icon

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

avatar
nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 3645 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
  • Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
  • Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.

Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.

Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.

Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.

Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
  • Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.


Sporné názory

  • Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.

Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.

  • Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.

Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.

Otvorené otázky

  • Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
  • Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
  • Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.


Spomenuté značky a firmy

Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia

Spomenuté produkty a metódy

rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum

Miesta a osoby

Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál

avatar
nadhera
28. aug 2009

poznam ooxy, tiez som mala dvoch plienkosov ale dvoch bebosov by sme uz nezvladli, takze jeden siel na riadne mlieko /postupne/ a druhy mal bebu. teraz je to uz lepsie - obaja kalsicke mliecko a plienky len jeden. a este nam zdvihli RP. 😉

avatar
ooxy
29. aug 2009

no...aj my pojdeme asi na klasicke mlieko...len aby ho chceli, kedy si zacala davat?
aj ho prevaras a prisladzas, alebo ako?

avatar
clarissa
29. aug 2009

zazalienka,sak o tom tomanova pisala ze v septembri sa zvysi o 167sk a az od januara to ma byt dvojnasobok tak nehadz este flintu do zita,ja tomu verim a berem to uz ako samozrejmost 😀 sak uz o tom hovori cele slovensko tak hadam sa tak neznemoznia ze narobia halo a potom nic z toho 😀 😀 😀
http://peniaze.pravda.sk/rodicovsky-prispevok-s...

avatar
nadhera
29. aug 2009

kocky, keby sme sa mali spoliehat na stat, tak deticky sa nerodia.takze hlavky hore, usmev a vedzte , dobre uz bolo. 😉

avatar
zazalienka
29. aug 2009

vies, oni už toľko sľubovali všelijaké úpravy a vždy je to o pár korún.. ved aj tie PN sú smiešne, aj materská.. rodičovský ani nehovorím.. to je totálny výsmech.. a najlepšie je, že každá by si mala preventívne platiť poistenie v nezamestnanosti..
Kamoške sa stalo, že 2 roky po skončení rodičovského dostala výpoveď a nedostala podporu.. nemala odrobené 3 roky zo štyroch.. mala si počas rodičovského dobrovoľne platiť a mala by podporu.. tak jej povedali.. pretože počas materskej platí štát a to sa započítava na podporu ale rodičovský nie.. to by si mala asi každá platiť dobrovoľne.. ale z tej almužny? veď to je naozaj výsmech.. a potom sa majú rodiť deti..

avatar
maca793
29. aug 2009

netešme sa je to nereálne ak to bude reálne tak sa potom budeme tešiť a do roboty sa potom neoplatí ísť 😉
za tie peniaze robiť 😉

avatar
ivankatd
1. sep 2009

clarissa veď oni sa znemožňujú každý deň ☹ alebo sa mi to len marí?
Ale na druhej strane sa nám zvolebnieva, tak možno aj motyka vystrelí 😉

avatar
lilinka76
1. sep 2009

Baby, my mame dvojcata a rodicak dostavam len jeden. To je len almuzna, ani Vam nehovorim...
Ale neverim, ze to od januara zvysia...

avatar
lilinka76
1. sep 2009

ooxy, pozeram, ze aj vy mate dvojcatka.

Nam vravela pediatricka, ze kravske mlieko mozeme davat od roka, same ho nechceli, tak ich klameme tak, ze do flase vzdy dame aj jednu naberacku BEBY. Ale nemysli si, nic neusetris, ak chces kupovat plnotucne, budes na tom tak, akoby si kupovala UM. Teda aspon nam to tak vychadza, ale nasi piju na vecer aj po pollitri mlieka.

...ja ho prevaram v piskacom hrnci (s dvomi dnami, s pistalkou)

avatar
ooxy
2. sep 2009

lilinka, dakujem 🙂
rozmyslam, ze zacnem skusat to kravske...a presne, bojim sa toho, ze ho nebudu chciet...nase baby nie su velke jedacky, mlieka vypiju max pol litra rano a pol litra vecer, ale spolu 🙂

este si musim zistit, ze ci plno alebo polo sa ma davat...lebo pocula som aj tak , aj tak...

no fakt, pre tie, co mame dvojicky, alebo dve deti a viac do troch rokov...je to almuzna...

avatar
lilinka76
2. sep 2009

Nemas za co ooxy, ja im castejsie kupujem plnotucne, ale teraz v lete sa mi casto stavalo, hlavne od Levmilk, ze hoc bolo v zaruke, aj som ho prevarila a kym stihlo vychladnut (este pred ulozenim do chladnicky), tak mi skyslo, tak som to vylievala do zachodu.

Ale casto kupujem aj polotucne Rajo, ved ked papaju jogurty a smotanove pochutky a tavene syry, snad im vapnik chybat nebude.

avatar
martinaema
2. sep 2009

ja len tak na okraj, obsah tuku a vápnika v mlieku nemajú nič spoločné 🤐 😉

avatar
ooxy
3. sep 2009

baby...sme od temy...ale uz musim prispiet...v telerane hovorili o mlieku, v trvanlivom mlieku nie su ziadne chemicke prisady a konzervanty, preto vydrzi to krabicove aj dva tri mesiace, pretoze mlieko sa zahreje na teplotu 135 stupnov na jednu sekundu...
treba ho teda este prevarat??? musim to skonzultovat s doktorkou 🙂

a k teme teda...nech dvihnu rodicovsky 🙂)

avatar
brisilda
3. sep 2009

kocky tak ak ten prispevok zvysia na min. mzdu tak aj porodnost bude vyssia 😀 😀 😀 ja osobne som za lebo maminky tak boli dikriminovane ved kto uz v dnesnej dobe zamesna maminu s 3 r. dietatom ktore je casto chore ???

avatar
brisilda
3. sep 2009

ooxi ja som malemu davala klasicke mlieko od 11 mesiaca 🙂 doktorka ma vyhresila 😀 cize to s nou nekonzultuj sunare cize detske mlieka kupis uz do 3 rokov a vsetci pozname nazor lekara 😉 take nieco sa jej ani nepytaj 😠 ak chces tak ho prevaraj ja som neprevarala iba ak bolo dlhsie ako 24 h. otvorene 😉 a samozrejme musis brat do uvahy ci maju deti alergiu na kravske mlieko alebo nie teraz ked sa nad tym zamyslim tak by som umele mlieko davala az do 3 r. 🙂

avatar
martinaema
3. sep 2009

ooxy trvanlivé nepreváraj, ja som prevárala, iba to 5dňové. A malá pije mlieko - polotučné - od 18 mes., varila som z neho od skončenia kojenia v 13 mes.

avatar
martinaema
3. sep 2009

a k téme - nemyslíte, že budú ten vyšší rodičák zneužívať hlavne určité skupiny? Ja som za to, aby mali maminky viac peňazí, ale každému rovnakým dielom? Ja som pred materskou robila 10 rokov piatok-sviatok-na smeny a mám dostať rovnako ako nejaká.............čo od 14 len nohy rozťahuje a rodí každý rok?!

avatar
halaska22
3. sep 2009

Ahoj, ja by som tiez potrebovala poradit...koncom septembra sa stahujem aj smalym na slovensko z uk...doma som nepracovala 8 rokov a maly sa narodil tu...idem mu vybavovat slovensky rodny list ked pridem....ako na tom budem ja s rodinnymi pridavkami a dokedy ich mozem vlastne poberat ak nebudem mat pracu?

Diky moc za odpovede

avatar
nika2007
autor
3. sep 2009

* Poslať e-mail
* Vytlačiť článok
* Pridať do obľúbených
* Diskusia k článku
* facebook.com
* vybrali.sme.sk
* twitter.com
* del.icio.us
* linkedin.com

Tip redakcii

Diskusia
Diskutujte o článku!

*
Smrteľné zlo 2
Zlo bolo odpútané a treba ho znovu skrotiť.
*
AKO SPRÁVNE JESŤ
Pýtajte sa odborníčky na zdravý životný štýl
*
Battlestar Galactica
Cylóny boli vytvorené ľuďmi. Vyvinuli sa a vzbúrili
*
SŤAHUJTE DO MOBILU!
Nové pozadia, melódie a hry na stiahnutie

Rodičovský príspevok do 2 rokov dieťaťa má vzrásť na 256 eur

Dnes 14:38

Rodičovský príspevok na deti do 2 rokov by sa mal zvýšiť na 256 €. Má sa to však týkať rodičov len v niektorých špecifických prípadoch.

Ilustračné foto Autor: Shutterstock

Rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa, stratili svoj pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť do dvoch rokov veku dieťaťa zo súčasných 164,22 eura na 256 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania. Po dvoch rokoch veku dieťaťa do jeho troch rokov by táto dávka mala klesnúť na 164,22 eura.

Rodičia, ktorí dostávali rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010, teda pred navrhovanou účinnosťou zákona, v pôvodnej výške, budú musieť o príspevok v sume 256 eur požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. "Rodičovi sa dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa nového zákona," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo, dočasne a nesplnili podmienky nároku na materské, by mali od januára budúceho roka rodičovský príspevok poberať naďalej v súčasnej výške 164,22 eura so zachovaním jeho valorizácie v závislosti od zmeny životného minima. "Zavedenie tohto zákona si vyžiada v roku 2010 výdavky v sume približne 278,2 mil. eur, v roku 2011 asi 301,65 mil. eur a v roku 2012 približne 311,33 mil. eur," konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Výnimkou zostávajú zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 % sumy poberaného rodičovského príspevku.

"V prípade, ak rodičovi, ktorému bol jednorazový príspevok poskytnutý, vznikne z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa opakovane nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa tento poskytovať vo výške 75 % zo sumy rodičovského príspevku za príslušné kalendárne mesiace," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Za rodičov, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a ktorým sa bude poskytovať rodičovský príspevok, bude aj naďalej platiteľom poistného na starobné dôchodkové poistenie, invalidné poistenie a zdravotné poistenie štát.

Rodičovský príspevok sa od začiatku septembra tohto roka zvýšil z pôvodných 158,67 eura na súčasných 164,22 eura. Táto štátna dávka sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké od 1. júla v rovnakom roku vzrástlo životné minimum. V tomto roku sa životné minimum upravilo smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, teda o 3,5 %.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že "bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni“. Rodičovský príspevok sa počas súčasnej vlády zvyšoval vždy v septembri podľa zákonného mechanizmu, ktorý sa zaviedol ešte pred nástupom terajšieho kabinetu. Počas štyroch zvyšovaní rodičovského príspevku za súčasnej vlády sa táto dávka upravila smerom nahor celkovo o 717,30 Sk (23,8 eura).
Autor: SITA
Inzercia

avatar
nika2007
autor
3. sep 2009

pardon,trochu viac som skopirovala,ako som mala-tak citajte 😉

avatar
subidubi
3. sep 2009

caute, takze dnes to uz dali na medzirezortné pripomienkovanie, tu je link v akom to islo znení https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialDocu...

.. podstata je ze ten zvyseny 256 € rodicovsky bude len do dvoch rokov zivota dietata, potom bude znova ten nizsi 164,22 €

avatar
mucilienka
3. sep 2009

idioti!

avatar
subidubi
3. sep 2009

mucilienka co ta rozcertilo

avatar
martinaema
3. sep 2009

no, celkom sa mi to pozdáva - hlavne to, že tí čo nepracovali nebudú mať nárok na rovnakú sumu ako zamestnaní

avatar
nadhera
3. sep 2009

pokial to nie je v zbierke zakonov, tak mozeme snivat dalej 😝 a ja som dosnivala. 😉

avatar
zuzik25
3. sep 2009

no neviem ci som to spravne pochopila, ale ak som pred MD pracovala a o pracu som neprisla, a od septembra 2009 nastupujem na RD a nepojdem este do prace, mam narok na to zvysenie? teda ak sa vsetci svati zmiluju nad nami matkami co mame vyzit z tejto almuzny od statu.

avatar
nika2007
autor
3. sep 2009

ano mas 🙂

avatar
sofinka2009
3. sep 2009

ahojte.ak dobre ratam malo by sa to vztahovat aj na zeny co o pracu pred MD prisli lebo tam je este ochranna lehota 6mesiacov.teda iba tipujem neviem. 😉

avatar
majcik
4. sep 2009

Takze uz to mame odklepnute? Ci ako to vlastne je? Nejako to moc nesledujem, len vcera ma kamoska na to upozornila. Nam (a urcite nielen) by to veeeelmi pomohlo, aj 3 tisicky su pre nas momentalne veeelky peniaz ... uver na krku, male dieta, planujeme sa prestahovat do noveho domceka nabuduci rok.

avatar
miah
4. sep 2009

majcik, neviem ci by Vam to az tak pomohlo kedze je to len do 2rokov dietata 😖