Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

majcik
4. sep 2009

Miah - aj za 3 mesiace by to bolo fajn ... a pri pripadnom druhom babatku tiez 🙂 Ked rozmyslam smerom do buducnosti

miah
4. sep 2009

no tak to hej 😝 pri pripadnom druhom by to uz bolo zaujimavejsie 🙂
ale este to aj tak nieje schvalene

zuzik25
4. sep 2009

kazde plus euro sa pocita a zide, ci nie? 😉
no nam by to tiez velmi pomohlo, uver na krku, esteze leasing uz konci. 😀

miah
4. sep 2009

hej, len skoda, ze to dali len do dvoch rokov, prijala by som aj do troch 😀

majcik
4. sep 2009

Urcite by to pomohlo kazdej rodine ... verim tomu.

Miah - hm, tak to ano, ale aj toto je fajn ... Pozeram, ze aj Ty mas Patrika 🙂

miah
4. sep 2009

jasne, kazdemu to pomoze 😉 len aby to schvalili..
ano mam, len trosku mensieho ako ty 🙂

miska1984
4. sep 2009

Ahojte..poradite mi prosim.Maly chodi teraz do sukromnych jasli a od 02/2010 kedy bude mat dva roky nastupuje do statnej skolky.Budem mat narok na neaky prispevok alebo mi rodicovsky prispevok zanika pretoze skolka je statna?Mam v tom chaos,....dakujem

nika2007
autor
4. sep 2009

ak som to dobre pochopila,tak pre tie maminy co UZ beru rodicovsky pred januarom 2010 tak dostanu aj ONI ZVYSENY PRISPEVOK len o to musia poziadat formou pisomnej ziadosti na upsar-cize aj do troch rokov.A tie maminy ktore ESTE LEN BUDU poberat rodicovsky PO JANUARI 2010 platia tieto ,,novinky automaticky,cize DO 2 ROKOV A OD 2 ROKOV,kde sa meni vyska rodicovskeho a uz sa neziada o to na upsvar
takze majcik ja si myslim ze aj ty mas na to narok,pokial poziadas na up

miah
4. sep 2009

nika, cize maminy ktore poberali RP pred 01/2010 budu zvyseny prispevok poberat do 3rokov dietata ci ako to myslis? mam v tom chaos... 😕

pancake
4. sep 2009

zase to len zbytocne komplikuju. a na mna sa to bude vztahovat iba 6 mesiacov ten zvyseny a potom zase nie. 😠

miah
4. sep 2009

lebo ja co som tam vycitala tak vsade bolo pisane len do 2rokov dietata ci uz poberas RP alebo len budes poberat..

maznacik007
4. sep 2009

Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo, dočasne a nesplnili podmienky nároku na materské, by mali od januára budúceho roka rodičovský príspevok poberať naďalej v súčasnej výške 164,22 eura so zachovaním jeho valorizácie v závislosti od zmeny životného minima. "

koniec citatu..

cize chapem to spravne tie zeny co nesplnili narok na materske.. prip. tie co amli anrok na materske z DNP nebudu mat narok na ten zvyseny RP ?

maznacik007
4. sep 2009

ja to chpaem tak.. ze vsetky kt. splnia tie podmienky dostanu ten zvyseny do dvoch rokov dietata a od dvoch rokov.. zasa ten znizeny...

nika2007
autor
4. sep 2009

miah, ano presne tak som to pochopila ja,ale s tym za MUSIS PODAT O TO ZVYSENIE ZIADOST na upsvar,a PO 1/2010 sa uz nepodava ziadost,ale zacnu platit tie penazne rozdiely pre TIE MAMINY ktore LEN ZACNU POBERAT rodicovsky...takto som to pochopila ja

miah
4. sep 2009

nika, podla mna je to len do tych 2rokov ci uz si poberala predtym alebo len zacnes...

nika2007
autor
4. sep 2009

neviem,mozno napise gapa a vysvetli nam to 😉

maznacik007
4. sep 2009

Ak sa jednej z oprávnených osôb pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu riadnej starostlivosti o to isté dieťa materské15) alebo obdobná dávka v štáte, ktorý je členským štátom, rodičovský príspevok je 256 eur mesačne odo dňa zániku nároku na materské15) alebo obdobnej dávky v štáte, ktorý je členským štátom, do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva roky veku. Od kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕši dva roky veku, je suma rodičovského príspevku podľa odseku 1. 164,22 eura mesačne

15) § 10 zákona č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 48 a 49 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
takze vyzera ze je to jedno ci bola dobrovolne alebo povinne nemocensky poistena.. staci ze mala narok na materske...
citacie su z navrhu co je v pripomienkovom konani

pre tych co maju deti v pestunstve , osvojeni.. by bolo zaujimave zistit ako budu posudzovat nas.. kt. by sme mali narok na materske .. z pohladu nemoc. poistenia.. ale nie z pohladu veku dietata

nadhera
4. sep 2009

maminy, vobec s tymi peniazkami zatial neratajte - ved je to len navrh. a co to znamena? daju take podmienky, ze to splni kazda 5ta.

miah
4. sep 2009

ja s tym ani neratam.. aj keby to "nahodou" schvalili, urcite vymyslia nieco, aby sme to nesplnali 😀

monikabubko
4. sep 2009

Noo zaujímavo to vymysleli, v podstate tak ,aby romske mamicky nemali narok na zvyseny rodicovsky prispevok, ale zase tym budu diskriminovane maminy v specifickych situaciach, napriklad nahradni rodicia alebo moja situacia je , ze som studovala a este studujem na VŠ a pracovala som popri VŠ na dohodu, cize narok na materske som nesplnila teraz ma tym akoze mienia potrestat?Vivat nasi politici, v zaujme nepremnozenia nasich romskych pracechtivych spoluobcanov(cest vynimkam) zase doplatia na to aj ostatni....

sofinka2009
4. sep 2009

to by bolo dobre keby mali narok aj dobrovolne nemocensky poistene osoby 😉

gapa
4. sep 2009

čítala som to len zbežne, lebo mi každú chvílu odchádza polovica obrazovky (je čierna) a aj malý je hrooozne urevaný a vlasne nemá to ešte väčší význam.

Sa mi zdá, že ak požiadate o zvýšenie, tak už pri tom nemôžete pracovať na prac.pomer, lebo idete podla nového zákona, t.j. neplatí tá výnimka, čo platila do 31.12.08, t.j. možnosť poberať RP aj popri práci na prac.pomer ak dieťa nešlo do štátom dotovanej škôlky.
No šalamúnsky vymyslené. No nechce sa mi pozerať, či sa nemýlim, tak to berte s rezervou. No ja dosť nemám rada takéto komplikované veci, čo len dajú novú prácu novým úradníkom (nielen na obvodných UPSVaR ale aj tlačivá, zákony, usmernenia) a vyžadujú kopec papierovania. Aj ked o tom je asi politika, ak nie su peniaze, tak aspon na oko štát rodiny podporuje. No na druhej strane, ak nie su peniaze, tak sa asi inak nedá, len predsalen schváliť, ale s výnimkami a papierovačkami.

abetka
4. sep 2009

baby , tak to ak ja pojdem do prace v roku 2010 a syn bude v sanatoriu, tak mi zoberu rodicovsky????? 😠 😠

vladkaz1
4. sep 2009

inak to by bola velmi dobra hlupost ,ja som pracovala ale nesplnila som poz. aby som dostavala matersku nemala som tolko odpracovane ,takze som isla hned na rod. prispevok od zaciatku narodenia malej .. keby to fakt zaviedli a narodi sa nam druhe dieta ,tak nemam automaticky narok na ten vacsi rodicovsky .. to kde je v tom logika ????Tak to by pekne nahnevali 😠 ,nebola by to nejaka diskriminacia ? podla mna to neprejde ..

alusha
4. sep 2009

zatial do vyzera tak, ze ak nesplnis pri druhom dietati podmienku priznania materskeho, tak rodicovsky bude znovu ten nizsi...

vladkaz1
4. sep 2009

inak rozmyslam nad tym bude to hlupost 😝 ..ale ked to tak bude, no neviem co by som na to povedala, potom sa budem rozculovat 😀 momentalne to neriesim .. tak ja sa budem musiet pripoistit na svoje nakaldy na soc. aby som aspon pol roka dostavala nieco viacej .. ale ide to z mojich penazi

alusha
4. sep 2009

ked sa dobrovolne pripoistis a vznikne ti narok na materske, tak dostanes aj vyssi rodicovsky, aspon ja tomu tak rozumiem, podla toho, co tu citam 🙂

vladkaz1
4. sep 2009

ako mi moze vzninut pripoistenim narok na materske? nieco mi uslo? 😕 alebo som natvrdla ?je tu niekde aj tema na to pripoistenie? poradte diki 😵

sofinka2009
4. sep 2009

Vladkaz1. Vola sa to dobrovolne nemocenske poistenie hned tu dole v zozname tem to najdes aj na stranke socialnej poistovne je to popisane

vladkaz1
4. sep 2009

dakujem uz som si vsimla citam 😵