Sú pre vás peniaze a plat tabu?

9. máj 2021

Ak áno, prečo?

Pýtam sa, lebo nám svokra rada pripomína, že zarába veľa, ale koľko, to nikdy neprezradí, aby sme nezávideli. :D Alebo pri prerábke nám iná blízka príbuzná nechcela povedať, koľko ju to stálo, iba si vzdychla, že veľa a už ani nevie... Pritom sme sa sa chystali prerábať aj my a chceli sme vedieť, čo čakať. Posledný príklad je kolegyňa a kamarátka, ktorá pracovala na rovnakej pozícii, akurát o niečo dlhšie. Tej sa zdal smiešny môj nástupný plat a hrdila sa, že má oveľa viac. Napokon vysvitlo, že až o stovku viac. :D Tak ja neviem, načo to divadlo.

To boli len príklady, týchto ľudí, prosím, neriešte.

Ako to teda vnímate vy? Sú pre vás financie tabu? Podelíte sa s rodinou, kamarátmi či cudzími alebo si nechávate všetko pre seba, lebo to nemusí každý vedieť?

sapetka
9. máj 2021

Pre mna ano. Okrem mojho manzela nevie nikto kolko zarabam. Nvm preco by som to mal s niekym roesit. Pri otazle kolko zarabas odpovedam nestazujem sa🤷‍♀️

amelie2017
9. máj 2021

Tak najblizsia rodina a najlepsie kamaratky vedia, kolko zarabam a za kolko si co kupime. Aj ja o nich. Lebo napr. sestra si hlada pracu, tak sa bavime, ci zobrat tu v kancli, kde bude o 16. doma ale zarobi 550 a ledva zaplati hypo, alebo tu druhu, kde skonci o 19., ale dostane 1000. Alebo ked som si ja nasla, tak stastna, ze juj, konecne miesto, kde dobre platia, za 8 hod a 2 dni volna mam to iste ako pred tym za 12 a 1 den. Uplne normalne rozhovory.
Ale ja si vlastne ani neviem predstavit situaciu, v ktorej by sa ma niekto spytal, alebo ja, kolko zaraba. Max, ze by mal nejaku netradicnu pracu a nemala by som ani sajnu, kolko to moze vynasat, tak by som sa taktne opytala, kolko sa zvykne zarobit v tom odveti.
K tomu, kolko co stalo, nemam problem povedat. A nejake klebetne totky, ktore by to rozmazavali dalej v rodine ani medzi znamymi nemam.

nttnnt
9. máj 2021

na slovensku kde ti zavidia aj pekne pocasie na pohrebe by som sa rozhodne nerospevovala kolko zarabam :D ked sa pytaju co kolko stalo tak poviem ale tiez len urcitemu okruhu ludi -rodine, v praci rozhodne nie lebo hned zacnu behat zavity na plne obratky a konspiracne teorie :D

basska_b
9. máj 2021

Ja mam skúsenosti, že keď zaznela výška platu niekde, nebolo to vôbec dobré. Budilo závisť, napätie. Pre mňa je to tabu.

hederamonstera
9. máj 2021

Podla mna je to vrcholne neslusna otazka a nikdy som ju nikomu nepolozila a ani nikdy nikto mne. Teda raz jedna kamoska a tej som povedala, ze o tom nehovorim.
Mam este jednu kamosku, ktora furt hovori o svojom plate a nepriamo chce zo mna vydolovat info o mojom plate, ale zatial sa jej to nepodarilo😁

dskjhfdlkdjhl
9. máj 2021

@dominikac321 nestihla som si precitat. Co pekne si mi napisala?

najk
9. máj 2021

@janka_23 od 1.1.2019 zamestnavatel nemoze v zmluve zakazat zamestnancom hovorit medzi sebou o plate

bubinko1506
9. máj 2021

Vysku mojho platu vie len muz, kedze mame spolocny ucet. Inak nehovorim nikomu, kolko zarabame, nepotrebuju to vediet. A takisto sa nechvalim, kolko co stalo, ked si nieco kupime.

janka_23
9. máj 2021

@najk ja som nastupovala v r. 2011

nerya
9. máj 2021

A mne je to jedno 😀 zatiaľ sa má síce nikto nejako nepýtal, ale prečo by som mala robiť drámu, mňa tiež niekedy zaujíma kto koľko zarobí, nie pre závisť, ale proste som zvedavá, koľko človek môže zarobiť na niektorých pozíciách pracovných.

ivangeline
9. máj 2021

Ja som az prilis uprimna. Poviem narovinu...a poviem aj narovinu..ked sa mi nepaci...ze sa pytaju...

deti95060810
9. máj 2021

mne sa blízky príbuzný opýtal koľko platíme za plyn, elektriku... povedala som a keď som sa opýtala ako to majú oni - koľko platia, tak to už bolo z jeho strany tabu.... zostala som z toho zaskočená.... 😉

eeffka
9. máj 2021

No napr pre mna je clovek ktory by sa ma opytal na plat buran 🤣🤣🤣. Vie ho moja sestra a moj muz. A mozno mama ak nezabudla. A aby som si s kolegynami pasky porovnavala? 🤦‍♀️

ivangeline
9. máj 2021

@deti95060810 :D :D ...ja fakt takych ludi nechapem.

cervenaruza123
9. máj 2021

Ja som nikdy nepovazovala temu peniaze za tabu. Lenze potom som sa parkrat popalila, par ludi z toho robila tajomstvo najvyssieho utajenia, co mi bolo az trapne, ked som jednoducho chcela vediet napriklad kolko sa priblizne zaraba na takom ci onakom mieste, ked este v inzeratoch platy uvedene neboli a ja som si hladala pracu. Alebo som mala plat jemne vyssi od niekoho ineho a uz mi to nezabudal davat najavo stale, zavistlivo, ze ako sa mam ja dobre a on zle a ocakaval, ze budem teraz stale platit ja, lebo zarabam viac. Alebo ked niekto na nizsej pozicii (mensia napln prace, menej zodpovednost) zistil, ze zarabam viac ako on, tak koniec sveta, lebo to treba spravodlivo, ked sme v tej istej firme a podobne. Takze uz som v otazke platu preto opatrna.
Naopak ale rada poviem co ma kolko stalo, ak si to pamatam. Dobre to preriedi priatelov casto, ak je to prilis lacne na ich vkus, tak sa sami prirodzene vytratia z mojho zivota, lebo im nie som dost dobra, co je super, lebo o falosne a povrchne vztahy nemam zaujem. A ak je to prilis drahe na ich vkus, tiez casto ukoncia kontakty, lebo som "horenos" bohaty, co si kupuje prilis luxusne veci. A komu je to jedno a pyta sa len informacne, tak aspon dostane prakticku odpoved a viem, ze sa s nim da normalne bavit.

gleep1
9. máj 2021

Kedysi bolo o tom kto koľko zarába úplne normalne hovoriť ako keď sa hovorí o počasí. Potom prišla propaganda že to nie je vhodne lebo veľké korporácie nechceli platiť zamestnancom veľa a tak nechceli aby sa dozvedeli že s rovnakou kvalifikáciou si môžu zarobiť inde lepsie. Trvá to doteraz a škodí to obyčajným ľuďom a pomáha takým čo veľa neplatia. Je to smutne. Podľa mna o peniazoch treba hovoriť a hlavne zvyšovať finančne povedomie už u deti. Úplne sa na to kašle a dôsledok toho je zadlžena spoločnosť kde človek nevie do ďalšieho mesiaca odložiť ani 5€.
Hovoriť koľko čo stalo keď sa nikto nepýta mi príde strašne hlúpe a môj muž to robí stále, už som mu aj hovorila o tom že to nie je vhodne ale asi si to ani neuvedomuje lebo to nezmenil. Nerobte to, je to naozaj strane hlupa vlastnosť

gleep1
9. máj 2021

Ale keď sa niekto opýta toľko čo stalo nevidím dôvod to nepovedať.

modrava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
10. máj 2021

Nemam problem povedat kolko zarabam... nikomu, ani cudziemu cloveku. Ak mi to niekto bude zavidiet alebo si niekto pomysli ze je to trapne mala suma, je mi to uplne jedno. Inych ludi sa nepytam kolko zarabaju, lebo... zase... je mi to uplne jedno.

Nikdy netajim kolko stali veci, ktore kupujem a bez hanby sa pytam inych ak potrebujem vediet za co kupili tu, ktoru vec. Taketo zatajovacky povazujem za trapne ale ak nechcu povedat. kaslem na to.

ivkazba
10. máj 2021

Nie je to pre mňa tabu. A ozaj dosť nechápem, prečo by som nemala odpovedať, ak sa ma niekto opýta, koľko stála kuchynská linka, posteľ a pod. Veď som si to kúpila za peniaze, neukradla som to, tak prečo by som mala takúto nepodstatnú informáciu tajiť. Príde mi to nevyrovnané a smiešno trápne. A nemám problém hovoriť ani o plate, hoci nezvyknem sa na to ľudí pýtať. Skôr vidím problém v inom. V závisti. Ľudia majú tendenciu závidieť, ak niekto zarába výrazne viac. Len zaujímavé je, že nezávidia tú makačku, ktorá za tým je.

guiseppinka
10. máj 2021

O plate nemam problem hovorit... Kedze nezijem na svk, tak pri vyplate ked som povedala, ze na at pomery to je strasne malo, tak sa kazdy zatvaril, ze tolko ti je malo? 🙄 Ceny za nrjake veci aj mna zaujimaju, pretoze aspon viem kolko mozem cakat alebo ze tu dovolenku sme zaplatili masaker vela...
Ale nikde tu este nebolo spomenute to, ako sa snazia presvedcit ludia inych ludi o tom, ze az tolko benefitov pri praci v zahranici urcite nemaju... Konkretne napr pridavky na deti z rakuska... Alebo dalsi, ze tolko isto nezaraba... Jasne, x rokov praxe, hlavne mesto, sukromna firma, menil robotu a isto bude v novej zarabat trapnych 200e🙄 tu sa niekedy az fakt za hlavu chytam...

kompi111
10. máj 2021

nikdy ale nikdy som nechapal to ze niekto ma potrebu robit z toho kolko zarobi tajnost. ako tu uz spravne niekto povedal ked ich clovek zarobil poctivo niet co tajit..... z kamosom si bezne hovorime kolko mame vyplatu aspon vieme ze si nemame co zavidiet. ok pochopim ked niekto nechce povedat kolko ma penazi konkretne presne na ucte. ale podla mna povedat kolko legalne poctivo zarobim by mala byt kazdeho psia povinnost ked teda naozaj nema co tajit

dskjhfdlkdjhl
10. máj 2021

@kompi111 Psia povinnost?🙉

lvula
10. máj 2021

@kompi111 a naco ti je informácia koľko zarobí Jozko z Hornej Dolnej alebo bratranec Fero z tretieho kolena? Ja nejak nevidim zmysel..
Ja to netajim (nepovazujem za tabu) ale postradam dôvod vesat to niekomu na nos. Ked ma argumentami presvedčí, nemám s tym problém. Mne je napríklad úplne sumafuk, kolko zarobia ľudia v okoli...