Nie sme manželia a chceme zobrať úver

tina147
27. apr 2016

Ahojte, prišla som si o názory. S priatelom chceme postaviť dom na ktorý si samozrejme chceme požičať z banky. Niesme manželia, zatiaľ a pozemok je pisany na partnera, mal ho darom. Ja som momentalne na materskej on pracuje. Chcela by som len vediet ake je najlepsie riesenie premna, aby som nahodou neostala s holym zadkom keby sa teda niečo zomelie? do uveru by sa priratavala aj moja materska a vlastnici domu by sme boli asi obaja. akurát stym ze ja by som momentalne asi splacala mensiu ciastku ako partner. dakujem za vsetky rady

libka28
27. apr 2016

ale nie! 🙂 Len do zavaznych veci treba ist s rozumom. Vidim, ze sa mi nezobrazil moj tip na tvoj pohlad na svadbu "od toho je tu chlap tak len cakam" , tak este raz, dobra rada : chyba, prepac, ale to je trocha zastarala a nefunkcna taktika 🙂)) Precitaj si : Jednej jako dáma, mysli jako muž, a zober svoj osud do svojich ruk. Kde sa pozriem okolo seba, vratane seba, svagrinej 1 a svagrinej 2, ci svadba bude a kedy je v dnesnej dobe iba v rukach zeny!! A chlapi su spokojni a stastni v manzelstve (9 a 8 a 7 rokov 🙂) Drzim palce ohladom uveru aj svadby ;)

sissy27
27. apr 2016

@alaguema no neviem, ako by som reagovala, keby si partner nárokuje na polovicu nehnuteľnosti, ktorú som ja získala ešte predtým, ako sme sa vôbec spoznali... akože ja som si zarobila, splatila úver alebo hoc aj zdedila či dostala a len tak mám dať niekomu polovicu? a prečo? ak budeme zadobre, tak je jedno, kto je na liste vlastníctva, ak by došlo k rozchodu, tak je o problém menej...
@tina147 v tvojej situácii nejdem do ničoho spoločného... ak chce stavať, tak ok, nech si berie hypo na seba, nech si dom nechá napísať na seba a ty sa budeš podieľať určitou sumou na nákladoch na bývanie... lebo presne, ako som písala vyššie - ak ste obaja normálni, tak nebude dôvod na hádky a vyhadzovanie si na oči, ak to klapať nebude a pôjdete od seba, tak máte o starosť menej...

guinevre
27. apr 2016

@tina147 Zobrat hypo ako spoludlznik, a do katastru si zapisat dom 50-50. Narok na polovicu pozemku ktoru on zdedil od rodicov nemas, a ani neviem preco tu niektore zeny o tom besnia 🙂 Keby sa nieco stalo, podelite si hodnotu domu 50-50, ale pozemok bol jeho a narok na hodnotu pozemku vzdy bude mat on. Prepisala by si si, na priklad polovicu domu nanho keby ti dom darovali tvoji rodicia? Myslim si ze nie.

alaguema
27. apr 2016

@sissy27 ale oni chcú na tom pozemku stavať. Ak ona investuje do stavby domu na de facto cudzom pozemku (lebo nie sú ani manželia), tak riskuje, že v prípade rozchodu príde k svojej časti len problematicky, ak vôbec. Tak nech kúpia spoločný pozemok a nech stavajú. Alebo nech mu teda ona odkúpi polovicu toho pozemku, ktorý on dostal. Ale rozhodne by som nestavala nič na cudzom pozemku.

simsalabim
27. apr 2016

@tina147 myslim, ze je hlupost tlacit, aby na teba prepisal polovicu pozemku. Je to dar od rodicov, nemas nanho narok. Ale dom by mal byt na oboch, bez debaty. Ja sama byvam v dome, ktory je moj a manzelov, na ktory splacame hypoteku a na pozemku, ktory je iba moj.

sisaha
27. apr 2016

@tina147 tiez nechapem co vlastne riesis.. Pozemok dostal darom. Preco by mal polovicu napisat na teba? Ved mu tu jeho polovicu zaplat a moze na teba prepisat. Normalne nevychadzam z uzasu. Ty keby si dostala darom dom, tak automaticky nanho polovicu napises? skus pouvazovat.
Budete brat uver na dom, ktory sa bude stavat. Budes jeho polovicnou vlastnickou. Na pozemok narok nemas.

guinevre
27. apr 2016

@alaguema Neexistuje sanca zeby niekto vlastnil cast domu, a ze by sa nemohol dostat k svojmu majetku lebo nevlastni pozemok, v takom pripade vlastnik pozemku musi zabezbecit pristup vlastnika (casti) domu k tomu domu.

tina147
autor
27. apr 2016

@sisaha ja som neni ta co tu písala aby namna prepísal pol pozemku. Baby mi tu dohovarali aby som tak požiadala jeho. Zle čítaš.

alaguema
27. apr 2016

@guinevre ale veď nikto tu nepíše, že by ju nepustil do domu. Je to o niečom úplne inom. Prečítaj si, čo tu píše na predošlej strane libka, ako dopadol jej brat, ktorý postavil dom na manželkinom pozemku. V prípade rozchodu by mohli byť komplikácie, ak sa on rozhodne, že budú. Pri predaji domu, keďže ona by vlastnila iba polovicu a on celý pozemok pod ním plus svoju polovicu. Nešla by som do takej kombinácie. Stačí sledovať okolo seba, čo si dnes ľudia vzájomne robia...

sissy27
27. apr 2016

@alaguema ona investovať nemusí, môže on zobrať všetko na seba... ja osobne v tom problém nevidím... ak sa bojí, že ostane "sama s holým zadkom", tak po návrate do práce môže zobrať svoju hypo na nejaký 1izbák, zatiaľ dať do prenájmu a v prípade potreby má kam ísť...

guinevre
27. apr 2016

@alaguema Tak nech kupi polovicu od neho, preco by jej mal prepisat??

alaguema
27. apr 2016

@sissy27 veď tak by som to asi ja urobila

whitecat666
27. apr 2016

@tina147 na tvojom mieste by som na cudzom pozemku nestavala (bolo by od neho fer, ak by sam navrhol, ze polku prepise na teba 😝 ). Samozrejme ti to neprajem ale bud pripravena aj na moznost, ze sa rozidete. Ak vam to nahodou nevyjde tak predpokladam, ze v dome ostane on a ty nebudes mat kam ist...

alaguema
27. apr 2016

@guinevre ja nikde nepíšem, že to má prepísať. Píšem, že sa chová divne (on), pretože musí vedieť, že stavať za daných okolností je pre ňu nevýhodné a je mu to zjavne fuk.

wheelsonthebus
27. apr 2016

@tina147 najlepsie riesenie co mozem poradit z pravneho hladiska je asi nasledovne... Pozemok nech jeho pekne zostane a tebe nech sa zriadi vecne bremeno in personam t.j dozivotne pravo uzivania k pozemku, potom sa pekne zoberte a ziadajte o uver na stavbu domu ako manzelia. Uz sa to tu omiela furt dokola, ale dobre opakovanie matka mudrosti, nas pravny system naozaj rata len s manzelstvom!!! Druzka, priatelka, matka jeho dietata.. Vsetko pekne len do momentu kym sa nieco nepos.... Ked uz si s tebou urobil dieta tak nech sa nevykruca, krucinal z tej frazy "sak to je len papier" je mi uz zle! Zatlac nanho, ved ked uz mate dieta tak uz to nemusi byt ziadna slava o 100 ludoch, tortovych satach a neviem kolko tisic eurach.

macamac
27. apr 2016

mne sa páči ten dnešný moderný laxný prístup ľudí
detí si narobia bez manželstva a to ich netrápi. že dieťa je naozaj na celý život, je to omnoho omnoho väčší záväzok, ako nejaké majetky ( áno, bývať niekde sa musí...)
ale ak ide o to hmotné, dočasné, pominuteľné....tak tam im taaaak záleží na akejsi "zábezpeke" pre budúcnosť
akože pardon
ak chlapovi žena porodí dieťa a nestojí mu za to, aby si ju vzal za manželku....nuž, to si robia ženy samy

a nešla by som do stavby domu bez manželstva
je jedno, že pozemok nebude tvoj ( ani počas manželstva nemáš nárok na dedičstvo / dar manžela od jeho rodiny)
ale po svadbe bude celá stavba a zábezpeka z toho plynúca do budúcna úplne najistejšie ošetrená
na dom bude už spadať BSM a bodka.
a čo, kto, ako, koľko platil, sa už nerieši.

emilia25
27. apr 2016

Ako hovorim zas opačne.preco sa normalne nezosobssite ako milujúci rodičia neviem preco je dnes taká mods žiť na divoko deti robit zsvezok na celý život ale povedať si ano pred bohom to nie.no zadné vrstks asi musia byt.inak si to fakt neviem inak vysvetlít.no dufam ze to bude hypo tam aspon clovek má istotu ze pri ani jednom splácaní by zobrali dom.ale tie delenie si splátky to ako si tiez neviem predstavit.ved ked teda zijete na divoko tak teda dufam ze aspon tie peniaze su spolocne cize žiadne ze ja budem prispievat mensou sumou pre boha toto su tak vecne omielane témy tu.ja fakt nechápem.asi to ani nepochopim.

laura1804
27. apr 2016

@tina147 No ja som nechcela do teba vniest pochybnosti o vztahu...len mam kamosku, co bola taka zalubena, ze kupili spolocny byt s priatelom a spolu vzali hypoteku a do polroka sa rozisli a len tak tak si to vysporiadali...menili si v byte navzajom zamky, kradli elektroniku, vydierali sa cez hypoteku...dva roky sa z toho dostavala a hoci je to za nou, stale ma pocit krivdy, ze ju obabral minimalne o 10 000€. A taaak som ju prosila, nech do toho nejde, nech ma rozum...
Bolo by mozno dobre sa poradit s nejakym pravnikom...lebo vsetko ma nejake zakutia a male pismenka a ked je tvoj priatel zbehlejsi v prave ako ty, moze s tebou velmi skaredo vybabrat...aj ked samozrejme ti drzim palce, aby to vo vasom pripade dopadlo dobre...

libka28
27. apr 2016

@wheelsonthebus S tou svadbou nemas az tak pravdu: ja mam polovicku nasho domu- nie je v BSM, lebo sme ho kupili mesiac pred svadbou 🙂 Keby "nieco" (no dufam a verim ze nas boh dal dokopy nafurt), tak je delenie v podstate jednodussie. Tu ide o pristup obidvoch- raz zarobim ja, raz viac ty, zijeme spolocne, budujme spolocne. No svadba je velmi psychologicky moment: ano, chcem zit spolocny zivot, budovat spolocne alebo hladovat spolocne... Ano, robia si to dievcata samy, ze idu aj do materstva a zalezitosti okolo nedoriesene. Moje zivotne kredo bolo vzdy: najskor hniezdo, potom mlade 🙂 Ale to tuto autorke velmi nepomozeme takymto filozofovanim.
@macamac naozaj nie je jedno, koho je pozemok, to je jedna z klucovych veci.
Dievcata, rozmylsam, ci bremeno nieco riesi(akoze do buducna), povedala by som, ze skor nie
tina147 ak chces naozaj dobry pravnicky tip, pozri si porada.sk, vyhladaj Shreka a skus sa ho opytat (kedysi davno mi dobre poradil, vyzera, ze ma prehlad). Inak, nad svojim zivotom, partnrstvom atd. porozmylsaj sama a nenechaj sa "pucovat" na forach. Je to tvoja vec, tvoje dovody, tvoj zivot (ta kniha, co som spominala, je naozaj dobra- na pobavenie aj na zamyslenie)

alaguema
27. apr 2016

@tina147 tie pochybnosti si už predsa musela mať. Asi neprišli len teraz, keď si si prečítala reakcie. Keby si ich nemala, tak sem ani nepíšeš. Nemusí byť teraz hneď všetko zlé. Ale ak je ten tvoj partner z tých, ktorí sa vyhýbajú svadbe, tak si tento krok dobre zváž a poraď sa s právnikom. Tu ti nikto úplne fundovane neporadí.

wheelsonthebus
28. apr 2016

@libka28 vykonavam advokaciu uz par rockou takze neradim nic vycucnute z prsta. Vecne bremeno naopak riesi jej situaciu uplne, do konca jej zivota bude mat k pozemku pravo uzivania, ktore jej partner nebude moct zrusit len tak. Byt vlastnikom nehnutelnosti neznamena len prava, ale aj povinnosti. Ak by bola podielovou spoluvlastnickou ma povinnost podielat sa z polovice na nakladoch spojenych s uzivanim, udrzbou nehnutelnosti, co z rodicaku asi tazko utiahne. Ak by sa nedajboze v buducnosti odlaskovali tak ju partner moze zazalovat o vyplatenie tychto penazi. S tou svadbou tiez trvam na tom, ze je to lepsie, pravnemu statusu manzelky sa nic nevyrovna, nehodnotim ci je to tak dobre alebo nie, ale u nas je to proste fakt.

tina147
autor
28. apr 2016

Ja len tolko co tu citam tie komentáre ze lutujem ze som tu nieco zakladala. Su tu ludia co iba sudili ci sme zobrati ci nie, aky pristup mame k zivotu ked niesme zobrati atd atd...co koho potom to moja otazka vôbec nebola, nehnevajte sa par jedincov tu teda pisalo naozaj kveci a snazili sa mi pomoct a poradit co som velmi vdacna. ja som s mojim niekolko rokov, najskôr sme chceli to hniezdo lasky potom potomka ale osud nam to dal trosku z pacneho konca kazdopadne sme spolu ratali vzdy do buducna. niesom ztych zenskych ktora cele dni chlapovi omiela o svadbe, citila by som sa ze to chcem len ja a on len z prinutenia. vie ze po svadbe tuzim otvorene sa otom rozpravame, a tiez to je prenho asi nieco viac ako len si povedat mame spolu dieta tu mas prsten. Dnes je uz trosku ina doba nehovorim ze som jej zastancom tiez som nazoru ze rodicia maju mat jedno priezviasko ale takto sa tu domna pustit to je odvas niektorých velmi pekne...prajem Vam krasny den 🙂

P.S: uprimne dakujem tym co reagovali priamo na moju otazku a poradili 🙂

simca06022011
28. apr 2016

@tina147 ale nepochybuj, nenechaj sa rozhadzat diskusiami na modrom koniku ;) Najlepsie je nejak slusne sa dohodnut a rozdelit aj pozemok na pol, aj dom na pol. My sme to zvladli a to sme teda obaja drzgrosi a najradsje by jeden mal vsetko :D Pre istotu... a nie sme ani zobrati... no a? 🙂)) AK by sme sa nebodaj rozisli, tak dlh aj dom je napoly, nik neostane s holym zadkom, lebo ak nebude jeden splacat, bude musiet druhy.. cize dohoda potom musi byt a tam su dve moznosti.. jeden vyplati druheho a necha si dom. Ale dom sa preda, vyplati sa uver a zvysok sa rozdeli... ine moznosti nie su. Mne sa ale nezda postup pozemok jeho a dom spolocny. Podla mna s tym banka bude mat problem ;) Ak sa teda v buducnosti bude rucit tou novostavbou (co urcite bude, ked povodny sa zruti)

simca06022011
28. apr 2016

@wheelsonthebus myslim ze bez vecneho bremena by ani nestavala:D nam tieto veci banka tak prekontrolovala a presnorila, velmi si na to davaju pozor aby vlastnici nehnutelnosti mali k nej pristup aj keby co bolo :D

tina147
autor
28. apr 2016

@simca06022011 dakujem , niesom teda jedina co nieje vydata a chce ist spolocne byvat :D :D a vy uz byvate? 🙂

simca06022011
28. apr 2016

@tina147 jasne, my byvame :D

tina147
autor
28. apr 2016

@simca06022011 tak to vam zavidim 🙂 to vsetko mat uz za sebou 🙂 a ako si povedala ze ste,,drzgrosi" ze teda kazdy by najradsej mal vsetko, my sme taki isti teda skor sme tvrdohlavi a chceme mat vo veciach jasno a premyslame triezvimi hlavami teraz a nie az keby bolo nahodou neskoro 🙂

macamac
28. apr 2016

@libka28
Si nepochopila...myslela som to v inom kontexte...ze ani v manzelstve nema narok na dar/dedicstvo manzela.
A aj z druhej strany- preco by nebolo jedno,na akom pozemku idu stavat? Ze nie je jej? To je jedno. Dom si mozu osetrit na polovicku napr. Co s tym ma vlastnictvo pozemku?? Nic.
Pozemok nie je pravne jej,tak isto ako vztah s otcom jej dietata nema pravne zastreseny.
Ja by som do stavby "spolocneho domu" na pozemku len jedneho vlastnika domu,stavat neisla.
Tak,ako by som si nezakladala rodinu bez manzelstva.
Ono...ohanat sa papiermi...trochu smiesne...hlavne ak pri inych veciach (majetky) sa za tymi papiermi ludia az trasu😀
Kazdopadne..kazdeho vec.
Kazdy si komplikuje zivot po svojom.

emilia25
28. apr 2016

Ak by tam nebol strach nebola by táto téma.ja som napr.brala uver na seba a vyplácali sme z toho socialku muzovi ale ani na sekundu som neuvažovala nád tym ze co ak a mne zostane na krku.takže si myslím ze su tam dost velke pochybnosti.a ten úver som brala este za slobodná.u nás sa uvažovalo ked sme bolí obsjs rozhodnuty jednak na diets a svadba bola normalne za 9 mesiacov nosenia tiez naplánovans.a ked sme boli tehu hned sme vyberali termín ale na vsetko musia byt dvaja.

guinevre
28. apr 2016

@emilia25 Kazdy si mysli, ze je to navzdy a nic sa nepokazi, ale nikomu by som neradila brat si tarchu na krk za niekoho ineho - aspon at nejaka zmluva tam musi byt. Kazdy ide do toho ze si mysli, ze zostanu spolu navdy, ale to ti nikto neruci, takze si treba veci pravne dat do poriadku - vzdy.