Kto platil daň z výhry a po novom poistenie za rok 2011?

vikusjk
13. nov 2012

Ahojte. Pre mnohých bolo prekvapením, keď im tento rok prišiel výmer zo zdravotky a tam veľký nedoplatok, ktorý im vznikol na základe toho, že platili daň zvýhry. Mnohí v roku 2011 vyhrali napríklad auto, či inú hodnotnú vec, alebo aj peňažnú výhru, ktorá dani podliehala (výhry z Tiposu dani nepodliehajú).
Rovnako, ako bolo pre mnohých prekvapením táto povinnosť platiť zdravotné poistenie, tak mnohí možno nevedia, že úhradu tohto poistenia si môžu odpočítať od základu dane a získať tak časť zaplatenej dane z výhry späť. Podminekou je samozrejme, aby bola daň, aj poistenie zaplatené. Potom si môžete podať dodatočné daňové priznanie za rok 2011, kde si zaplatené poistenie odpočítate (uvediete ho v kolónke výdavky k výhre) a v podstate suma okolo 19% zo zaplateného poistenia vám vyjde ako daňový preplatok, ktorý vám daňový úrad vráti.
Neviem, akou inou formou o tejto možnosti ľudí informovať, tak využívam aj toto fórum. Prečo nechať štátu peniaze, ktoré môžete dostať späť, zvlášť, keď štát zdiera ľudí na všetkom, na čom sa len dá.

mamiedi
29. nov 2012

@mamiedi a okrem toho som na materskej aj teraz.. totalne som po... ze budem musiet este aj tam platit.. lebo aj na zdravotne mam platit skoro 90 eur.

evita68
29. nov 2012

@mamiedi Ten nedoplatok zo zdravotky ti prišiel za minulý rok? Minulý rok si mala len príjem z dohody? Žiadna výhra, predaj nehnuteľnosti alebo niečo podobné?

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 ano za minuly rok. Mala som DIC vykonavala som financne sprostredkovanie,ale nepresiahlo tu sumu,aby som musela nieco platit. A okrem toho som tam tento rok bola a vtedy mi hovorili ze je to vsetko v poriadku.

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 taka som nervozna. Uz aby bolo zajtra. Hadam ma slak trafi ked mam nieco aj na danovom.

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 viem ze som mala od nich nejaky list v auguste ked som bola v nemocnici ale nemohla som ho vyzdvihnut kedze som nebola doma.. a potom som na to nejak aj zabudla s tym ze ved mi poslu znova. A teraz toto. Som uplne zufala :'(

vikusjk
autor
29. nov 2012

@mamiedi to, ze ti prisliel list zo zdravotky vobec neznamena, ze budes musiet platit aj na danovy urad. V prvom rade by som sa v zdravotnej poistovni informovala, z coho ti nedoplatok vysiel. Vlastne by si to mala mat aj na zadnej strane toho oznamenia vycislene. Bola si minuly rok nejaky cas PN, alebo na materskej? Oznamovalo sa im to?

evita68
29. nov 2012

@mamiedi nemalo to akú sumu presiahnuť, zo sumy, ktorú si zarobila na DIČ platíš zdravotke 14%.. vychádza mi to tak, že si na dič zarobila cca 650 eur.. mám pravdu?

mamiedi
29. nov 2012

@vikusjk na zadnej strane nemam nic. A ked som tam volala tak mi pani povedala ze ona mi ine nevie povedat len ze to vyslo z danoveho priznania za minuly rok. Lenze ja som tu sumu 1800volaco nepresiahla a bola som na materskej. Ja mam v tom uplny misung. Vsetko som im nahlasovala riadne. Aj tento rok som im nahlasila ze som vyhradne len na materskej a zvlast som sa pytala na to ci budem musiet nieco platit a oni ze nie.

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 nie bolo to viac myslim ze okolo 1600.

bianca
29. nov 2012

@vikusjk ahoj.Och aka trefna tema.Dakujem ti velmi pekne.Su aj neake vynimky ked je clovek oslobodeny od platenia dane z vyhry?

evita68
29. nov 2012

@mamiedi a preddavky si neplatila žiadne?

vikusjk
autor
29. nov 2012

@mamiedi poistovne zvyknu v tom liste uvadzat aj tabulku s vypoctom, no mozno to bolo v tom prvom liste, ktory si neprebrala, a v tomto druhom to uz neuviedli. V kazdom pripade to vyzera tak, ze platit budes, zdravotne. Dan nemas co uz doplacat, to mas vysporiadane. Len sa na tej zdravotke pre istotu opytaj, ci skutocne registruju obdobie, kedy si nastupila na MD. Inak tearz si predpokladam uz na rodicovskej, nie na materskej 😉

vikusjk
autor
29. nov 2012

@bianca z vyhry len v pripade, ak je to vyhra od Tiposu, teda narodnej loteriovej spolocnosti.

vikusjk
autor
29. nov 2012

a potom tusim este do nejakej sumy, 500 sk to bolo kedysi? myslim... idem preverit 😕
@bianca

liwka
29. nov 2012

kočky, veľmi ma zaujala vaša téma, ja som strašný analfabet v týchto daňových a iných veciach, môžem Vás poprosiť, môže mi niektorá z vás vysvetliť v IP úplne polopate, kedy, kto podáva DP a čo s tým má zdravotka? čo sa boja, že ma z tej výhry šľak trafí? 😉 😉 😉

bianca
29. nov 2012

@vikusjk aha tak to nist,Ja som vyhrala pracku tu na koni a dumam ze ked som bola nezamestnana ci pre mna nevznika dajaka ulava ale asi nie.

vikusjk
autor
29. nov 2012

@bianca prepac, omyl, bolo to 5tis. Sk, a teraz je to 165,97 € 😉

lolko_lenka
29. nov 2012

Ahoj, čiže, keď som vyhrala 20 EUR poukážku do Billy, tak platiť nemusím a ani v DP nič priznávať nebudem? Ďakujem
@vikusjk

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 nie.neplatila.

evita68
29. nov 2012

@liwka Za tento rok bude DP podávať každý, kto má príjem nad 1822 eur.. DP sa podáva do 31.3. nasledujúceho roka.. Zdravotka má s tým to, že na základe DP urobí určitým ročné zúčtovanie zdravotného poistenia..

mamiedi
29. nov 2012

@vikusjk jaj nech je tak. Ja uz vlastne nepracujem nikde a teraz pred vianocami toto akoze zbohom. Dcerka mala v pondelok tri roky tak akurat vybavujem predlzenu rodicovsku. Ale podla mna aj to poistenie nepravne.. ved mi povedali na zaciatku tohto roka ze je to ok. Tak ako zrazu?

vikusjk
autor
29. nov 2012

@liwka DP si podávaš sama, ak ide o výhru nie od tiposu, a vyššiu - alebo vo vyššej hodnote - ako 165,97 €.
A zdravotka s tým má toľko, že vážený pán Mihál nám poserkal do zákona o zdravotnom poistení, a teraz už zo všetkého, z čoho platíš daň, platíš aj zdravotku (sú nejaké výnimky, ale toto medzi ne nepatrí 😝) Preto zdravotné poisťovne, tento rok prvýkrát, za rok 2011 si vyžiadali údaje z daňových priznaní od daňových úradov, a na základe toho počítali ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Preto všetkým chodia nedoplatky na zdravotnom, kto niečo vyhral.

evita68
29. nov 2012

@mamiedi tak potom nechápem, keby tvoj príjem bol 1600 eur, nedoplatky by boli oveľa vyššie..

vikusjk
autor
29. nov 2012

@lolko_lenka nieeeee nebudeš 😀 😉

vikusjk
autor
29. nov 2012

@evita68 @mamiedi zrejme to rozpočítali koeficientom

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 ale rodicovske sa do toho nerata ze?

evita68
29. nov 2012

@mamiedi na začiatku tohto roka mohlo byť všetko v poriadku.. Zdravotka robila ročné zúčtovanie v septembri

mamiedi
29. nov 2012

@evita68 neberu tam do uvahy aj matersku?

vikusjk
autor
29. nov 2012

@bianca a tá práčka má hodnotu vyššiu než 165,97 €? Máš o tom potvrdenie od vyhlasovateľa súťaže?

evita68
29. nov 2012

@mamiedi nie, rodičovské sa neráta,iba to, čo si dala do DP.. ani príjem z dohody sa do toho neráta..