Kúpa domu pred manželstvom
Baby prosim nemate niektora skusenosti? S priatelom sme si kupili dom, nie sme zobrati, ale hypo sme brali spolocne, kazdy mame v dome 1/2, hypo aj ucty platime presne na polovicu. Svadbu planujeme buduci rok ale s tym domom sa naskytla dobra prilezitost aj financne nam to sedi tak sme do kupy isli uz teraz. Mame dohodnuty ale termin u pravnika kedze chceme spisat zmluvu ktora by garantovala ze v pripade smrti jedneho z nas by ta polovica domu nesla do dedicskeho konania, kedze by to po nas podla zakona mali dedit nasi rodicia, ale ze by pripadla tomu druhemu z nas. Medzirecou sme toto spomenuli na navsteve u priatelovych rodicov ze mame toto stretnutie s pravnikom a jeho rodicia mi splechli do tvare, su to inak velmi lakomi ludia a hrozne na peniaze, ze zbytocne pojdeme k pravnikovi ze ak by sa ich synovi nieco stalo a neboli by sme este manzelia pytali by odo mna peniaze za jeho polku a ze by ich nic nezaujimalo ani ziadna zmluva a ze by mi nic zadarmo nedali a ak nie tak by ma udali aj na sud. Nemame velmi dobre vztahy, samozrejme sa s nimi aj partner pohadal a aj my sme mali hadku...nemate niektora skusenosti ci by bolo dedicske pravo nadradene nejakej zmluve ktoru by sme uzavreli?
Nerozumiem načo ste to s rodičmi preberali keď nemáte dobre vzťahy. Veď k tomu dedičskému nemusí vôbec dôjsť za ten rok. Ak by mi zomrel snúbenec, bolo by mi jedno že nedostanem jeho polovicu domu, na ktorú je aj tak hypo. Ako dlho už hypo platíte? Predpokladám, že splatené je len malé percento. Oplatí sa Vám to vobec riešiť toto teraz?
@aurelia2000 len da sa to aplikovat iba na ten dom? Co sa tyka beznych financii na ucte tak tie nech idu do dedictva, to nam je jedno, ale ide nam fakt o tento dom ze ak sme ho kupovali spolu aj sme spoludlznici tak chceme aby to ostalo tomu druhemu ak by sa nieco stalo
Musíte ísť k notárovi spísať závet, že v prípade smrti jedneho, majetok zdedí ten druhy.
Rodičia niesu neopomenutelni dediči, takže môžu ti hovoriť čo chcú, keď budete mať spísané závety, majetok zdedí ten druhý partner a bodka.
Veď každý z vás si vo svojej záveti vymenuje dedičov pre svoje majetky ako chce.
@vikiki29 ano lenze tu hypo bude musiet platit ten druhy lebo je spoludlznik ale nebude mat na nu vlastnicke pravo cize ak by si jeho rodina odomna vypytala nejaku sialenu sumu tak nemam chut ostat kvoli tomu na ulici ak by som to inak vedela v pohode platit
Spíšete závet na toho druhého a vec vybavená. Lakomcov by som zo života vyhodila úplne, nie len z dedičstva.
Spisat zavet a dovi
@lonely66 to mas pravdu...nesplqcame to dlho ale dali sme do toho aj peniaze na prerabku nabytok atd...ale skratka tak sme sa dohodli ze to chceme mat osetrene
Inak áno úplne najjednoduchšie by bolo zobrať sa na úrade za 5 minút a veselicu riešiť potom. Tak by ste nemuseli nič spísať.
Jednou z najväčších výhod (pre niekoho aj nevýhod) manželstva je právna istota v prípade takýchto nepríjemných, či tragických životných situáciácií. Ani závet a už vôbec žiadna zmluva hoci aj spísaná pred notárom nezaručí, že sa dedičia nedomôžu pred súdom svojho práva na dedičstvo. Minimálne ťa môžu čakať roky nekonečných súdnych sporov, kedy bude na dome plomba a neurobíš nič. V prípade dedenia majetku v BSM sú rodičia automaticky dedičmi v druhom rade, takže by sa súd ani nekonal.
Rovnako ak sa aj partneri počase rozídu a jeden z nich sa z takej nehnuteľnosti rozhodne odsťahovať, má len veľmi málo možností aby donútil toho druhého k tomu aby ho vyplatil ak si postaví hlavu. A polovicu domu ťažko predáš. Pri vysporiadaní BSM však súd môže rozhodnúť o predaji nehnuteľnosti, alebo zaviaže jedného z partnerov k vyplateniu toho druhého a to je úplne iná situácia.
Toto, čo píše @januska12323 je dobrý nápad. Sa zoberte na úrade so svedkami a potom spravte ofi oslavu s nejakým možno "obnovenim sľubov" alebo čo, nech je tam zachovaná atmosféra záväzku. Nech sa rodičia hodia aj o zem.
A ešte dodám, že ak by ste sa chceli zobrať aby ste túto situáciu vyriešili, tak sa nehnuteľnosť automaticky nestáva súčasťou vášho majetku v BSM, keďže ste ju kúpili pred uzatvorením manželstva. Ale je tu cesta. V tomto prípade môžete nehnuteľnosť spoločnou zmluvou, uzatvorenou pred notárom do BSM previesť. Toto by vám vyriešilo situáciu. Tiež sa mi páči ten nápad uzavrieť manželstvo na úrade už teraz a budete mať právne krytie a oslavy môžete urobiť až budúci rok ako to plánujete. Alebo ak ste veriaci, tak sa vezmite len na úrade a budúci rok si sľub môžete spečatiť s plnou parádou aj v kostole.
to budú úžasní svokrovci ☺️❤️ (irónia ako hrom)
@michaela789
@januska12323 ale oni už dom majú kúpený. Takže to bolo nadobudnuté pred sobášom.
Uzatvorenie manželstva, bez potomkov, nezaručí dosiahnutie želaného stavu. Najjednoduchšie je spísať závet.
to co su za svokrovci? CURACI.
skor by sa mali zamysliet ake by to bolo, keby prisli o vlastne dieta !
lebo ziaden normalny rodic nechce prezit vlastne dieta
a este nech mi niekto tvrdi, ze tento svet je normalny, nie,
je chory.
si im mala povedať, že .....nebojte sa dobre, ved ked umriem prvá ja, dostanú to moji rodičia a nie vy....ale teraz vážne, prvoradé je ako sa dohodnete vy s priateľom, môj syn si teraz brali s priateľkou hypo na dom tiež, ešte nie sú manželia, popravde vôbec sa nestarám ako to budú mať, je to ich vec, len nech sú zdraví a dlho spolu šťastní a ked budú mať nech majú zdravé detičky....pre mňa je teraz dôležité to, nie už jedného z nich pochovávať a keby sa niečo aj stane, má právo ten druhý a deti na strechu nad hlavou
Namiesto pravnika a notara, skočte na urad a zoberte sa, kludne ostatnú veselicu spravite buduci rok. Nikto to nemusi vediet a mate právnu istotu. Keby sa hentak vyjadrili moji svokrovci, tak som s muzom na matrike v pondelok vypisujem papiere na svadbu, beriem dvoch svedkov a takto formálne sa vezmeme. Zabava by bola neskor a nikomu by som to ani nepovedala. O to viac ak chcete normalnu svadbu v kostole.
@balerina2025 ano bohuzial oni su takito ludia...trasu sa za peniaze, pritom maju dost a stale chcu mat viac...velmi ma ale tato ich reakcia prekvapila a bola taka okamzita akoby uz oni nad tym uvazovali
nemali ste vobec pred nimi riesit. je to medzi vami a teda dufam ze obaja ich prezijete, lebo takto to ma byt !🍀
Píše ti tu hore aj právnik, tak ho počúvaj a nevymýšľajte. Závet spraviť treba.
@autorka no aspoň vieš, čo si o tebe mysli jeho rodina. Na tvojom mieste by som si takýto vzťah, aj manželstvo veľmi dobre premyslela... aby si tu o pár rokov nevypisovala príspevky typu svokra sa nám stara do zivota, nenávidím svokru a pod.
Mimo to, naco mate potrebu riediť vaše záležitosti pred zvyškom rodiny???
mimochodom každý normálny rodič nechce ani len pocut ze by mu jeho dieta umrelo skôr ako on. ale ti tvoji “svokrovci” už presne vedia že by teba hnali po sudoch kvôli dedeniu peňazí ich syna. GRC
@januska12323 si na omyle, pokial nemajú deti, tak vzdy budú, aj po svadbe, nejaký podiel dedit rodičia. Takze si to musia u notára ošetriť.
@lienka.7 vobec sme to neriesili ale niekde nas proste volali a ja som povedala ze vtedy nemozeme lebo mame to stretnutie ..a z nich hned vypadlo toto...som aj rada ze sa to odkrylo lebo aspon sa mi potvrdilo to ze maju taku povahu ako som myslela
@tramtada31 toto si nemyslim...teda na zaklade prikladu jedneho znameho ktoremu zomrela zena...dedil vsetko on
@martul ale v prípade smrti dedia rodičia, kým sa nezoberú.

Vy nemate ísť spísať žiadnu zmluvu k právnikovi, vy potrebujete ísť notárovi spísať závet. Nemáte deti, ktoré by dedili, všetkých ostatných môžete vydediť tak, že v záveti určite dediča svojho majetku. Je úplne jedno, či ste manželia. Notár závet dá do registra.