Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
@fodorka ....................marko a niko.............. hej hej........ nič sa tým nepokazí, naozaj to k sebe ide..........je to také vyvážené........ také OK 😉
@delilah1 ....................kedže mas aj nick taký smrncnutý hebrejčinou, zrejme... má š k tomu vzťah alebo si- neuraz sa, nemyslim to v zlom- židovka........ ak je to tak, rebeka je pekne meno, a ked bude vela cetovat na blizky východ, tak bude mat cestu ulahcenu.............. a ako jej vlastne povieš,ked bude male babenko? bekinka? rebuska? alebo ako? je to ozaj pekne meno, ale predsa len, ak planujes zit na svk, trochu prilis extravagantne.......ale- len moj nazor......to je
@awalancha3 ano Marko je fajn,mne skor ten Niko nestimuje,lebo mam z toho mena pocit ze je to skratka nejakeho dlhsieho mena...ale urcite tymi menami nic nepokazi 😉 pocula som ovela pre mna horsie mena....ja napr. nepochopim preco si baby davaju stale mena ktorych je milion,mne by vadilo ze tak ako sa vola moja dcera sa vola dalsich 5 deti na pieskovisku....
jaaaj........ a aby som nezabudla, ked som sa uz vyjadrila k vasim menam.... moja mala sa bude volať Luana Sebestiena................................. 😉 , žartujem, samozrejme.............. Helenka to bude............
@mirka285 ..............Niko..........je velmi medzinárodne....... ale máš v istom zmysle pravdu Nicodym, Nicolas....... znie to ako skratka... ale tým, že sa to píše s "k" a nie s "c" je to tak akosi samostatné meno............ a naozaj pekné
@awalancha3 môj muž chcelda Rebeka ale ja som prave pre tie skratky nechcela teraz nakoniec tehu nie sme tak už meno neriešim ale ak raz bude baba ak to nezmením kedže nemám vyhradené bude bud Laura alebo Emília páči sa mi aj Simona ale švegerina je takže to určite nie a uvažovaal som aj nad Nikolkou lebo o tej sníva manžel
chlapčenské je krásne Timotej a Timon ale k našej Timi by to nešlo....takže bud Marek, Damián ( to nechce mm )Adrián alebo Martin no ale daal by som aj pomužovi Richard
@awalancha3 ja som chcela mat Vandu,mi to nepreslo doma,tak mam Lindu...ale som s tym menom spokojna,ziadnu v okoli nepoznam a co sme tu na koniku baby v teme Julovky,tiez som jedina ktora ma toto meno..
@lucinka1104 .......nikolka, emilka............ pekné... a malá ti nebude moct nič vyčítať........ešte pre dievčatko sa daju povymyslat mena, s chlapčenskými je to horsie..........
@awalancha3 ahoj... nie nie ... ani židovka (i keď ani to nie je žiadna hanba či čo) , ani nič podobne, iba sa mi to meno strašne páči... teraz je meno Rebeka už dosť "zabehnuté" a stretávam sa s ním viackrát...
neviem asi bude pre nás Bekinka al. Rebuška, uvidíme.... ale ďakujem za názor 🙂
kočky, včera sme to povedali snúbencovej mamine a starým rodičom- veeeľmi sa potešili 🙂
dnes poobede nás to čaká u nás doma - držte palce 😅
@awalancha3 - nick som si vymýšľa keď išla tá pekná pesnička - Hej dear Delilah .... tak sa mi to zapáčilo, že som to použila 😉 - a ty máš aké mená vybraté?
ahojte neviem ktora to tu pisala ze meno Damian uz tolko ich tu vmojom blizkom okoli poznam ze to az pekne neni sice ako meno nie je zle no ja za tym vidim telenovelu 😀 a este je vel aco poznam z modernych Sebastian ale zasa sa mi nepaci ziadna skratka sebinko?neviem to je take nepaci sa mi to....mi kebyze mame dievca sme velmi chceli meno Melany 🙂 ja preto ze ked sa raz deti rozohdnu ist do zahrnaicia nech nemaju problemy s menom ako napriklad muz jemu sa nepaci ze je pavol ale napr v anglictine mu uz hovoria Paul-Pól...a tak isto aj vo svajciarsku mu nejak inak vraveli...tak preto sme sa snazili vybrat take aby zneli pekne pritom aj u nas aj v zahranici trebars...sice zijeme na svk🙂
Inak mne meno Damian strašne pripomína klasický horor z roku 1976 Omen. Tam chlapček čo vyvraždil svoju rodinu sa volal Damien 😝 Ale mladším ročníkom to isto nič nehovorí, takže v pohode 😀
melany v anglictine ved to je normalne melany...ja som zila v irsku nejaku tu dobu a tam melany normalne vraviaa nemecky ako pises melaní v podstate mas tak ako u nas len vyslovia s dlznom to neberiem kao rozdiel..
@fodorka aj ja sa snazim vybrat tak meno , ktore by rovnako znelo aj na SK aj v zahranici- chvilu som zila v UK a velmi nemam rada ked sa mena prekladaju.... momentalne mam ooooooobrovsky problem s vyberom mena pre chlapca.
@kingstonka úplne súhlasím. Najlepšie mená pre internacionálnych ľudí 😀 😀 😀 sú také, ktoré nerobia nikde problémy s výslovnosťou
hm to neznasam ani ja ja som martina a ked to vyslovovali az mi tuhla krv v zilach a zasa tina mmi nechceli hovorit ze oni maju iba tinu a ze to som ja neni...tak sak super...
hm pre chlapca no ja ako pisem mi mame Marko a Niko,mne s apacilo napriklad este Maxim alebo sa mi paci meno Alex.no alexander je v rodine ma svagrina takze to nepripada v uvaha aj ked mi by sme dali iba Alex.a dalej ani neviem viac sme nehaldali lebo v podstate bolo rozhodnute...kedze druhy bude chlapec...
Alex, Alexander, Maxim, Maximilián sú momentálne najvychytenejšie mená, mnoho detí je a bude ich nositeľmi v poslednom a nasledujúcom období. Maximilian je obzvlášť obľúbené v Nemecku (niekoľko svätcov s týmto menom) a to tradične, až od 19. storočia sa presadila krátka forma Max. Maxim je z latinčiny skrátená forma z Maximus (najväčší),
hej ale aj tak su pekne aj ked ako vravis ze teraz a v buducnosti ich bude velmi vela...mi ked sme davali marko tak dovtedy som poznala iba jedneho a ani tu v okoli neni marko a niko uz vobec nie takze to sme dobre vybrali podla mna...
mne sa paci Maxim alebo Teodor (Teo) dievcatko uz mame vola sa Lea 😵 a keby druhe bolo dievcatko tak este vobec neviem Julia je pekne paci sa mi aj Ela ale ked uz mame Leu to by bolo asi divne 😀
@delilah1 Dala si dobry tip, toto meno oslovilo aj mna, s tymi skratkami som si nie ista, ale neviem preco fakt to s tym menom a blizkym vychodom funguje, hlavne na izraelskych hraniciach, tam je to vo vseobecnosti celkom sranda, ludia s dajme tomu biblickymi menami su na tom o nieco malo lepsie. Ja by som chcela medzinarodne meno, ktore nebude v slovencine zniet divne, ale zase tiez nechcem aby sa volalo ako 10 deti na pieskovisku. Nie je nejaka stranka kde si pozriem frekvenciu mien?
Mne sa nepáči keď dávajú rodičia deťom mená po sebe. Ja som Martina a priateľ je Martin, no uznajte nebolo by to blbé?...bolo a dosť. Mená čo sa mne páčia tak Simona, Alexandra alebo Daniela a priateľovi strááášne Veronika, len neviem...to sa budeme musieť ešte dohodnúť 😀 len kým budeme mať bábo sa to xyz krát zmení 🙂 Ale chalanské to sme sa jednoznačne zhodli na Lukáš alebo Juraj 🙂 a ešte je pekné aj Michal 🙂

@mirka285 .................marko je pekne meno, je neškodné, medzinárodné, nedá sa tomu škaredo povedať....... myslim že si dobre vybrala...........