Máme predať dom?

7. sep 2023

Dobré ráno. Celé noci premýšľam, tak by som rada vedela názor nezainteresovaných ľudí. Manžel ešte pred svadbou postavil obrovský dom, zadĺžil sa hypotékou na 30 rokov. Dom nie je dokončený a najbližších 10 rokov ani nebude. Snažím sa presvedčiť manžela, aby sme ho predali, splatili hypotéku a šli do menšieho, pretože na tento dom nemáme a ani nebudeme mať nikdy dosť financií. Žijeme v zahraničí, takže hypotéky tu nie sú tak štedré ako na Slovensku. Dostali sme tak 30% z hodnoty domu, avšak s dosť veľkým úrokom. Manžela však nedokážem presvedčiť. Má k tomu domu citový vzťah. Takto však budeme celý život platiť hypotéku a za zvyšné peniaze dokončovať. Nič neušetríme pre deti, nikdy nepôjdeme na dovolenku, budeme rátať každé euro. Netuším ako s ním pohnúť, aby súhlasil. 😓

azzflo
7. sep 2023

Zbalit sa a odist 🤷🏻‍♀️ Financne negramotny chlap s nafuknutym egom je pre mna no go. Predpokladam ze dom aj hypoteka su len jeho, ale peniaze do toho vrazas aj ty.

luccija
7. sep 2023

Keď nechce, nepresvedčis ho.Je to jeho dom...načo staval mega dom pred svadbou, keď ešte nemal deti, rodinu?Čo nie je dokončené?on nevidí koľko to bude stáť nemá reálny pohľad?môže sa stať, že kvôli domu príde o rodinu.
Dovolenky a také veci plánuj zo svojej výplaty.Dom by nebala byť životná meta a, keď naňho nemám a má celá rodina všetko zarobené vrazat do domu radšej bývam v podnajme

mamickalisticka
7. sep 2023

Hrozné, že si niekto až takto nevie uvedomiť, čo spôsobuje. Radšej budem bývať v cinzaku s vidinou spoločného života s dovolenkami, výletmi a kľudom na srdci, ako bezhlavo mať dom, ktorý absolútne nezabezpečuje slobodu, len trápenie.

autor
7. sep 2023

@azzflo áno, dom aj hypotéka je jeho. Vrážam do toho aj ja, lebo tu žijem, ale poslednou dobou je to finančne veľmi zaťažujúce. Mysleli sme, že to s dvoma platmi nejako dáme, ale narodilo sa nám bábätko a so mnou v práci už nerátajú. Výpoveď mi síce nedali, ale bolo mi naznačené, že miesto je už obsadené. Je to ťažké a viem, že celý život takto sa budeme len trápiť. Deti vyrastú, pôjdu z domu a mi to s dôchodkami ani nesplatíme.

autor
7. sep 2023

@azzflo *my

kvetinka75
7. sep 2023

dala by som mu ultimátum. Buď sa do nejakého času presťahujete a znížite si zbytočné náklady alebo odídeš žiť sama. Toto fakt nepochopím. Lipnúť na niečom, čo ma ťahá dolu.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
7. sep 2023

@jj298 ale tak je rozdiel starí ľudia, ktorí roky žili na jednom mieste a zrazu majú mať zmenu a mladý človek, ktorý to finančne len tak tak zvláda a peniaze by mal investovať do rodiny, detí a pod.

autor
7. sep 2023

@jj298 dom je naozaj krásny. Dokážeme ním splatiť hypotéku a kúpiť niečo menšie. Aj ja mám ten dom rada, ale nie viac ako deti. Deťom nemáme čo odložiť, lebo polovica výdavkov ide na hypotéku a druhá na živobytie. Na staré kolená chcem deťom odovzdať nejaké peniaze na začiatok a nie dlhy a hypotéku. Manželov argument na všetko je to, že postavenie domu bola jeho životná méta, jeho jediný sen.

janinah
7. sep 2023

Tiež mám citovať vzťah k domu po otcovi a finančné len strácam.nebyvam tam takže toto chápem.Ale na druhej strane žiť s vidinou.ze celý život len šetriť a neuzivat je strašné.Mam takú kolegyňu.Cely život vyrážali do domu.deti celé detstvo nikam na výlet.o mori len snívali.deti sú už dospelé a vyleteli z hniezda a rodičom vyčítajú také detstvo.Nedavno im dcéra kúpila welnes pobyt tak prvýkrát v 50 tke kdesi boli .Tak už ľutuje celý ten čas.kwd dom bol ich modlou.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
7. sep 2023

@kvetinka75 ani ja tomu nerozumiem. Na jednej strane chápem, čo pre neho ten dom znamená, ale skutočne si neuvedomuje, že na neho nikdy nebudeme mať dosť financií a takto deťom nič neodovzdáme. Pre mňa má som spĺňať funkciu bývania. Nepotrebujem, aby bol veľký a luxusný. Stačí mi niečo menšie a skromnejšie.

autor
7. sep 2023

@janinah presne takto vidím našu budúcnosť, ak tu ostaneme. Deti nebudú mať detstvo, vždy trápenie s peniazmi a na čo? V budúcnosti odídu a ostaneme tu sami a zadĺžení. Dom možno po našej smrti aj predajú, aby sa splatil zvyšok hypotéky. K čomu je to potom všetko?

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ankare
7. sep 2023

Ja by som tiež odišla.

annamalaga
7. sep 2023

A ty si premýšľala aj odísť? Žeby si sa vrátila na Slovensko?

annamalaga
7. sep 2023

Ak sa ti nechce ostávať vo veľkom dome, odíď, ak ťa muž miluje, dom preda, príde za tebou, ak nie, tak žiaľ.

suzitok
7. sep 2023

Presne toto máme v rodine...sesternica stavala dom, muž celý život v zahraničí, doma raz za dva mesiace, 5 detí mali, 3 podlažnú vilu postavili, ze aj pre deti, aj pre ich rodiny raz....nakoniec skoncili tak, ze celý zivot neboli nikde, ani len na kupalisku, lebo sa ratala kazda koruna a tlacila do domu. Dnes maju dokonceny dom, ziju v nom dvaja, dnes uz 50-tnici a pozeraju na hole steny a prazdne izby, lebo deti medzitym dospeli a roztrusili sa po svete a maju svoje rodiny...a na rodicov tazke srdce...

simca06022011
7. sep 2023

Odovzdať im dom, lásku, zážitky. Skôr by mi vadilo ze v podstate nevydá vám na bežný život s výletom, dovolenkou.
Bohuzial.ked si.chlap neuvedomí, neurobíš nič. Jedine zvysit prijmy... Predpokladám, ze o tom aká je situácia finančná si vedela odjakživa.

hladamematku
7. sep 2023

Ja som za predaj

luccija
7. sep 2023

@kvetinka75 druhá vec je, že má malé dieťa, deti je v zahraničí a asi nemá kam ísť, keď by aj chcela.Autorka doteraz, keď si mala príjem Ti to nevadilo?Treba ho tlačiť do predaja a kúpi niečoho iného.Pero, papier a jednoduchá matematika.Kolko máte, koľko potrebujete...Ale...ak on dovolenky nechce a chce celý život robiť a mať dom nepomôžes si.Ty si chces "užívať" žiť normálne, on nie.O 15-20 r pôjdu deti na školy a vy sa budete nahánat vo veľkom dome s hypo do smrti.On mal predtým lepšiu prácu, alebo prečo tak prestrelil, že na ten dom nemáte a stále nie je dokončený?robí si to sám svojpomocne či?

@annamalaga to nie je tak jednoduché odísť s deťmi, keď muž nebude súhlasiť a kam by išla?

manqua
7. sep 2023

Hmm toto je dost prekerna situacia ale chapem ta, ze v tom celom proste nevidis zmysel. Osobne poznam mnohych ludi, ktori boli v podobnej situacii v akej si ty. A mnohe zeny nakoniec odisli, niktorym sa tak podarilo zachranit manzelstvo inym stroskotalo

autor
7. sep 2023

@annamalaga nepremýšľala. Nechcem ho opustiť, ani ho stavať do situácie, že ak nepredá dom, tak odídeme. Máme harmonický vzťah. On je veľký dobrák, pracovitý,naozaj postavil dom vlastnými rukami. Chcela by som, aby to pochopil sám. Čo je najlepšie pre naše deti. Nie pre nás. Tiež som uvažovala inak, kým sa nám nenarodilo bábätko, ale teraz myslím hlavne na neho. Aby malo peknú budúcnosť, aby sa netrápilo s peniazmi, aby radšej žilo v menšom dome, ale bez stresu.

elenka.k
7. sep 2023

Tak mu pekne porozprávaj chceš si nechať dom, OK, ak naň máš - máme
tak treba mať aj dovolenku, pre budúcnosť deťom, nesmie byť sebec ... Je iná doba, stále viac hovor o tom po čom ty túžiš - ale v dobrom, pekne a s úsmevom, milo. Ak si aj po tom neuvedomí tak je fakt sebec.

annamalaga
7. sep 2023

Ak on dom nebude chcieť predať, tak sa môžeš aj na hlavu postaviť, proste ho nepredá, tu je kameň úrazu. Žiaľ.

andrejkap123
7. sep 2023

Platy idu stale hore, inflacia znizuje dlhy… ja by som vydrzala kym nebudem moct id do práce, kludne si najst inu pracu ak to je mozne vo vasom okoli a pridala druhy lepsi pkat k tomu. Nemusi to stále byt tak tazke ako to máte momentalne. Je toto moznost?

autor
7. sep 2023

@luccija nevadilo. Rátala som, že sa do práce vrátim. Zarábala som viac ako manžel, takže som si dosť aj našetrila, niečo investovala. Nejak automaticky som si myslela, že hravo zvládneme splácať hypotéku, aj žiť. Nerátala som, že o prácu môžem prísť. Môžem si nájsť niečo iné, ale ako cudzinka mám obmedzené možnosti. Čo ak sa nám niečo stane a ostaneme s jedným platom? Niečo v zálohe mám, ale dokedy? Celé noci nad tým premýšľam.

slniecko5
7. sep 2023

Je super, že si úprimná sama k sebe a vieš to úprimne pomenovať. Veľa ľudom toto chyba a naozaj je dom modlou za každú cenu. Nie je to správny pohľad. Život treba kvalitne zit. A áno, obrovské domy sú už prežitok a áno, deti vyrastú. A veľmi rýchlo.

aurinia
7. sep 2023

Tazke to más. Ja som bola v podobnej situácii...islo skôr o veľkosť pozemku....muz nemal na záhradu čas. Dom sme stavali my, tiež bolo tazke ho predať. Ale presvedčila som ho. Chcela som chodiť na výlety, byť na podujatiach s deťmi, voziť deti na kruzky, mať nejaký voľný čas. A nie tráviť ho v záhrade. Predali sme, teraz sme spokojní. Máme mensie a je cas ísť aj na bicykloch, aj na výlet aj na kruzky aj na odpocinok. Skús mu vysvetliť ze nie je doležite kde ste ale ze ste spolu.

martinmmartin
7. sep 2023

Mate naslapnute k tome by v nejaka barabizna kompletne ovldla zivoty. Takto budete sluzit vy domu a nie dom vam. Zachvilu sa ta novostvba zcne rozpadat a bude vam okrem hypoteky aktivne cucat prachy