podobne a zvládajú 🙂 Takže nie, nie sme žiadni príživníci a ani nie sme na "dne totálnej chudoby" ako som tu bola označená. Majte sa tu pekne, snáď vám nestúpne znova tlak pre to že niekto prežije z cca 200€ mesačne 🙂
Zeny, tak len namatkovo, jo? Je 26.01. a my sme za januar utratili cca 260eur. Mama mi doniesla jeden mensi nakup zeleniny, tak dajme tomu 300 eur doteraz. Sme dava dospely a 3rocne dieta.
Trosku rozbite na drobne:
- 14 eur pecivo
- 14 eur jogurty, mlieka, maslo
- 8 eur syry
- 74 eur maso (a to len preto,z e sme u masiara robili zasoby kuraciny)
- 14 eur vajcia
- 12 eur vlocky (sem by patrila aj ryza, pohanka, quinoa a pod, ale tu som v januari este nekupovala)
- 20 zelenina
- 12 eur ovocie (banany, jablka, hrusky, garanatove jabko, pomelo, citrony, pomarance)
- 42 eur "zdrave polotovary" (v Kauflande sme narazili na skvelu akciu fazuliek, cicerov, paradajok a pod v konzervach, tak to bola vacsina sumy)
- 11 eur nealko
- 12 eur sladkosti
- 5 eur pochutiny ako horcica, cukor, korenia
- 24 eur zjedol drobec na kapsickach a chrumkach
Ranajky - ovsene vlocky na rozne sposoby alebo rozne druhy lievancov
Desiata - ja nic, manzel a syn ovocie
Obedy - chilli con carne (cize hovadzina, fazula, kukurica, paradajky, ryza), maso (kura, losos, morka, rybie file a kaloricke tabulky mi hovoria, ze raz som mala na obed aj parky :D) s prilohou (vzdy nejaka zelenina a ryza/pohanka/quinoa), tofu
Z polievok si pamatam na vyvar, ostrokyslu, brokolicovu, tekvicovu, cesnakovu
Olovrant - syn jogurt/termix/ovocie/chrumky (ako kedy), my s manzelom nic
Vecera - Hrianky/oblozene chlebiky s roznymi pomazankami (kupovane strukovinove "crievka", avokadova pomazanka, bryndzova, vajickova, kvasnicova...) a ku kazdej veceri mame nejaku zeleninu, vajicka, manzel syr a sunku/salamu.
Vyvazene, zdrave, cenovo normalne, pre nas absolutne chutne. 👍
Sme zdravi, pravidelni darcovia krvi, vela sa hybeme a cvicime. Vyrazne by to navysilo, keby sme kupovali alkohol, ale ten doma sami pijeme tak 5x do roka.
Hydinu a hovadzinu kupujeme vyhradne slovensku u masiara, vajicka len z volneho chovu (pocas sezony doma).
Ak sa chcete nahodu inspirovat, paci sa. Ak chcete hejtovat, tak, prosim, scrollujte dalej a setrite prsty.
@sashabb presne tak, viaceré nás zaujíma to, čo jedia, kde kupuje a čo všetko, lebo sa nám to nedarí aj keby sme chceli. Možno nás presvedčí.
Lenže starých rodičov vypestovat ovocie a zeleninu stojí peniaze a čas, takže vás dotujú,skús im kúpiť na jar hnojivo a plantu,krmivo pre sliepky aspoň na jeden týždeň v mesiaci a uvidíš tie sumy
@akrobrab ďakujem že ste si dali tú námahu
@iwesska "lebo za 1e maju jablka,banany,hrusky🙈 Ani to mi nevies povedat kde."
Kaufland: 25.1. - 31.1.2024 0,89 € Jablko Golden Delicious 1 kg
25.1. - 31.1.2024 0,95 € Jablko Red Delicious 1 kg
Kaufland 25.1. - 31.1.2024 1,39 € Hrušky zelené 1 kg
Banany teraz nevidim v akcii ale mavaju po 90centov/kg - predvcerom som u nich kupoval bio banany za 1,69€/kg
Inak pred zavrecnou vypredavaju posledne zvysne ovocie/zeleninu a vtedy tam davaju 90% zlavy... raz som tam o tom case bol a teda studenti boli ako kolibriky, brali vsetko co bolo :D Ja som vtedy potreboval len kalerab ci co ale vsetko ovocie/zelenina bolo vykupene.
@iwesska áno, píše, že nekupuje sezónne, to je ok. Ale aj pise, že nekupuje len jablká, banány, čiže mi z toho vychádza, že kupuje aj hrozno, pomaranče, kivi, jahody, čučoriedky atď. Ale potom pise, že za 250g nedá 6e, takže zase vyvráti prvé tvrdenie, že nekupuje len banány a jablká 😃
@akrobrab Jedalnicek ako taky fajn,len sama vidis,ze ty na desiatu a olovrant nejes nic.Muz nejedava olovrant tiez. Keby si jedla ovocie, alebo napr.jogurt/tvaroh s ovocim,acidko biele a k tomu aj muz,tak vam to hned naskace vyssie. Ja si napr.davam velky tanier zeleniny k ranajkam aj veceri, muz tiez, deti rovnako,ale tie tam teraz neratam,ak sa bavime o 2 osobach. Cize je to aj o tom,kolko toho clovek zje a v akom pomere.
Čudujem sa ti, že tu tak všetkým trpezlivo vysvetľuješ. Ak vám to vyhovuje, ako sa stravujete, hospodárite a žijete, je to fajn a môžeš byť spokojná. Vidno, že máš premyslené, ako nakúpiť, navariť a neminúť majland. A to, že niektorí nakupujú bezhlavo kadečo a potom nariekajú, koľko minuli a oháňajú sa cenami. Každý je ináč nastavený - niekto potrebuje veľa a niekomu stačí naozaj málo. Nato, že ste takí mladí ľudia a viete sa tak obracať....máš môj obdiv. Prajem všetko dobré a niektoré veci sa s ľuďmi určite neoplatí rozoberať - nemá to zmysel. Pekný večer!
@h2 my tiež nekupujeme každý mesiac mäso, ani múky, strukoviny.
Ale zase ani nekupujem najlacnejšie jogurty len aby som ušetrila, ale aby boli aspoň kvalitnejšie, tiež syry, ryby.
@vyrovnanaosoba Kupuje to,co napisala. Vsak ono je to v poriadku,nech kupuje,co im chuti,ale ked sa opytam,kde to maju za 1e, tak neodpovie a pritom nakupujem v rovnakych obchodoch ako ona. Ale ano,zavidim,ked ma zaujima,ako caruje😂 Tak ja mozem tiez povedat, ze sme 4 minuli 100e za mesiac, len tam polovicu poloziek nezaratam 😂
Ja stále nechápem tie sumy za ovocie a zeleninu,keď ja sama zjem hrozno za nejakých pätnásť euro týždenne a to nerátam ešte ine ovocie a zeleninu
A prečo by mala dať za 250 gramov jahôd 6€? Toľko dá len idiot, nekúpi jahody za 6€ ale kúpi niečo iné čo je cenovo dostupnejšie..a jahody môže kúpiť, keď bude lepšia cena. Že človek nemá každý druh ovocia denne na tanieri neznamená, že sa nestravuje vyvážene a že si odporuje. Ach vy milionárky koníkové 🙈
@hiro áno myslím to úplne vážne, stačí si niečo naštudovať o tom, ako sa upravuje mäso, kým sa vakuovo zabali a dá do obehu. Verím, že to zvládneš.
@sheila121 800e je už moc. Ale tých 400e je primerane, 200e je mizerné málo
@lucia147852 "stačí si niečo naštudovať o tom, ako sa upravuje mäso, kým sa vakuovo zabali a dá do obehu"? Napichane ako si pisala? A kde to da nastudovat? Totizto nejaku InfoVojnu necitam ;)
@valeria_h no ked mam chut na jahody, kupim. A vlastne ani nie sebe, ale synovi. Aj maliny a cucoriedky, je pravda ze je to drahe ako zlato😒 akurat ze tu setrnost proste nemam v sebe a rada mu to doprajem(radsej ako napriklad dzus alebo lizatko)
A nemyslim, ze je chudera, proste ma zaujima, co v tom je zahrnute, ake potraviny ake jedla. Niekto neje ryby a usetri na tom. Niekto neje udeniny, a usetri na tom. My aj to aj to a bum, tam su stovky eur.
@akrobrab len v skratke podla tvojich odhadovanch cien, u nas pecivo minimalne tri krat tolko. Ved chlieb stoji pomaly tri eura taky vacsi, doprajem si zopar kaiseriek, 3 eura v kudom nakupe(dajme tomu 4 x mesacne spravi dalsich 12 eur)
Jogurty same minimalne 30 euro pri priemernej spotrebe dvoch za den pre mna a syna a nie uplne najdrahsie, dajme tomu 40 centov. Cize sumy u nas su priemerne dva keat take ako u vas. Pravda, este priratam tie blbe sunky a salamy ltorych sa neviem zbavit a hned sme sup chudobni😂😂
@reanda moj otec je podobny, ja mam z toho traumu este aj teraz😂😂😂

@mamina7070 wau, ja mám dosť 😀 že niekoho tak naštve že mi babka s dedom dajú domáce vajíčka raz týždenne lebo ich majú neúrekom a kyslú kapustu či zemiaky raz za čas, tak to som nečakala 😀 moji starí rodičia toho veľa nemajú, ale napriek tomu pestujú všetko čo sa dá lebo im robí radosť že aspoň to vypestované nám dokážu dať a že aspoň takto nám všetkým vedia pomôcť. My sme boli v rodine naučení pomáhať si a žiť skromne. A na tom ver či never nič zlé nie je. Takže asi toľko k tomu.