Máme predať dom?

7. sep 2023

Dobré ráno. Celé noci premýšľam, tak by som rada vedela názor nezainteresovaných ľudí. Manžel ešte pred svadbou postavil obrovský dom, zadĺžil sa hypotékou na 30 rokov. Dom nie je dokončený a najbližších 10 rokov ani nebude. Snažím sa presvedčiť manžela, aby sme ho predali, splatili hypotéku a šli do menšieho, pretože na tento dom nemáme a ani nebudeme mať nikdy dosť financií. Žijeme v zahraničí, takže hypotéky tu nie sú tak štedré ako na Slovensku. Dostali sme tak 30% z hodnoty domu, avšak s dosť veľkým úrokom. Manžela však nedokážem presvedčiť. Má k tomu domu citový vzťah. Takto však budeme celý život platiť hypotéku a za zvyšné peniaze dokončovať. Nič neušetríme pre deti, nikdy nepôjdeme na dovolenku, budeme rátať každé euro. Netuším ako s ním pohnúť, aby súhlasil. 😓

andrejkap123
7. sep 2023

Podla mna najvacsi problem je ze dom a hypoteka je len na muza. Ked uz su deti… majetok ma byt spolocny.

autor
7. sep 2023

@andrejkap123 to nepovažujem za problém

januska12323
7. sep 2023

Chyba mnohých ľudí, mať majetky ale nemať na ich správu peniaze. Suseda - prerobili, pristavili podkrovie, že pre deti, deti bývajú každé inde so svojimi deťmi, ona sama vo veľkom dome, nemá silu ani upratovať. Druhý sused-nikdy neboli na dovolenke kým boli decká malé ani neskôr, hlavne, že vlastní tri autá a dva domy. Naopak k tomu my sme chodili aj na dovolenky, prerábali na dome keď sa dalo a neskôr keď ostali peniaze tak sa aj auto kúpilo. A pritom v pomere k susedom možno tretinové platy. Kto mal lepší život?

kvetinka75
7. sep 2023

autorka a mužovi takto vyhovuje žiť? Nechce chodiť na dovolenky výlety? Čo hovorí na tvoj argument, že deti nič nezažijú, čo budú mať za detstvo?

autor
7. sep 2023

@januska12323 viem odpoveď. Manžel to snáď pochopí.

autor
7. sep 2023

@kvetinka75 on si to podľa mňa ešte neuvedomuje. Máme malé bábätko, ale raz začne škola, krúžky, možno ďalšie dieťatko(ak budeme v inom dome). Viac výdavkov. Dosť mi pomáhajú príspevky od vás. Posielam mu to, tak začal zvažovať zmenu 🙏

autor
7. sep 2023

@kvetinka75 dúfam, že to neostane len pri slovách

liz_lemon
7. sep 2023

@januska12323 nie kazdy chce chodit po dovolenkach, ja teda rozhodne uprednostnujem kvalitne byvanie, lebo dovolenka trva par dni, ale doma som vacsinu roka

bmolko
7. sep 2023

Má tvoj muž nejaké komplexy z mladosti? Chce silou mocou ukázať rodine, kamarátom, kolegom aký dom má? A jeho predajom by ukázal, že zlyhal. Lebo ináč jeho zmýšľanie nechápem.

bmolko
7. sep 2023

@liz_lemon ty drepíš celý život doma na gauči?

h2
7. sep 2023

Má k domu citový vzťah? No dobre, aj ja mám rada náš dom. Ale ľudia sú určite dôležitejší. Ak je pre muža dôležitý pocit, že postavil dom, zabezpečil tým rodinu atď., tak tým, že ten dom predá, vyplatí hypotéku a kúpi menší a lacnejší, ju určite zabezpečí lepšie.

barborachors
7. sep 2023

Povedz mužovi, že z citového vzťahu sa nenajes. Dom predať a ísť do menšieho je logické riešenie vašej situácie. Naco chovať veľký dom, navyse nedostavany. Ceny energií su vysoké. Nehovoriac o cenách stavebnín.

kulumulu123
7. sep 2023

Ak je toto jeho jediny den jeho zivotna meta tak by som sa s kludom zbalila aj s dietatom s tym ze ja toto odmietam financovat... Bud sa rychlo spamata alebo aspon budes vediet kde su jeho priority 🤷‍♀️
Podla mna nemas co stratit 😲

ciola
7. sep 2023

Preco sa toho drzi tak zubami nechtami, ked je viac nez zjavne, ze je to nad vase sily. Ao ja by som ho smahom ruky nemenila a hotovo. Takto predsa nemozte zit s dietatom v takej neistote, ci budete mat ku koncu mesiaca na jedlo, len kvoli velkemu domu

januska12323
7. sep 2023

@liz_lemon áno dovolenka nie je všetko, ale podľa vyjadrení autorky nemajú peniaze na nič navyše. Všetko vrážajú do domu.

vulka
7. sep 2023

A nedala by sa časť domu oddeliť a prenajať ako byt?

betulinka1
7. sep 2023

Ty vlastne šetríš pre deti a pre seba. Budujes s muzom dom. To je celoživotná investícia. Podla mna tvoj pohlad, je sice normalny ale zbytocne ta zaťažuje. Osobne sa pozeram na splácanie hypotéky ako na investíciu, to znamena, ked budem stara, dom predam a mozem ist za to do domova dochodcov. Alebo keby sa nieco stalo, vzdy mam co predat. Skus sa teraz zamysliet a pozriet na veci inak, nemusis s muzom súhlasiť ale dam ti iny pohlad. Asi v dome bývate, cize nieco je uz hotove. Takze ci sa nieco ostatne spravi za 10 rokov alebo 12 je jedno. Takze by si povedala, ze nepôjdu vsetky peniaze do domu. Co moze pockat pocka ale doprajem si s rodinou aj vylet aj dovolenku. Vylety a cestovanie sa da aj za lacne peniaze, len sa tym treba viac hrat a planovat. Cize si povedat aka suma sa z rozpočtu proste bude odkladat. Moze to byt 50€ 100€. To si vypocitaj ty. Deti nepotrebujú drahe luxusne dovolenky a veci. Potrebuju rodicov, ktori sa im budu venovat. Cize aj praca na dome pocka ale treba si dopriať na seba cas. Teraz ked nemas prijem si z toho nervozna a tvoja hlava tie financie stale riesi ale je to iba strach a hormony 😉. Ked budes mat prijem, tak sa zase otvoria nejake cesty. Mozes byt spokojna aj ty aj manzel a aj dieta.

lilope
7. sep 2023

Hypotéku mu dali až na obdobie presahujúce aktívny vek, teda aj na obdobie kedy už bude na dôchodku? To sa často nestáva, teda aspoň v minulosti to ani nebolo možné, teraz neviem. Píšeš, že hypotéku ste hravo zvládali pokým si pracovala a teraz, keď si doma s dieťaťom, ju síce zvládate tiež, ale bez úspory peňazí. Teda istý čas by ste sa museli uskromniť pokým bude dieťa/deti úplne maličké a pôjdeš opäť do práce. V tom problém nevidím. Žijete v zahraničí, tak predpokladám, že s dieťaťom nebudeš doma 3 roky, možno ani 2 nie a pôjdeš do práce. Splátka hypotéky bude rokmi nižšia oproti stúpajúcim platom, a tak o nejakých pár rokov už bude zaťažovať rozpočet oveľa menej ako teraz, plus budete mať druhú mzdu- tvoju. Teda dala by som si na misku váh čo sa mi viac oplatí. Nejaké 4 roky svojho života na materskej sa uskromniť a nechať si majetok hodnotný do budúcnosti, ktorý tak či onak raz zdedia deti alebo ho predať, získať menej hodnotný majetok a utŕžené peniaze, ktoré potrebujem len na preklenutie nejakých tých 4 rokov, míňať na ľahší život bez obmedzovania sa.

autor
7. sep 2023

@vulka Aj nad tým som uvažovala. Rozdeliť dom nie je možné. Skôr som premýšľala nad Airbnb. Prenajať hosťovskú a kúpeľnu. Kuchyňu by sme pravdepodobne museli zdieľať. Nebol by to stabilný príjem. Plus nikdy neviem na akého človeka by sme natrafili. Ak sme nemali dieťatko, tak to bolo jednoduchšie.

vulka
7. sep 2023

A prenajať priestor niekomu ako kanceláriu?

h2
7. sep 2023

@betulinka1 Keď budem stará, môžem veľký a drahý dom, ktorý som budovala a financovala celý život a ktorému som všetko obetovala, predať a ísť za to do domova dôchodcov?! To si robíš prdel?!?!!!!

sasa1310
7. sep 2023

Dom je len jeho. Takže žiadne predáme, ale maximálne predá. To že do neho niečo sem tam vrazíš ešte neznamená, že je aj tvoj. Veď tam bývaš. Keď nechce predať, musíš to rešpektovať. On je len majiteľ

sasa1310
7. sep 2023

@andrejkap123 čiže ty niečo získaš pred manželstvom a potom zrazu všetko aj na neho prepises, lebo po správnosti to máte vlastniť obaja? No iste

autor
7. sep 2023

@vulka to nie je vôbec zlý nápad. Len neviem, či by to z dlhodobého hľadiska vyriešilo náš problém. Ale ako aktívum, naozaj skvelý tip. Ďakujem 🙂

zmrzlinka2021
7. sep 2023

Autorka,

vy obaja s muzom trpite takymi slovenskymi mentalnymi prekliatiami:

- manžel: citovou vazbou na nehnutelnost, ktorá mu bere polovicu platu
- ty snahou dať detom v dospelosti peniaze

Pričom z toho čo pises, nie ste financne tak na tom, ze "si to ani nevsimnete". Cize v tomto pirpade je fakt lepsie si tie peniaze uzit. Je fajn aj peniaze odkladat pre pripad nudze, a vytvarat si rezervuu, prpadne si setrit na nieco financne narocnejsie (napr. auto), ale obracat kazde euro za cenu, ze mam dom alebo setrim detom je pre mna osobne smutne. A zial, takto je zameranych vela slovakov, hlavne zo starsej generacie. V zivote necestovali, len drzgrosuju, ale v pancuche uz maju majland, ktory po ich smrti vnucik vezme, zoberie frajerku na tri 3 tyzdne na Male divy, kupi si motorku a ludia, a to za prachy tych, co cely zivot si odopierali.

Druha vec, co podla mna nie je OK, je to, ze dom je cisto vo vlastnictve len tvojho muza.

autor
7. sep 2023

@sasa1310 stotožňujem sa. Jeho dom, jeho hypotéka. V podstate som sa sem nasťahovala obrazne povedané "s holým zadkom"

kittykat22
7. sep 2023

A nebolo by riesenie keby si si ty nasla lepsie platenu pracu? Nechces si zvysit kvalifikaciu? Z toho co si napisala si myslim, ze tvoj muz ten dom nepreda ani ked sa na hlavu postavis. A ak odides a on dom nasilu preda, nikdy ti to neodpusti. Mozno by som hladala riesenie ako prist k lepsim peniazom.

panonia
7. sep 2023

Tak mu povedz je OK,ale do domu nič nedáš a budeš šetriť detom a na dovolenku atď... A čo tak nájsť si lepšie platenu pracu?

autor
7. sep 2023

@zmrzlinka2021 neriešme teraz prosím, že dom je jeho. Mne to skutočne neprekáža. Nemá problém ho prepísať na mňa, ale nevyžadujem to. A súhlasím čiastočne s tým, čo píšeš. Deťom nechcem šetriť peniaze, ale nemám žiaden vklad na investíciu, kedže momentálne väčšina prostriedkov ide do domu. Chcem, aby mali deti pekné detstvo, aj budúcnosť. Financie na kvalitné vzdelanie a pod.

luccija
7. sep 2023

Ako citam najväčší problém je, že si viac zarábala ako on a teraz peniaze chýbajú a prídeš o prácu a v ďalšej zarobis menej.Ako ti vieš už dopredu?Mala si nejaký štandard...našetrené.Vy ste to dieťa neplánovali nevedeli ste, že to bude natesno?koľko máš deti?prenajímať je hlúposť s deťmi, rodinou tam kde bývate.
No máte iné priority pre muža dom, ty šetriť pre deti a pod ..ako dlho máte ten dom veď to ste museli vedieť, že to bude žrút peňazí.