Výdavky štvorčlennej rodiny

10. okt 2020

Baby chceme začať šetriť, zatiaľ sme sa nijak neobmedzovali, netuším koľko reálne potrebujeme peňazí 🤦‍♀️
A tak sa pýtam, koľko minie mesačne v priemere “normálna” 4 členná rodina (2 dospelí, 2 deti na prvom stupni ZŠ) v rodinnom dome, so všetkým okrem hypotéky, pôžičky (náklady na bývanie, vzdelávanie, strava, nejake záľuby, voľný čas, oblecko, drogeria, auto...atd ). My približne 2000-2500 ale chceli by sme sa zmestiť do 1500€.
Ďakujem vopred ❤️

nely1704
10. okt 2020

Netreba pani odsudzovať, keby sme my ostatní toľko mali a boli zvyknutí míňať, nikto by nám to nevyčítal, robili by sme to možno tiež (myslím, že ja nie ale ľudia sú rôzni) . Jasné, že mamičky, ktoré ledva vyžiju a nemôžu detom dopriať to naštve.

Skôr treba poradiť a nie sa nad tým pohoršovať, veď koniec koncov je to každého vec koľko míňa keď nekradne...

autor
10. okt 2020

@nikolka1986 viem vygazdovat, aj ušetriť, ale pýtam sa koľko reálne môže minút približne 4 členná rodina, aby som si vedela aspoň približne stanoviť nejaký cieľ. Obdivujem každú jednu z Vás ktorá dokáže prežiť z 500€ mesačne, a samozrejme kebyže som nútená tak by som musela prežiť aj ja. A ak by si si prečítala vyššie píšem že miname najviac na výlety a oblecko pre deti. Ja nenosím nič extra čo si iní nemôžu dovoliť. A napr. veci po sebe a po deťoch nepredávam ale posuvam mamičkám ktoré si to dovoliť nemôžu. Tak isto aj rôzne veci z domacnosti. Často krát malo používané, dary a pod.
A baby, nebojte sa bola som aj v situácii že som mala ledva na stravu.
Ja som sa tu prišla poradiť nie chváliť alebo provokovať. Prepáčte ak som sa niektorej dotkla.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
10. okt 2020

A ešte aby som doplnila, nechodím ani na nechty, ani na mihalnice, ani žiadne procedúry, obočie si trhám doma a vlasy farbiť v obyčajnom kaderníctve 2-3x do roka za 20€. Nefajčím, nepijem.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
10. okt 2020

@nikolka1986 Neboj sa rodinám v núdzi dávam peniaze aj ja. Moja firma je zapojená aj do rôznych projektov kde podporujú charitu aj v organizácii ktorá sa stará o soc. slabšie rodiny v nasom regióne. A o sponzorských daroch pre mesto a podujatia pre ľudí, charitatívne akcie ani nehovorím.
A neospravedlňujem sa, len uvádzam veci na pravú mieru ak by si niekto robil obraz z predsudkov.
Dôležité pre mna je že to chcem zmeniť a dúfam že sa dočítam aj nejaké normálne odpovede.
Zopár ich tu už je 👍🏻
Takze nie som sama ktorá mesačne podľa teba “prežere” 2000€.

jakoma
10. okt 2020

asi to nie ke o tom, z kolko sa da vyzit, mate ako rodina svoje vydavky a svoje zvyky.. vyzit sa da aj z 1000 aj z menej.. skor si uvaz sumu, ktoru chces odlozit a zo zvysku zite..

lucinka1988
10. okt 2020

Záleží aj v akom meste žijete a aký máte životný štandard. My sme z BA, máme 1 dieťa, ja som ešte na RD, ale zarábam no a mesačne minieme minimálne 1400€ a do toho vôbec nepočítam výlety,reštaurácie, voľný čas a náklady na seba a manžela. Ja len na seba miniem mesačne minimálne 300€, chcela by som menej, ale nejako mi to nejde. Tiež závisí aj od príjmu, ak si viete popritom všetkom ešte aj odložiť, nie je o čom, podľa mna si treba dopriať..

cecilia29
10. okt 2020

Do 700 eur zaklad - byvanie, strava, drogeria, ucty za mobil, potreby na domacnost , pripadne nejake to oblecenie ci lieky , aj charita

nykkushka
10. okt 2020

Nejdem si autorku zastávať, podľa mňa tiež míňajú veľa (na môj vkus), ale ženy ruku na srdce, väčšina, keby má mesačne k dispozícii 2000-2500e tak si určite 75% nebude odkladať. Dopraje sebe, deťom rodine. Ide o to, kto ma aký štandard nastavený a na tom nie je nič zlé.. Keď pani pracuje, ma svoju firmu ktorá jej vynáša, nevidím nič zlé na tom, že si doprajú.
A autorka, my šetríme tak, že si vopred určíme, co potrebujeme dany mesiac poplatit (poistky, okolo domu, autá...) a cca sumu ktorá nám zostane, prevedieme na sporiaci účet a mame ako rezervu.
Máme síce len jedného drobca, ten moc nepotrebuje ale stále dorabame okolo domu takže výdavky sú vzdy, ale aj si vždy ušetríme.

matkahelka
10. okt 2020

my sme traja, tiez minieme cca 2000-2500€, len strava, oblecenie, vylety, restauracie, kaviarne. inkaso platime tusim 150€, hypo nemame, tankujeme 3 auta, vsetky su firemne, takze tiez tankovanie ide mimo nasich vydavkov.u nas ide vela- najviac na stravu, maso a masove vyrobky kupujem len bio od overeneho farmara, pecivo nekupujeme v beznom obchode, ale kvalitne madarske z cicerovej a pohankovej muky, jeme kopu ovocia a zeleniny. na strave vies usetrit najviac. pre mna je vsak dolezite, co jeme a na tom setrit nehodlam, kedze to, co jeme sa nam vracia v podobe toho, ze nepotrebujeme nic na podporu imunity a sme celorocne bez atb a akychkolvek liekov a zdravi. vylety k spokojnemu zivotu patria tiez a zazitky nam zostavaju na cely zivot. dcera ma 2 spoluziacky zo socialne slabsich rodin, 1x mesacne im robim cca 30-40€ nakup. aktualne, kedze sa neda cestovat do zahranicia, my uz len na tom usetrime kopu penazi.

gabi000
10. okt 2020

Mňa zaujíma kde pracujete, že máte taký velký príjem 🙂 a na čo miniete toľko keď na nechty nechodíte, ku kaderníčke tiež nie pravidelne. Ďakujem

janedoe
10. okt 2020

Ja neviem preco treba hned mamicku osocovat. Ano, su na Slovensku rodiny s mensim, ale i s vacsim prijmom, ako maju oni. Tak ked dobre zarabaju, preco by mali zit na urovni 500 euroveho prijmu, ked nemusia.

My mame napr. tiez podobny prijem a zhodou okolnosti hadam najnizsi z nasich znamych. Ale je pravda, ze tiez si musime s muzom sadnut a kuknut, kde nam peniaze utekaju, lebo uz nam lezie na nervy, ze na zaciatku mesiaca peniaze odlozime a na konci vyberieme. Mesacne minieme cca 2000 eur.

Na jedlo minieme sakra vela a to nemam pocit, ze dako extra rozhadzujeme a kupujeme blbosti, ale snazim sa nakupovat kvalitne potraviny, vela ovocia a zeleniny. Potom hhypoteka, dom, poistky a auto zozeru dost. A ja sama si uvedomujem, ze vela minam na deti, oblecenie, hracky, knihy, kruzky, topanky, takze tam by sa dalo dost upustit. Ale napr. maly miluje elektricke obvody, tak sme mu kupili Boffin stavebnicu, aj ked je sialene draha. No a peniaze utekaju na barefoot boty pre mna a deti a snaha o pouzivanie non toxic pripravkov v domacnosti. Ale to je pre mna priorita.
Este dorabame dom a uz sa nam niektore spotrebice kazia, takze aj tam idu neplanovane vydavky. A.... sme velka rodina, co drzi pokope, takze darcekyyyy na narodeniny, meniny....su moja smrt. Sice mame dohodu do 20 eur, ale pri 40 ludoch je to pekna suma do roka.

A ta poznamka, ze keby autorka bola vo financnej tiesni, tak tu taky prispevok neda? No ja som tiez mozno nebola prave vo financnej tiesni a dobre som obracala kazdu korunu, co som mala minut, ale preco je to nevhodna otazka? Mna tiez zaujima, kde sa da usetrit, aj ked je pravda, ze uz nekupujem sunku ktora je najlacnejsia, ale ktora mi chuti a nejde ma porazit, ked si muz da 2 platky sunky a nie 1/2 ako som si davala ja. A tiez uz nestopujem kvoli tomu, aby som usetrila 90 korun za cestu domov 🤷‍♀️ To, ze je niekomu teraz dobre neznamena, ze si nemusel nikdy v zivote davat pozor na to, co kupi a co nie. A ze bude rovnako zit po cely zivot

dee01
10. okt 2020

@nikolka1986 čo je na tom trápne? každý minie, koľko môže...to je zas druhá vec, že iný musí vyžiť z 200€, bohužiaľ to nie je život, ale živorenie. Takisto aj vyžiť z 500-600 mesacne. z toho sa dá čo žiť? podľa mna jedine živoriť, ak musí človek rátať, za koľko a čo môže kupiť a už nehovorím, že vyžitie ako kino, restauracia, výlety nula. A ked, tak so stresom, že nie že prešvihnem rozpočet, lebo budem týžden rožky jesť. a môžeš odkladať detom do buducna, tie peniaze sa znehodnotia a o 20 rokov za to kupiš štvrtinu toho, čo dnes. to je najväčšia blbosť. nehovorím o rezerve.

asia83
10. okt 2020

@nely1704 Nikto sa nad nikým nepohoršuje. Je normálne, že vidíme realitu. Vy zrejme nie. Keby som mala aj 5 000 eur mesačne, neminiem ich, odložím väčšinu. Však oblečenie kúpim raz, kvalitné, vydrží dlho. Jesť nepotrebujeme veľa, nechceme byť predsa obézni, drogéria, kozmetika, no nemusí byť najdrahšia z najdrahších. Jednoducho tu nejde o to, že pani má veľa peňazí, nech má, tu ide o to, že nimi zbytočne plytvá. Verím, že sú osoby, ktoré jednoducho žijú z ruky do úst a proste ich to mrzí. Skromnosť a pokora.

dee01
10. okt 2020

@asia83 autorka sa pýta uplne inú vec a nie rozpitvávanie a teorie a odsudzovanie. ked si tie peniaze zarobí, spraví s nimi čo len chce. je to každého vec predsa, odrazu samé matky terezy

dee01
10. okt 2020

@nikolka1986 a čo sa dá jesť z 200€? to, že vy jete nejaké patoky, raz budete mať deti, budete im chcieť dopriať asi to najkvalitnejšie. Ano, na strave sa dá najviac ušetriť, ale nebudem predsa deti napchávať planou polievkou a rožkom, aby sa zasýtili. Problém je inde a to, že ľudia majú nízky príjem.

asia83
10. okt 2020

@dee01 Ste mimo. Prečo sa autorka pýta, kde má ušetriť, keď je taká spokojná, že míňa veľa? Asi sa aj jej zdá, že míňa zbytočne veľa. TOTO JE PODSTATA DISKUSIE.

dee01
10. okt 2020

@asia83 áno, pýta sa ako ušetriť. Ale nie, ako vyžiť z 200€ a dalsie poučovania, že preboha ako môže minuť toľko...jednoduchá otázka, jednoduchá odpoved.

november1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejka1974
10. okt 2020

No neviem my sme 6 a mesacne my minieme tak 800 eur a to zivim 2 domacnosti byt v bratislave ale aj rodinny dom mimo bratislavy

mirage
10. okt 2020

@andrejka1974 AKO??? sa toto da? 800 eur a siesti.

mirage
10. okt 2020

@nikolka1986 co je toto za reakciu? Mam peniaze, zarobene, preco ta rozculuje, ze ich "prezeriem" ?? Reagujem, lebo som v podobnej situacii ako autorka.
Tiez mame podobny rodinny prijem, a nasetrenych len par tisic. Dala som si trvaly prikaz, mesacne mi odidu penaize, na tie nesiaham.
Deti su vacsie, ich sporty, nase vylety, lizing, a my s muzom ani nemame velke vydavky na seba, detom ale doprajeme, s mierou. A aj tak ledva ledva usetrim.

marci77
10. okt 2020

@mirage a mohli by ste nam dat prehlad na vydavky, co mesacne minate? na ake oblasti? aby sme si urobili predstavu

lucia147852
10. okt 2020

A to kupuješ každý mesiac nové oblečenie? Načo? My mame mimo hypo 600€ na ostatne veci. Sme traja. A to aj na výlety chodíme, aj na tom výlete do restiky. A stravu kupujem kvalitnú. Nekupovať hlavne zbytočnosti. Človek zisti že nepotrebuje veľa veci keď musí šetriť. A predtým o to bez nich nevedel predstaviť

aduliak
10. okt 2020

@asia83 ver mi,že keby máš 5000 mesačne,väčšinu neodlozis...to ide ruka v ruke...vyššie príjmy,vyššie výdaje.viem,o čom hovorím.

autor
10. okt 2020

@marci77 Nemám prehľad len viem že to minieme. Neobmedzujeme sa v ničom. Víkendový pobyt v tatrach stojí aj 500-600€ keď sa uskromis tak 300. Okrem toho ideme aj do napr ZOO, okúpať sa, na ceste sa stavime v restike to je kľudne 50€. Dom nás stojí približne 170€ mesačne. Havarijné ani radšej nechcem vediet. A ako sa už spomínalo aj my kupujeme väčšinou farmárske mäso a kvanta ovocia a zeleniny. Zbytočnosti nekupujem už dávno. Pravidelne sa stane že sa vyskytne nejaká nečakaná platba, alebo sa nájde niečo s čím si nerátala. Proste vždy sa na tu sumu vyskriabeme.

simsalabim
10. okt 2020

Asi bude najlepsie hned po vyplate kazdy mesiac nejaku sumu odlozit bokom a nesiahat na nu. Tak to robim ja. Tiez mame velke vydaje, auta, poistky, dve deti na VS (jedno z nich nas stoji mesacne minimalne 600€). Stale niekto potrebuje nejake oblecenie, topanky, vylety... tiez si myslim, ze aj povolanie rodicov ma vplyv na vydaje - niekto vyfasuje v robote monterky, niekto moze pracovat v teniskach, rifliach a mikine a aj v tom travit volny cas. Niekto musi mat oblek a slusne topanky... a potom ine oblecenie na volny cas... jeho travenie ma tiez velky vplyv na vydaje.

7ammy7
10. okt 2020

Mne pomohol obalkovy systém. Z účtu odíde hypotéka, poplatky za domácnosť, malého škôlka a vyberiem si hotovosť. Hotovosť pretriedim do obálok (strava, deti, kozmetika, psy, ostatné) a tam si viem ustriehnuť koľko mam minuté, koľko mi zostáva a či to s míňanim nepreháňam. Kartu od účtu vôbec nenosíme(muž si ju zoberie len keď ide tankovať). Vďaka tomuto sa mi darí ušetriť priemerne 700e mesačne. Predtým keď len,, stačilo priložiť kartu" som tiež bola schopná oplieskať peniaze za hlúposti, ale keď tie peniaze papierové reálne vidíš, skôr rozmýšľaš čo kúpiš

redana
10. okt 2020

Ja to uplne chapem..aj my miname vela..cca 7 rokov si vedieme rozpocet kazdy jeden blocek..nie preto aby sme usetrili,ale aby sme videli kde ich minieme..napriek tomu,ze ani ja ani manzel niesme setrne typy,obcas sa nam podari odlozit slusnu sumu..ked zacala korona a boli sme len doma,tak vtedy sme naozaj vela usetrili..ziadne poplatky v skole/skolke,ziadne restiky ani kupovanie oblecenia..vieme usetrit ked chceme..ale zatial nechceme a niesme nuteni..makame a preto si aj doprajeme..nikdy sme na peniazoch nesedeli a sme stedri aj k rodine a priatelom..ja napriklad nechapem rodiny kde zarabaju minimalku a placu ze zivoria ale nerobia nic preto,aby sa to zmenilo..prace je dost,len treba chciet..