Manžel mi dal 300 eur na stravu

simonka1789
14. dec 2016

Baby neviem co by ste urobili na mojjom mieste, som smutna, sklamana...proste je mi az zle, som vydata 5 rokov, mame spolu 2 male deti, som na materskej, manzel doteraz platil uplne vsetko...Hovori mi ze velmi vela minam a ze bez rozmyslania, bez setrenia...utracam. Ze neriesim peniaze, absolutne sa o to nezaujimam...(chodili sme raz za mesiac na poridany velky nakup do supermarketu a to tak bolo za 150 eur -potraviny...a este sem tam ved to poznate do potravin, aj nejake oblecko pre deti...)tak mi dnes dal ze mi bude davat na mesiac 300 eur a to na stravu pre nas (4 clennu rodinnu) + drogeria, oblecenie...(ucty, nafta bude platit on) ja neviem ale citim sa velmi zle...niezeby som bola zlatokopka alebo zeby som fakt ze rozhadzovala to nie ale on zaraba 4000 eur mesacne (je zivnostnik ano ma odvody a aj dan musi dost vela platit ale aj tak) ma konicky ktore si dotuje...ved ja nehovorim aby mi dal 1000 alebo co ale tak uplne neviem co teraz, revem cely den...neviem...
nejake rady alebo ma zdrbkate ze ma pravdu a ze ja som ta zla a mam byt rada? vazne? co si myslite?

rrybka
14. dec 2016

No my mame 300mesacne na stravu a drogeriu plenky a pod platim ja z materskej..plus ak viac na potraviny potrebunem doplatim z materskej.vylety dla situacie

anjelicek26
14. dec 2016

Tu mamicky varia z 50-60 e tyzdenne pre 4 clennu rodinu bezne. Vyjdes s toho, s coho musis. Mne by to pri 6 ludoch nestacilo. Ved to vlastne skus. Odkladaj si blocky a ked uvidi, ze v chladnicke to, hento, one chyba a neni navarene to co by si pan prial tak mu povedz, ze no proste nevychadza s tych penazi, tak musis ine varit. Rob si zoznam, co potrebujes kupit, co chces varit, co im chces dat na desiatu do skolky. Je to pokus. Preco nie. Pri takych prijmoch by som si vseobecne sadla a rozratala si kde a kolko sa na co utraca, mozno zistite, ze nie potraviny, ale na inych polozkach to treba obmedzit.

sibalka21
14. dec 2016

No neviem, podla mna 300eur na mesiac je pomerne dost.... Podla mna sa s tym da celkom dobre vyzit, kedze ako hovoris na stravu miniete 150eur a ja osobne nekupujem oblecenie kazdy jeden mesiac... Nie je to o tom ze si zla, nevieme ako to je u vas, ale ak si tvoj manzel mysli ze vela minas a nevies narabat s peniazmi, asi v tom nieco bude....

maxiva
14. dec 2016

tak ja neviem pre niekoho je to vela,pre niekoho malo...ale nepacilo by sa mi,keby mi muz vyclenil peniaze..ved sak v manzelstve ma byt spolocna kasa😒tiez by som bola proti

kubobubo
14. dec 2016

U nas som mala ja pocit, ze vela miname. Tak si uz asi pol roka pisem kazdy vydavok. Na stravu aj s drogeriou miname asi 600 eur mesacne (4clenna rodina). Na strave absolutne nesetrim, kedze mam celiakiu. Aj s rodicovskym je to v pohode. Vacsinu penazi zhltnu ucty, ked chce vidiet kde mu odchadzaju peniaze, nech si spravi tabulku. Oblecenie a obuv si daj platit osobitne, pripadne muza posli na nakup. Zaplati zo svojich a nie z tvojho rozpoctu.

silaviat
14. dec 2016

@simonka1789 zalezi ci si naozaj nemiala vela a zbytocne.. to ze zaraba dost neznamena ze treba vsetko minut a nemysliet na buducnost a odlozit,.. 300 je dost .. da sa navarit dobre a lacno .. su rodiny co nemaju ani tolko a ziju... nezobral ti to zo dna na den upozornil ta ze minas vela... a zrejme to nepovedal len tak.. bez toho aby si t o hned odsudila skus to a vyzi z toho .. ved as zrejme este matersku ta ti ostava .. popripade neaka praca na doma etc... ak ttreba pre teba peniaze ... keby ti dal 300 a mas este aj ucty platit povedala by som ze je to nefer..lenze tie plati on

lucibka
14. dec 2016

My mame tiez rozpocet 50 e na tyzden a nic nam nechyba...su aj jogurty(smotanove gazdovske), ovocie, zelenia, maso...ved pol kila bio hovadziny stoji 6 eur a hadam nevaris obed z kila masa a kazdy den, takze asi ti neporadim, lebo ja nejak nechapem ako mozu 2 dospely a 2 deti prejest 300 eur mesacne s tym, ze je to malo...ale pozri, rob si rozpis, co budes varit cez tyzden, dopredu si rozmysli desiaty, ranajky a podla toho nakupis, ved teraz su na vsetko a vsade akcie furt, tak sa da....Druha vec je, ze keby mi muz zarabal 4tisic.e tak neviem akoby som to brala, ak ste to mali doterz inak...

janickacrazy
14. dec 2016

@simonka1789 No vzhľadom na jeho prijem, je to dosť almužna pre teba. Rodičák máš ešte k tomu pre seba či len tých 300 na všetko? Neviem posúdiť, či si mínala veľa predtým, každá rodina má iné prijmy a výdavky, takže sa to ťažko posudzuje. Na tvojom mieste by som skúsila takú taktiku, že kedže ti dáva málo na stravu, tak variť lacné jedlá ako špagety a cestoviny, aby videl, aké to má dosledky aj pre neho. Nieže on si bude platiť drahé koníčky a ty budeš škudliť každú korunu.

hivanik
14. dec 2016

Podla mna tu nejde o to zeby s tych penazi nevystacila lebo to nieje az tak malo ked robite velky nakup. Vyclenit peniaze a staraj sa, no divne. To ze zena na MD ma prijem aky ma sa bavit nejdem, ale predsa sa stara o deti a chod domacnosti. Nerozumiem zmyslanie chlapa ktory vycleni peniaze na domacnost a zbytok drzi pod "zamkom" Vzdy sme s mm mali rovnaky pristup k peniazom ale neporovnatelny prijem. Pocula som o takom fungovani ale to nemoze robit vo vztahu dobrotu.

timea7
14. dec 2016

@simonka1789 zarába 4000 eur mesačne? Hospodárite spoločne? Máš prehľad o tom, kde idú vaše peniaze? Lebo nie sú jeho, ale vaše.

monetmonet
14. dec 2016

Myslím,že 300€ je dosť a pre niekoho až až.Mňa skôr zaráža,že Ti vydeľuje čiastku.Môj tiež podniká a má fajn príjem,ale máme spoločný účet a všetok príjem máme k dispozícii podľa uváženia.No je to aj tým ,že si vážim každú jednu korunku pre ktorú trávi hodiny v práci a nerada rozhadzujem,len preto,že môžem😉

saurian
14. dec 2016

podla mna ani tak nejde o to ci je 300e vela, ci malo.
manzelia maju spolocny majetok, maju mat rovnaku zivotnu uroven.... co znamena de facto ze vsetky peniaze su spolocne.
ak by ti zdovodnil napr ze odklada ja neviem 2000e na nieco alebo tak, ale ak on zarobi 4000e, nic taketo nie je a na seba, manzelku a deti za stravu a hygienu vydeli 300e, nie je to spravne.
pochopila by som to v pripade, ak sa realne dialo u vas to ze si skutocne velke ciastky minala neuvazene, co z tvojho prispevku nepredpokladam.
takze - jednoducho skus to, ze si pis, odkladaj blocky, a ked napr 20teho v mesiaci ti dojde tych 300e co ti dal, tak mu daj veceru aj s uctenkou nech ti doplati.
zo svojej materskej tiez podla uvazenia kup zakladne potraviny, hygienu, ale nie zo vsetkych - odovodni ze minas na konicky rovnako ako on...

ale - toto vsetko su aj tak nezmysly.
logicky - ak je to tvoj manzel ktory ta miluje, aj deti, dal by vam aj posledne. nevydeloval by vas. doprial by vam viac ako sebe. ak nema dovod ten ze by si v minulosti prachy prehajdakala, tak je to od neho sebecke a neferove. a pocitovo - zaboli to, zahanbi to....

nyusika
14. dec 2016

@sibalka21
takto - pokial by jej muz zarobil tak, ako priemerny muz, cize okolo 800-1000 eur, tak tych 300 eur je v pohode.
ale jej pan manzel zarobi priblizne 4000 eur, tak tych 300 eur je trapas.
a nevravte, ze nie.

@simonka1789
odteraz budes kazdy vikend varit v sobotu cestoviny s kecupom, v nedelu zemiakove placky s acidkom...detom mozes nieco vyzivnejsie, ale iba detom.

toto vydelovanie penazi, to je ubohost.
nepises, kolko ma najmensie dieta, ale asi by si si mala zacat hladat pracu.

stardust
14. dec 2016

mozno je ten rozumnejsi, ktory setri a ty ta, co by najradsej vsetko prehajdakala...

sibalka21
14. dec 2016

@nyusika No ved to, vsetko su len dohady... Nevieme kolko skutocne minali za mesiac, ci neodkladaju na nieco peniaze, preco ma ten pocit ze mina vela alebo kolko minu na ucty, benzin a ostatne vydavky .... Z prispevku vieme len to, ze muz zaraba 4000eur a jej vyclenil 300eur mesacne... Jasne, ze z toho je muz ten zly...

timea7
14. dec 2016

@simonka1789 sorry, ale po mrknutí do iných tém, ktoré si založila, mi toto vydeľovanie začína zaváňať nejakou bokovkou 😠 . Manžel chodí na týždňovky, písal si s babami, navrhol, aby ste išli od seba....teraz mu zrazu chýbajú peniaze a to z veľmi dobrého príjmu, no nezdá sa mi to.

nyusika
14. dec 2016

@sibalka21 ano, v tomto pripade je 🙂
na svoje konicky mina viac, ako zena na chod domacnosti a bezne mesacne vydavky.

ja sa necudujem, ze tolko zien je u nas nestastnych, ked si toto nechate. a povazujete to este za terno, ze vam laskavo da tri stovky.

jana_eyre
14. dec 2016

Necitam moc diskusiu, tak len pridam názor: 300€ je podľa mňa dosť na potraviny, aspoň premna.. ALE zda sa mi dost mimo aby muž niečo vyclenoval.. Je to spolocna rodina, spolocne deti a spolocna domacnost.. Aj u nas je hlavným zdrojom prijimu môj muž, ale peniaze pokladame za spoločne, väčšie vydavky konzultujeme spolocne.. Nákup cohokolvek zabezpecujem len ja, on platí ucty.. Aj keď je pravda ze ja som setriaci typ a naucila som to už aj muža..

Na tvojom mieste by som si s nim sadla, podrobne zapisala co koľko sa kde mina a vysvetlila prečo.. Kazda rodina inak vari, inak sa oblieka a tak aj inak mina, zda sa mi nefer, len tak bez diskusie prikazat ze sa bude zit z menej peňazí.. Ste partneri, staras sa aj o jeho deti predsa..

zuanach
14. dec 2016

Bude to pre teba skok, lebo si bola zvyknuta minat, pretoze si mala z coho, mozno ta len ch ce naucit lepsie hospodarit, ale bie je vylucene, ze za tym bude aj nieco viac, ako pise niekto trochu vyssie.....

bodka70
14. dec 2016

Presne tak ako hovorí @saurian , tu absolútne nejde o to, ktorá domácnosť z akej sumy vyžije, no poďme súťažiť, kto a z akej malej čiastky vie vyžiť 😝 😀. Ste snáď dvaja rovnocenný ľudia v partnerstve aj manželstve. Vaše peniaze sú spoločné. Prečo by mal byť práve on, čo rozhoduje o tom, na čo a koľko sa minú peniaze? Lebo ťa akože "živí" ??? Sú to len jeho peniaze, ktoré ti on vydeľuje? Veľmi zle ste si to v domácnosti poriešili, veď ty nie si jeho podriadený zamestnanec, ani nemáte vzťah rodič-dieťa či učiteľ-žiak.
Nie si tak náhodou na rodičovskej dovolenke kvôli vašim spoločným deťom? Má ich s tebou predpokladám dobrovoľne 🙂.
Súkromníčiť by mal vo svojej firme, nie rodine. Alebo potom ak chce "trhové hospodárstvo", tak OK, vyúčtovať si všetky domáce práce, vrátane sexu, opatrovania detí, varenia atď. Buď ste partneri a teda máte rovnocenný vzťah, t.j. ty máš vo vzťahu rovnaké práva ako partner (vrátane práva rozhodovať o peniazoch) alebo ste si "cudzí" a ak on má právo vydeľovať ti financie podľa svojho uváženia , tak aj ty máš právo "vydeľovať svoju prácu" tiež podľa svojho uváženia a cena sa stanoví podľa trhovej ponuky a dopytu 😀.

sibalka21
14. dec 2016

@nyusika Tak ja som vzdy s priatelom mala spolocne peniaze, ja sa nemam na co stazovat, vzdy sme sa dohodli co sa kupi a minali sme s rozumom... A teda dufam, ze nikdy nebudem patrit k tym zenam, co si nieco ,,nechaju,, ...

sibalka21
14. dec 2016

@nyusika ako beriem to, ze muz by nemal vyclenovat peniaze, mali by si byt rovnocenni, ale mozno to bolo treba... Nikdy nevieme co za tym je...

erikaf7
14. dec 2016

@nyusika a to kde si nato prišla, že priemerný muž zarobí 800-1000 eur?

nyusika
14. dec 2016

@sibalka21 neviem si predstavit, co by muselo byt t "asi bolo treba"
co chodi kazdy vikend na wellness a pozyva vsetky kamosky ?

alebo,. ako pise, bezne potravuny + oblecko detom ?
a ak by aj nahodou kupovala tym detom viac, ako sa muzovi paci...a viac, ako, musi len preto, lebo chce kupit viac, sorry,. snad neminie polovicu z muzovho prijmu (2000 eur) na taketo veci kazdy mesiac...

nyusika
14. dec 2016

@erikaf7 normalka...skusenost, statistika...netvrdi, ze kto zarobi menej je neschopny, iba to, ze priemer je tych cca 800-1000

ale toto som asi nemala pisat, lebo v zmysle dobrych konikovskych tradicii je 300 eur na domacnost luxus a normalny prijem 500 eur mesacne.
ano, bezne ludia tolko zarobia, ale to je, zial podpriemer.

loginexistuje
14. dec 2016

Je to malo podla mna ak je v tom aj potraviny drogerka a oblecenie... preco by mala kupovat len v bazari, alebo v sekacoch ci u cinana ked muz dobre zarobi...

mne to fakt pride velmi malo a to vydelovanie nechapem uz vôbec... to ze niekto vyzije aj z mala lebo musi je ine ...

erikaf7
14. dec 2016

@nyusika neviem kde si nabrala takúto štatistiku. to že sa ty pohybuješ medzi takými ľudmi, neznamená, že je to priemer. ak si to myslela v hrubom, tak ešte v pohode, ale bavíme sa tu o použiteľných peniazoch. keď píšeš že normálne je mať príjem 500 eur a bežne takto ľudia zarobia, tak kde je potom pravda. je to bohužiaľ málo, ale tak či o niečo viac podľa mňa ľudia väčšinou na Slovensku zarábajú.

nyusika
14. dec 2016

@erikaf7 myslela som v cistom a myslim to vazne.
pisala som, ze bezne ludia zarobia 500 eur, co vsak neznamena, ze je to priemer, alebo dobry plat.
zial, zaraba tak vela ludia nemaju inu moznost, ako z tejto sumy vyzit.
a viem, ze z tejto sumy sa da poctivo zit.
ale neviem, preco by som sa mala tvarit chrumkavo a nenapisat, ze ja za priemerny a slusny plat povazujem to, co som napisala.

csokasi
14. dec 2016

My sme traja 2 dospelý a malá a po tom ako si sám vyskšal fungovať s 250€ na mesiac komplet zo všetkým od stravy cez kozmetiku až po všetky základné veci do domácnosti, prišiel sám nato že je to málo a musím doplácať z rodičovského a neostámi na svoje osobné potreby ako osobná kozmetika, kozmetička, kaderníčka a nehovoriac o ošatení. Tiež našťastie nezarába 600€ ale podstatne viac a kedže on si dopraje ako na seba tak aj na koničky považujem za normálne že i Ja mám nárok osobne vyžitie a potešenie sa nielen sedieť doma lebo som na materskej nemať na nič nárok. Teraz mi dáva 350€ plus pri väčších položkác platí malej ošatenie on a mne pre svoju potrebu ostáva rodičovský čiže tých 200€ či mi ako tak postačuje.
Áno beriem, že sú rodiny ktoré musia vyžiť s podtatne menej, ale prečo v našom pripade, kde chlap si dopraje lebo má s čoho, by sme mali byť ukratené len preto že sme doma s deťmi ... Nech sa naučí šetriť aj on ...

madamcoco
14. dec 2016

@simonka1789 ty a nema tvoj muz fin.problemy alebo frajerku??
Prislo to len tak zrazu?