Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
ja k tomu vsetkemu len tolko, tiez nie som nadsena znizovanim prispevku...ale treba si uvedomit, ze prispevok siel hore PRED VOLBAMI, inac by to nehrozilo. Vobec ich nezaujimalo z coho sa tie peniaze budu vyplacat, chceli pred nami len dobre vyzerat. Uvedomte si aku velku skupinu volicov tvoria mamicky na materskej. A teraz to tato nova vlada musi riesit. A ak by nahodou koaliciu tvoril Fico a jeho banda, tak sa o tom deficite v statnom rozpocte ktory vznikol aj zvysenim rodicovskeho nedozvieme. Zalepil by to niecim inym, Mne sa tiez nepaci znizovanie prispevku ale ocenujem ze budem moct popri rodicovskom robit a to aj vtedy ked mala bude s babkou.
@mirka907 ja som cakala na svoje vytuzene dieta a chcem sa mu venovat aspon tie tri roky, tvrdo som makala pred tehotenstvom a cakala do 30tky, aby sme mali vytvorene zazemie ked sa dieta narodi a teraz ked chcem tri roky vyuzit na to, aby som ich stravila so svojim dietatom budem musiet ist do prace, aby sme mali na chleba??? Ved aj tych 256 EUR je smiesna suma ... a to si pani ministri dovolia pustit do eteru, ze maju problem vyzit a pokryt svoje naklady zo sumy 6000 EUR... tak nech mi tu nikto nehovori o tom, ako bolo nutne znizovat socialne prispevky. Nech znizia tym, ktori sa nijakym sposobom nepricinili k tomu, aby ho mohli mat a dostali ho od statu automaticky ... hnus, bordel, anarchia ... v Rakusku len detske pridavky su vo vyske 148 EUR co u nas smiesnych 21 EUR ... tak o com sa tu bavime???? Este budeme zastavat vladu, ze chudacikovia boli nuteni? To snad nikto nemysli vazne toto
ja som volila miklosa a som s vladou maximalne spokojna.... ono si dievcence uvedomte jednu vec, opatrenia mihala su dosledkom safarenia predchazdajucej vlady.... ale politika sem nepatri
@adka12 k tvojej otazke - asi to bude tak ako to bolo s ucinnostou RP od 01.01.2010,kedy sa zena mohla rozhodnut, ci chce vyssi prispevok do dvoch rokov veku dietata, alebo pojde podla ucinnosti zakona ktory bol ked nastupila na RD... v skratke - pravdepodobne budeme mat moznost sa rozhodnut, ci budeme chciet dostavat 256€ do 2 rokov a potom 164€ s tym, ze nebudeme moct robit - pretoze toto uz ked si na RD mas pisomne, nik ti to nemoze len tak vziat pretoze zmenilli zakon, to je retroaktivita a to je prosim protipravne - alebo budes mat 190€ a budes moct pracovat....
tie, co nastupia na RD po 01.01.2011 budu mat len jedinu moznost
@mirka907 tesim sa ze je tu niekto kto ma rovnaky nazor 😉 a vidi, ze 256€ rodicovsky bol uvedeny do ucinnosti vo volebny rok... tesim sa 😉
@moon1979 ale ano, myslim to vazne... si vezmi cisla, v akych fico prebral tuto republiku pred styrmi rokmi, a vezmi si cisla, ako sme zadlzeni dnes..... a porovnaj si to s rokom 1998, kedy dzurinda prebral vladu po meciarovi, paradoxne, to bolo m ensie cislo ako je to teraz po ficovi...... smutne, nie??? 😀
ked to schvali parlament tak vsetci budu mat rovnako 190 euro, som rozcarovana rada by som videla na kom viac budu setrit ako na mamickach ..l.nech si oni vsetci utiahnu platy o tolko percent ako znizia mamickam
a celkovo, vzali nam len 35€ na mesiac, a dali moznost si privyrobit bez obmedzenia vysky.... tak sa teste aspon z toho!!!
na vysvetlenie - doteraz 256€ 24 mesiacov plus 164€ *12 mesiacov ----8112€
po novom 190*36 mesiacov 6840€, rozdiel 1272€, co pri 36 mesiacoch robi 35,33€
otazky??? 😀
@kaktusik007 ano mas pravdu, na kom inom sa bude setrit, ak nie na chudobe - matky, dochodcovia, invalidi ... ja som poukazala na svinstvo a nespravodlivost v tomto state - teda na to, ako sa neustale podporuju obcania, ktori cely zivot tento stat len zneuzivaju ... a poctivy obcan nech sa nahana ako vie, v zivote sa v tomto state dobre mat nebude ... tak len tolko - HEUREKA
tiez som volila pravicu ... ale sorry aj keby bolo neviem ako zle tak by som na takeho veci nesiahala ... nech prestanu kradnut a platit za popolcek, koberce a ine predrazene nakupy take miliardy... a tu budu setrit na detoch ...ved bez potomstva nemame buducnost
@moon1979 ale prosim ta... ved je jasne ze pomoz si sam, potom ti pomoze kazdy 😀
@kaktusik007 vidim ze ti je do smiechu, je to smutne a nie na smiech ... ak ti vyhovuje, ze budes na tom rovnako ako ciganka, ktora v zivote nerobila len deti plodila a zije z prispevkov statu a ma sa este aj dobre, tak potom ti gratulujem
Ahojte mamičky, je pravda, že spätne sa zákon neuplatňuje a to znamená, že mamičky, ktoré poberajú zvýšený RP teraz, že sa im znižovať nebude??? vďaka😉
@kaktusik007
256,- € 24 mesiacov????
Ty poberáš RP od narodenia dieťaťa? Ak áno, potom predsa nemáš 256,-€!
RP vo výške 256,- € ti predsa priznajú, iba ak si poberala materské. A to je 28 týždňov, resp. 32 týždňov. Na MD nastupuješ 6 al. 8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu.
Takže ti tie počty zjavne nemôžu "sadnúť".
@moon1979 ad jeden, to co pises zavana trosku rasizmom... a to sa mi nepaci 😉 ad dva... a co mam plakat??? v mojom zivote som plakala uz velakrat, nemozem sa spoliehat ze stat je tu na to aby sa o mna postaral, v prvom rade ja som sa rozhodla zalozit si rodinu a mat deti a tak som si nastudovala prislusne zakony a hladala skulinky, ako vytazit z toho maximum.... takze podla tvojho slovnnika ja nikdy nebudem na tom rovnako ako ta cigana, co spominas 😉 a potom... preco hned porovnavas, ze ona dostane to iste co ty??? chces byt nieco viac??? ako beriem, pracujes a platis si odvody, nejaky rozdiel by mohol byt, avsak potom treba doriesit aj zeny, ktore nikdy sice nepracovali, ale cigankami nei su - cerstve vysokoskolacky a studentky, ktore ked ostanu tehotne tiez su na tom rovnako..... alebo zeny, ktore si po skole nevedia najst pracu, alebo su nezamestnane..... ako nepausalizuj to len na romske etnikum...
a este jedna vec - spravodlivost neexistuje 😉 nauc sa s tym zit, bude ti lahsie 🙂
@kaktusik007 ja nie som ziadna rasistka, ale si precitaj prispevok, v ktorom som pisala, ako sa neprisposobivi obcania maju v tomto state dobre ... nic viac a nic menej ...
baby nehadajte sa tu! ja chcem vediet, len to ci sa zakon spatne moze menit? tak ako sa pytala
@beruska.zuzanka
@moon1979 ministrova rodina??? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 parada... len ze o tom neviem 😝
@beruska.zuzanka a co mam plakat???? baby..... ako ved o co ide... tak budeme mat menej penazi.... ved tie aj tak nei su v zivote dolezite.... - asi preto mam taku naladu, ze mam takyto postoj k peniazom.... ze za svoj kratky zivot som pochopila, ze priorita je niekde uplne inde a ze nech sa deje cokolvek, viem, ze vsestko zvladnem..... skuste si tie zivoty prehodnotit, bude vam lepsie 😉
@kaktusik007 ja sa nechcem hádať, ale prepáč, myslím, že mám ok priority pre svoj život, len keď malej nebudem mať za čo kúpiť plienky a jedlo, to ešte len bude záábavaaaaaaaaaa 🙄
@myounghee 😉 oki, ja budem uz tisko...
ak mas rozhodnutie o poberani rodicovskeho prispevku, tam mas vyslovene napisane, ze je vo vyske 256€ a ze je vyplacany do 2 rokov veku dietata.... nemozu zmenit zakon k horsiemu, to by bola tzv. retroaktivita co nie je moc dobra vec 😉 na to si daju pozor.... necitala som cely navrh zakona, som leniva to hladat, zavisi tiez od toho, v akej podobe ho schvali parlament.... ale ako som tu uz pisala, pravdepodobne si budes moct vybrat, ci pojdes podla novej ucinnosti a budes mat 190€ plus moznost neobmedzene si privyrobit, alebo pojdes po starom 256€ plus 164€ ale bez moznosti zarabat 🙂 - podobne to bolo aj s ucinnostou aktualnou od 01.01.2010, zena si mohla sama vybrat, ci chce ist po novom zakone (a dostavat vyssi rp) a strati moznost prace, alebo pojde po starom a co to si privyrobi.....
snad som pomohla 😉
podla ked ste uz zacali poberat rodicovsky, uz sa to nebude menit, bude pre Vas platit sucasny zakon.to bude platit pre tie co zacnu poberta RP po 1.1.2011
robit sa sice bude moct pri rodicovskom ale ja tam vidim dajaky zadrhel, nebude to len tak, urcite, tomu neverim 😉
@kaktusik007 tvoje nazory zdielam iba v jednom v tvojom pripade a to co si napisala vyssie "tehotenska demencia funguje"

@adka12 je uplne jedno koho budes volit, pretoze kazda vlada podporuje prizivnikov ... ROM sa v tomto state mal dobre, ma dobre a bude mat dobre. Mozu devastovat, nicit, likvidovat, obtazovat a aj na tom budu len profitovat. Poctivy obcan sa musi upisat diablovi na cely produkcny vek aby mal strechu nad hlavou, ROM nemusi nic, staci devastovat a dostane novy bejvak ... hnus a hamba tomuto statu