Príliš drahé darčeky od Ježiška

sikula9
19. nov 2013

Chcem poprosiť o radu: Máme syna druháka, ktorý zatiaľ ešte verí na Ježiška. Na Vianoce je už veľmi teší, a to z dôvodu, že už napísal Ježiškovi. List vylepil do okna a je na 100% presvedčený, že tie darčeky, ktoré si "objednal", aj skutočne dostane. A to: tablet, PSPčko, iPhone 5 a elektrickú motorku (v Dráčikovi za 200 eur). Snažíme sa mu vysvetliť, že sú to drahé darčeky, že na to všetko Ježiško nebude mať peniaze, ale zatiaľ sme asi neboli dosť presvedčiví. No a jeho spolužiak, ktorý si také isté darčeky u Ježiška "objednal" tiež, už má predbežnú informáciu, že ich aj dostane. Ako vysvetliť dieťaťu, ktoré verí na ježiška, že ten istý Ježiško donesie jeho spolužiakovi všetko, čo si zaželá a môjmu synovi nie? S manželom sme totiž zatiaľ proti tomu, aby náš syn takéto drahé veci dostal (okrem toho je to veľmi finančne náročné), ale obávame sa sklamania, ktoré mu môžeme spôsobiť, ak dostane pod stromčekom niečo úplné iné, ako sa želá. Už teraz počíta dni do Vianoc a ide vyskočiť z kože od napätia. Poradíte, čo robiť?

zuzkat1
19. nov 2013

@sikula a preco mu nevysvetlite ze jezisko neexistuje? Mozno by si potom aj viac vazil tu vec ze ju ma od vas a nie od bajnej bytosti. Moja ma 4 roky a ziadny jezisko k nam nechodi. A inak tie veci to je ako zoznam pubertaka a nie 2haka.

@freyjanr existuju rodicia ktori to vsetko pokupia len nech je pokoj

hameeda
19. nov 2013

@sikula9 : sa divím že druhák ešte verí na Ježiska, moja staršia neverí už asi od 4 rokov, mladší sa nad tým ani nepozastavujú, u nás sa žiadne zoznami nepíšu, čo dostanú to je prekvapenie, stále im vysvetľujeme že vianoce sú o tom že má byť rodina spolu, a že ak niečo dostanú tak dobre, ak nedostanú tak sa majú budúci rok polepšiť, staršia vyzvedá že čo dostane ale ja jej len poviem s úsmevom že neviem nech sa ježiška opýta, čo to je diktovať ježiškovy čo ma doniesť.... 😀

andrejka1974
19. nov 2013

tak u nas to riesime tak, ze starsie deti uz vedia ako to chodi a oni sa naozaj potesia obleceniu, vzdy sa najde nejaky ten sprchovy gel a najmensim dievkam tej najmensej kupim specialnu hracku, ktoru nerozhryzie je totiz bobrom, knizku by zniciola za 5 minut, potesi sa plienkam a mliecku a sinduska ma 5 rokov a bavia ju pismenka, cislice, tak kupime nejaku knizku , kde bude nieco tvorita urcite nejaku hracku, rada srobuje 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nic velke, len nejake drobnosti 🙂 🙂 🙂 🙂 treba sa uskromnit 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

dai
19. nov 2013

@sikula9 ahoj. ziadosti mojej dcery su podobne🙂 sesternica to uz vsetko dostala, tak preco nie ona ( moja dcera ma 6 ) - ja som jej povedala ze jezisko si vsetky darceky este nechava schvalit rodicmi a my s tatom chceme aby aj ine deti dostali pekne darceky, preto mu tolko drahych darcekov nedovolime priniest - my malej kupujeme tablet - taky detsky od samsungu, ale mobil nie je dovod a playstation mame a nebavi ju😉 nasa mala to berie - ona sa nastastie tesi zo vsetkeho - my sme sa dohodli na 4roch darcekov a kedze chceme ist na ten muzikal ice age tak ona napr. aj to vnima ako darcek od jeziska🙂 neviem ako k tomu prisla ale ok...

takze ja by som skusila to vysvetlenie - proste spoluziakovym rodicom asi tak moc o ine chudobnejsie deti neide ako vam - plus samozrejme dalej vysvetlovat ake su to drahe veci...
ona zial ta detska logika nepusti😀 moja dcera mi tiez kolkokrat povie ze co riesim cenu, ved to prinesie jezisko a on si to vycaruje😉 argumentuj potom😀

dai
19. nov 2013

inak ja som rada ze moja 6rocna na jeziska este veri - tym ma ten cas pre nu nenormalne caro - my ako milujuca rodina fungujeme cely rok, detto darceky dostava cely rok - vianoce su pre nu ale vdaka tym zazrakom - narodenie jeziska, darceky od jeziska, to tajomno, cakanie etc. ... stale zazracne a vynimocne😉

vevesh
19. nov 2013

@sikula9 no ja by som mu vyber si z nasledovneho zoznamu :
a, povedala nech si to dobre premysli a vybere so zoznamu 1 vec, kt. naozaj chce a tu aj kupila
b, vysvetlila, ze jezisko nema tolko penazi (alebo ze neexistuje a je dolezite,ze budete spolu ako rodina a nie ake drahe hracky dostane)....
c, uprimne by som nekupila asi ani jednu z tych veci, kt. mimochodom nie su edukativne a su zbytocne predrazene (a so skusenosti znamych viem, ze tie veci vam v tom veku vydrzia asi 6m- a to mozno prehanam, cize zbytocne vyhodene peniaze)
d, poobzerala by som sa po inych variantach alebo alternativach napr. nintendo s nejakou naucnou hrou namisto psp, iphone podla mna pre 7r. su zbytocne vyhodene peniaze(nevie si este vazit hodnotu penazi a drahych darcekov)

a dolezite je si s detmi primerane pohovorit preco dostal toto a nie tamto, oni to pochopia, je potrebne detom sprostredkovavat aj to duchovne, nielen to materialne z vianoc 😉

(napr. nasej sme dali do ruk hrackarsky katalog, mala tyzden a vybrala si 1 hracku, kt. dostane (aj ked je to podla mna somarina, ale budis) - zvysne hracky dostane podla mojho zhodnotenia financie vs. naucnost vs. zaujimavost (nebudem kupovat nieco co stoji tisice, a mala to rozbije za par sekund, resp. hodi do rohu a dalsie roky o to "nezakopne")....a to uz nehovorim o tom ,ze su tu ostatni surodenci a kolko ste sa "nadreli", aby ste mu tie darceky vyfinancovali....

dai
19. nov 2013

@zuzkat1 by si sa cudovala co dnesne deti poznaju a chcu - ten zoznam je normalny zoznam dnesneho maleho skolaka... vy urcite doma tiez tablet mate, aj mobily - ved tie deti s tym prirodzene vyrastaju, vedia s tym pracovat, vidia ze ine deti okolo nich to maju - su taki isti ako sme my boli v ich veku - akurat my sme chceli smolkovske nalepky, cecka, gulicky a farebne snurky😀 nie preto ze sme boli skromni, ale preto lebo to boli veci pre nas take iste normalne ako pre dnesne deti ten tablet ci mobil😉

jasminet
19. nov 2013

@zuzkat1 a preco by mu mali hovorit ze jezisko neexistuje?? 😕 😅 aj ked je to druhak, tak je to stale dieta, ktore ma pravo verit na nieco, na jeziska, mikulasa, caro vianoc, cokolvek.

nasa mala tento vikend pisala jeziskovi list, okrem veci ktore naozaj chce - kolobezka a nejaka hra, tam napisala kopec blbiniek ako princeznovske saty, dievcenska autodraha a podobne. dostane tu kolobezku lebo o nej hovori uz dlhsiu dobu. ostne veci som jej vysvetlila, ze na svete je kopec deticiek a jezisko nemoze vsetkym doniest vsetko co chcu a napisu, ze proste nieco vyberie podla toho ako velmi to dieta praje dostat. pochopila. samozrejme, netusi co naozaj z toho zoznamu dostane 🙂))

miriem
19. nov 2013

Nas maly teda bude mat este len 2 roky, ale uz teraz razim teoriu, ze na vianoce dostane knizku+ 1 hracku a na narodeniny, ktore ma 2 dni po vianociach tiez dostane len jednu vec- nejaku edukacnu hracku. O to iste som poprosila aj rodicov a sestru, len 1 vec. Mam odsledovane, ze ked je okolo neho vela novych veci, nevie poriadne sustredit pozornost na nic a nic si poriadne neuzije. Uvidime, ako sa nam bude v tomto darit, ked bude starsi. Ale asi mu rovno poviem, kolko veci si moze napisat na zoznam a nech urci 1, ktoru by chcel najviac. Deti maju strasne velke oci, jasne, ze by chceli vsetko 😀

zuzkat1
19. nov 2013

@dai nie nemame tablet? naco? A k mobilu malu nepustam.

zuzkat1
19. nov 2013

@jasminet pretoze neexistuje,tak ako ani deti nenosi bocian...

bounties
19. nov 2013

@maribell 😀 😀 😀 ja odpadnem 😀 😀 😀 😀

jasminet
19. nov 2013

@zuzkat1 aha, tak to je naozaj dobry dovod preco brat dietatu iluziu niecoho. 😉

pea87
19. nov 2013

ta doba fakt ide dopredu, ja som si prave dala do googlu co je to to PSP 😀... alebo to len ja som taka zabrzdena?? 😀 😀 😀

zuzkat1
19. nov 2013

@jasminet ja Som toto u malej nikdy nepestovala takze je mi divne ze 8rocny tomu veri

jasminet
19. nov 2013

@zuzkat1 nam teda jezisko darceky nosil, aj sme mu s bratom pisali a tiez som este v cca 8 rokoch verila na jeziska. brat mal vtedy 6. a to teda uz obaja mame 30+. nevidim na tom vobec nic zle.

angua27
19. nov 2013

@sikula9, určite by som malému nebrala ilúziu ježiška. podľa mňa je to milé, ja ju tiež podporujem, aj keď už badám, že asi tomu na 100% neverí. ale list ježiškovi píšeme a už vyberáme čo do neho. u nás list ježiškovi berie Mikuláš s čižmy. na začiatku som sa mu však snažila vysvetliť, že to že sú veci v liste napísané, neznamená, že aj všetky prídu. je to odporúčanie, možnosť pre ježiška, aby vedel, čo si dieťa želá a tak to malý aj berie. má napísaných zatiaľ asi 8-10 hračiek, ktoré by si želal, ale neočakáva všetky. sám včera povedal, že bude rád, ak prídu dve a ukázal mi aj ktoré, takže takto viem, po čom mu srdce najviac piští. 😉

sharmana
19. nov 2013

@tomiholula tie ponožky som sa zasmiala 😀

zuzkat1
19. nov 2013

@jasminet ja naozaj neviem ci som ja kedysi verila na jeziska. Ale mala ma ine radosti. Tesi sa ze dostane po com tuzi,ze spolu ozdobime strom.proste normalne sviatky.

dai
19. nov 2013

@zuzkat1 tak kazdy ma ine dovody😉 my nim napr. ovladame hudbu v byte😉 ja mam aj 6rocnu dceru, takze automaticky sa cez nu maly dostane k tabletu, detto mobil neschovavam - cize vie co to znamena ked zvoni, volaju so starymi rodicmi etc. ... neviem, ja sa nebranim tomu aby decka poznali techniku, ja som tiez poznala vsetko co bolo dostupne v tej dobe, chodila som na pocitace len co sa dalo a akonahle nasi mali na pocitac peniaze tak nam ho aj kupili...

jasminet
19. nov 2013

@zuzkat1 vsak to asi vsetci, zdobime stromcek, pecieme s babinou kolaciky, ideme krmit labute, robime salat, ona si urobi svoj vlastny (minuly rok ho presolila 😀 ). + k tomu ten jezisko, ta radost ked zazvoni na maly zvoncek pre neho nachystany, tie iskricky v ockach a tesenie sa na to, co doniesol. nie iba, mama, tato, co ste mi kupili?? a preco ste mi nekupili to a to?

anjelicek26
19. nov 2013

@zuzkat1 - viera je taka zvlastna vec. Je krasne verit, je jedno v akom veku. Deti veria na Jeziska, na rozpravky, na zazracno. My verime v stastie a hrame lotto a chodime do kostola a modlime sa k Bohu. Kde je prosim ta rozdiel? Vsetko je to len o viere v to dobre.

zuzkat1
19. nov 2013

@dai tak telefonuje aj ona,ale nehra sa s nim-tak som to myslela

@jasminet mala sa tesi aj ked len cukrik dostane...poznam rodiny kde aj stromcek nosi jezisko teda deti ho vidia az hotovy..preto som to spomenula..

dai
19. nov 2013

@zuzkat1 tak tvoja je este malinka a nema starsieho surodenca🙂 to sa este da ustrazit a uriadit... s mladsim surodencom to uz take jednoduche nie je😉

briketa
19. nov 2013

@sikula9 Jezko sam rozhoduje ake darceky detom da. On kazde dieta pozna najlepsie. Zoznam si precita, moze ho pouzit, moze dat jeden darcek, moze dat podobny, alebo uplne iny. On vie co je pre kazdeho najlepsie. Bodka. Tak velke dieta uz vie normalne prezit aj nejake-to sklamanie bez ujmy na zdravi. Mam doma ten isty vek, tam viem presne o com hovoris.
Ja rovno poviem synovi, ze na zoznam pisat realisticke veci. Ma tam jednu velku vec, ostatne drobnosti. A tak je aj vlk syty aj ovca cela.

fotoarch
19. nov 2013

ahoj moj je prvak, veri ze co si zapyta jezisko prinesie, fungovalo to pocas skolkarskych rokov... no teraz pomali menim taktiku, jemne mu naznacujem ze darceky kupuju AJ rodicia, stari rodicia.....a ze jezisko ma na starosti cely svet, tak mi ako velky skolaci ho poprosme o zdravie a mier a vodu pre africanov, ryzu pre nepalcanov atd, a ze do obchodu zajde mama s tatom...
a i pody a tablety a mobily mama nekupi , aj ked spoluziak ich ma, hold zmierenie, vymyslime spolocne kompromis darcek asi auticko co by jeho i brata potesilo.....
a osobne si myslim ze po vianociach sa aj tak druhak prvak a iny ak dozvie ,ze jezisko nenakupuje, predchadzam sklamaniu

vejula
19. nov 2013

no ja neviem čo je to za blby zvyk pisať listy Ježiškovi... Nerobili sme to ani my ked sme boli malí, a nebudu to robiť ani moje deti. Čo donesie donesie.... Deti treba od mala učiť, že nie všetko čo si želaju je pre nich skutočne dobre a nie všetko je uskutočnitelné

zuzkat1
19. nov 2013

@anjelicek26 ja neverim v boha. Rozdiel v tom ale asi nie je.

sasulia
19. nov 2013

ja viem tablet ma decky baby sitt a iphone ani ho nepouziva viac ho pouzivam asi ja

sasulia
19. nov 2013

@anjelicek26 naozaj pravda aj ja si to myslim 🙂